Reklama

Naukowcy są zgodni: samo mówienie o dobroci czy uczciwości nie wystarczy, by dziecko stało się takim właśnie człowiekiem. To doświadczenia z życia, poparte mądrym komentarzem dorosłych sprawiają, że dziecko wie, jak powinno w danej sytuacji postąpić. Dzięki twojemu mądremu wychowaniu w głowie dziecka powstaje schemat danego zachowania. Wtedy dziecko nie zostanie skuszone chęcią okłamania kogoś, by uniknąć kary, doceni twoją pomoc w ułożeniu układanki i samo kiedyś chętnie pomoże.

Reklama

1. Odpowiedzialność

Pomaga dziecku osiągać zamierzone cele. Zjednuje mu przyjaciół, sprawia, że dziecko już jako dorosły nie stresuje się konsekwencjami niewykonanego na czas zadania.

  • Nakładaj na dziecko obowiązki adekwatne do wieku. Kilkulatek może już sam dbać o względny porządek w swoim pokoju. Nie musi oczywiście odkurzać, ale poukładanie zabawek nie powinno stanowić dla niego problemu.
  • Bądź konsekwentna. Nakładanie obowiązków to jedno, a egzekwowanie ich wykonania to drugie. Co z tego, że umówiłaś się z dzieckiem, że będzie sprzątało zabawki codziennie wieczorem, skoro na widok ziewającego malca, ustępujesz i szybko sama wkładasz misie do pudełka. Wymaganie wykonania nie zawsze musi wiązać się z jakąś karą („Nie będziesz sprzątać, to nie obejrzysz bajki"). Czasem wystarczy tylko przetrzymanie dziecka, by samo na własnej skórze mogło sprawdzić, jakie konsekwencje niesie brak odpowiedzialności (przez kilka dni nie sprzątasz zabawek za dziecko, tak że w końcu ono nie może odnaleźć swojego ulubionego pluszaka).
  • Sama dotrzymuj słowa. Jeśli tego chcesz wymagać od dziecka. Gdy coś obiecujesz, bądź pewna, że możesz tego dotrzymać. Jeśli złamiesz obietnicę, dziecko będzie rozczarowane.
  • Przeczytaj dziecku książeczkę "Franklin mały zapominalski". Historyjka pokazuje w bardzo prosty sposób, czym jest odpowiedzialność.

Przeczytaj też: Jak dziecko może ci pomagać w domu

2. Uczciwość

Dzięki niej człowiek czuje, że żyje w zgodzie ze sobą.

  • Nie kłam w obecności dziecka. Trudno mu zrozumieć, dlaczego sama wymyśliłaś coś na poczekaniu, żeby tylko nie pójść na przyjęcie, ale jednocześnie nie pozwalasz, by dziecko okłamywało ciebie.
  • Nie oszukuj dziecka nawet w dobrej wierze. Mówienie mu przed szczepieniem, że „nic nie będzie bolało" to niedobry pomysł. Jak myślisz, co czuje kilkulatek, którego oszukałaś?
  • Nagradzaj za mówienie prawdy w trudnych sytuacjach. Gdy dziecko przyznaje się do zbicia wazonu, doceń to. Powiedz, jak cieszysz się, że potrafiło się do tego przyznać. Podkreśl też, że mówienie prawdy czasem wymaga od nas odwagi.
  • Graj z dzieckiem w różne gry planszowe. Budzą ducha rywalizacji. Grając uczciwie, nie zawsze można wygrać, a nauka przegrywania też jest w życiu potrzebna.

Czy wiesz: Dlaczego dzieci kłamią?

[CMS_PAGE_BREAK]

3. Tolerancja

Poszerza horyzonty i... grono przyjaciół.

  • Dawaj dobry przykład. Jeśli sama jesteś tolerancyjna dla innych ludzi i odmiennych postaw, dla twojego dziecka taka postawa także będzie zupełnie naturalna.
  • Pozwalaj dziecku na indywidualny rozwój. Dziecko to niezależna istota, która ma swoje zainteresowania i swój odrębny tok rozwoju. Gdy próbujesz na siłę zmieniać malca, to tak, jakbyś mówiła mu, że nie akceptujesz go takim, jakim jest. Jak wtedy dziecko ma być tolerancyjne w stosunku do innych (i siebie), jeśli ty tego nie robisz?
  • Poznawaj dziecko z innymi ludźmi. Dziecko uczy się, że odmienny kolor skóry, inny wygląd czy inwalidztwo nie skreślają człowieka. Bo najważniejsze jest to, kim się jest, jak się postępuje w życiu, a nie to, jak się wygląda.
  • Pokazuj różne oblicza świata. W niektórych programach edukacyjnych dzieci mogą podejrzeć, jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach. Dziecko może także obejrzeć bajkę „Mój przyjaciel Niedźwiedź", która doskonale obrazuje, jak nie wolno kierować się stereotypami w odbieraniu świata. Doskonale uczy tolerancji także baśń o brzydkim kaczątku. Czytaj ją co jakiś czas dziecku.

Czytaj też: Tego nigdy nie rób – 5 rzeczy niszczących samoocenę dziecka

4. Wrażliwość na innych

Bez tej cechy przyjaźń nie jest możliwa.

  • Wciągaj dziecko do pomocy innym. Niech uczestniczy w robieniu zakupów dla twojej schorowanej babci, wytłumacz mu, dlaczego pomogłaś niewidomemu przejść przez pasy. Pamiętaj, że dziecko najlepiej uczy się poprzez przykłady.
  • Kup dziecku zwierzątko. Jeśli kilkulatek nie jest alergikiem, będzie mógł pomóc ci w opiece nad chomikiem czy kotkiem. Mając zwierzaka, uczy się jeszcze jednej bardzo ważnej cechy: odpowiedzialności.
  • Poślij dziecko do przedszkola. Tam dzieci szybko uczą się, że dzielenie się jest naturalne (ja pożyczyłam Kasi kredki, a o na dała mi pobawić się swoją lalką). Przekonują się też, że pomoc sprawia radość. Nie tylko tej osobie, której pomagamy, ale nam samym, bo możemy komuś wyświadczyć przysługę.
  • Róbcie sobie prezenty. To uczy dziecko myślenia o innych i ich potrzebach.

Czytaj też: Pomaganie – jak go nauczyć, by dziecko było wrażliwe?

5. Dobre maniery

Nie tylko pomagają uniknąć towarzyskich gaf, ale także, a może nawet przede wszystkim, uczą, jak zachowywać się, by nie sprawiać przykrości innym.

  • Zacznij od początku. Jeśli dopiero zerówkowicza chcesz uczyć, by nie mówił z pełnymi ustami i ładnie witał się z sąsiadami, to pójdzie ci to znacznie trudniej, niż gdybyś na takie zachowania dziecka zwracała uwagę wcześniej. Oczywiście nigdy nie jest za późno na naukę dobrych manier, ale łatwiej ona pójdzie, kiedy będzie wprowadzana jakby mimochodem, od początku.
  • Wymagaj także od siebie. Nie można prosić malucha, by nie krzyczał na kolegę, jeśli tobie zdarza się w obecności dziecka głośno kłócić z koleżanką.
  • Okazuj szacunek dziecku. Tylko w ten sposób nauczysz je prawdziwego szacunku do innych (i do samego siebie).
  • Chwal za dobre zachowanie. Podkreślaj, jak cieszysz się, że dziecko powiedziało „dzień dobry", wchodząc do sklepu. Zauważaj jego dobre zachowanie przy stole. Wtedy zachęcisz dziecko do tego, by stosowało takie zasady zawsze („skoro mamie to się podoba, to będę robić tak dalej").
  • Poczytaj dziecku książkę. „Dobre maniery czyli savoir vivre dla dzieci" Joanny Krzyżanek to lektura obowiązkowa. Kto powinien pierwszy podawać rękę? Ile czekoladek można zjeść podczas przyjęcia urodzinowego? Czy wypada oglądać film, kiedy przyszli goście? Dziecko znajdzie odpowiedzi podczas lektury 22 pouczających i bardzo ciekawych opowieści.
Reklama

Czytaj też: 10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole, czyli stołowy savoir-vivre

Reklama
Reklama
Reklama