Owoce kolorowanka arbuz
Adobe Stock/dark_blade
Gry i zabawy

Owoce – kolorowanka do druku. 5 pomysłów na naukę i zabawę z dzieckiem

Po kolorowanki z owocami chętnie sięgają rodzice i nauczyciele w żłobku, przedszkolu i szkole. Są nie tylko doskonałą pomocą w nauce nazw owoców czy kolorów, ale także matematyki i języków obcych. Poniżej znajdziesz 5 pomysłów na zajęcia edukacyjne dla dziecka w wieku od 3. do 7. lat, które możesz przeprowadzić w domu lub przedszkolu.

Kolorowanki z owocami są doskonałe dla malucha już od 3. roku życia. Będą świetną pomocą do ćwiczenia zdolności manualnych. Z kolei owoce, których maluch jeszcze nie zna, pobudzą jego ciekawość. Aby jednak nie było nudno i zawsze tak samo, spróbuj wykorzystać karty z owocami do nauki, np. nazw owoców po angielsku.

Spis treści:

  1. Kolorowanka „Owoce” do gry w memo
  2. Nauka liczenia z owocami do kolorowania
  3. Owoce – kolorowanka do dodawania i odejmowania
  4. Owoce – kolorowanka do nauki ułamków
  5. Kolorowanka z owocami do nauki alfabetu

Dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania? 11 powodów [WIDEO]

Kolorowanka „Owoce” do gry w memo

Karty do gry w memo możesz wykonać samodzielnie lub z dzieckiem. Poniżej znajdziesz zestaw z owocami, które łączą się w pary. Wydrukuj kolorowankę, a osobną kartkę, najlepiej z bloku technicznego, potnij na 8 prostokątów. Najszybciej to zrobisz, składając kartkę A4 na pół, potem znowu na pół i jeszcze raz na pół. W ten sposób otrzymasz 8 równych kart, które wystarczy wyciąć po liniach. Możesz także skorzystać z gotowej planszy z 16 owocami. Wydrukuj ją w dwóch egzemplarzach, daj dziecku do pokolorowania i wytnij z niej karty.

Jeśli masz już przygotowany zestaw do gry w memo, czas na poznanie zasad.

  • Ułóż karty obrazkami do dołu.
  • Każdy gracz po kolei odsłania wybraną przez siebie kartę, a potem kolejną.
  • W momencie, gdy graczowi uda się odkryć parę takich samych owoców, zabiera je i gra dalej. Jeżeli drugi odsłonięty owoc jest inny, odkłada karty w to samo miejsce i odwraca obrazkiem do dołu.
  • Kolejny gracz wykonuje to samo.

Gra trwa do momentu, aż wszystkie karty zostaną zabrane. Wygrywa ta osoba, która uzbiera najwięcej owoców.

Podczas odsłaniania owoców możesz wypowiadać ich nazwy po polsku lub angielsku. To sprawdzony sposób na naukę języka podczas wspólnej zabawy.

Kliknij w wybraną kolorowankę z owocami, a otrzymasz wersję do druku.

Owoce kolorowanka połącz w pary
Adobe Stock/Natalie Adams

Owoce karty do memo
Adobe Stock/SmashingStocks

 

Nauka liczenia z owocami do kolorowania

Poniżej znajdziesz 10 kart z owocami, które już 3-latek może kolorować i jednocześnie uczyć się liczenia. Stopniowo wprowadzaj kolejne arkusze z coraz większą liczbą owoców. Dziecko w wieku czterech czy pięciu lat może w ten sposób uczyć się pisania cyfr. Strzałki wskażą mu odpowiedni kierunek poprowadzenia linii – jest to ważne,  ponieważ ułatwi mu to płynne pisanie na kolejnych etapach edukacji.

Kliknij w kolorowankę, aby otrzymać wersję do druku.

Owoce kolorowanka do liczenia jeden
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce kolorowanka dla liczenia dwa
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce kolorowanka do liczenia trzy
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce kolorowanka do liczenia cztery
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce kolrowanka do liczenia pięć
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce kolorowanka do liczenia sześć
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce kolorowanka do liczenia siedem
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce kolorowanka do liczenia osiem
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce kolorowanka do liczenia dziewięć
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce kolorowanka do liczenia dziesięć
Adobe Stock/Milya Shaykh

Owoce – kolorowanka do dodawania i odejmowania

Na kolorowance znajdują się owoce w różnej liczbie. Poproś dziecko o pokolorowanie kolejno wszystkich jabłek, gruszek, śliwek, malin, truskawek, fig, oliwek, jagód i wisienek. Zapytaj, ile na obrazku jest owoców? Ile truskawek, a ile jagód? Pomiędzy wiśniami wstaw odpowiednie znaki, aby utworzyć działanie matematyczne.

Kliknij w rysunek, a otrzymasz kolorowankę z owocami do druku.

Kolorowanka zestaw owoców do liczenia
Adobe Stock/Northern Owl

Owoce – kolorowanka do nauki ułamków

Na przykładzie kolorowanki z arbuzem możesz wytłumaczyć dziecku, na czym polegają ułamki. To także świetne ćwiczenie na wyobraźnię.

Po lewej stronie znajduje się cały arbuz w kształcie koła. Z prawej strony jest cząstka arbuza w kształcie półkola, a także połówka i ćwiartka cząstki. Najpierw zapytaj dziecko, ile mniejszych cząstek mieści się w większej, a potem wytnijcie je nożyczkami i sprawdźcie, jak jest w rzeczywistości.

Wprowadzenie do nauki ułamków powinno być zrozumiałe już dla starszego przedszkolaka w wieku 5-6. lat. Jeśli twoje dziecko wykaże zainteresowanie tym tematem, możesz sięgnąć po kolorowanki z owocami, które znajdziesz w kolejnym akapicie. Po pokolorowaniu obrazków wytnij owoce i podziel na połówki lub ćwiartki. Poproś dziecko o złożenie owocu w całość.

Kliknij w kolorowankę, aby otrzymać wersję do druku.

Kolorowanka arbuz do ułamków
Adobe Stock/Gen-san

Kolorowanka z owocami do nauki alfabetu

Kolorowanki z owocami są doskonałe do nauki alfabetu. Taki zestaw jest odpowiedni dla dziecka, które przygotowuje się do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Podpisz owoce, a pierwszą literę wyróżnij kolorem.

Poniżej znajdziesz następujące owoce do kolorowania: arbuza, banana, cytrynę, dynię, jabłko, karambolę, mango, pomarańczę i winogrono. Weź puste kartki i wspólnie z dzieckiem spróbujcie narysować inne owoce na pozostałe litery alfabetu. Czy uda się wam wypełnić wszystkie?

Duże owoce na kolorowankach mogą posłużyć także jako bazy do rysowania zabawnych owocowych postaci. Poproś dziecko o dorysowanie owocom rąk, nóg i twarzy. Zobaczcie, jak będą wyglądać z włosami lub kapeluszu.

Aby otrzymać wersję kolorowanki do druku, wystarczy kliknąć w obrazek.

Owoce kolorowanka
Adobe Stock/deemka studio

Owoce kolorowanka banan
Adobe Stock/Igor Zakowski

Owoce kolorowanka cytryna
Adobe Stock/lineartestpilot

Owoce kolorowanka dynia
Adobe Stock/oleon17

owoce kolorowanka jabłko
Adobe Stock/oleon17

Owoce kolorowanka karambola
Adobe Stock/deemka studio

Owoce kolorowanka mango
Adobe Stock/deemka studio

Owoce kolorowanka pomarańcza
Adobe Stock/Ramziia

Owoce kolorowanka winogrono
Adobe Stock/lineartestpilot

Zobacz także:

Dziewczynka z kolorowym lizakiem
Adobe Stock/Scott Griessel
Gry i zabawy
Kolorowanki – słodycze: do druku i zabawy z wykorzystaniem wszystkich odcieni kredek
Kolorowanki „Słodycze” sprawią radość każdemu dziecku. Cukierki, lizaki, pączki, gofry i torty są świetną okazją do łączenia kolorów, więc nie będzie nudno. W poniższym zestawie znajdziesz smakowite rysunki dla młodszych i starszych przedszkolaków.

Wybierając kolorowankę dla 3-latka, sięgnij po duży rysunek z grubym konturem i większymi obszarami do zamalowania. Podążając za rozwojem umiejętności dziecka, podsuwaj mu coraz bardziej zaawansowane kolorowanki. Słodycze w rozbudowane wzory będą wymagać od starszaka większego skupienia i precyzyjnych ruchów. Spis treści: Łatwe kolorowanki do drukowania „Słodycze” dla 3- i 4-latków Słodycze do kolorowania – połącz kropki Cukierki – kolorowanka i łączenie w pary Pączki – słodycze do kolorowania i liczenia Słodkie babeczki z kolorowymi dodatkami do druku Wzorzyste lizaki, gofry i torty – kolorowanki ze słodyczami dla starszaka Łatwe kolorowanki do drukowania „Słodycze” dla 3- i 4-latków Dla malucha, który dopiero uczy się kolorować, odpowiednie będą rysunki z lizakami, czekoladkami i cukierkami. Kolorowanka z pojedynczym smakołykiem i pustym, białym tłem sprawi, że dziecko zrozumie zadanie i będzie w stanie skupić na nim swoją uwagę. Do jednego przedmiotu łatwiej będzie wybrać kolor kredki. Gruby kontur pomoże nie wyjść za linię. Poniżej znajdziesz następujące kolorowanki z: lizakiem, cukierkiem, czekoladą. Kliknij wybrany rysunek, a otrzymasz kolorowankę w formacie PDF do druku. Słodycze do kolorowania – połącz kropki W słoiku ze słodyczami znajdują się lizaki i cukierki. Zanim jednak dziecko przejdzie do kolorowania, musi połączyć kropki. Młodszemu przedszkolakowi pomóż, wskazując kolejne punkty. Sześciolatek może spróbować wykonać zadanie samodzielnie. Zaczynamy od jedynki. Kliknij obrazek, aby wydrukować kolorowankę ze słodyczami lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze. Cukierki – kolorowanka i łączenie w pary Kolorowanka przedstawia cukierki o różnych...

Kolorowanki literki
Adobe Stock/FATIR29
Edukacja
Kolorowanki „Literki” do nauki alfabetu
Kolorowanki z literkami do druku stopniowo przygotowują przedszkolaka do nauki czytania i pisania. Pierwsze literki dziecko poznaje w przedszkolu i w domu zwykle już około 3. roku życia. Stale utrwala wiedzę, a poprzez ćwiczenia manualne przygotowuje rękę do pracy.

Kolorowanki „Literki” to pomoc dla rodziców, którzy wiedzą, że nie należy zmuszać dziecka do nauki. Alfabet w zabawnych kształtach wzbudza ciekawość małego odkrywcy, a kolorowanie pól z konkretną literką utrwala ją w pamięci. Na początku przygody z czytaniem i pisaniem dobrze jest ćwiczyć spostrzegawczość. To dzięki niej dziecko zauważa różnice pomiędzy podobnymi do siebie symbolami. Spis treści: Kolorowanki – literki w alfabecie Kolorowanki z literkami dla spostrzegawczych – 24 obrazki Kolorowanie literka po literce dla przedszkolaków Kolorowanki – literki w alfabecie Literki do kolorowania mogą przybierać różne ciekawe kształty, np. potworów z zabawnymi minami. Masz pomysł na inny zestaw? Wydrukuj arkusz z samymi literkami, które można ozdobić w dowolny sposób. Możesz zachęcić dziecko, aby zamieniło je w zwierzęta lub rośliny. Kliknij kolorowankę, a otrzymasz wersję w PDF gotową do druku. Kolorowanki z literkami dla spostrzegawczych – 24 obrazki Pomysłowe kolorowanki, które znajdziesz poniżej, kryją w sobie nie tylko literkę, ale i przedmioty, których nazwy zaczynają się od tej literki w języku angielskim. Pokaż dziecku rysunek i zapytaj, co na nim widzi. Oczywiście kilkulatek może podawać nazwy w języku polskim. Wystarczy, że dorosły powie, jak brzmią po angielsku – dziecko w ten sposób osłucha się z innym językiem. Zabawa jest odpowiednia dla starszych przedszkolaków i uczniów klas 1–3, a kolorowanie rysunku na pewno zajmie malucha przez dłuższą chwilę. Obok literki A ukryły się następujące przedmioty: jabłko – apple, kotwica – anchor, żołędź – acorn, awokado – avocado, woda – aqua. Na kolorowance z literką B spróbujcie...

Rysunek na ulicy traktor i chłopiec
Adobe Stock/Irina Schmidt
Gry i zabawy
Traktory – kolorowanki dla dzieci do druku. 8 rysunków do pobrania
Traktory – kolorowanki pomogą dziecku poznać budowę ciągnika, pokażą także, jak ważne są te maszyny podczas pracy na wsi. Proste i geometryczne obrazki będą idealne dla 3-latków, natomiast te bardziej skomplikowane warto zaproponować starszemu przedszkolakowi.

Kolorowanki traktory z pewnością spodobają się dziecku, które jest zafascynowane pojazdami i maszynami, lubi jeździć na wieś, bawić się w farmę oraz marzy, żeby w przyszłości zasiąść za kierownicą prawdziwego traktora. Spis treści: Łatwe kolorowanki – traktory dla dzieci w wieku 3 lat Traktor – kolorowanka na każdą porę roku Kolorowanki – traktory i życie na wsi Łatwe kolorowanki – traktory dla dzieci w wieku 3 lat Poniższe kolorowanki są dość proste, więc dobrze sprawdzą się w przypadku małego dziecka. Podczas kolorowania możesz opowiedzieć maluchowi, z jakich części składa się traktor: pokaż mu, gdzie są koła, kierownica, światła, kabina, itp. Wytłumacz też, jak ważna jest praca rolników, którzy właśnie dzięki traktorom mogą zbierać zboże, z którego później powstaje np. chleb.  Kliknij w kolorowankę, a otrzymasz wersję z traktorem do druku. Może uśmiechnięty pojazd bardziej spodoba się twojemu dziecku? Traktor – kolorowanka na każdą porę roku Wiosną traktor służy do obsiewania pól, które latem i jesienią dadzą plony. Kolorowanki – traktory z przyczepą pokażą dziecku, w jaki sposób przewożone są owoce lub zboże. Traktor przydaje się także zimą. Za pomocą przymocowanego z przodu pługu odśnieża drogę, aby można było dojechać do przedszkola lub pracy. Poniżej znajdziesz darmowe kolorowanki z traktorami, które możesz wydrukować, klikając w wybrany rysunek. Kolorowanki – traktory i życie na wsi Jeśli twojemu dziecku podobają się traktory, podążaj za jego zainteresowaniami, a jednocześnie pokaż mu coś więcej. Kolorowanka z traktorem może świetnie przedstawiać życie na wsi. Zapytaj malucha, jakie zwierzęta widzi na obrazku? Gdzie one mieszkają? Co nam dają? Kliknij...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta