Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak czytać ze zrozumieniem? Najważniejsze informacje oraz ćwiczenia (dla młodszych i starszych uczniów)
Adobe Stock
Aktualności

Czytanie ze zrozumieniem: na czym polega, ćwiczenia dla młodszych i starszych uczniów

Na czym polega czytanie ze zrozumieniem? Jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem, by nie znaleźć się w gronie tzw. analfabetów funkcjonalnych (czyli osób, które czytają, ale nie wiedzą o czym)? Przygotowaliśmy ćwiczenia, które pomogą w czytaniu ze zrozumieniem zarówno dzieciom, jak i młodzieży (mogą z nich korzystać także dorośli).

Szkoła od lat toczy nierówną walkę o to, byśmy rozumieli to, co czytamy. Dotyczy to zarówno treści książek, poleceń w szkolnych zadaniach, jak i instrukcji i umów, które zawieramy w dorosłym życiu.

Tego, jak czytać ze zrozumieniem, dzieci uczą się w podstawówce, ale co szóstej osobie z tytułem magistra przydałyby się ćwiczenia, dzięki którym będzie lepiej rozumieć, co czyta. Statystyki są bezlitosne: aż 40 procent Polaków nie rozumie, co czyta, a 30 procent rozumie jedynie w niewielkim stopniu. 

Wyjaśniamy, co to jest czytanie ze zrozumieniem, z czym się wiąże i jakie elementy się na nie składają. Przedstawiamy też ćwiczenia, które pomogą doskonalić czytanie ze zrozumieniem. Jedno jest pewne: do czytania ze zrozumieniem sama znajomość liter to zdecydowanie za mało. ​Wiedząc, na czym polega czytanie ze zrozumieniem, mając świadomość, że w dzisiejszych czasach to naprawdę nie lada umiejętność – warto dać sobie czas i nie rezygnować z podjętych treningów.

Spis treści:

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Czytanie ze zrozumieniem – na czym polega?

Czytanie ze zrozumieniem różni się od zwykłego czytania. Można umieć czytać, ale nie rozumieć przeczytanego tekstu. Czytanie ze zrozumieniem to umiejętność odczytania poszczególnych wyrazów, z których składa się tekst, ale przede wszystkim zrozumienia poszczególnych zdań i całego tekstu, który z tych zdań jest zbudowany.

Aby czytać ze zrozumieniem należy rozumieć:

 • znaczenie słów i związków frazeologicznych (np. skoczyć na jednej nodze, zarabiać psie pieniądze, etc.)
 • szczegółową informację zawartą w czytanym tekście
 • myśl przewodnią czytanego tekstu
 • wartość tekstu.


Czytanie ze zrozumieniem to skomplikowany proces fizjologiczno-psychologiczno-intelektualny. Składają się na niego:

 • spostrzeganie,
 • pamięć,
 • myślenie,
 • wyobraźnia,
 • emocje.


Problemy w zakresie któregoś z wymienionych obszarów mogą skutkować trudnościami w czytaniu ze zrozumieniem.

Proces czytania ze zrozumieniem ma charakter rozwojowy i składa się z wielu etapów – począwszy od lat dziecięcych aż do dorosłości. 

Czytanie ze zrozumieniem – ćwiczenia dla dzieci

Jak rozumieć czytany tekst? Nauczyciele są zgodni, że najlepszym ćwiczeniem na coraz lepsze czytanie ze zrozumieniem jest po prostu... czytanie. Jak każdy trening, również trening czytania potrafi czynić mistrza. Podczas lektury dziecko może nabierać coraz większej sprawności nie tylko w łączeniu liter w słowa, ale i w rozumieniu słów i złożonych z nich zdań.

Ćwiczenia, które mogą ułatwić czytanie ze zrozumieniem:

 • Do wybranego tekstu ułóż trzy pytania, na które odpowiedzi znajdują się w tekście. Zadaj je dziecku (można również ułożyć czwarte pytanie, na które nie ma odpowiedzi w tekście).
 • Przygotuj quiz po lekturze, np. 3 pytania z 3 wariantami odpowiedzi do wyboru (a, b, c).
 • Opowiadaj przeczytany tekst swoimi słowami.
 • Spróbuj streścić cały tekst w jednym zdaniu (to, co jest najważniejsze w tekście).
 • Porozmawiaj o tym, czy przeczytany tekst okazał się ciekawy i dlaczego.


Podobne ćwiczenia mogą pojawić się na sprawdzianie z czytania ze zrozumieniem w szkole. Oczywiście trudność tekstu należy dostosować do wieku i możliwości ucznia. W tym celu najlepiej sięgnąć do podręcznika do języka polskiego lub do domowej biblioteczki. Warto zadbać o to, by podczas czytania nic nie przeszkadzało w skupieniu – cichy, wywietrzony i posprzątany pokój będzie idealnym miejscem do ćwiczeń.

Czytanie ze zrozumieniem – ćwiczenia dla młodzieży

Ćwiczenia na czytanie ze zrozumieniem przeznaczone dla młodszych uczniów mogą również wykonywać uczniowie szkoły średniej, a nawet dorośli. Ćwiczenia te sprawdzą się, zwłaszcza gdy w grę wchodzą utrudniające życie problemy w rozumieniu czytanych tekstów – najczęściej idące w parze z kłopotami z koncentracją i/lub pamięcią.

Młodzież (oraz dorośli) mogą również trenować czytanie ze zrozumieniem podczas cichego czytania z ołówkiem lub kolorowymi zakreślaczami w ręku i czystą kartką.
 

 • Czytając artykuł z gazety, książkę lub fragmenty podręcznika (np. do historii) – warto robić krótkie notatki na kartce (wypisując najważniejsze hasła czy wnioski).
 • To co uznamy za ważne – można podkreślać ołówkiem lub zakreślać różnymi kolorami.
 • Zanim podejmiemy próbę uchwycenia sensu całości tekstu – dobrze jest skupić się na sensie poszczególnych zdań oraz akapitów.


Ćwiczenia na czytanie ze zrozumieniem początkowo mogą wydawać się nużące i frustrujące. Ale nie warto się poddawać. Jeśli wybrany tekst wydaje się skomplikowany lub niejasny – sięgnijmy po inny, np. na interesujący nas temat.

Pamiętajmy, że nie wszystkie teksty pisane (zwłaszcza te z internetu), nadają się do czytania ze zrozumieniem. Bywają takie, w których aż roi się od błędów logicznych i stylistycznych, które utrudniają uchwycenie sensu.
 
Bibliografia:
M. Czakon: Jak uczyć czytania ze zrozumieniem. https://cdw.edu.pl/
Czytanie, rozumienie, rozumowanie. Red. M. Sitek, E. B. Ostrowska, Warszawa 2020
D. Krzyżyk: Czytanie ze zrozumieniem – czym jest i jak je fachowo doskonalić, „Język Polski w Szkole IV – VI” 2008/2009, nr 3
M. Plenkiewicz, Jak mierzyć osiągnięcia uczniów w czytaniu, „Edukacja” 1985, nr 1


Zobacz także:

Chłopiec, który uczy się pisać
Adobe Stock, Irina Schmidt
Newsy
„Nie mogłam zmusić syna do nauki czytania i pisania. Znalazłam na niego sposób i jestem z siebie dumna”
„Basia i Bartek byli jak papużki nierozłączki. Niestety dziewczynka poszła do innej szkoły, ale syn dzielnie to znosił. Problemem był jednak jego brak zapału do czytania i pisania. Szerokim łukiem omijał książki i wszelkie czytadła. Dopiero list od ukochanej Basi go zmotywował”.

Pierwszą miłość pamięta się przez całe życie. Przydarza nam się ona zazwyczaj w okresie dojrzewania i zapada w pamięć na zawsze. Mało kto jednak przypomina sobie pierwsze, dziecięce zadurzenie. A i ono potrafi być na tyle silnym uczuciem, by połączyć dwójkę zapatrzonych w siebie dzieci na dłuższy czas, nawet na wiele lat…   Kiedy mój syn szedł do przedszkola, bardzo się bałam. Nie byłam pewna, czy sobie poradzi, czy odnajdzie się wśród innych dzieci. Szybko się okazało, że martwiłam się na wyrost. Znalazł sobie tam kolegów. I koleżanki… Wśród dziewczynek, z którymi najchętniej się bawił, była Basia.    Najwyższa w grupie blondynka z długimi, kręconymi włosami. Na początku nic nie wiedzieliśmy o szczególnej nici sympatii, która ich połączyła. Ale wraz z kolejnymi opowieściami przedszkolnymi, które Bartek przynosił do domu, dowiadywaliśmy się o niej coraz więcej. Zdaliśmy sobie sprawę, że to ważna osoba w jego życiu. Niestety, nie będą chodzić do tej samej szkoły „A Basia dzisiaj pomogła mi malować tygrysa”, „A dzisiaj na podwórku huśtałem się z Basią”, „Basia ma w domu stajnie z klocków”, „Basia nie lubi mleka i ja za nią wypijam”, „Dzisiaj się wywróciłem i Basia mnie przytuliła”. Takich relacji z codziennego życia Bartka było coraz więcej, więc przy każdej kolejnej zaczęliśmy się z mężem skrycie uśmiechać. Wymienialiśmy porozumiewawcze spojrzenia, przekonani, że Bartek nie rozumie, co nas tak bawi. Nie doceniliśmy naszego dziecka.   – Śmiejcie się, śmiejcie, a Basia to moja dziewczyna. Ja się z nią ożenię! – powiedział któregoś razu.   – Ale nie wyprowadzisz się z domu, syneczku? – żartowałam.   – Oczywiście, że się wyprowadzę. Już niedługo, zobaczysz.   – Synku,...

genialne dziecko
Adobe Stock/screen FB
Aktualności
Najmądrzejsze dziecko świata miało IQ wyższe niż Einstein. Kiedy zaczęło czytać i pisać?
William James Sidis był zwykłym dzieckiem, które przez swoich rodziców zostało poddane eksperymentowi. Chłopiec wyrósł na geniusza, ale czy zagwarantowało mu to szczęście?

William czytał gazety w wieku 18 miesięcy. Gdy miał 4 lata, napisał na maszynie swoją pierwszą książkę i to w dwóch językach – angielskim i francuskim. W wieku 8 lat płynnie mówił w 8 językach, a do tego stworzył własny, który nazwał „vendergood”. W testach na inteligencję mały William James osiągał wynik 260 punktów , czyli aż o 90 więcej niż sam Albert Einstein. Gdy William miał 9 lat dostał się na Harvard, ale uczelnia nie przyjęła go, argumentując, że chłopiec nie jest emocjonalnie gotowy na studia. Po dwóch latach pod wpływem nacisku prasy i opinii publicznej uczelnia przyjęła Williama. Tam brylował, zwłaszcza w matematyce – został nawet okrzyknięty przez jednego z profesorów przyszłością matematyki XX wieku. Rodzice chłopca triumfowali. Genialne dziecko i jego rodzice Ojcem Jamesa był pochodzący z ubogiej rodziny Borys Sidis, który dzięki ogromowi własnej pracy ukończył Harvard i wszedł do nowojorskiego establishmentu. Był współzałożycielem Nowojorskiego Instytutu Psychiatrycznego i pisma Journal of Abnormal Psychology. Gdy ożenił się z równie ambitną Sarą Mandelbaum, która w tamtych czasach była jedną z nielicznych kobiet mogących pochwalić się lekarskim dyplomem, postanowił udowodnić, że od wychowania zależy, jak duży potencjał uda się wyzwolić z dziecka. I tak 1 kwietnia 1898 roku na świat przyszedł William James Sidis, obiekt eksperymentu własnych rodziców. Tresura nie wychowanie Tata chłopca w ciągu 6 lat opublikował 10 książek i liczne artykuły naukowe, w których opisywał, jak kształtował z żoną syna. Od pierwszych dni jego życia uczyli go liter i mowy. Zachęcali do myślenia i rozwijania zainteresowań. Na wszystkie jego pytania zawsze odpowiadali zgodnie z prawdą, logicznie i tak długo, aż dziecko samo uznało, że jest usatysfakcjonowane. Sekretem ich sukcesu miało być też traktowanie chłopca od...

Krzesełko do karmienia_Fisher-Price
mat. prasowe
Pielęgnacja
Karmienie, zabawa, czytanie – jak znaleźć na to wszystko miejsce w domu?
Organizacja przestrzeni w domu, gdy dziecko rośnie, to dla rodziców nie lada wyzwanie. Trzeba znaleźć miejsce na zabawę, karmienie i odpoczynek dla maluszka. Z pomocą przychodzi marka Fisher-Price®, która stworzyła praktyczne krzesełko z przenośną nakładką oraz relaksującą huśtawkę.

Gdy rodzi się dziecko, trzeba przeorganizować domową przestrzeń tak, by na wszystko znalazło się miejsce. Rodzice kupują leżaczek-bujaczek, krzesełko do karmienia, matę edukacyjną... Chcą jednocześnie zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju, a sobie ułatwić codzienne czynności. Jak to wszystko pogodzić? Nowości od Fisher-Price® – wygoda dla dziecka i rodziców Marka Fisher-Price® przygotowała dla młodych rodziców wyjątkowe gadżety, które nie tylko pozwolą na zaoszczędzenie miejsca w domu, ale pomogą też zadbać o bezpieczeństwo i dobrą zabawę maluszka. To wielofunkcyjne krzesełko – przyda się i do karmienia, i do zabawy, oraz huśtawka z wibracjami – idealna do odpoczywania i wyciszania się. Krzesełko do karmienia nakładką SpaceSaver To krzesełko do karmienia posłuży dziecku przede wszystkim do spożywania posiłków, ale będzie też przydatne do czytania książeczek oraz zabawy. Marka Fisher-Price® stworzyła Krzesełko do karmienia z nakładką SpaceSaver , którą można przenosić na krzesła w domu lub w restauracji. Krzesełko posiada: 2 ustawienia wysokości, 4 ustawienia, które pomagają dopasować krzesło do brzuszka dziecka, 3 pozycje pochylenia – wszystko z myślą o wygodzie malca. Mebel jest także łatwy w czyszczeniu, bo siedzisko, blacik oraz tackę można włożyć do zmywarki, a pokrycie i pasy bezpieczeństwa prać w pralce.  Huśtawka Deluxe A co z maluszkami, które po jedzeniu potrzebują własnego kącika do zabawy i relaksu? Ciekawym rozwiązaniem jest Huśtawka-leżaczek Deluxe , której przyjemny ruch huśtania, delikatne wibracje, dźwięki i spokojna muzyka odprężą dziecko. Takie siedzisko może stać się ulubionym miejscem malucha nie tylko do odpoczynku, ale i do kreatywnej zabawy. Rodzice zaś z pewnością docenią oszczędność miejsca oraz czas, jaki zyskają dzięki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak