10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole, czyli stołowy savoir-vivre
Wierci się, kręci, wylewa i glamie... To w końcu tylko dziecko – tłumaczysz sama sobie. Stop! Nadszedł czas nauczyć dziecko dobrych manier przy stole. Sprawdź, od czego zacząć!
Widzisz w restauracji, jak dziecko przy stoliku obok wyrzuca jedzenie, krzyczy i nieustannie się wierci. Myślisz, że rodzice nie nauczyli je podstawowych savoir-vivre? A czy ty już to zrobiłaś?
W domu często zdarza nam się przymykać oczy na zachowanie naszego dziecka podczas posiłku. Warto jednak reagować i kształtować w dziecku dobre nawyki podczas codziennych posiłków, by potem np. idąc do restauracji, czy na obiad do babci nie musieć się wstydzić.
Jakich zasad savoir-vivre można nauczyć dziecko w tym wieku?
Dziecku w tym wieku nie powinno:
- siadać do stołu bez umycia rąk,
- kłaść na stole zabawek i książek podczas posiłku,
- trzymać nóg na krześle (nogi powinny być pod stołem), aby nie przewrócić się na krześle do tyłu,
- bujać się na krześle,
- odchodzić od stołu bez odnoszenia naczyń,
- oblizywać talerza czy noża,
- siorbać, glamać,
- oglądać telewizji,
- krytykować jedzenia, którego nie lubi,
- lekceważyć zachowania innych domowników (dziecko powinno poczekać z rozpoczęciem jedzenia, aż wszyscy dostaną swoje posiłki, i odejść od stołu, dopiero gdy wszyscy zakończą jedzenie).
Jaki jest najlepszy sposób, by nauczyć dziecko dobrych manier przy stole?
W tym wieku dzieci pilnie obserwują zachowanie rodziców, które to jest dla nich najlepszym przykładem do naśladowanie. Wykorzystajmy więc to, by pokazać dziecku, jak właściwie zachowywać się przy stole i nie tylko. Jedzmy wspólnie rodzinne posiłki, gdy tylko mamy taką możliwość! Wprowadźmy przyjemną atmosferę, rozmawiajmy spokojnie, bez krzyków i nieustannego pouczania dziecka. Używajmy słów: "proszę" i "dziękuję ". Nie włączajmy wtedy telewizji, nie rozmawiajmy przez telefon, nie wstawajmy ciągle od stołu, by zająć się czym jeszcze. Pokaż dziecku, że dobre maniery przy stole obejmują również okazywanie szacunku innym. W ten sposób poprzez spójne, codzienne dawanie przykładu wyrobisz w dziecku nawyki, wzmocnisz pozytywne zachowania.
Zobacz też: Warto jeść razem.
[CMS_PAGE_BREAK]
Co robić, gdy dziecko nie przestrzega przy stole zasad savoir-vivre?
Każda rodzina ustanawia swoje zasady. W jednych rodzinach nie należy np. siadać do posiłku w kostiumach kąpielowych, innym zupełnie to nie przeszkadza. Zastanów się, które z zasad są dla ciebie najważniejsze i czy chcesz, by dziecko ich wszystkich koniecznie przestrzegało. Może istnieje pewne pole manewru - co ono dla ciebie i dziecka oznacza?
Nie krytykuj nieustannie, ale też nie "zarzucaj" dziecka pochwałami. Jeśli dziecko poda ci ziemniaki, powiedz po prostu "dziękuję". Nie skupiaj całej swojej uwagi na zachowaniu dziecka, bo może zacząć się popisywać, by utrzymać się w centrum uwagi.
Jeśli przedszkolak odchodzi od stołu, biega, sprzątnij jego posiłek i poinformuj, że skoro odszedł od stołu, to oznacza, że skończył jeść.Wyjaśnij, że jego zachowanie jest nie do przyjęcia i ma szansę poprawić się przy następnym posiłku.
Jeśli wspólnie jecie w przyjemnej atmosferze to dziecko będzie chciało ją utrzymać. Następnym razem powinno dostosować swoje zachowanie do innych, by móc dzielić radość ze wspólnie spędzonego czasu z rodzicami.
Co zrobić, by dziecko przestrzegało zasad savoir-vivre w restauracji?
Wyjście do restauracji z pewnością będzie łatwiejsze, jeśli dziecko nauczy się dobrych manier już w domu. Przed wyjściem porozmawiaj z dzieckiem, czego może się spodziewać, uprzedź, co będzie się działo. Nastaw dziecko pozytywnie do wspólnego wyjścia. Możesz podkreślić wyjątkowość takiego posiłku. Wyjaśnij, że będzie tam wiele innych ludzi, którzy nie chcą, by im przeszkadzano, więc warto mówić nieco ciszej i kulturalnie zachowywać się przy stole.
Wybierając restaurację, zwróć uwagę, by nie było tam zbyt tłoczno. Przed wyjściem dziecko powinno być wypoczęte i głodne, ale nie z pustym żołądkiem, bo trudno mu będzie wytrzymać oczekiwanie na potrawy.
Warto przećwiczyć w domu różne sytuacje, z którymi dziecko może się spotkać w restauracji, np. pobawcie się we wspólne czytanie i wybieranie potraw z menu, pokaż, jak ułożyć sztućce, gdy skończy jeść lub jak się zachować, gdy spadnie talerz.
Jeśli twoje dziecko zapomni o zasadach, nie karć go publicznie, lecz delikatnie o nich przypominaj. Jeżeli jednak zakłóca ono spokój innych gości i nie pozwala spokojnie zjeść, po prostu wyjdźcie z restauracji, bez większych upomnień. Po wyjściu wytłumacz, że nie mogliście dłużej zostać, bo jego zachowanie było nie do przyjęcia. Dziecko jest już na tyle duże, że powinno dostrzec związek między własnym zachowaniem, a przyjemną atmosferą przy stole.
Warto pobawić się z dzieckiem np. w przyjęcie lalek czy misiów i przy okazji takich zabaw podkreślać rolę dobrych manier. A może wyjmiecie elegancki obrus, świece i wcielicie się w gości restauracji? Zabawa jest tu jak zwykle najlepszą formą edukacji.
Zobacz też: Rodzinne posiłki.