Granie na komputerze kojarzy ci się z mało rozwijającą rozrywką i przesiadywaniem godzinami przed monitorem? A gry planszowe z nudą? Nie musi tak być. Razem z dzieckiem możecie mieć i w komputerze, i w planszy przyjaciół, a nie wrogów.

Reklama

Gry komputerowe mogą wiele nauczyć

Operowanie myszką i obsługa klawiatury, rysowanie, kolorowanie na ekranie rozwija koordynację ręka–oko. Będzie ona niebawem niezbędna – gdy dziecko zacznie uczyć się pisać. Klawiatura to wymarzone narzędzie do nauki liter, natomiast klawisze strzałek ułatwiają rozpoznawanie prawej i lewej strony, orientację w przestrzeni. Zabawy przy komputerze pomagają też ćwiczyć sztukę koncentracji, spostrzegawczość i myślenie analityczne. Niektóre rozwiną zdolności plastyczne, inne – matematyczne. Dają także możliwość zapoznania się ze światem roślin, zwierząt czy innymi krajami. A wiedza, jaką przekazują, bywa bogatsza od tego, co sami potrafimy dziecku opowiedzieć. Właśnie. Nowoczesne zabawy wcale nie muszą być nudne także dla ciebie! Wspólne granie dostarcza wszystkim rozrywki. Może twój autorytet wzrośnie, gdy jako jedyna pokonasz np. groźnego przeciwnika?

Wybierz grę dostosowaną do wieku dziecka

W Polsce nie istnieje jednolity system oznaczeń wiekowych gier, ale większość producentów podaje zalecenia na opakowaniach – trzymaj się tego. I nie kupuj przedszkolakowi takich, które zawierają sceny przemocy. Kilkulatek nie potrafi oddzielić świata gry i towarzyszących jej emocji od rzeczywistości. Może się zdarzyć, że zacznie naśladować zachowania, które zobaczył w komputerze. Postaw na pewniaki – gry, które dają gwarancję scen bez przemocy. Mogą to być przygody bohaterów znanych dziecku z bajek, takich jak „Reksio” czy „Noddy”. Także ciekawe, bezpieczne serie, np. gry dla przedszkolaków „Pluszaki Rozrabiaki” wydawnictwa Egmont. Bohaterami jest pięć pluszowych postaci zamieszkujących Pluszakowo – sklep z zabawkami prowadzony przez dziadka Ambrożego. Gry mają za zadanie wspierać rodziców w wychowaniu dzieci poprzez zaproponowanie nowego rodzaju zabaw – atrakcyjnych i rozwijających zarazem. „Pluszaki Rozrabiaki” pozwalają dziecku poznać własne emocje i zmierzyć się z nimi, wzbogacają słownictwo, wiedzę o świecie i środowisku, pomagają zrozumieć pojęcia.

Czytaj też: Jak wspierać inteligencję dziecka – 7 sprawdzonych rad

Kontroluj, co dziecko robi w internecie

Aby kontrolować oglądane przez dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną i komunikatory, należałoby ciągle stać za plecami pociechy. Lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie na komputerze cyberniani. To blokada rodzicielska – jej zakres ustalają opiekunowie internauty. Z cyberniani możesz korzystać za darmo. Wystarczy, że ściągniesz z internetu Beniamina (www.beniamin.pl). Polecamy też płatnego Cenzora (www.cenzor.pl).

Zobacz także

Nie rezygnuj z gier planszowych

Jeśli wciąż nie czujesz się zbytnio przekonana do wirtualnej rozrywki, organizując dziecku czas, nie zapominaj o grach planszowych. W sklepach jest teraz mnóstwo propozycji dla dzieci i całej rodziny. Na pewno znajdziecie grę, która stanie się waszą wspólną pasją. Ważne, żeby w zabawie brali udział wszyscy domownicy. Młodsza siostra może grać z tatą itp. Gdy złapiecie bakcyla, Monopoly Junior czy Grzybobranie będą zawsze wspaniałym lekiem na nudę.

Sprawdź w katalogu produktów: Gry planszowe dla dzieci

Ogranicz czas przed komputerem

Już u uczniów szkoły podstawowej obserwuje się objawy uzależnienia od komputera (a zaczyna się to zwykle wcześniej!). Dbaj więc, by granie nie było głównym zajęciem dziecka. Jeśli zauważysz, że dziecko pozbawione możliwości zabawy na ekranie jest rozdrażnione, ogranicz mu czas przed komputerem. A najlepiej nie włączaj go dziecku przez kilka tygodni.

Reklama

Czytaj też: Tablet i spółka – czy dzieci powinny korzystać z nowych technologii?

Reklama
Reklama
Reklama