Jak uniknąć negatywnego wpływu reklamy na dziecko
Niektóre reklamy budzą w dzieciach łakomstwo, agresję, a nawet... pobudzenie erotyczne. Dowiedz się, jak możesz chronić dzieci – poznaj 5 praktycznych sposobów!
- Aleksandra Radość
1 z 6
Wpływ rekamy na dzieci
Reklama kontra dziecko
Zbadano, że w Polsce dzieci oglądają telewizję średnio ponad trzydzieści godzin tygodniowo. Na reklamy przypadają w takim wypadku co najmniej trzy godziny.
Dzieci bardzo chętnie je oglądają, zarówno przed i po obejrzanym programie. Co więcej, z badań przeprowadzonych przez Katedrę Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że przedszkolaki lubią reklamy i akceptują niemal jednogłośnie. 80 proc. z nich domaga się kupowania im przedmiotów w nich promowanych. Dzieci są wobec wpływu reklamy bezbronne. Warto być tego świadomym i nauczyć kilkulatka, jak nie ulegać fikcji świata z promocji.
Dzieci uwielbiają reklamy, bo są dynamiczne, kolorowe i obiecują świetną zabawę. Ponieważ spoty są wszechobecne, nie jesteś w stanie ochronić malca przed ich wpływem. Ale możesz sprawić, że dziecko będzie miało do nich odpowiedni stosunek. Sprawdź, jak.
Czytaj też: Oglądanie telewizji przed snem utrudnia zasypianie!
2 z 6
Reklama a wyobraźnia dziecka
Wykorzystaj reklamę jako inspirację
Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak byście mogli wykorzystać nową reklamowaną zabawkę, jak byście się nią bawili. Może nie trzeba mieć świecącego domku dla lalek, tylko wystarczy wstawić do już posiadanego latarkę? Dzieci bardziej kusi obietnica zabawy, a nie konkretnej rzeczy.
Dyskutuj na forum: Czy pozwalacie dziecku oglądać telewizję przed snem?
3 z 6
Reklama a dziecięcy podziw
Porozmawiaj z dzieckiem o reklamie
Nie zmieniaj kanału, gdy pojawia się nowy spot o wymarzonej lalce. Pozwól dziecku nasycić się kolorowymi obrazkami, obejrzyj je razem z nim, zapytaj, co konkretnie podoba mu się w zabawce. Staraj się powstrzymać od komentarzy: „Masz już podobny samochód”, „Ale tandeta”.
Zobacz też: 7 najbardziej oryginalnych nowości dla dziecka
4 z 6
Reklama a nauka oszczędzania
Zaproponuj oszczędzanie na reklamowaną zabawkę
Dziecko „musi” mieć zabawkę z reklamy, a ty nie masz ochoty jej kupować? Naucz je oszczędzania. Umów się, że jeśli uzbiera jakąś kwotę, dołożysz resztę. Pieniądze może zarabiać np. zdejmując pranie z suszarki.
Rozmawiaj z mami na forum: jak nauczyć przedszkolaka oszczędzania
5 z 6
Reklama a wyznaczanie granic
Ustal granice – nie bój się powiedzieć „nie"
Zachwycaj się zabawkami z reklamy, ale nie kupuj ich bez umiaru. Nie bój się zabraniać dziecku niektórych przyjemności. Oglądając telewizję, pokaż mu, jak wiele rzeczy ty chciałabyś mieć, ale nie kupujesz ich i jesteś szczęśliwa.
Dyskutuj na forum: Czy wasze dzieci lubią reklamy?
6 z 6
Zabawa dobra na wszystko
Naucz dziecko cieszenia się drobiazgami
Gdy dziecko zasmuci się odmową, proponuj frajdę, którą ma się zawsze na wyciągnięcie ręki – łaskotanie na dywanie, pieczenie ciastek. Dziecko nauczy się, że za radość nie trzeba płacić.
Szukasz pomysłu na zabawę z przedszkolakiem? Sprawdź, w co bawią się z dziećmi rodzice przedszkolaków.