5 sposobów na wychowanie optymisty
Radosne usposobienie to w dużej mierze zasługa wychowania. Podpowiadamy, co możesz zrobić, by twoje dziecko wyrosło na optymistę.
1 z 5
Optymizm to nie dar z niebios, tylko efekt wychowania. To właśnie ty kształtujesz sposób patrzenia dziecka na świat. Jeśli sama jesteś optymistką, jest ci zapewne łatwiej, bo zupełnie instynktownie przekazujesz dziecku, że wokoło dzieje się mnóstwo fajnych rzeczy, że świat jest wart poznania, a szklanka zawsze jest do połowy pełna. A co, jeśli widzisz szklankę do połowy pustą? Wychowywanie dziecka na optymistę, pomoże także tobie!
1. Podziwiaj, chwal i wspieraj
Pochwały rodziców to najlepsza nagroda dla dziecka. Dzięki nim właśnie uczy się, że nie dla osiągnięcia materialnych korzyści jest grzeczny, ale dlatego, że takie postępowanie jest słuszne. Podziw rodzica jest dużo skuteczniejszy niż lody albo zestaw klocków. Wspieraj dziecko w jego wysiłkach i chwal nie tylko, gdy coś się uda. Pamiętaj zawsze doceniać wysiłki i intencje, to nauczy dziecko, że nie tylko efekt końcowy jego działań się liczy, a to bardzo potrzebna optymistom wiedza!
Czytaj też: 5 metod wychowawczych, które nie działają
2 z 5
2. Nie pozwól się nudzić!
Nuda to najlepszy przyjaciel marudy! Nie pozwól swojemu dziecku, żeby smętnie snuło się po domu i narzekało. Jak to zrobić? Po pierwsze – dziecko bierze przykład z ciebie, więc jeśli lubisz czasami ponarzekać przy nim, nie dziw się, jeśli przejmie od ciebie ten nawyk. Po drugie – nie mów, żeby dziecko się czymś zajęło, bo dla kilkulatka „coś” jest bardzo abstrakcyjnym pojęciem. Zaproponuj mu np. zabawę w teatr, czytanie książki, rysowanie obrazków... A może razem potańczycie? Taniec doskonale poprawia humor!
Sprawdź: 6 zabaw ruchowych dla przedszkolaka
3 z 5
3. Szanuj dziecko i jego zdanie
Ucz dziecko od najmłodszych lat, że jego zdanie liczy się tak samo jak dorosłego. Oczywiście kilkulatka stawiaj przed takimi wyborami, z którymi jest w stanie sobie poradzić. Bardzo dobrym pomysłem są pytania zamknięte: wypijesz dziś kakao w czerwonym czy niebieskim kubku? Wolisz najpierw iść na spacer, a później obejrzeć bajkę, czy odwrotnie? Wolisz czapkę z pomponem czy nauszniki? Dziecko widzi wtedy, jak bardzo jest dla was ważne i że ma duży wpływ na to, co się wokół niego dzieje.
Czytaj też: 10 niegrzecznych przykazań - jak wychować szczęśliwe dziecko
4 z 5
4. Celebruj tradycje, ucz przyjemności
Ucz dziecko rozkoszować się jedzeniem, czekać na wspólny niedzielny obiad z dziadkami, włączaj je w przygotowania do świąt i uroczystości, nie wychodź z domu bez pomachania. Takie nawyki są bardzo ważne, bo pokazują, że cieszyć można się (i warto!) drobiazgami. Dziecko, które przesiąknie takimi wartościami jako dorosły do szczęścia wcale nie będzie potrzebować wygranej w totolotka.
Czytaj też: 8 kontrowersyjnych metod wychowawczych
5 z 5
5. Pozwól na samodzielność
Trzymanie dziecka pod kloszem sprawia, że jest ono mniej pewne siebie, nie wierzy w swoje możliwości, szuka pomocy u innych, także w przypadku zadań, z którymi mogłoby sobie poradzić. Co więcej, zaczyna unikać wyzwań, nie chce poznawać nowych rzeczy, więc ma mniej powodów do radości. Dlatego nie wyręczaj swojego dziecka we wszystkim, pozwól mu na błędy, doświadczenia, nawet te nie zawsze miłe. Kiedy stanie się dorosłe, nie będzie bało się nowych wyzwań i będzie czerpać z nich przyjemność.
Czytaj też: 5 wartości, których musisz nauczyć dziecko, zanim pójdzie do szkoły