Światowy Dzień Uśmiechu 2024: data, pomysły na zabawy i ciekawostki o uśmiechu
Dzień Uśmiechu to ruchome święto, chętnie obchodzone nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych na całym świecie. I nic dziwnego, w końcu to doskonała okazja do wspólnej zabawy i przypomnienia sobie, jak ważny jest uśmiech. Sprawdź, kiedy wypada Dzień Uśmiechu w 2024 roku i jak można go obchodzić (w domu, w szkole, w przedszkolu).
Uśmiech jest oznaką radości i szczęścia u wszystkich ludzi na świecie. Chociaż Światowy Dzień Uśmiechu najczęściej jest obchodzony przez dzieci, to jest to również doskonała okazja, by spędzić ten dzień na wspólnej zabawie w rodzinnym gronie. Sprawdź nasze pomysły na wspólne zabawy z okazji Dnia Uśmiechu.
I pamiętaj, że „Uśmiech jest najprawdziwszym, kiedy jednocześnie uśmiechają się oczy” (ksiądz Jan Twardowski) oraz że „Uśmiech bywa aktem męstwa, smutek to słabość i postawa zbyt wygodna. Być radosnym i dobrym, kiedy świat jest smutny i zły, to dopiero odwaga” (Małgorzata Musierowicz).
Spis treści:
- Kiedy jest obchodzony Światowy Dzień Uśmiechu? (+ ciekawostki na temat uśmiechu)
- Światowy Dzień Uśmiechu: pochodzenie
- Dzień Uśmiechu: jak się go obchodzi?
Kiedy jest obchodzony Światowy Dzień Uśmiechu? (+ ciekawostki na temat uśmiechu)
To święto jest obchodzone zawsze w pierwszy piątek października. Za każdym razem jest więc doskonałą okazją do rozpoczęcia weekendu z uśmiechem od ucha do ucha.
W 2024 roku wypada ono 4 października.
Ciekawostki na temat uśmiechu
- Jak rozpoznać szczery uśmiech? Gdy ktoś uśmiecha się szczerze, uśmiechają się nie tylko jego usta, ale i oczy. Tylko autentyczny uśmiech angażuje mięśnie okrężne oczu (a nie tylko mięśnie jarzmowe, dzięki którym unosimy kąciki ust). Jeśli podczas uśmiechu, nie widać tzw. kurzych łapek — osoba tylko udaje, że się uśmiecha.
- Dlaczego warto się uśmiechać, gdy chcemy poprawić sobie nastrój? Naukowcy udowodnili, że gdy uśmiechamy się, nawet gdy nie mamy ku temu powodów — nasz nastrój automatycznie poprawia się.
- Szeroki uśmiech to sposób na dłuższe życie. Ludzie, którzy się uśmiechają, żyją dłużej. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy sprawdzili długość życia bejsbolistów ze zdjęcia pamiątkowego. Ci, którzy szeroko się uśmiechali — żyli średnio o 7 lat dłużej niż ci, którzy nie uśmiechali się wcale lub tylko lekko unosili kąciki ust. Jak to możliwe? Uśmiech to lekarstwo na stres (który jak wiadomo, nie sprzyja zdrowiu) oraz niezawodny środek na odporność.
- Uśmiech sprawia, że jesteśmy piękniejsi. Uśmiechnięte osoby uchodzą za atrakcyjniejsze od tych, które mają smutny lub poważny wyraz twarzy. Wyniki badań dowiodły, że szczery uśmiech to coś, co podnosi atrakcyjność bardziej niż makijaż. Psycholodzy specjalizujący się w kwestiach relacji romantycznych nie mają wątpliwości: mężczyzn najbardziej pociągają szczęśliwe (uśmiechnięte) kobiety.
- Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechów.
Światowy Dzień Uśmiechu: pochodzenie
Nie byłoby Dnia Uśmiechu, gdyby nie ta uśmiechnięta buźka! Popularna emotka została stworzona w 1963 roku przez Harveya Balla na zlecenie State Mutual Life Assurance Company.
Z czasem piktogram przedstawiający uśmiechniętą buźkę stał się najbardziej rozpoznawalnym na świecie symbolem dobrej woli, radości i szczęścia.
Po 36 latach Harvey Ball zainicjował święto, które ma zachęcać wszystkich ludzi do częstszego uśmiechania się i spełniania dobrych uczynków. Po raz pierwszy Dzień Uśmiechu był obchodzony 1 października 1999 roku w miejscowości Worcester (USA). Jednak dzięki zainteresowaniu mediów święto zaczęto obchodzić na całym świecie.
Dzień Uśmiechu: jak się go obchodzi?
Dzień Uśmiechu najczęściej jest obchodzony w przedszkolu i w szkole. To wyjątkowa okazja do porozmawiania z dziećmi o emocjach lub przeczytania bajki o uśmiechu. W wielu przedszkolach tego dnia „biletem wstępu” jest uśmiechnięta buzia, która uprawnia dzieci do brania udziału w licznych konkursach organizowanych tego dnia. A jakie zabawy i inne atrakcje można zorganizować najmłodszym z okazji Dnia Uśmiechu?
Prace plastyczne na DzieńUśmiechu
- Emoji Smile: wspólne tworzenie wielkiej wesołej buźki, np. wyklejanie papierem lub plasteliną gotowego szablonu, ułożenie jej z kasztanów.
- Co sprawia, że się uśmiecham: rysowanie przedmiotu lub osoby, która wywołuje uśmiech na naszej twarzy.
- Autoportret: uśmiechnięta buzia.
- Uśmiechnięta maska: przygotowanie uśmiechniętych ust lub buźki, a następnie umocowanie jej na patyczku.
- Dekorowanie żółtych balonów i wspólna zabawa nimi.
Drużynowe zabawy ruchowe na Dzień Uśmiechu
Dzieci dzieli się np. na cztery drużyny pięcioosobowe, a każda drużyna to jeden kolor (do oznakowania można wykorzystać nalepki lub szarfy). W zabawach zespołowych wygrywają wszystkie dzieci!
- Na podłodze kładzie się hula hop w kolorach drużyn. Gdy gra muzyka, dzieci biegają po sali, a gdy przestaje grać, dzieci ustawiają się wkoło hula hop.
- Na podłodze ustawia się tor przeszkód. Zadaniem dzieci jest pokonanie trasy z uśmiechem na buzi.
- Na ścianie przymocowuje się tarczę z uśmiechniętą buźką, zadaniem dzieci jest trafienie w tarczę piłeczką.
- Na podłodze kładzie się wcześniej przygotowane dwie duże buźki: smutną i wesołą. Na smutnej buzi położone zostają woreczki korekcyjne. Zadaniem dzieci jest przenieść je na wesołą buźkę przy pomocy stóp.
Inne zabawy na Dzień Uśmiechu
- Wspólne słuchanie i zabawa do piosenek np. Dzień dobry, czy Przywitajmy się wesoło.
- Zjedzenie kawałka cytryny z uśmiechem na buzi.
- Wspólne pozowanie do zdjęć z uśmiechem na buzi z wykorzystaniem wykonanych samodzielnie uśmiechów.
- Dzieci siadają w kole i opowiadają swoje najśmieszniejsze przygody.
- Tańce-wygibańce przy wesołej muzyce.
- Malowanie na buzi dzieci rzeczy, które wywołują ich uśmiech np. w motylki, serduszka, pająki, wąsy, inne.
Zobacz także: