Wybieracie się na jesienny spacer? Poszukajcie kasztanów i żołędzi. Po powrocie do domu usiądźcie wspólnie przy stole, wyjmijcie znalezione skarby, poszukajcie plasteliny, wykałaczek i stwórzcie przepiękne figurki. Z kasztanów i żołędzi zrobicie ludziki i zwierzątka. Jeśli nie macie pomysłu, jak to wszystko wykonać, tutaj znajdziecie inspiracje do wspólnej zabawy z dziećmi.

Reklama

Jak zrobić ludziki z kasztanów?

Z kasztanów można wyczarować naprawdę wspaniałe figurki! Poniżej przedstawiamy kilka wzorów takich ludzików z kasztanów, być może któryś z nich przypadnie wam do gustu i spróbujecie zrobić go samodzielnie.

Zanim zabierzecie się za tworzenie figurek z kasztanów i żołędzi, przygotujcie wszystkie niezbędne akcesoria. Kasztany i żołędzie trzeba czymś połączyć i udekorować.

Klasyczny ludzik z kasztanów

Co będzie potrzebne:

  • kasztany,
  • wykałaczki (długie i krótkie),
  • plastelina,
  • nożyczki.

Wykonanie:

Kasztany będą służyły za głowę i brzuchy ludzików, a także za stopy. Musisz wbić w nie wykałaczki (tak jak na zdjęciu poniżej). Z jednej wykałaczki zrobisz szyję (złam ją wcześniej na pół) z 4 długich wykałaczek powstaną ręce i nogi ludzika.

Wbijanie wykałaczki może być dość trudnym zadaniem, wymagającym nieco siły. Można wcześniej z pomocą dorosłego nakłuć kasztana czymś ostrym, np. dużym gwoździem, żeby wykałaczka łatwiej weszła.

Zobacz także

Na koniec na wierzch głowy ludzika nałóż połówkę łupiny kasztana. Aby nie spadała z głowy ludzika, podklej ją od wewnątrz małą kulką z plasteliny. Teraz ludzik jest gotowy.

AdobeStock

Gruby kasztanowy ludzik

Ten pękaty kasztanowy ludzik ma króciutką szyję i nogi (połówki wykałaczek są wbite tak mocno, że prawie ich nie widać). Ręce ludzika zostały zrobione z dwóch małych patyków. A oczy - z pozostałych skrawków wykałaczek.

AdobeStock

Kasztanowy ludzik – dziewczynka

Chcesz zrobić kasztanowego ludzika płci żeńskiej? Głowę możesz wyczarować z orzecha laskowego. Jego łupinka świetnie naśladuje dziewczęcą fryzurę. Jeśli nie masz takiego orzecha, użyj żołędzia razem z czapeczką. Tak powstanie ludzik – dziewczynka w berecie. Spódniczkę zrób z połówki kasztanowej łupiny –nadziej ją ludzikowi na nogi. Z czapeczek żołędzi zrób ludzikowi buty. A na ręce nadziej owoce głogu – to będą ciepłe zimowe rękawiczki.

AdobeStock

Warto wiedzieć:

Najczęściej do łączenia kasztanów i żołędzi używamy wykałaczek albo zapałek (musimy od nich najpierw poobcinać końcówki). Można jednak wykorzystać też w tym celu np.:

  • klej na gorąco,
  • plastelinę,
  • sznurek (najpierw musimy przedziurkować kasztany na wylot np. gwoździem),
  • kolorowe pinezki.

Kiedy ludziki z kasztanów będą już gotowe, można zrobić im kolorowe czapeczki i ubranka z papieru kolorowego. Następnie z plasteliny zróbcie im oczy, buzie, guziczki na ubrankach czy buciki.

Co jeszcze można zrobić z kasztanów?

Z kasztanów i żołędzi mogą powstać nie tylko ludziki, ale też fantastyczne zwierzaki. Możecie spróbować zrobić np. psa, misia, kolczastego jeżyka albo żyrafę z długą szyją. Z kasztanów i żołędzi może powstać świetne mini zoo. A jeśli znajdziecie jakiś pojemnik do przechowywania figurek, mogą one stanowić wspaniałą zabawę na wiele jesiennych wieczorów.

Wielbłąd z kasztanów

AdobeStock

Nam szczególnie podoba się pomysł z dziurawieniem kasztanów i żołędzi i nawlekaniem ich na sznurek. Pozwala stworzyć nie tylko figurki, np. stonogę lub dżdżownicę, lecz także piękną jesienną biżuterię. Co powiecie na bransoletkę z żołędzi i korale z kasztanów?

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama