Reklama

Zastanawiasz się jak nauczyć dziecko czytać i jakie książki będą najlepsze do nauki czytania? Warto ten wybór naprawdę przemyśleć. Zbyt trudne dla małego czytelnika i nieprzyjazne książki jedynie zniechęcą do dalszych prób czytania. A tego przecież nie chcesz. Podpowiadamy, które tytuły są dobre do nauki czytania. Jest w czym wybierać!

Reklama

„Nauka czytania”, wyd. Nasza Księgarnia

Ta książka do nauki czytania to elementarz, dzięki któremu dziecko może doskonale poznać każdą z liter. Mnóstwo tu ćwiczeń utrwalających wiedzę na temat literek oraz arcyciekawych historii, które aż się proszą, by je czytać. Piękna szata graficzna, wyraźna czcionka i aż 208 stron: wszystko to sprawia, że do „Nauki czytania” chce się wracać.

Autorka książki, Agnieszka Łubkowska jest nauczycielem akademickim i terapeutką od lat pracująca z dziećmi. Ilustracje to z kolei dzieło Joanny Kłos, tej samej, która zilustrowała serię książek o Puciu.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Elementarz Mariana Falskiego

A gdyby tak sięgnąć po książkę do nauki czytania z dawnych czasów? Taką, z której czytać uczyły się babcie i dziadkowie? Elementarz autorstwa Mariana Falskiego nie bez powodu wciąż cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób uważa, że to właśnie jest najlepsza książka do nauki czytania. Jeśli gdzieś mamy w domu stary egzemplarz Elementarza — z pewnością warto pokazać go dziecku.

WSiP

Seria „Czytam sobie”, wyd. HarperKids (dawniej: Egmont)

Według nas to jedne z najlepszych książek do pierwszego samodzielnego kontaktu ze słowem pisanym. Podzielone są na trzy poziomy trudności:

  • pierwszy poziom „składam słowa”: tekst składający się ze 150-200 wyrazów, zdania proste, słowa zbudowane z 23 podstawowych głosek. Poziom ten zawiera też ćwiczenia z głoskowania;
  • drugi poziom „składam zdania”: tekst składający się z 800-900 wyrazów, zdania dłuższe, pojawiają się krótkie dialogi i do 23 podstawowych głosek dochodzi „h”. W tym poziomie znajdują się ćwiczenia z sylabizowania;
  • trzeci poziom „połykam strony”: długi tekst składający się z 2500-2800 wyrazów, pojawiają się wszystkie możliwe głoski, zdania są bardziej rozbudowane. W tym poziomie oprócz tekstu znajduje się też słownik trudnych wyrazów ułożony w porządku alfabetycznym.

Seria „Czytam sobie” przygotowana jest bardzo starannie i przemyślanie, dlatego cieszy się ogromną popularnością. Zachęcające są nie tylko czytanki, lecz także ilustracje oraz… naklejki, które mogą posłużyć np. jako nagroda za przeczytanie tekstu. W serii ukazało się mnóstwo tytułów, nawiązujących do polskich legend (np. „O smoku spod Wawelu”) czy znanych osobistości („Wielki Karol i mały Lolek”). To również książki opowiadające historie znane dzieciom z życia lub... takie, które działają na wyobraźnię, jak np. „Sekret ponurego zamku” Wojciecha Widłaka.

Wydawnictwo HarperKids

Seria „Pierwsze czytanki”, wyd. Papilon

Książki z tej serii zawierają czytanki, których bohaterami są postaci znane dzieciom z bajek lub wcześniejszych, wspólnych lektur z rodzicami. Tym razem to dzieci same mogą poznać przygody kolorowego słonia Elmera, śmiesznego ogra Shreka i innych. Seria również podzielona jest na poziomy trudności:

  • pierwszy poziom „w krainie słów”: krótkie wyrazy, zdania pojedyncze, prosta pisownia (brak dwuznaków), duża czcionka;
  • drugi poziom „w krainie zdań”: zdania pojedyncze i złożone, trudniejsze wyrazy zawierające dwuznaki oraz samogłoski nosowe ą, ę, krótkie dialogi;
  • trzeci poziom „w krainie opowieści”: dłuższe teksty składające się z wszystkich głosek i rozbudowanych zdań i trudniejszych wyrazów, długie dialogi;
  • „zaczynam czytać” – to ostatni poziom, kontynuacja trzeciego, ale jeszcze bardziej rozbudowana, zawierająca dłuższe historie ulubionych bohaterów, jednak pisane wciąż nieskomplikowanym językiem.
Wydawnictwo Papillon

Seria „Czyta się” wyd. Wilga

Książeczki w tej serii podzielone są na dwa poziomy trudności.

  • Poziom pierwszy zawiera krótką historię oraz pytania sprawdzające, czy dziecko czyta ze zrozumieniem. Są też naklejki oraz specjalne strony z niektórymi wyrazami użytymi w tekście do samodzielnego zapisania.
  • Poziom drugi to również krótka, zabawna historia, ale zawierająca nieco większą liczbę trudnych wyrazów oraz słowniczek wyjaśniający ich znaczenie. Tu również dołączone są naklejki – nagrody.
Wydawnictwo Wilga

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama