Jakie proste zabawy wspomogą inteligencję dziecka? – poleca Dorota Zawadzka
„Te zabawy pobudzają spostrzegawczość, myślenie i dziecięcą uważność” – mówi Superniania. Co więcej: nie wymagają żadnych zabawek, dlatego możecie się w nie bawić wszędzie!
- Dorota Zawadzka/„Misja: szkoła”
Opublikowano: czwartek, 28 lipca 2016 16:58
Reklama
Dzieci doskonalą umiejętności poznawcze, językowe oraz społeczne o wiele szybciej, gdy uczestniczą w dynamicznych zabawach, wykorzystując wiele zmysłów jednocześnie. Jakie proste zabawy dla 3-latka, 4-latka i starszego dziecka pomogą mu rozwijać spostrzegawczość, myślenie i uważność? Oto lista:
Reklama
- Klasyfikowanie przedmiotów według kształtu, koloru, wielkości, przydatności, a obrazków według treści – zwierzęta domowe, leśne, rzeczy naturalne i stworzone przez człowieka, dalekie i bliskie itp.
- Zabawa "z czego to jest zrobione" – ser, mleko, szafa, samochód, bluzka itd.
- Zabawy z historyjkami obrazkowymi: układanie według właściwej kolejności, opowiadanie historyjki, z której usunięto wcześniej obrazek lub zmieniono kolejność.
- Oglądanie obrazków różniących się szczegółami – szukanie różnic rozbudza spostrzegawczość i uczy koncentracji.
- Wymienianie z pamięci cech przedmiotów, np.: "Jaki jest cukier, woda, jabłko?". "Co jest słodkie, słone, mokre, wysokie?".
- Zabawa w definiowanie, np.: "Co to jest ser, lato, długopis, dobro, sprawiedliwość?"
- Zabawa w szukanie przeciwieństw (np. czarny – ..., młody – ..., wysoki – ...).
- Zabawa w prawdę i nieprawdę – mówisz np. "fioletowy śnieg", "miękka poduszka", "czarne słońce" itp., a dziecko reaguje, mówiąc: "prawda" albo "nieprawda".
- Zabawa w kończenie zdań, np.: "Gdy chcę robić wycinanki, to muszę przygotować..." albo "Gdy zgubię czyjąś zabawkę, to powinienem...".
- Rozwiązywanie i układanie zagadek, rebusów, anagramów, rymowanek, palindromów (Ikar łapał raki, Zakopane na pokaz, A to kanapa pana kota).
- Zabawa w "Co by było, gdyby..." – dziecko opowiada, co by było, gdyby np. ludzie rozumieli mowę zwierząt, gdyby istniały krasnoludki, gdyby na świecie nie było samochodów.
- Zabawa "Co się zmieniło" – dziecko opowiada o zmianach, które zaszły, np. na stole (ikład przedmiotów), na podwórku, w sadzie, w ogrodzie (pory dnia, pory roku).
Propozycje zabaw pochodzą z najnowszej książki Doroty Zawadzkiej pt. „Misja: Szkoła”, którą można kupić w najlepszych salonach prasowych i na Hitsalonik.pl.
Czytaj także:
Reklama
- Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej – radzi Dorota Zawadzka
- Dorota Zawadzka: „Marnujemy najlepsze lata dziecka na nicnierobienie” [WYWIAD]
Reklama
Reklama
Reklama