Zachęcasz dziecko do rysowania, czy malowania, żeby rozwijać jego zdolności manualne, ale czy wiesz, że taki trening przygotowuje również do nauki pisania? Zdaniem psychologów, dzieci, które od małego malowały i rysowały, w przyszłości szybciej nauczą się pisać.

Reklama

Dlaczego dziecko powinno rozwijać zdolności artystyczne?

Dziecko malując, czy wykonując inne manualne czynności ćwiczy koncentrację, trenuje wyobraźnię i pamięć. Pokaż dziecku różne formy prac artystycznych. Jednego dnia możecie malować kredkami, drugiego użyć farbek do malowania palcami, a innym razem lepić coś z ciastoliny, plasteliny, czy masy solnej. Nie wyrzucaj zużytych pudełek po sokach, czy kartonów, rolek po papierze toaletowym, sznurków, opakowań po serkach, jogurtach. To wszystko możecie wykorzystać do waszych prac. Kartony i pudełka możecie pomalować, obkleić papierem i stworzyć z nich klocki, czy ciekawe domki dla lalek. Z rolek i sznurka powstanie kolorowa dżdżownica, a opakowania po serkach możecie pomalować i wykorzystać w piaskownicy do robienia babek.
– Wystarczy kartka papieru, kolorowe flamastry i kredki, żeby naprawdę wspaniale bawić się z dzieckiem. Przy okazji można mu na przykład zaproponować, aby zamiast kropek łączyło ze sobą cyferki albo literki. To także sposób na to, by dziecko w bardzo przyjazny sposób i taki, który będzie motywował, uczyło się czy przypominało sobie lekcje – mówi Małgorzata Gawryluk-Dudzińska.
Gotowe rysunki i prace dzieci warto gromadzić w specjalnej teczce i pudełkach, albo zawieszać na ścianie, czy innym wyznaczonym miejscu. To spowoduje, że maluch poczuje się dumny, że tworzy coś specjalnego. Po latach będzie to wspaniała pamiątka dla ciebie i dziecka.

Jakie artykuły wybierać do prac manualnych?

Na rynku jest duży wybór produktów do zabaw plastycznych: kredki, flamastry, farby do malowania palcami, ciastolina, plastelina. Produkty te w większości są zmywalne i spieralne z ciała, ubrań, ścian, czy mebli. Wszystkie powinny być wykonane z nietoksycznych substancji i nie zawierać glutenu, ponieważ dzieci często wkładają kredki lub flamastry do buzi. Warto wybierać produkty dopasowane do wieku dziecka.
– Są to przede wszystkim produkty, które mają trójkątny kształt, tak, by dziecko uczyło się właściwego sposobu trzymania potem w przyszłości długopisów czy ołówków. Wśród artykułów kreatywnych jest też mnóstwo różnych flamastrów, które pozwalają dzieciom na przykład tworzyć tło jakimś kolorem, a innymi kolorami tworzyć na nim jakieś szalone, piękne efekty w postaci gwiaździstego nieba – mówi Małgorzata Gawryluk-Dudzińska, właściciela marki BIC KIDS.

Reklama

Zobacz także: Dlaczego rysowanie pomaga dziecku w rozwoju

Reklama
Reklama
Reklama