Rozwój dziecka
Fotolia
Psychologia

Rysowanie pomoże dziecku w nauce pisania

Wystarczy kartka papiery, kredki, czy ołówek, aby twoje dziecko mogło kreatywnie rozwijać się i przygotować do nauki pisania.

Zachęcasz dziecko do rysowania, czy malowania, żeby rozwijać jego zdolności manualne, ale czy wiesz, że taki trening przygotowuje również do nauki pisania? Zdaniem psychologów, dzieci, które od małego malowały i rysowały, w przyszłości szybciej nauczą się pisać.

Dlaczego dziecko powinno rozwijać zdolności artystyczne?

Dziecko malując, czy wykonując inne manualne czynności ćwiczy koncentrację, trenuje wyobraźnię i pamięć. Pokaż dziecku różne formy prac artystycznych. Jednego dnia możecie malować kredkami, drugiego użyć farbek do malowania palcami, a innym razem lepić coś z ciastoliny, plasteliny, czy masy solnej. Nie wyrzucaj zużytych pudełek po sokach, czy kartonów, rolek po papierze toaletowym, sznurków, opakowań po serkach, jogurtach. To wszystko możecie wykorzystać do waszych prac. Kartony i pudełka możecie pomalować, obkleić papierem i stworzyć z nich klocki, czy ciekawe domki dla lalek. Z rolek i sznurka powstanie kolorowa dżdżownica, a opakowania po serkach możecie pomalować i wykorzystać w piaskownicy do robienia babek.
– Wystarczy kartka papieru, kolorowe flamastry i kredki, żeby naprawdę wspaniale bawić się z dzieckiem. Przy okazji można mu na przykład zaproponować, aby zamiast kropek łączyło ze sobą cyferki albo literki. To także sposób na to, by dziecko w bardzo przyjazny sposób i taki, który będzie motywował, uczyło się czy przypominało sobie lekcje – mówi Małgorzata Gawryluk-Dudzińska.
Gotowe rysunki i prace dzieci warto gromadzić w specjalnej teczce i pudełkach, albo zawieszać na ścianie, czy innym wyznaczonym miejscu. To spowoduje, że maluch poczuje się dumny, że tworzy coś specjalnego. Po latach będzie to wspaniała pamiątka dla ciebie i dziecka.

Jakie artykuły wybierać do prac manualnych?

Na rynku jest duży wybór produktów do zabaw plastycznych: kredki, flamastry, farby do malowania palcami, ciastolina, plastelina. Produkty te w większości są zmywalne i spieralne z ciała, ubrań, ścian, czy mebli. Wszystkie powinny być wykonane z nietoksycznych substancji i nie zawierać glutenu, ponieważ dzieci często wkładają kredki lub flamastry do buzi. Warto wybierać produkty dopasowane do wieku dziecka.
– Są to przede wszystkim produkty, które mają trójkątny kształt, tak, by dziecko uczyło się właściwego sposobu trzymania potem w przyszłości długopisów czy ołówków. Wśród artykułów kreatywnych jest też mnóstwo różnych flamastrów, które pozwalają dzieciom na przykład tworzyć tło jakimś kolorem, a innymi kolorami tworzyć na nim jakieś szalone, piękne efekty w postaci gwiaździstego nieba – mówi Małgorzata Gawryluk-Dudzińska, właściciela marki BIC KIDS.

Zobacz także: Dlaczego rysowanie pomaga dziecku w rozwoju

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

dziecko, dziewczynka, przedszkolak, rysowanie, nauka pisania
Fotolia
Wychowanie
Gdy dziecko nie lubi rysować - 12 sposobów, by to zmienić
Rysowanie jest bardzo ważne, bo przygotowuje rękę do pisania. Niestety nie wszystkie dzieci lubią to robić. Nie musi tak być!

  Jeśli dziecko nie znosi rysować  albo znacznie odstaje od rówieśników (np. uczy się zamykać kółko, podczas gdy inni rysują już domki czy pieski) warto pomóc mu już teraz, by nie miało kłopotów w szkole.  Co może pomóc? 1. Palec, szminka, patyk Fakt, że  dziecko trzyma się z dala od kredek, nie oznacza, że zrezygnuje z frajdy jaką daje robienie „pieczątek" łapkami umoczonymi w farbie do malowania palcami.   Może też rysować palcem po po zaparowanym lustrze, talerzu posypanym kawą,  kaszą lub innym sypkim produktem. Rysować można także kredą po chodniku, węglem rysunkowym po dużym arkuszu brystolu albo papieru pakowego, szminką po czym się da (np.lustrze albo własnej nodze czy  buzi),  patykiem po ubitym piasku, klejem w sztyfcie po kartce (potem można posypać kartkę brokatem), znikopisem.   2. Karton, ściana, tatuaż Biała kartka nie zachęca do rysowania? Nie szkodzi. Malować i rysować można po wszystkim: kartonowych pudłach (można zrobić z nich skrzynki na listy),  figurce z masy solnej, talerzu, szybie drzwi balkonowych,  wielkich arkuszach szarego papieru, ścianie (możesz  pomalować ją farbą tablicową ), płótnie naciągniętym na ramę, chodniku, własnej albo cudzej skórze  (tatuaże!). 3. Kalka Rysowanie przez kalkę biurową to wielka  frajda -  można zrobić  dwa albo nawet trzy  rysunki za jednym zamachem!   4. Coś  ekstra W sklepach papierniczych i internetowych jest mnóstwo ciekawych materiałów plastycznych, np.  farby metalik (karoseria  namalowanego nimi auta wygląda jak prawdziwa), fluorescencyjne, witrażowe, do malowania buzi, do malowania placami. Można też kupić bardzo grube flamastry i  kredki, którymi da się rysować  pod wodą, np., po wannie. Są nawet zestawy do malowania w 3D (rysunek robi wrażenie...

dzieci robią ozdoby DIY na halloween
Fotolia
Święta i uroczystości
Ozdoby na Halloween z papieru - dekoracje DIY krok po kroku
Co można zrobić na Halloween z papieru? Możliwości jest cała masa - wystarczy, że zaopatrzycie się w kolorowe papiery, brystole i odrobinę kleju, a będziecie mogli stworzyć piękne własnoręczne ozdoby na Święto Duchów!

Jak zrobić ozdoby na Halloween? Zamiast szukać gotowych dekoracji, zasiądźcie razem do kreatywnej zabawy, jaką jest tworzenie papierowych ozdób DIY ! Masz w domu kolorowe papiery, kleje i inne podstawowe artykuły ze szkolnego piórnika? Jeśli tak, to z powodzeniem stworzycie razem papierowe pająki i dynie! Te wyjątkowe ozdoby nie tylko pięknie udekorują dziecięcy pokój, ale także szkolną klasę lub przedszkole! Papierowy pająk Szukasz pomysłów na szybkie i łatwe stworzenie halloweenowych potworków, które będą straszyć resztę domowników z zakamarków domu? Świetnie sprawdzi się do tego papierowy pajączek! Będziesz potrzebować: czarnego papieru, najlepiej nieco sztywniejszego nożyczek kleju linijki  ołówka małego kawałka białego papieru   Instrukcja krok po kroku: 1. Linijką i ołówkiem zaznacz jeden szeroki pasek i 8 węższych, a następnie je wytnij. 2. Klejem do papieru sklej szeroki pasek tak, aby utworzył rolkę i przyklej do niej węższe paseczki tak, aby wyglądały jak nóżki pająka. 3. Z białego papieru wytnij oczka i kły dla pająka. Nóżki powyginaj delikatnie tak, aby pająk mógł stać. 4. Przyklej oczka i kły i... gotowe! Papierowa dynia Najbardziej rozpoznawalny symbol Halloween to oczywiście dynia! Możecie oczywiście wyciąć lampion z prawdziwej dyni , który postawicie na balkonie lub na stole, ale możecie także skorzystać z instrukcji na papierowe dynie, które można z powodzeniem powiesić na suficie bądź w oknach! Będziesz potrzebować: pomarańczowego papieru drucika pokrytego zielonym materiałem nożyczek linijki ołówka Instrukcja krok po kroku: 1. Potnij kolorowy papier na równe paski. Dla ułatwienia możesz najpierw odrysować linie za pomocą ołówka i linijki, a dopiero później wyciąć.  2. Przewlecz drucik przez krańce pasków. Zagnij...

Bic Kids - konkurs
materiały prasowe
Patronaty
Jakość inspiruje kreatywność
Chcesz kreatywnie rozwijać swoje dziecko? Poświęć mu swój czas i wybierz przybory, dzięki którym będzie mogło bezpiecznie i twórczo rozwijać swoje zdolności manualne. Weź udział w konkursie i wygraj zestawy nagród od BIC Kids.

Już od najmłodszych lat warto rozwijać u dziecka zdolności kreatywne i manualne. Malując, czy rysując dziecko przygotowuje się do nauki pisania, a także ćwiczy rączkę do ważnych zajęć, które wymagają precyzji. Ważne, żeby kredki, flamastry, czy inne produkty do pisania i malowania były bezpieczne dla naszego dziecka, czyli wykonane z substancji nietoksycznych. Produkty marki BIC Kids przeznaczone są dla dzieci już od 1. roku życia. W ofercie znajdziemy zarówno przybory do kolorowania (kredki, flamastry, przybory do wykonywania prac zdobniczych), jak i do nauki pisania (cienkopisy, zakreślacze). Produkty te są bezpieczne i wygodne dla naszego dziecka, a co również ważne dla rodziców, w większości zmywalne, dzięki czemu nie pozostawiają plam na ubraniach i skórze dziecka. Różnorodność produktów marki BIC Kids pozwoli stworzyć wam prawdziwe dzieła sztuki, a czas, który razem spędzicie będzie najlepszą zabawą, której nie można kupić za żadne pieniądze. [[include|sub_serwisy/bic_2014/index.php]] Znamy już laureatów! Nagroda główna: Dorota K. (Włocławek) Ewelina J.-G. (Szczecin) Natalia G. (Włocławek) Nagroda dodatkowa: Karolina W. (Piaseczno) Julita K. (Wronki) Danuta G. (Sieradz) Iwona N. (Dobczyce) Kamila G. (Białystok) Małgorzata D. (Frampol) Agnieszka Z. (Muszyna) Justyna K. (Chorzów) Alicja Ś. (Jasienica Rosielna) Katarzyna P. (Białystok) 3 nagrody główne (o łącznej wartości 259zł): 10 zestawów nagród pocieszenia (o łącznej wartości 132 zł):

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak