Reklama

Słyszałaś już w piaskownicy:
- Ania umie liczyć do 10!
- A Antek potrafi napisać swoje imię!

Reklama

Z jednej strony zdawałaś sobie sprawę, że twoje maleństwo ma jeszcze na to czas, a z drugiej w twoje głowie pojawiała się mała, maleńka myśl "Dlaczego moje dziecko jeszcze tego nie potrafi?"

Największy nacisk na wychowanie geniuszy o ścisłych umysłach kładzie się w Finlandii, Singapurze i Korei Południowej.

Co sprawia, że określamy nasze dzieci mianem inteligentnych?

Czasem jest to po prostu wczesne opanowanie umiejętności liczenia czy pisania, a innym razem jest to "coś", co trudno zdefiniować. Tym czymś może być naturalna dojrzałość, ciekawość, niezwykła intuicja, która wyróżnia dziecko na tle innych. Czy da się wspomóc to "coś" w dziecku? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak rozwijać geniusz w swoim dziecku podczas wyjścia do sklepu oraz w trakcie wykonywania innych codziennych czynności.

"Inteligencja jest w 49%genetyczna, a w 51% to wynik stymulacji" mówi dr Lawlis. Inni eksperci zgadzają się, że wpływ rodziców ma tu przewagę. "Zakładamy, że inteligentni ludzie rodzą inteligentne dzieci i można powiedzieć , że inteligencja bierze się z łona matki" - mówi dr Rhee "Ale widziałem nie raz to błędnie koło: Rodzice są przekonani, że ich dziecko będzie gwiazdą ... a ono wcale nią się nie staje. Albo dziecko, w którym nie pokładano zbyt wielkich nadziei, osiąga ogromne sukcesy". To, czy twoje dziecko będzie inteligentne może jest zapisane w genach, a może zależ właśnie od ciebie! Oto, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku osiągać nie tylko lepsze wyniki w nauce, ale również rozbudzić w nim entuzjazm:

Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać

Zadawaj dziecku pytania otwarte np. "Co się stanie, jeśli zatrzymaliśmy się na lody w drodze do przedszkola?". Pytania te pomogą dziecku zastanowić się, co wie i pokażą mu, że jego opinia ma znaczenie. Nie martw się, czy ono jest zbyt małe, by zrozumieć. Podobnie, nie bój się użyć stosunkowo wyrafinowanego słownictwa. Możliwe, że początkowo dziecko nie będzie rozumiało znaczenia wszystkich słów, ale wyrazy użyte wielokrotnie w różnym kontekście pomogą mu poznać ich znaczenie. Doktor Karina wspomina,gdy jej córka była mała opowiadała jej o wszystkim, co robi. "Rozmowa była dla mnie priorytetem. Opowiadałam o moich codziennych czynnościach i nawet nie wiem, kiedy moja córka bawiąc się w badanie misi, zaczęła używać takich słów jak stetoskop czy ultrasonograf.".

Czytać, czytać, czytać

Badania wielokrotnie wykazały, że dostęp do książek i czas poświęcany na czytanie dziecku (jeden na jednego) są predyktorem sukcesu szkolnego. Czytanie pobudza mózg do wykonania połączeń i buduje wiedzę ogólną o świecie. Jest ono podstawą wszelkiej nauki i pozwala dziecku na przyswajanie treści ze wszystkich dziedzin, w tym również matematyki. Modelujmy więc w dziecku nawyk czytania. Widok rodziców czytających dla przyjemności będzie zaraźliwy, Zachęcaj dziecko do przytulenia się do ciebie na kanapie i wspólnego czytania. Gromadź książki, kładź je w różnych miejscach w domu (na półkach, stoliku do kawy itp.). Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co przeczytaliście. Takie rozmowy są szansą na rozbudowywanie słownictwa dziecka, ćwiczą umiejętność rozumowania tekstu.

Zobacz też: Łamigłówki dla małej główki - garść pomysłów na zabawy z cyframi
[CMS_PAGE_BREAK]

Chwal dziecko umiejętnie

Trudno znosi się porażki, jeśli ciągle mówiono nam, że jesteśmy najlepsi. Dzieci wychowywane w poczuciu bezwzględnego geniuszu i swojej świetności, kiedy idą do szkoły nie potrafią pogodzić się z porażką, złymi stopniami. Dzieci chwalone za rozwiązania problemu są bardziej zmotywowane w szkole niż dzieci, którym mówiono, że są inteligentne. Ten ostatnie, jak na ironię, często stają się sfrustrowane, kiedy coś nie przychodzi im łatwo. Zamiast wyrażać ogólne uznanie ("Jesteś gwiazdą!"), pochwal konkretne osiągnięcia ("Jestem dumny z tego, w jaki sposób znalazłeś/łaś rozwiązanie tego problemu!"). Jeżeli jednak twój styl wychowawczy polega na ciągłym chwaleniu, lepiej powiedz: "Jesteś już prawie mistrzem. Próbuj dalej."

Celebruj ciekawość dziecka

Od przedszkolaków aż bije ciekawość. Niestety czasem tracą ją z wiekiem. Pobudzaj ją więc w tych dziedzinach, które najbardziej lubi twoje dzieci. Interesuj się tym, w co się bawi twój maluch, nawet jeśli to jest Monster high czy Bakugany. Zadawaj pytania, rozmawiaj, a wychowasz mądre dziecko. Poświęć trochę czasu, aby włączyć je do tego, czym ty się interesujesz np. zwiedzaniem zamków czy grą w tenisa. Jeżeli zaszczepisz w dziecku swoje pasje będziecie mogli wspólnie się nimi cieszyć.

Wykorzystuj okazje

Spróbuj podczas codziennych czynności inicjować sytuacje ćwiczące umiejętności i wiedzę nabytą w przedszkolu. Jak to zrobić? Kiedy np. jadąc na wakacje mijacie młyn, zamiast powiedzieć "Zobacz, młyn!", zapytaj "Jak sądzisz, co tam się robi?". Zachęcaj dziecko do obserwacji świata. Zwykłe wyjście do sklepu może być szansą na rozbudowanie słownictwa i umiejętności matematycznych. Poproś dziecko o wyjęcie z portfela 2 zł lub wymienienia liter, na które zaczynają się owoce w waszym wózku. Możesz próbować uczyć dzieci porównywania cen, wydawania reszty.

Niezależnie czy twoje dziecko jest średnio, czy bardzo inteligentne, najlepsze co możesz dla niego zrobić to być zaangażowanym w jego wychowanie. Zabierz je w podróż do odkrywania samego siebie. Jednym zdaniem: Jakie najbardziej chcesz, żeby było twoje dziecko? Szczęśliwe? Wesołe? Pewne siebie? Kochane? Słowo "genialne" raczej nie pojawi się na początku listy. Twoim zadaniem jest pomóc dziecku być najlepszym, jakie może być, prawda? Jeśli dotarłaś do tego momentu tekstu jesteś na dobrej drodze :)

Nigdy do końca nie wiemy, jakie będą nasze dzieci:

  • Albert Einstein - opracował teorię względności, ojciec współczesnej fizyki. Nienawidził szkoły.
  • Oprah Winfrey - jej babcia nauczyła ją czytać w wieku 3 lat i wtedy zaszczepiła w niej miłość do książek.
  • Mark Zuckerberg - założyciel Facebook. Jego ojciec nauczył go programowania Atari w gimnazjum.
  • Jay-Z – raper. Jego mama nie będąc w stanie powstrzymać go od walenia w blat kuchennego stołu, kupiła mu boom box.
  • Gloria Steinem – dziennikarka i działaczka społeczna i polityczna. Uczęszczała do szkoły tylko sporadycznie do 11 lat.
  • Toni Morrison – powieściopisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla, wyróżniona Nagrodą Pulitzera. Jej ojciec opowiadał jej bajki o czarnej społeczności, które zainspirowały ją do pisma.

Porozmawiaj z mamami o ich sposobach wspomagania inteligencji u przedszkolaków!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama