Dziecko pomaga w domu
Fotolia
Wychowanie

Jak nauczyć dziecko pomagania w domu

Już od trzylatka powinnaś zacząć wymagać pomocy w codziennych obowiązkach domowych. W ten sposób wychowasz małego pomocnika, a taka nauka od małego nie pójdzie w las.

Nie musisz sama ganiać po całym domu i sprzątać po swoich dzieciach. Teraz masz już w domu małego pomocnika, który na pewno z chęcią zaangażuje się w drobne pomoce domowe. Warto to wykorzystać.

Jak mądrze przydzielać dzieciom obowiązki domowe?

Jeśli już przydzielisz dziecku obowiązek domowy, staraj się nie ingerować , nie krytykować i nie poprawiać, ponieważ dziecko będzie miało największą satysfakcję, jeśli zrobi coś samodzielnie.
Pamiętaj, że dając dziecku coś do zrobienia, warto zaproponować to jako zabawę, a nie nieprzyjemny obowiązek. Jeśli chcesz, żeby posprzątało lalki leżące na podłodze, powiedz: "Już jest noc, lalki trzeba położyć spać, samochodziki odstawić do garażu, książeczki muszą iść razem posłuchać bajki, a klocki są głodne i idą do stołówki na kolację". Zobaczysz, że dziecko potraktuje taką zachętę jako zabawę i chętniej wykona to, o co go poprosiłaś.

Oto lista rzeczy, w które możesz zaangażować swoją pociechę:

  • sprzątanie, segregowanie i odkładanie zabawek na swoje miejsce. Ten nawyk powinnaś wprowadzać już u dziecka, które skończyło rok i potrafi samodzielnie przenosić zabawki. Odkładanie książeczek na półki, czy segregowanie klocków, to nie jest trudne zadanie, a może służyć jako zabawa.
  • pomoc w segregowaniu kolorów ubrań do prania. To też idealny sposób, żeby nauczyć dziecko rozróżniać kolory.
  • składanie swoich ubranek i układanie ich w szafkach.
  • wkładanie brudnych ubranek do kosza na bieliznę. To doskonały patent na odkładanie rzeczy na miejsce, a nie zostawianie na środku pokoju.
  • ścieranie kurzu z niskich szafek. Daj dziecku kolorową ściereczkę i poproś, żeby pościerało kurze z niskich szafek.
  • pomoc w rozpakowywaniu i odkładaniu na miejsce kupionych artykułów w nietłukących opakowaniach (papier toaletowy, artykuły papiernicze, artykuły spożywcze w torebkach, czy puszkach). Po zrobionych zakupach, poproś malucha, żeby wyjął z torby np. same torebki z makaronem, albo puszki z warzywami. Takie czynności uczą dzieci segregacji.                        

Uwaga: Nigdy nie pozwalaj dziecku wkładać rzeczy do szafek wysoko zawieszonych, co wymagałoby wchodzenia na stołki i inne podnóżki, z których dziecko mogłoby spaść!

 

  • pomoc w nakrywaniu do stołu przy użyciu podkładek, serwetek, sztućców i nietłukących naczyń. Twój maluch z przyjemnością rozłoży serwetki z ulubionymi postaciami z bajek, albo kubeczki plastikowe, które są w różnych kolorach.
  • sprzątanie ze stołu nietłukących naczyń. Możesz zaproponować zabawę, że córka zbiera kubeczki plastikowe, tata talerze, a braciszek podkładki.
  • mieszanie w miskach ciasta, sałatek, lepienie pierożków, formowanie ciastek i ciasteczek. Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni, zwłaszcza, jeśli mogą przy tym się trochę pobrudzić i zrobić coś własnoręcznie. Ulepienie pierożków, zrobienie kulek z ciasta, czy użycie foremek na zrobienie pierniczków to frajda dla malucha. Wykorzystaj to, a wyrośnie ci mały pomocnik.
  • podlewanie kwiatków. Kup małą konewkę, żeby dziecko mogło udźwignąć ją i podlewać kwiatki, a na pewno będzie zadowolone.
  • zamiatanie podłogi przy pomocy małej szczotki i szufelki. Nie mówimy o wielkich porządkach, chodzi o wyrobienie nawyków. Daj dziecku szczotkę z szufelką i poproś o zmiecenie okruszków z pieczywa i wyrzucenie do kosza.

Polecamy: Porady eksperta, jak zachęcić dziecko do pomagania

 

13 zdań, których nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka [WIDEO]

Pielęgnacja
Wypadki w domu – dmuchaj na zimne!
Mieszkanie może być dla dziecka prawdziwą pułapką - tam najczęściej ulega wypadkom.

  Mieszkanie może być dla dziecka prawdziwą pułapką. To tam najczęściej ulega wypadkom. Możesz jednak im zapobiec! Przyjrzyjcie się uważnie swojemu domowi – czy dla Waszego malucha jest miejscem przyjaznym, czy raczej stanowi „tor przeszkód”? Oto domowy alfabet bezpieczeństwa dla rodziców. Barierki U szczytu i na dole schodów prowadzących na piętro zamontuj zamykane na zasuwkę, solidne barierki – na tyle wysokie, żeby dziecko nie przeszło górą. Gdy malec zaczyna pełzać, zabezpiecz nimi przejścia do pomieszczeń, do których nie powinien się dostać. Chemikalia Trzymaj je w wysoko umieszczonych szafkach z zamknięciem (to samo dotyczy leków czy narzędzi). Dziecko nie powinno wchodzić do warsztatu, magazynku, spiżarni czy garażu. Ściany pomalujcie nietoksycznymi farbami. Elektryczność Dziecko nie powinno mieć dostępu do grzejników, suszarki, żelazka i tostera (zwłaszcza gdy są podłączone do sieci). Gniazdka zabezpiecz zaślepkami albo zainstaluj model z automatyczną blokadą. Gorące rzeczy Nie stawiaj blisko krawędzi blatu gorących naczyń, czajników elektrycznych, opiekaczy, filiżanek ze świeżo zaparzoną herbatą. Nie pozwalaj dziecku zbliżać się do kominka czy nagrzanego piekarnika. Nowoczesne rury centralnego ogrzewania ukryj pod podłogą, zasłoń meblami lub owiń izolacją. Kable Schowaj je za meblami, pod podłogą lub grubym dywanem. Kable antenowe czy komputerowe powinny być zamurowane w ścianach. Regularnie sprawdzaj, czy przewody nie są uszkodzone. Urządzenia elektryczne wyłączaj z sieci, gdy skończysz z nich korzystać. Podczas ich pracy przewody nie mogą zwisać z blatu. Kuchnia Dziecko nie może przebywać tu samo. Szafki muszą mieć zamknięcia, których malec nie potrafi sforsować. Noże, zapałki, elektryczny sprzęt AGD, plastikowe torby przechowuj w miejscach niedostępnych dla dzieci. Kosz na śmieci...

bałagan
fotolia.com
Wychowanie
Nie chcę wychować lenia! Domowe obowiązki dla rocznego i 2-letniego dziecka
Znasz to powiedzenie "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał"? Jest prawdziwe! Warto uczyć dzieci pomagania w domu już od 1. roku życia. Zobacz, jakie zadania możesz powierzyć rocznemu i 2-letniemu dziecku.

Od kiedy dziecko może pomagać w domu?  Wydaje ci się, że rok lub dwa to za wcześnie na pierwsze domowe obowiązki ? Wszyscy eksperci są zgodni, że dzieciom należy pozwalać włączać się w zajęcia, jakie wykonuje mama czy tata. Może z początku nie warto nazywać ich "obowiązkami domowymi", tylko np. "pomaganiem rodzicom".  Dziecko naprawdę  widzi i zapamiętuje, co robią jego rodzice i rodzeństwo i... chce robić to samo. Dla takiego malucha zamiatanie czy podlewanie kwiatków to nie są przykre "obowiązki", tylko nowa, świetna zabawa.  Jeżeli właśnie tak potraktujesz kwestię dbania o dom razem z dzieckiem, znacznie ułatwisz sobie sprawę. Na początku dziecko rzeczywiście będzie bardziej przeszkadzać i brudzić niż pomagać, ale z czasem nauczy się wykonywać zadania jak należy. Na początku nie oczekuj od dziecka, że zawsze wykona swoje zadanie na tip-top. W tym wieku ważniejsze jest, żeby po prostu zaczęło się uczyć.  Przede wszystkim, dziecko od samego początku będzie uczyć się, że dom to ważne miejsce, o które należy dbać i to wspólnie. Nauczy się też, że to także jego miejsce. Dlatego nie zniechęcaj dziecka i pozwól mu włączyć się w obowiązki.  Przykładowe zadania, które można powierzyć rocznemu dziecku W przypadku rocznego dziecka powinny to być naprawdę bardzo proste rzeczy. Nawet jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi lub chodzi słabo, na pewno dobrze już chwyta i przestawia rzeczy w mieszkaniu. Niech do jego obowiązków należą zadania spod znaku "odkładania na miejsce": Odstawianie na miejsce bucików Odkładanie na miejsce książeczek Sprzątanie zabawek wieczorem - wrzucanie ich np. do pudła, wkładanie do szafki Wyrzucanie pieluchy do kosza (dzieci, które już chodzą; jeżeli jest łatwy i bezpieczny dostęp do kosza na śmieci) Najpierw pokaż dziecku, jak powinno...

dziewczynka, dziecko, obowiązki, zmywanie
Wychowanie
Nauka domowych obowiązków
Nikt ich nie lubi, ale malec przecież nie musi o tym wiedzieć. Możesz już teraz zrobić naprawdę wiele, by dla smyka obowiązki były zabawą (na początku), a w przyszłości czymś zupełnie naturalnym.

Choć wszyscy marzymy o tym, by było ich jak najmniej, dobrze wiemy, że się od nich nie uwolnimy. Smutne? Pewnie tak, ale z drugiej strony... Po co zatruwać się myślami w stylu: „Jak ja nienawidzę mycia naczyń”. Przyznaj się, ile razy usłyszał to twój maluch? A może lepiej powiedzieć: „OK, zrobię to i to, ale później czekają mnie same przyjemności” albo „Sprzątanie jest beee, ale później jest czysto w domu”? Wszystko, co powiesz czy zrobisz, dla smyka jest najważniejsze na świecie. Więc jeśli ty narzekasz na obowiązki, to i on zapamięta je jako coś, co lepiej omijać duuużym łukiem. Pamiętaj, póki malec jest wpatrzony w ciebie jak w obrazek, możesz pokazać mu, że o to, by wasz dom wyglądał jak najlepiej, starają się wszyscy – i mali, i duzi. Dlaczego są potrzebne? Tak, dzieciństwo powinno być beztroskie i wypełnione zabawą. Ale czy powinno być pozbawione obowiązków? Nie! Dzięki nim maluch uczy się odpowiedzialności („Poukładam książki na półce, bo na podłodze mogą się zniszczyć”), samodzielności i niezależności (co wpływa na ocenę własnej wartości). Dziecko uczy się też systematyczności, bo jeśli czegoś nie zrobi dzisiaj, jutro będzie miał dwa razy więcej. A do tego czuje się potrzebne i ważne. Bo w rodzinie każdy jest za coś odpowiedzialny: mama, tata, starsze rodzeństwo, nawet maluszek. To świetna nauka, dzięki której smyk dowie się, jak żyć w grupie i jak współdziałać z innymi. Od czego zacząć? Zastanów się, jakie obowiązki może mieć twój szkrab, a potem: • Powiedz smykowi, czego od niego oczekujesz. Konkretnie! Nie mów: „Sprzątaj codziennie pokój”, tylko: „Odstaw samochodziki/lalki na półkę”, „Odłóż koszulkę na tę półkę, a spódnicę na tę”. Maluch powinien dokładnie wiedzieć, jakie są jego zadania. Dla ułatwienia możesz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak