


Rolki i łyżworolki dla dzieci mogą mieć miękkie lub twarde buty, niektóre są wielofunkcyjne, a inne rosną wraz z dzieckiem. Warto pamiętać, że zanim dziecko opanuje jazdę na rolkach, na pewno zaliczy pierwsze upadki. Dlatego trzeba koniecznie zadbać o jego bezpieczeństwo: wybrać rolki dla początkujących dzieci, poszukać sprzętu dobrej firmy, dokupić kask i ochraniacze. A jeśli dziecko dopiero zaczyna przygodę z jazdą, czasem na początek dobrze kupić... wrotki. Podpowiadamy, jakie są najlepsze rolki dla dzieci, i jak dobrać odpowiedni rozmiar.
Najlepsze rolki dla dzieci:
Jakie rolki dla dziecka wybrać?
Kupując rolki dla dzieci, zwróć uwagę na te z miękkimi butami, zwanymi też skarpetami, które są umiejscowione w kompozytowej cholewie. Miękki but jest wygodny, ściśle przylega do nogi i wpływa na kontrolę jazdy. Dodatkowo nie tylko chroni przed urazami, ale też zapewnia lepszą cyrkulację powietrza i odprowadzanie potu. To najlepszy wybór, jeśli chodzi o rolki dla dzieci.
Oglądając rolki, koniecznie sprawdź też:
- Kółka: też powinny być dopasowane do wieku i umiejętności jazdy dziecka. Im większe kółka oraz im większa ich twardość, tym gorsza przyczepność, ale też większa prędkość jazdy. Dla początkujących dzieci polecane są więc mniejsze i bardziej miękkie kółka, tak by jeździło się wygodnie i niezbyt szybko.
- Łożyska i płozę łyżworolek. Łożyska znajdują się wewnątrz kółek i są oznaczone symbolami ABEC, ILQ lub SG wraz z nieparzystymi liczbami. Im wyższa liczba, tym szybsze kółka. Płozy mogą być: kompozytowe, aluminiowe, karbonowe. Dwa pierwsze typy są najczęściej spotykane i polecane. Kompozytowe dobrze amortyzują drgania, a aluminiowe są lżejsze i lepiej absorbują energię, wprawiając koła w ruch. Na komfort jazdy na łyżworolkach wpływa też wysokość, na jakiej znajdują się płozy. Im bliżej ziemi, tym pewniej i stabilniej będzie się czuć dziecko.
Od kiedy rolki dla dziecka?
Specjaliści polecają rolki dla dzieci od ok. 4 lat. W tym wieku dziecko ma już zwykle dostatecznie rozwiniętą koordynację ruchową i wykazuje chęć jazdy na rolkach. Oczywiście każde dziecko rozwija się i nabywa różnych umiejętności we własnym tempie. Trzeba uważnie obserwować malucha i ocenić, czy na pewno jest już gotowy do rozpoczęcia nauki jazdy na rolkach. W sklepach możesz kupić m.in.:
Rolki dla początkujących dzieci 3+
-
modele regulowane, często 3w1 lub 4w1 (np. rolki, łyżworolki, wrotki i łyżwy w jednym)
Rolki dla dzieci 5+
- dobrze jeśli są lekkie, z co najmniej dwustopniowym zapięciem
Inne rolki dla dzieci (polecane firmy):
- rolki dla dzieci Spokey Silverado
- rolko-wrotki dla dzieci Raven
- rolki-łyżwy Nils
- rolki dla dzieci 3w1 Croxer
Rolki dla dziecka: jak dobrać rozmiar?
Noga nie powinna przesuwać się wewnątrz buta rolek. Prawidłowo dobrane rolki dla dziecka muszą stabilizować:
- stopę,
- staw skokowy,
- kostkę.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolek? Najłatwiej użyć do tego kartki papieru i długopisu. Odrysuj kontur stopy i zmierz odległość między piętą a dużym palcem. Lepiej posługiwać się długością stopy, a nie rozmiarem, gdyż te mogą się różnić w zależności od producenta.
Rolki czy wrotki dla dziecka?
Jeśli dziecko nigdy wcześniej nie miało kontaktu z rolkami, spróbuj na początek kupić wrotki. To dobre rozwiązanie dla początkujących, młodszych dzieci, które na wrotkach będą czuć się stabilniej (zapewniają to dwa rzędy kółek) i bezpieczniej. Wrotki dla dziecka są także dobre dla stawów i pozwalają utrwalić właściwą postawę (nogi dziecka się nie chwieją, dziecko pozostaje wyprostowane, nie wygina kolan i kostek do środka).
Jeśli jednak zdecydujesz się na rolki dla 3-4-latka, pamiętaj o podstawach bezpieczeństwa:
- rolki z miękkimi i małymi kółkami
- dobrze dobrany rozmiar (nie za duży)
- kask i ochraniacze na kolana i łokcie
Zobacz także:

Rolki dla dzieci Spokey Silverado, 125 zł
Regulowane rolki do jazdy rekreacyjnej. Posiadają funkcję łatwej regulacji, która sprawia, że można dopasować ich wielkość do stopy dziecka. Mogą służyć przez kilka sezonów, gdyż "rosną" wraz z dzieckiem.

Rolko-wrotki Raven, 109 zł
Zapinane na dwie klamry rolki z możliwością zmiany konfiguracji kółek – zamiana na wrotki oraz rolki z dwoma kołami z tyłu. Wyposażone w hamulec i łożyska ABEC. Rozmiar regulowany w zakresie: 29-32.

Rolki-łyżwy Nils, 149 zł
Regulowany rozmiar: 30-33. W prosty sposób można z rolek zrobić łyżwy – wystarczy zmienić płozę (w komplecie). Górna część buta zapinana na klamrę, dolna na wygodny rzep. Płoza rolek wykonana z aluminium, a łyżew ze stali nierdzewnej.

Rolko-wrotki 3w1 Croxer Missy, 149 zł
Rolki mają bardzo lekką półmiękką skorupę z poliwęglanu, dwustopniowe zapięcie i bardzo trwały hamulec PVC. Przednie kauczukowe kółko rolek świeci po wprowadzeniu w ruch.


(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B2zq7_dDo8KvEt_o_pj_hrSn.q5WdKMrORE.wotCpnD.C7', 'ojfelverai', 'hdfbajalaaysyrmugcxqrmzsqrlr']); Rodzice czasami potrzebują podpowiedzi, jak umilić sobie rodzicielską codzienność. Wypróbuj nasze pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem w domu. Gwarantujemy, że nie będzie nudno! Makaronowe inspiracje Wykałaczki, makaron czy sól to produkty, które można wykorzystać nie tylko w kuchni. To również świetne narzędzia przydatne do wyrobów artystycznych . Pomóż maluchowi ulepić żółwiki z plasteliny. Następnie przylepcie każdemu z nich łuskę nieugotowanego makaronu w kształcie muszelki. Na koniec pomalujcie je na zielono – tak powstaną wasze zwierzątka. Jeśli macie więcej zielonej plasteliny, możecie ulepić kaktusa i powbijać w niego wykałaczki przypominające igły. Tak samo możecie zrobić jeża z masy solnej lub rybę fugu . Wystarczy tylko stworzyć coś, co ma kolce! Biżuteria domowej roboty Na pewno masz w domu kolorowe guziki lub stare włóczki. Wykorzystaj dawno zapomniane przedmioty do stworzenia oryginalnej biżuterii. Weźcie trzy różne kolory włóczki, odmierzcie potrzebną część i zaplećcie warkocz. Gdy zwiążecie dwa końca, tak powstanie bransoletka dla twojej księżniczki. A może coś dla chłopca? Wytnijcie z kartki papieru kwadrat, prostokąt i dwa koła, a następnie sklejcie je tak, by powstał samochód. Okna możecie zrobić z fragmentów modeliny, a reflektory z żółtych oraz czerwonych guzików. Takie wyroby „hand made” to świetna propozycja na kreatywną zabawę, która wciągnie każde dziecko. Kto wie, może kiedyś twój szkrab zostanie kreatorem dzieł sztuki? Budowanie z klocków Zaproponuj swojemu dziecku wspólną zabawę w budowanie z użyciem „Uniwersalnego zestawu klocków” LEGO DUPLO. Jego...

Kości dzieci są jak młode, wiotkie gałązki. Pękają łatwiej niż grubsze i twarde kości dorosłych, toteż takie urazy zdarzają się wszędobylskim malcom dość często. Nawet po niezbyt silnym urazie dziecko może nagle poczuć intensywny ból . Jeśli nasila się przy próbie poruszania zranioną kończyną, istnieje ryzyko, że doszło do złamania. Maluch nie chce wtedy ruszać rączką lub stawać na nóżkę – u najmłodszych to nieraz pierwszy niepokojący objaw. Może pojawić się też obrzęk , a kończyna będzie nienaturalnie wygięta. Co robić przy złamaniu u dziecka? Unieruchom zranioną kończynę . To zmniejszy ból oraz ryzyko dalszego przemieszczania się kości. Usztywnij ją (najlepiej wraz ze stawami powyżej i poniżej złamania): obandażuj razem z długą linijką czy dwoma kijkami. Zranioną rękę podwieś na temblaku z trójkątnej chusty lub choćby apaszki. Złamaną nogę unieruchom, bandażując razem kolana i kostki obu nóg. A palec ręki oklej plastrem wraz z sąsiednimi. Jeśli ręka lub noga jest zniekształcona, nie prostuj jej ! To bardzo bolesne. Możesz też dodatkowo uszkodzić tkanki otaczające zranienie. Daj dziecku lek przeciwbólowy – najlepiej w czopku. Jeśli w tabletce, to z minimalną ilością wody. Poza tym nie podawaj mu niczego do picia ani jedzenia. W szpitalu może się okazać, że konieczne jest znieczulenie ogólne . Zwieź malca do najbliższego szpitala pełniącego dyżur urazowy dla najmłodszych . Pamiętaj – pod żadnym pozorem nie odwlekaj wizyty u lekarza. Narastający obrzęk, a często i niedokrwienie kończyny może utrudnić i opóźnić powrót do zdrowia. Jak wgląda leczenie złamania u dziecka? Złamania bez przemieszczenia nie wymagają nastawienia, a jedynie unieruchomienia w opatrunku gipsowym lub syntetycznym. Standardowo zakłada się gipsowy. Syntetyczny, który jest znacznie lżejszy i...