Przedszkolaki w zabawie
Fotolia
Gry i zabawy

Jaką rolę w rozwoju przedszkolaka odgrywa zabawa?

Poprzez zabawę dziecko w wieku przedszkolnym uczy się najwięcej. Sprawdź, jak dziecko powinno się bawić, aby najlepiej się rozwijać.

Wydaje ci się, że czas kiedy dziecko bawi się to czas stracony? Wręcz przeciwnie! Zabawa dziecka w wieku od trzech do sześciu lat jest niezbędna w jego rozwoju. Dzięki niej twoje dziecko uczy się i rozumie otaczający świat. Ale zabawa ma głównie cieszyć i bawić, bo od tego jest dzieciństwo, na prawdziwą naukę i obowiązki przyjdzie jeszcze czas. Dlatego nie zawalajmy naszych pociech zbyt dużą ilością dodatkowych zajęć i obowiązków, i pozwólmy im cieszyć się dzieciństwem.

Czego uczy się dziecko poprzez zabawę:

  • rozwija wyobraźnię
  • odkrywa swoje ciało i uczy się panować nad nim
  • rozwija mowę i zdolności komunikacyjne
  • odreagowuje swoje problemy psychiczne
  • wyraża swoje myśli i uczucia
  • rozwija stosunki społeczne i uczy się, jak przystosować się do innych
  • poprzez zabawę ruchową w przedszkolu, wyraża to, czego nie potrafi powiedzieć
  • rozwija sprawność ruchową

Zobacz także: Rozwój zdolności manualnych dziecka

Jak rodzice mogą zaangażować się w zabawę z dzieckiem?

Uwierzcie, naprawdę warto poświęcić czas na zabawę z dzieckiem, jednak pamiętajcie, żeby dziecku pozostawić decyzje, w co i jak się bawicie. Dziecko powinno poprowadzić zabawę i decydować o jej zasadach. To świetna lekcja dla malucha, w trakcie której nabywa nowe umiejętności i zdobywa pewność siebie. Zobaczycie, że maluch doceni czas, który razem spędzacie. Daje mu to poczucie, że jest kochane i akceptowane. Dlatego decydując się na zabawę z dzieckiem, nie róbcie tego ze zniecierpliwieniem, nie myślcie o tym, co jeszcze trzeba zrobić, poświęćcie ten czas tylko dla dziecka, a zobaczycie, że sami będziecie czerpać z tego przyjemność i dobry nastrój.

Czy pozwalać dziecku wygrywać, czy przegrywać?

Często bawiąc się z dzieckiem w różne gry i zabawy zastanawiamy się, czy pozwolić dziecku wygrywać? Z jednej strony chcemy, żeby dziecko czerpało satysfakcję z wygranej i umacniało poczucie własnej wartości, a z drugiej strony chcemy pokazać, że czasami też się przegrywa i to nie jest nic strasznego. Zwłaszcza, że w życiu będą przytrafiały mu się sytuacje, gdzie nie zawsze będzie wygrywać. Dobrym przykładem są chociażby gry losowe, gdzie raz się wygrywa, a raz przegrywa.

Zobacz także: Rodzinne zabawy

Kiedy pozwolić dziecku na samodzielną zabawę?

Zabawa rodziców z dzieckiem jest ogromną frajdą, jednak musimy też nauczyć dziecko bawić się samodzielnie. Nie zawsze my jako rodzice możemy przeznaczyć cały czas na zabawę. Mamy też inne obowiązki, trzeba posprzątać, ugotować, zrobić coś w domu. Wtedy ważne jest, żeby nasze dziecko samo potrafiło zająć się czymś. Samodzielna zabawa rozwija u malucha kreatywność i samodzielność, które w późniejszych latach będą bardzo przydatne. Ale pamiętajmy, że jeśli już dziecko samo się bawi, nie zapominajmy o nim. Wystarczy podejść, pochwalić rysunek, wieżę z klocków, pogłaskać po głowie, dać buziaka, powiedzieć miłe słowo. Pochwała i zainteresowanie dzieckiem, jest zawsze najlepszą zachętą do dalszej zabawy i formą docenienia go.

Pozwalając dziecku na samodzielną zabawę powinniśmy dać mu pełną swobodę. Nie poprawiajmy go na każdym kroku, ani nie pospieszajmy, jeśli nie potrafi czegoś od razu zrobić. Na przykład dziecko dostaje nową zabawkę i zanim samo dojdzie o co w niej chodzi, może minąć trochę czasu. Często nie możemy się powstrzymać i zbyt szybko chcemy ułatwić dziecku zadania. Ale pamiętajmy, że to w jaki sposób odkryje zabawkę jest formą nauki i pobudzania wyobraźni, a przede wszystkim daje mu olbrzymią satysfakcję i podwyższa samoocenę.

Zobacz także: 13 zasad, które powinny obowiązywać w każdym domu

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

Lego: wspólna zabawa z dzieckiem
mat. prasowe
Aktualności
Rodziny, które się bawią, są szczęśliwsze! A jak z tym u Was?
Jest spory związek między tym, ile czasu bawicie się z dzieckiem a poczuciem waszego szczęścia. Oczywiście, im więcej wspólnych harców, tym wszyscy są bardziej happy! Zobacz wyniki raportu LEGO.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.5px Helvetica} span.s1 {font: 12.0px Helvetica} Czas poświęcany na zabawę jest w naszych rodzinach mocno ograniczony – prawie jedna trzecia rodzin (30%) spędza razem mniej niż 5 godzin tygodniowo. Jedna na 10 (10%) bawi się mniej niż dwie godziny. To wyniki raportu LEGO Play Well Report. Tymczasem wspólna zabawa sprawia, że rodziny są szczęśliwsze , ich członkowie stają się sobie bliżsi i są mniej zestresowani. To się naprawdę opłaca!  Najlepsza „praca domowa” p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.5px Helvetica} span.s1 {font: 12.0px Helvetica} Grupa LEGO® przeprowadziła w 2018 roku badania na temat roli zabawy w życiu dzieci i ich rodzin. Zbadano prawie 13 000 rodziców i dzieci w dziewięciu krajach, aby zrozumieć aktualną sytuację i zachęcić do dyskusji na temat znaczenia zabawy.  Wyniki? Są jednoznaczne: wspólna zabawa sprawia, że rodziny są szczęśliwsze, domownicy stają się sobie bliżsi i są mniej zestresowani, a mimo to ponad jedna trzecia respondentów (38%) przyznaje, że trudno im znaleźć czas na zabawę ze względu na napięty harmonogram zajęć, zarówno rodziców, jaki i dzieci:(   Ekspertka ds. rodziny i autorka książek, Jessica Joelle Alexander , mówi: Wspólna zabawa jest fundamentem życia rodzinnego zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Ale w nowoczesnym stylu życia, bardziej wypełnionym niż kiedykolwiek, z tak dużym naciskiem na formalną edukację i zorganizowane zajęcia, łatwo jest zapomnieć o tym, by znaleźć na to czas. Biorąc jednak pod uwagę dobroczynne efekty wspólnej zabawy dla naszego samopoczucia i poziomu szczęścia, powinna to być najważniejsza „praca...

zabawa z dzieckiem
fotolia.com
Gry i zabawy
Zalety zabawy z dzieckiem – wydrukuj i powieś na lodówce!
Odłóż na bok swoje dorosłe "ja" i rzuć się z dzieckiem w wir zabawy! Skorzystacie na tym oboje. Zabawa rozwija umiejętności dziecka, rozładowuje napięcia i daje mnóstwo radości!

Wspólna zabawa to nie jest tylko zabijanie czasu. Przynosi mnóstwo korzyści: odpręża, uczy, rozwija zmysły i, co bardzo ważne, wzmacnia relację między dzieckiem a jego rodzicami. Sprawdź, jakie zalety ma zabawa z dzieckiem i jakie konkretnie zabawy warto proponować maluchowi. Korzyści z ruchu Nie tylko ciało kocha ruch, mózg także! Po ćwiczeniach rosną jego możliwości. Dobre są zwłaszcza ćwiczenia, od których można dostać zadyszki ;) Berek, piłka, konkurs podskoków na jednej nodze – wszystkie będą świetne. Dziecko uczy się przy okazji, że aktywność fizyczna to fajna część życia. Zaproponuj dziecku: wyścigi, berek, podskoki, piłkę Czas tylko dla was Każdy dzień jest pełen okazji do zabawy! Znajdź w sobie odpowiednie nastawienie, a zabawę urządzicie sobie nawet w drodze do sklepu. Wygospodaruj chociaż 15 minut dziennie tylko na zabawę z dzieckiem. Pilnuj, aby nic Wam nie przeszkodziło. Rezerwacja czasu pomoże Ci wykrzesać z siebie więcej entuzjazmu, a dziecku doda pewności siebie!   Zaproponuj dziecku: układankę, klocki, kręgle, basen  Podtrzymanie bliskości  Zabawa burzy dystans i odbudowuje więź między rodzicem a dzieckiem. Nie zadowalaj się powierzchowną relacją z dzieckiem.  Ono bardzo Cię potrzebuje, chociaż czasami może dawać przeciwne sygnały! W zabawie możecie się do siebie zbliżać bez poczucia skrępowania.  Zaproponuj dziecku: siłowanie, łaskotki Rozładowanie emocji W zabawie dziecku łatwiej będzie wyrazić, co je gryzie. Zwłaszcza dziecko, które jeszcze dobrze nie mówi, może odtworzyć sytuację, która zapadła mu w pamięć. Być może twoje dziecko będzie miało do wyrażenia same pozytywne emocje? Dołącz do niego, a będziesz na bieżąco z jego sprawami! Zaproponuj dziecku: rysowanie, teatrzyk Uspołecznienie W zabawie dziecko przećwiczy nowe role – klienta w sklepie, zawodnika w...

Zabawa z dzieckiem
AdobeStock
Aktualności
To najcenniejsze, co możesz dać swojemu dziecku, a często o tym zapominasz
W dzisiejszych czasach w imię lepszej przyszłości naszej i naszych dzieci często brakuje nam czasu na to, co jest najważniejsze dla naszych pociech.

Nie ma chyba rodzica, który by nie chciałby jak najlepiej dla swojej rodziny. Poświęcamy czas na pracę, by zapewnić dzieciom wszytko, czego potrzebują. Dbamy o własny samorozwój, by być dla nich przykładem do naśladowania, ale i chcemy, by dzieci poznawały świat, miały różne zainteresowania. Zapisujemy na różne zajęcia i inwestujemy w ich przyszłość , by zapewnić im jak najlepsze jutro. Jednak w całym tym pędzie często zapominamy, jak ważny jest wspólnie spędzany czas. Czas, którego nam brakuje na zwykłą zabawę, niestety mija bezpowrotnie.  Zwykła - niezwykła zabawa Blisko 13 000 rodziców i dzieci z 9 krajów odpowiedziało na pytania dotyczące roli zabawy w ich życiu. Wyniki dają do myślenia. Coraz więcej mówi się o tym, jak ważna jest dla rozwoju dziecka zabawa. Specjaliści zachęcają rodziców, by poświęcili swoim pociechom więcej czasu, niestety z raportu LEGO® Play Well wynika, że prawie jedna trzecia rodzin (30 proc.) spędza razem mniej niż 5 godzin tygodniowo,  natomiast 1 na 10 bawi się mniej niż dwie godziny. To bardzo mało. Dlaczego tak się dzieje? Ponad jedna trzecia respondentów (38 proc.) przyznaje, że trudno im znaleźć czas na zabawę ze względu na napięty harmonogram. Chodzi o dodatkowe zajęcia wszystkich domowników. Niestety, nawet jeśli próbujemy znaleźć czas w naszej zabieganej codzienności, nadal nie jest łatwo. Aż 61 proc.respondentów przyznaje, że podczas czasu z rodziną rozpraszają ich inne sprawy , takie jak praca zawodowa, zajęcia domowe czy stale obecne smartfony. Niepokojące jest to, że dotyczy to nie tylko dorosłych. Aż co piąte dziecko (17 proc.) twierdzi, że jest zbyt zajęte, by znaleźć czas na zabawę. Skalę problemu pokazuje to, że aż 4 na 5 (81 proc.) chciałoby, aby rodzice więcej się z nimi bawili.  Problem z zabawą Niektórzy dorośli nie nadają dziecięcej zabawie należnego priorytetu. Są i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak