Reklama

Zagadki dla dzieci uczą kojarzenia, trenują pamięć i abstrakcyjne myślenie. Nasze pomysły możesz potraktować jako inspirację do wymyślenia własnych zagadek. Szybko zorientujesz się, który rodzaj zagadek najbardziej podoba się twojemu dziecku. Jedno jest pewne: każde z nich mają walory edukacyjne i wspaniale wpływają na rozwój poznawczy dziecka.

Reklama

Spis treści:

Krótkie i śmieszne zagadki dla dzieci

Przedstawiamy kilka pomysłów na zagadki dla dzieci, które pozwolą nie tylko na trening koncentracji, ale i świetną zabawę.

Do jakiego naczynia nie można nalać wody?
(odpowiedź: do pełnego, do namalowanego, do dziurawego)

*

Z jakiego drzewa nigdy nie spadnie żaden liść?
(odpowiedź: z drzewa iglastego)

*

Siedzi w zamku, ale nie jest królem.
(odpowiedź: klucz)

*

Czy można zrobić masło ze słomy?
(odpowiedź: tak, powtarzając szybko: ma-sło-ma-sło)

*

Pomarańczowa i chrupiąca
Przysmak królika i zająca.
(odpowiedź: marchewka)

*

A oto prosta zagadka:
Kim dla ciebie jest córka twojego dziadka?
(odpowiedź: mamą lub ciocią)

*

Czerwona sukieneczka, prawie cała w czarnych kropeczkach
Owad, który ją nosi, nazywa się...
(odpowiedź: biedroneczka)

Krótkie zagadki dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych mogą polegać na tym, kto:

  • poda najwięcej rymów do danego słowa (np. kolacja: racja, akcja, akacja, stacja, ...)
  • poda najwięcej słów zaczynającą się na daną literę (np. na b: babcia, bliźnięta, bluzka, breloczek, buzia, biedronka, balet, biżuteria, Basia, boisko, basen, ...)
  • poda najwięcej słów kończących się na daną literę (np. na y: jagody, sady, lasy, lody)

Zagadki dla dzieci z puzzlami

Te zagadki dla dzieci to propozycja zabawy w domu lub w ogrodzie. Macie puzzle ze zwierzętami? Super! Wysypcie obrazki na podłogę albo stół tak, aby je było wszystkie widać. Wybierz sobie jeden obrazek, a właściwie pokazane na nim zwierzę. Zacznij je dziecku opisywać, np. ma okrągłe uszka albo ma szare futerko. Dziecko ogląda obrazki i typuje, o jakie zwierzę chodzi. Tak długo opisujesz zwierzę, aż dziecko odgadnie, o które chodzi i pokaże odpowiedni obrazek. Dziecko też może ci zadawać zagadki dokładnie w ten sam sposób!

Zagadki dla dzieci – rysowanki

Zacznij rysować jakieś zwierzę albo przedmiot. Rób to powoli i nie zaczynaj od najbardziej charakterystycznego elementu. Im szybciej dziecko zgadnie, co rysujesz, tym większe brawa mu się należą. Spróbujcie też odwrócić role: to dziecko rysuje zagadkę, ty zgadujesz.

Zgadywanki dla dzieci – o czym myślę?

Umówcie się, że osoba zadająca zagadkę wybiera sobie przedmiot z pomieszczenia, w którym jesteście, albo rzecz, która jest w zasięgu waszego wzroku.

Zobacz też: Zagadki dla dzieci o zwierzętach

Wersja 1 zgadywanki dla dzieci: Zacznij opisywać ten przedmiot – możesz o nim opowiadać albo podawać wskazówki, gdzie się rzecz, o której myślisz, znajduje.

Wersja 2 zagadki dla dzieci: to dziecko ma tak zadawać pytania, aby zgadnąć, o czym myślisz. Np. Czy ta rzecz znajduje się przede mną, czy za mną? Jest wysoko czy nisko? Jest mała czy duża itd.

Zagadki dla dzieci – co ci to przypomina?

Nie są to stricte zagadki, ale zabawa pokrewna, która mobilizuje dziecko do kreatywnego myślenia. Potrzebna wam będzie kartka i długopis albo ołówek. Jedno z was bierze do rąk pisak, zamyka oczy i robi niewielki "bazgroł" na kartce. Druga osoba ma, dorysowując inne elementy, zrobić z "bazgroła" coś konkretnego: zwierzę, postać, przedmiot itp. Zamieniajcie się rolami.

Zgadywanka dla dzieci literowo-słowna

Waszym zadaniem jest wypowiadanie słów zaczynających się na literę, na jaką kończy się słowo powiedziane przez poprzednika. Uwaga! Należy unikać wypowiadania słów, które kończą się na literę, na jaką zaczyna się mało słów. Przykładowy ciąg słów: noga – agrafka – ale – eukaliptus – styk – kogut – taczka itd.

Zagadki dla dzieci – dotykowe

Weź nieprzezroczysty woreczek i włóż do niego jakiś przedmiot. Dziecko ma włożyć rączki do środka i badając przedmiot dotykiem, zgadnąć, co jest w środku. Zamiast woreczka możecie użyć kartonowego pudełka z otworami na ręce. Jeśli przez otwory widać schowane przedmioty, można dziecku zasłonić oczy szalikiem.

Dźwiękowe zagadki dla dzieci

Przygotuj różne przedmioty, które będą po postukaniu w nie wydawać różne dźwięki (szklanka, butelka szklana, pudełko, kubek, talerzyk, garnek, pokrywka, butelka plastikowa z wodą itp.). Pokaż dziecku te przedmioty. Następnie na środku pokoju umieść krzesło dla dziecka. Zasłoń dziecku oczy i posadź je na krześle.

Przygotowane przedmioty rozmieść dokładnie przed oraz dokładnie za krzesłem, po prawej i lewej od niego. Następnie wydobywaj z wybranego przedmiotu dźwięki i proś, aby malec zgadywał, w jaki przedmiot stukasz. I gdzie on jest: z przodu, z tyłu, po lewej czy po prawej.

Ciekawostka: nie zawsze da się określić, czy przedmiot jest przed, czy za słuchającym. To normalne i warto to zaobserwować. Ale uwaga: jeśli malec jest sprytny, zawsze zgadnie kierunek, bo usłyszy, dokąd się przemieszczasz.

Więcej zgadywanek i zagadek dla dzieci:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama