Reklama

Każdy rodzic chce jak najlepiej wspierać swoje dziecko w rozwoju. Jest to z pewnością związane z rodzicielską miłością i świadomością tego, jak chłonny i elastyczny jest dziecięcy mózg. Dodatkowo współcześnie zachęca się opiekunów, by niezwykle dużo czasu poświęcali rozwojowi dziecka, by je odpowiednio stymulowali, edukowali, nauczali w nadziei, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Ale każdy rodzic z pewnością też przyzna, że ważne we wspieraniu dziecka w rozwoju jest zachowanie odpowiednich proporcji, należyte rozłożenie akcentów między czasem na naukę a odpoczynkiem, szczególnie jeśli chodzi o jedną z kluczowych dla rozwoju umiejętności, jaką jest pamięć dziecka.

Reklama

Jak rozwijać pamięć dziecka?

Dziecięcej pamięci bardzo służy powtarzanie. Rodzice mogą więc ją wspaniale wspierać czytając regularnie lub raz na jakiś czas te same wierszyki, opowiadania, bajki, słuchając tych samych piosenek, bawiąc się w te same gry (planszowe, memory, ale i komputerowe – na przykład wiele ciekawych gier dla dzieci w wieku 2-6 lat znajduje się na stronie ciufcia.pl, zadając i zgadując zagadki, wpisując w rytm dnia określone zajęcia i zadania. I nie chodzi oczywiście o to, aby przymuszać dziecko do powtarzania czynności, na które nie ma ochoty. Chodzi o to, by proponować mu różne aktywności i być uważnym, co dziecko o nich sądzi i czy w danym momencie ma gotowość je podjąć.
Bo kluczem do rozwoju dziecięcej pamięci jest bez wątpienia radość z uczenia, poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Pokażmy dziecku, że uczenie i zapamiętywanie może być fajnym sposobem na bycie razem, na poznawanie świata ramię w ramię, na tworzenie skojarzeń, na zadawanie pytań i wspólne szukanie odpowiedzi. Rozmawiajmy z dzieckiem. Jako rodzice możemy też nauczyć dziecko samodzielności w docieraniu do wiedzy (np. zachęcić je do sprawdzenia w książeczce lub Internecie odpowiedzi na nurtujące pytanie lub zachęcić do samodzielnego zapytania specjalisty w danej dziedzinie o to, co w danym czasie ciekawi malucha). Wbrew wyobrażeniom, prezentem dla dziecka będzie to, jak nie będziemy się, jako rodzice starali, by znać odpowiedzi na wszelkie możliwe pytania.

Doceniajmy, zauważajmy, nazywajmy i chwalmy kolejne sukcesy dziecka, kolejne zapamiętane wierszyki, pojęcia, nowe słowa, czynności i umiejętności. To z pewnością doda mu motywacji do dalszego ćwiczenia pamięci i dalszej nauki. A dużo ruchu na świeżym powietrzu, odpowiednia, zdrowa dieta i zapewnienie dziecku czasu na wyciszenie i „nicnierobienie” z pewnością wesprze rozwój jego umiejętności poznawczych, w tym kluczowej - pamięci.

Justyna Kuczmierowska, psycholog

Reklama

Polecamy: Jak rozwija się twoje dziecko? - testy rozwojowe dla dzieci

Reklama
Reklama
Reklama