chłopiec, dziecko, krzyk, złość
fotolia.com
Wychowanie

Złe zachowanie - 8 kół ratunkowych

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci słuchały nas i były grzeczne. Ale czasem, niechcący, sami im to utrudniamy. Co pomaga w dobrym zachowaniu?
Złe zachowanie dziecka nie wynika z jego złego charakteru. Dzieci są czasem niegrzeczne, bo w ten sposób wyrażają swoje zdanie, buntują się, chcą postawić na swoim albo zwrócić na siebie uwagę. Sprawdź, co sprawi, że dziecko stanie się grzeczniejsze (bo musisz pamiętać, że idealnie grzecznych dzieci nie ma).

1. Jasne zasady 

Dziecko musi wiedzieć, co wolno, a czego nie. Dzięki temu czuje się w świecie bezpieczniej. Zasady nie mogą się zmieniać z dnia na dzień, w zależności od tego, w jakiej jesteśmy formie albo ile czasu możemy w danym momencie poświecić dziecku. Jeśli nie wolno oglądać filmów dla dorosłych, bić, kopać, niszczyć i spędzać całego dnia przed telewizorem, to nie wolno i już. 

Czytaj też: Co robić, by dzieci nas słuchały

2. Dzienny „rozkład jazdy”

W miarę stałe pory posiłków, kąpieli, gaszenia światła itd. oraz znajome rytuały (np. czytanie bajki przed snem) są ważne nie tylko dla niemowlaków. Także przedszkolaki wolą, gdy w ich życiu panuje porządek (nie mylić z wojskowym drylem), bo w chaosie się gubią i nie czują bezpiecznie. Można pójść w ślady Superniani i spisać plan dnia na kartce lub tablicy. Słowa można zastąpić obrazkami.

3. Nagrody

Nagrodą może być jakiś drobiazg (np. naklejka), pochwała, wspólna zabawa albo po prostu nasza uwaga (na ogół poświęcamy ją dzieciom, gdy są niegrzeczne i tym samym wzmacniamy złe zachowania).

Sprawdź: Jak karać dziecko?

4. Konsekwencje

Dziecko powinno wiedzieć, jakie konsekwencje poniesie, jeśli nie zrobi tego, o co je prosimy. Najlepiej, jeśli wynikają z sytuacji (np., jeśli dziecko nie posprząta zabawek, nie zdąży obejrzeć bajki). 

5. Umowa

Jeśli dziecko ma z czymś wyjątkowo duży problem, np. nie szanuje zabawek, można z nim spisać umowę. Kilkulatki lubią być traktowane poważnie, więc obie strony muszą dotrzymać swoich zobowiązań. Twoje dziecko nie potrafi jeszcze czytać? Nie szkodzi. Przecież ma ciebie.

6. Minutnik

Dla przedszkolaka zdanie w rodzaju „Za pięć minut koniec kąpieli" nic nie znaczą. Kuchenny minutnik pozwoli mu zrozumieć upływający czas.

Zobacz: 6 gadżetów, które ułatwiają zycie rodzicom, choć wcale na to nie wyglądają

7. Liścik

Dzieci uwielbiają dostawać listy, te, które nie potrafią jeszcze czytać także (list możesz przeczytać ty, najważniejsze, że adresatem jest dziecko). Zamiast po raz dziesiąty mówić „Posprzątaj zabawki”,  napisz na karteczce „Droga Natalko! Chcemy wrócić do swoich domów. Twoje lalki i misie.”

Sprawdź: Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka

8. Zabawa

Zamiast bez ustanku powtarzać „Pospiesz się, bo spóźnimy się do przedszkola„ albo „Kiedy wreszcie zaczniesz sprzątać?”, powiedz „Ciekawe, kto pierwszy dotrze do ławki/drzewa itd.” lub „Ciekawe, kto pierwszy uwinie się ze swoim  zadaniem, ty ze zbieraniem klocków, czy ja z robieniem kolacji.”

Konsultacja: Beata Płażewska, psycholog dziecięcy, Uniwersytet Wrocławski,  mama Agatki i Pawła

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

łóżko, zabawa, dziecko, mama, poranek
fotolia
Wychowanie
Jak mądrze kochać swoje dziecko?
Czy swoje pociechy można rozpieszczać? Nawet należy! Ważne jednak, aby czułej troski i wyrozumiałości nie mylić z nadmiernym pobłażaniem dziecku.

Psycholodzy zauważają, że dzieci coraz częściej są roszczeniowe , zapatrzone w siebie i nie liczą się z innymi. Przeczytaj więc, jak mądrze kochać swoje dziecko , by nie zepsuć go swoją bezgraniczną miłością. Młodzi ludzie potrzebują granic Boisz się, że zakazując czegoś dziecku (np. kolejnego batonika), skrzywdzisz go? Pamiętaj, dzieci wolą, gdy to dorośli ustalają, co wolno im robić, a czego nie. Inaczej czują się zagubione i tracą poczucie bezpieczeństwa . Nie zgadzaj się, aby pociecha objadała się słodyczami, czy godzinami przesiadywała przed telewizorem, bo tak lubi. Ty przecież lepiej wiesz, co dla dziecka jest dobre, bezpieczne i zdrowe, a co mu nie służy. Nie pytaj przedszkolaka, czy chce np. położyć się spać albo zjeść obiad. O takich sprawach powinni decydować rodzice , nie kilkulatek. Traktując go po partnersku, wrzucasz mu na barki odpowiedzialność, do której jeszcze nie dorósł. Dzieci wcale tego nie chcą. Nie ulegaj dziecku zbyt często (np. za każdym razem, gdy domaga się kosztownej zabawki). Jeśli bowiem zawsze od razu ma to, o czym tylko zamarzy, żądaniom nie ma potem końca. Sprawdź , jak wyznaczać dziecku granice .   Nie obawiaj się stawiać mądrych wymagań Wszystkie dzieci potrzebują wsparcia i czułej bliskości rodziców. Dzieci jednak trzeba też zachęcać do samodzielności i uczyć obowiązkowości .   Synek próbuje sam włożyć skarpetkę czy zapiąć kurtkę? Nie spiesz od razu z pomocą. Pozwól dziecku cieszyć się z małych sukcesów, osiąganych własnym wysiłkiem. Już kilkulatka wciągaj do różnych domowych prac. Ścieranie kurzu z mebli czy pieczenie ciasta z mamą to dla przedszkolaka frajda! Ze starszakiem uzgodnij konkretnie, w czym ma ci pomagać w domu. A potem pilnuj, by się z tych zadań wywiązywał. Gdy przywyknie do obowiązków, będzie mu się łatwiej żyło! Czasem...

Wychowanie
Jak mądrze wychować
Poznaj najważniejsze zasady, którymi warto się kierować, gdy chcemy, aby dziecko miało poczucie własnej wartości.

1. Traktuj dziecko z szacunkiem i licz się z jego potrzebami, ale wymagaj, by i ono tak Cię traktowało. 2. Daj mu mnóstwo czułości, miłości i ciepła. Zadbaj, by wiedziało, że je kochasz (a nie domyślało się). 3. Gdy o coś prosi, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebuje. Dziesiątej lalki czy Twojej uwagi? 4. Ustal stały rytm dnia. To ważne. Potrzebuje tego już niemowlę. 5. Wytycz jasne granice: to wolno, a tego nie; to jest dobre, a to złe. Dzięki temu dziecko się uczy. Jeśli nie zareagujesz, gdy kogoś kopie, nie będzie wiedziało, że nie wolno tego robić. Nie rodzi się z tą wiedzą. W wypadku starszego dziecka ustal zasady wraz z nim. 6. Wyznacz reguły, których nie wolno łamać pod żadnym pozorem: nie wolno dotykać kuchenki, jeździ się tylko w foteliku, nie ma mowy o biciu, kopaniu innych itd. 7. Nie mnóż zakazów bez potrzeby. Lepiej, żeby było ich kilka niż kilkadziesiąt. Wtedy łatwiej je ogarnąć. 8. Ustal konsekwencje łamania zasad. Najlepiej, gdy są skutkiem postępowania dziecka (“Nie posprzątałeś zabawek, więc nie zdążysz obejrzeć bajki”). 9. Mów konkretnie. Sformułowanie: “Masz być grzeczny” niewiele malcowi mówi. Lepiej powiedzieć: “Przestań rzucać zabawkami”, “Odłóż telefon na miejsce”. 10. Bądź stanowcza. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że „nie” to znaczy ĺnie”, a nie: “Wolałabym, żebyś tego nie robił, ale zdecyduj sam”. 11. Nie ulegaj, gdy maluch próbuje wymusić coś na Tobie krzykiem, kładzie się na podłodze itd. Jeśli to zrobisz, nauczy się, że to skuteczna metoda i będzie tak postępować coraz częściej. 12. W pewnych sprawach decyduj za dziecko. Jeśli widzisz, że jest rozdrażnione i zmęczone, to ty powiedz: „Pora spać”. 13. ... ale nie we wszystkich. Nikt nie ma prawa zmuszać malca, by robił kupę na rozkaz albo jadł...

bunt dwulatka, dziecko, dwulatek, krzyk, złość
Fotolia
Wychowanie
Moje dziecko jest nieznośne
Nie potrafi usiedzieć w miejscu ani na niczym się skupić. Jest niegrzeczne, biega, hałasuje, myszkuje po wszystkich kątach. Nie słucha, urządza awantury, nabija sobie guzy. Jak sobie radzić z takim dzieckiem?

Nieznośne dziecko – na jego temat wszyscy wokół mają coś do powiedzenia. "To na pewno ADHD " – mądrzy się koleżanka. "A gdzie tam, Jaś to po prostu żywe srebro, jak jego ojciec" – uspokaja babcia. "Diabeł wcielony! Trzeba mu przetrzepać skórę!" – mruczy  pod nosem sąsiad. Co robić, by choć trochę okiełznać nieznośnego malca? Zapytaliśmy o to Beatę Chrzanowską, psychologa dziecięcego. Polecamy także: Twoje dziecko nie jest niegrzeczne, gdy... Przyjrzyj się dziecku. Może ma powód, by być niegrzeczne? Gdy dziecko zaczyna rozrabiać , np. wspinać się regał w supermarkecie, zastanów się dlaczego to robi . Nudzi się? Chce dotknąć czerwonej miski na najwyższej półce? Zwrócić na siebie twoją uwagę? Znając odpowiedź na to pytanie (uprzedzamy: nie zawsze łatwo ją odnaleźć) będziesz mogła odpowiednio zareagować: np. przydzielić mu Bardzo Ważne Zadanie, które odwróci jego uwagę od regału albo podpowiedzieć, jak ma się zachować ("Jeśli chcesz coś zobaczyć z bliska, powiedz mi, pomogę ci"). Nie ulegaj, jeśli złym zachowaniem chce na tobie coś wymusić, np. kupienie słodyczy. Jeśli to zrobisz, przy następnej okazji czeka cię powtórka. Przyjrzyj się jego rówieśnikom. Większość dzieci rozrabia! W zasadzie nie powinno się porównywać dzieci, ale...  Jeśli uważnie przyjrzysz się grupie rozbrykanych maluchów,  możesz dojść do wniosku, że ... wszystkie dzieci są niegrzeczne , a twoje dziecko nie wyróżnia się niczym szczególnym. –To zupełnie normalne, gdy dwu-, trzylatek się buntuje  i "walczy" z rodzicami, jest w pięciu miejscach naraz, czasem pobije się  z kolegą o najlepsze wiaderko, niekiedy urządza sceny w sklepie, sprawdza, co jest w szufladach, wierci się przy stole, biega, chce wejść na każdy murek i każdy krawężnik – mówi...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak