Grzeczne dzieci, ale bez przesady!
Dzieci to nie lwy salonowe, które prezentują nienaganny savoir–vivre. Oto rzeczy, których po kilkulatku raczej nie możesz się spodziewać. Co nie znaczy, że powoli nie możesz go ich uczyć.
1 z 4
Kilkulatek nie umie siedzieć cicho
Przerywanie innym, wtrącanie się do cudzej rozmowy to objawy złego wychowania. Jednak nie w przypadku kilkulatka! Mały człowiek nie jest w stanie na dłużej milczeć (chyba, że pochłonie go jakaś fascynująca zabawa). Może więc przerwać ci rozmowę z mężem czy wtrącać się, gdy ty próbujesz mu coś wyjaśnić. Fakt ten oczywiście nie oznacza, że ty od razu musisz dziecku odpowiadać. Powoli warto uczyć kilkulatka, że nie powinien wtrącać się do czyjejś rozmowy, a jeśli chce o coś zapytać, musi poczekać na swoją kolej (lub przeprosić, że się wtrąca i dopiero potem zadać pytanie).
Na początek zaproponuj dziecku, że gdy tylko skończysz, odpowiesz mu na pytanie. A jeśli sytuacja się często powtarza, możesz zwrócić kilkulatkowi uwagę, że przerywanie innym jest niemiłe, bo rozmówca może zapomnieć, co chciał powiedzieć. W ten sposób dziecko powoli uczy się i co więcej zaczyna rozumieć, że nie powinno się komuś przerywać w pół zdania.
Czytaj też: Złe zachowanie – 9 kół ratunkowych
2 z 4
Przedszkolak nie grzeszy taktem
Kilkulatkowi może się zdarzyć, że wypowie niefortunną uwagę na temat przypalonego obiadu cioci, oczywiście w jej obecności. Jeśli już do tego dojdzie, po prostu przeproś za gafę, a jeszcze lepiej, gdy to on sam przeprosi. Wyjaśnij potem dziecku, że nie chodzi o to, by kłamać, ale by zachowywać się uprzejmie (można przecież przemilczeć fakt, że obiad jest przypalony), bo komuś z powodu nietaktownej uwagi może zrobić się przykro.
Zobacz też: Jak sprawić, by dziecko cię słuchało – 4 sposoby
3 z 4
Kilkulatek nie potrafi się dzielić
To nierealne! I nie ma co nakłaniać córki, by dała się pobawić swojej koleżance nową lalką. No chyba, że zaproponujesz wymianę: koleżanka daje misia, córka lalkę. To właśnie takie wymiany pomagają dziecku przyzwyczaić się do tego, że dzielenie się nie jest takie złe.
Czytaj też: Podziel się ze mną
4 z 4
Do sprzątania trzeba dziecko nakłaniać
Generalnie kilkulatek powinien dbać o porządek w swoim pokoju, ale trzeba mu to ułatwić: to ty powinnaś dziecku pokazać, do jakiego pudełka chować auta, a gdzie włożyć klocki. No i nie spodziewaj się, że porządek będzie panował w dziecięcym pokoju non stop. Raczej przygotuj się na... twórczy nieład.
Czytaj też: Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka