Bajki dla dwulatka
Adobe Stock
Gry i zabawy

Bajki dla dwulatka: fajne i wartościowe bajki dla małych dzieci [TOP 7]

Jakie bajki wybrać dla dwulatka, żeby były dla niego zrozumiałe, ale też nie zaburzały jego rozwoju i nie pokazywały złych wzorców? Można wybierać spośród filmów i książek, audiobooków i bajek w telewizji. Ale uwaga, nie wszystkie bajki dla dwulatka i trzylatka to edukacyjne kreskówki. Dobra bajka dla dziecka musi być bezpieczna i wartościowa.

Bajki dla dwulatka trzeba wybierać bardzo rozważnie. Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji albo na Netflixie, pamiętaj, że maluch w tym wieku nie powinien spędzać przed telewizorem więcej niż 10-15 minut dziennie. Z drugiej strony bajki to nie tylko kreskówki wyświetlane na ekranie, ale też książki i słuchowiska. Podpowiadamy, jakie filmy i książki najbardziej spodobają się małym dzieciom, a jednocześnie będą to wartościowe bajki edukacyjne.

Fajne bajki dla dwulatka:

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Dobre bajki dla dwulatka w telewizji

Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji, staraj się wybierać dla niego takie tytuły, które są przeznaczone dla maluchów w jego wieku. Tak małe dziecko nie może oglądać bajek, w których pojawia się przemoc, złe wzorce zachowań czy postacie budzące przerażenie. Zamiast tego bajki dla małych dzieci powinny uczyć empatii, posiadać dostosowaną do dwu-, trzylatków prostą grafikę i przyjemne dla ucha efekty dźwiękowe.

Bezpieczne bajki dla 2-letnich dzieci są przede wszystkim:

 • nieskomplikowane,
 • zabawne
 • krótkie (kilkuminutowe)


Najlepiej, jeśli bajki dla 2-letnich dzieci mają walory edukacyjne. Szczególnie polecamy poniższe bajki dostępne w telewizji oraz na platformach typu Netflix:

 • Bing: bajka dla dzieci o przygodach małego królika i jego przyjaciół, uczy rozpoznawania i nazywania emocji.
 • Masza i Niedźwiedź: bajka o przyjaźni między małą dziewczynką a niedźwiedziem, oparta na ludowej opowieści.
 • Ryjówka Florka: bajka dla dwulatków i trzylatków, w której maleńka, sympatyczna ryjówka opowiada o wesołych zdarzeniach ze swojego życia, a następnie spisuje wszystkie w pamiętniku.


 • Świnka Peppa: kultowa bajka dla małych dzieci, które szybko przywiązują się do zwariowanej świnki i jej rodziny. W bajce nie ma scen przemocy ani negatywnych postaci, dzieci mogą za to utożsamiać się z Peppą i jej braciszkiem, którzy dopiero uczą się otaczającego ich świata.
 • Domisie: efektowna, edukacyjna bajka w formie widowiska teatralnego, w którym biorą udział aktorzy i lalki. Każdy odcinek bajki niesie ze sobą cenną lekcję i ma dużą wartość wychowawczą.


 • Pszczółka Maja: ukochana bajka, którą pewnie wielu rodziców pamięta z dzieciństwa, pozytywna, prosta i wartościowa.
 • Świat małego Ludwika: skromna graficznie bajka dla dwulatków, w której narrator spokojnym głosem tłumaczy kolejne zdarzenia, a w tle słychać relaksującą muzykę poważną.


Uwaga, dwulatek powinien spędzać przed ekranem jak najmniej czasu. Na pełnometrażowe bajki Disneya jest jeszcze za wcześnie! Piękne disnejowskie produkcje muszą poczekać do ok. 4.-5. urodzin.

Bajki dla małych dzieci: książki

Bajki dla dwulatka to nie tylko kreskówki i filmy. Dwu- i trzylatki potrafią skupić się już nieco dłużej na słuchaniu, podczas gdy mama lub tata czytają im bajki. Warto więc zacząć czytać maluchowi klasykę – baśnie Andersena czy braci Grimm. Polecamy również poniższe bajki dla dwulatków:

 • serię „Julek i Julka” („Jaś i Janeczka”) Annie M.G. Schmidt
 • serię „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka
 • „Bajkę o drzewie”, „Bajkę o słońcu” Elizy Piotrowskiej
 • serię „Martynka” Gilberta Delahaye
 • serię „Franklin” Paulette Bourgeois i Brendy Clark
 • serię „Kicia Kocia” Anity Głowińkiej
 • serię „Elmer” Davida McKee
 • „Jano i Wito w trawie” Wioli Wołoszyn
 • „Żegnaj pieluszko” Belindy Rodik
 • „Tupcio Chrupcio” Elizy Piotrowskiej.
Ważne! Małe dzieci uwielbiają także wierszyki. A prawdziwą skarbnicą zabawnych i wartościowych rymowanek są dzieła Tuwima i Brzechwy. Warto czytać dwulatkom właśnie tych klasyków twórczości dziecięcej.

Bajki dla małych dzieci na dobranoc

Bajki dla dwulatka to także opowieści czytane przed snem. Słuchając bajek, dziecko wycisza się i łatwiej zasypia. Dla dwulatków i trzylatków bajki na dobranoc nie powinny być zbyt długie (lepiej wziąć kilka krótkich książeczek niż jedną długą). Dobrym pomysłem są książki, które opowiadają właśnie o zasypianiu. Szczególnie polecamy dwie bajki:

 • „Wszyscy ziewają” autorstwa Anity Bijsterbosch – w tej książeczce ziewają naprawdę wszyscy: kotek, wąż, królik, świnka…, jest duża szansa, że dziecko, słuchając jej, też szybko zacznie ziewać.
 • „Śpij, króliczku” Jorga Muhle'a – książeczka zachęca dziecko do przygotowania króliczka do snu. Trzeba mu założyć piżamkę, przykryć go kołderką i dać mu buziaka. Dziecko uczy się dzięki temu wieczornych rytuałów.

Bajki dla dwuletnich dzieci: słuchowiska

Podobnie jak w przypadku książek, przygodę z bajkami do słuchania warto rozpocząć od audiobooków z twórczością Andersena lub braci Grimm. Poza tym małemu dziecku z pewnością przypadną do gustu takie bajki w formie słuchowisk, jak:

 • seria „Basia” Zofii Staneckiej (czyta Maria Seweryn)
 • „Kubuś Puchatek” (czyta Janusz Gajos)
 • „Baśnie z czterech stron świata. Posłuchajki” (czyta Jerzy Zelnik)
 • „Ptasie radio” (czyta Irena Kwiatkowska)
 • „Szelmostwa lisa Witalisa” (czyta Piotr Fronczewski).


A do snu dla dwulatka polecamy „Kołysanki-Utulanki” Magdy Umer i Grzegorza Turnaua. Te bajki-kołysanki są przepiękne!


Zobacz też:

dziecko w bajce
fotolia.com
Wychowanie
O zaletach baśni dla dzieci
Bajki rozwijają wyobraźnię i inteligencję, pomagają dziecku radzić sobie z uczuciami. Wzbogacają słownictwo, budzą poczucie piękna, przekazują tradycje naszej kultury. Bawią oraz sprawiają przyjemność. Rozwijają też osobowość dziecka. Czytaj, dlaczego jeszcze warto czytać dziecku bajki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; line-height: 17.0px; font: 14.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 14.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee; -webkit-text-stroke: #042eee} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {text-decoration: underline ; font-kerning: none; color: #042eee; -webkit-text-stroke: 0px #042eee} span.s3 {font-kerning: none; color: #000000; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s4 {text-decoration: underline ; font-kerning: none; -webkit-text-stroke: 0px #042eee} ul.ul1 {list-style-type: disc} Najcudowniejszą cechą baśni jest to, że pomagają dziecku znaleźć sens życia, lepiej zrozumieć siebie i innych, a w rezultacie nawiązywać głębokie więzi międzyludzkie.  Na dziecięce problemy - bajka Pod osłoną fantastycznych wydarzeń w baśniach istnieją bliskie dziecku problemy. W Brzydkim Kaczątku będzie to samotność, brak miłości i akceptacji, w Kopciuszku – rywalizacja między rodzeństwem , a w Jasiu i Małgosi – lęk przed odłączeniem i dorastaniem. Jednocześnie bajki na różny sposób mówią małemu człowiekowi, że walka z przeciwnościami jest nieodłączną częścią życia, ale jeśli się ją odważnie podejmuje, można pokonać przeszkody i odnieść zwycięstwo. Baśnie - lektura w sam raz dla kilkulatka  Świat baśni jest dostosowany do potrzeb małego odbiorcy. Tu dobro i zło są bardzo wyraźnie określone. Prosta fabuła pomaga mu dostrzec problem. Pomyślne zakończenie zaś daje wiarę w siebie i nadzieję na przyszłość. Z wyrazistymi postaciami...

jakie bajki Disneya dla 5-latka
Fotolia/Babyonline
Gry i zabawy
Bajki Disneya dla 3, 4, 5 latka: zobacz nasze typy!
Zobacz, które bajki Disneya nadają się już dla 3-, 4- i 5-latków. Oto nasze typy filmów Disneya dla przedszkolaków i całej rodziny.

Bajki Disneya sprawiają radość dzieciom już od dziesiątek lat. Nic dziwnego, są pełne magii! Jeśli szukasz pomysłów na bajkę dla przedszkolaka, spójrz na nasze propozycje filmów dla 3-latków, 4-latków i 5-latków. Pamiętaj jednak, że dzieci w wieku 2-5 lat nie powinny oglądać telewizji dłużej niż przez godzinę dziennie. Te bajki Disneya są dłuższe, dlatego warto przeznaczyć je na szczególne okazje. Pamiętaj też, że nasze typy są tylko sugestiami, koniecznie sprawdź zarys fabuły filmu, zanim puścisz go dziecku – ty wiesz najlepiej, jakie bajki dla dzieci twoje dziecko lubi, czego się boi, a co może być dla niego zbyt trudne. Oto nasze typy bajek Disneya dla przedszkolaków – filmów klasycznych i nowszych. Bajki Disneya dla przedszkolaków Poniższe propozycje to ponadczasowe opowieści o przyjaźni, lojalności, przezwyciężaniu własnych słabości. Ta lista bajek dla dzieci zawiera filmy Walta Disneya, które mówią o odwadze i o tym, że nie ma niczego złego w tym, że czasem się boimy lub mamy gorszy dzień. Podkreślają siłę miłości naszych bliskich i przyjaciół. 101 dalmatyńczyków (1961) Pies Pongo i jego pan Roger wiodą spokojne życie. Pewnego dnia ich życie zmienia się na lepsze, kiedy to Pongo aranżuje spotkanie swojego pana z Anitą, właścicielką Perdity; prowadzi do związania dwóch bardzo szczęśliwych par. Po pewnym czasie na świat przychodzi piętnaścioro szczeniąt. Szczęście w rodzinie burzy nagłe pojawienie się demonicznej Cruelli Demon. Pragnie ona kupić szczenięta i z ich skór uszyć wspaniałe futro. Rozpoczyna się walka rodziny o porwane psiaki... Opowieść o 101 Dalmatyńczykach doczekała się też drugiej części i wersji fabularnej . Jest też dostępna w formie bajki do czytania . Król lew (1994) W Lwiej Krainie na świat przychodzi królewski potomek – małe lwiątko o imieniu Simba. Tylko jeden...

bajki na dobranoc
Fotolia
Gry i zabawy
Najlepsze bajki na dobranoc: propozycje książek, audiobooków i animacji
Bajka na dobranoc powinna być krótka, relaksująca i ciekawa. Albo nudna, jeśli ma szybko uśpić dziecko! Jakikolwiek cel ci nie przyświeca, nasze propozycje bajek do czytania, oglądania i słuchania przed snem na pewno pomoże ci wybrać tę właściwą dla twojego dziecka.

Wiele dzieci nie wyobraża sobie zaśnięcia bez wcześniejszego obejrzenia lub wysłuchania bajki na dobranoc. I bardzo dobrze! Codzienne czytanie książek przed snem może stać się niezwykle wartościową częścią waszych wieczornych rytuałów. Bajki i baśnie wprowadzają ład w zagmatwany świat dziecka, pomagają nazywać emocje i dają poczucie bezpieczeństwa – to ostatnie jest szczególnie ważne przy wyborze bajki na dobranoc. Jeśli szukasz pomysłów na opowieści i krótkie bajki dla dzieci do czytania wieczorami, skorzystaj z tych podpowiedzi. Bajki na dobranoc do czytania Opowieści na dobranoc do słuchania Bajka na dobranoc w TV Bajki na dobranoc do czytania Czytanie dziecku książek jest niezwykle ważne dla jego rozwoju, ale także dla budowania silnej więzi między nim a tobą. Wybierając bajki do czytania na dobranoc, możesz sięgnąć po klasyczne baśnie albo którąś z tych książek, napisanych specjalnie po to, by łagodnie odesłać dziecko w krainę snu: "Śpij, króliczku", Jorg Muhle, wyd. Dwie Siostry Urocza kartonowa książeczka dla najmłodszych. Z opisu wydawcy: Jest już późno, króliczek szykuje się do snu. Trzeba mu pomóc. Klaśnij w ręce, żeby przebrać go w piżamę. Przygotuj poduszkę. Podrap króliczka w uszko, pogłaszcz po plecach. Przewróć stronę, żeby go przykryć, i daj mu buziaka na dobranoc. I pamiętaj, żeby zgasić światło! Pstryk. "Wszyscy ziewają", Anita Bijsterbosch, wyd. Adamada Zieeewa kotek, zieeewa wąż, zieeewa królik, zieeewa świnka, zie... ee... eee... wa hipcio, zie... wa... żółw, z... z... asz... ty. "Wszyscy ziewają" to książka dla małych dzieci, która pomaga w zasypianiu. Wydawca twierdzi nawet, że jest bardziej skuteczna niż "Aaa, kotki dwa", ciepłe mleko, smoczek, relaksacyjna muzyka, samochodowe przejażdżki po mieście, głaskanie i drapanie razem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj