Reklama

Jeśli będziesz wiedzieć, jak przebiega rozwój mowy trzyletniego dziecka, pomożesz mu ładnie mówić i nie przeoczysz niepokojących sygnałów, świadczących o możliwych zaburzeniach. Jak rozwija się mowa trzylatka, wyjaśnia logopeda Małgorzata Stanoch.

Reklama

Zobacz też: Śmieszne zabawy logopedyczne dla trzylatka

Jak mówi trzyletnie dziecko?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju dziecka Czytaj więcej

Dziecko w wieku trzech lat uwielbia komunikować się z otoczeniem. Mówi dużo i chętnie. Opowiada o tym, co aktualnie widzi. Powinno już prawidłowo wymawiać dźwięki (a, o, e, i, y, ą, ę, p, m), a także zmiękczenia: pi, mi. W jego mowie pojawiają się też trudniejsze dźwięki: f, t, d, n, ń, l ( li), ś, ć, dż, k, g( ki, gi), ch, j. Nie martw się, jeśli usłyszysz, że dziecko przestawia głoski w trudnych wyrazach, np. głudopiś zamiast długopis – jeszcze spokojnie wolno mu to robić. Głoski: s, z, c, dz zaczynają być już wymawiane prawidłowo, chociaż mogą być jeszcze spieszczane, np. śmok zamiast smok. Głoska „r” pojawia się wymawiana prawidłowo lub zamieniana jest na „l”. Możesz, więc usłyszeć lobocik zamiast robocik.

Czy znasz prawdy i mity o nauce mówienia?

Jakie błędy może popełniać trzylatek?

Trzyletnie dziecko ma już dobrze rozwinięty słuch fonematyczny (czyli potrafi różnicować dźwięki mowy). Słyszy i potrafi zróżnicować wymowę prawidłową. Dowodem na to są uwagi, jakie często kieruje do naśladującej je osoby: nie mówi się lowelek tylko lowelek. W mowie trzylatka można również usłyszeć „zlewanie” się wyrazów w jeden, np. zapiosenkować zamiast zaśpiewać piosenkę. Te twory językowe są typowe dla twojego dziecka i pewnie nie raz mile cię zaskoczą.

Zrób test i sprawdź: Czy twój 3-4-latek jest samodzielny?

Rozwój mowy trzylatka – co powinno cię zaniepokoić?

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:
● Czy głos twojego dziecka jest ochrypły, nosowy (jak przy katarze)?
● Czy zdarza się, że dziecko nie rozumie, co do niego mówisz, chociaż używasz prostych słów?
● Czy rzadko komunikuje się z otoczeniem - mówi mało i niechętnie?
● Czy zadaje pytania?
● Czy często powtarza wyrazy w zdaniach, np. idę dododo mamy, misiu misiu misiu ma nos, lalalalala śpi?

Jeżeli pozytywnie odpowiedziałaś chociaż na jedno z powyższych pytań, powinnaś skonsultować się ze specjalistą logopedą, który ustali program terapii logopedycznej dla twojego dziecka.

Zobacz, dlaczego najlepszą zabawką edukacyjną jest... mama!

Jak pomóc dziecku?

Poniżej mamy dla ciebie 8 rad, jak pomóc dziecku rozwijać prawidłową mowę.

1. Regularnie ćwicz z dzieckiem. Wykonuj w domy ćwiczenia mowy zalecone przez logopedę podczas zajęć.

2. Zwróć uwagę na własną wymowę. Dziecko rozwija się, naśladując innych. Dlatego mów wolno i spokojnie. Dostosuj książki i filmy do rozwoju dziecka, aby mogło zrozumieć wypowiedzi i ich treść.

3. Nie przerywaj ani nie ponaglaj dziecka. Nie podpowiadaj wyrazów, pozwól, aby skończył wypowiedź. Nie zadawaj jednocześnie wielu pytań. Dziecko musi mieć czas na przygotowanie odpowiedzi.

4. Nie okazuj dziecku, że drażni cię jego sposób mówienia. Na przykład, gdy dziecko się jąka. Maluch powinien czuć, że może porozmawiać z dorosłym o swoich problemach.

5. Nie denerwuj się, gdy dziecko źle mówi. Jeśli tobie puszczą nerwy, to tym bardziej dziecku, a wtedy jąkanie lub inne kłopoty z mówieniem może się pogłębić.

6. Doceniaj każdy sukces dziecka. Zachęcaj do działania, pomagaj mu w wyrabianiu poczucia własnej wartości.

7. Wyjaśnij, że niektórzy ludzie też mają podobne trudności. Pokaż i uświadom dziecku, że zaburzenie mowy nie ma wpływu na jego zdolności.

8. Porozmawiaj z przedszkolanką. Powiedz, by nie zwalniała dziecka ze śpiewania, recytowania, wymagała tyle samo, co od innych przedszkolaków. A także nie wytykała mu jąkania, nie przerywała wypowiedzi, nie okazywała zniecierpliwienia.

Zobacz także: Śmieszne zabawy logopedyczne dla trzylatka

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama