4 złote przykazania dla mamy przedszkolaka
Chcesz, by twój przedszkolak był szczęśliwy, pewny siebie i dobrze się rozwijał? Przestrzegaj tych zasad! Są fundamentem dla małego człowieka.
- Edipresse
1 z 4
Kochaj bezwarunkowo
1. Kochaj dziecko bezwarunkowo
I okazuj to w każdej sytuacji: chwal dziecko, gdy zrobi coś dobrze, bądź z niego dumna, powtarzaj, jak bardzo je kochasz (takich wyznań nie trzeba dawkować, są naprawdę niezbędne). Bezwarunkowa miłość wzmacnia poczucie wartości twojego dziecka.
Pamiętaj także, by zbytnio nie krytykować dziecka. Możesz powiedzieć, że nie podoba ci się jakieś jego zachowanie, ale nie ono samo. Np. powiedz: „Nie podoba mi się, że wyrywasz innym zabawki. To nie jest miłe". Nie mów natomiast: „Jesteś wstrętnym samolubem / zawsze jesteś niegrzeczny / i jak ja mam kochać takie niegrzeczne dziecko".
Podkreślając zalety dziecka i pomagając mu w pozbyciu się złych zachowań, dajesz mu poczucie, że jest kimś dla ciebie najważniejszym i wartościowym człowiekiem.
Czytaj też: Nic nie mów - 6 zachowań przedszkolaka, które lepiej przemilczeć
2 z 4
Szanuj zdanie dziecka
2. Szanuj zdanie dziecka
Każdy, także mały, człowiek ma prawo do swojej opinii. Co nie znaczy, że z każdym zdaniem dziecka musisz się zgadzać. Jeśli robi coś, czego nie akceptujesz (np. wychodząc na podwórko, chce założyć odświętne ubranie albo chce wymusić oglądanie 5 z rzędu bajki), nie ustępuj dla świętego spokoju. Tłumacz, dlaczego myślisz inaczej, i nie nadużywaj ostatecznej broni rodziców – argumentu „nie, bo nie”.
Czytaj też: 5 sprawdzonych sposobów na dziecięcą złość
3 z 4
Akceptuj trudne emocje
3. Uszanuj uczucia dziecka
Przede wszystkim pamiętaj, że nie ma złych emocji. Zły może być jedynie sposób ich wyrażania. Zatem dziecko ma prawo odczuwać złość, ale nie powinno tej złości okazywać, np. biciem.
Czytaj też: 5 zdań, których nienawidzi dziecko
Dołącz do rozmowy na forum babyonline: Kłopoty z 4-latką
4 z 4
Pomagaj rozwiązywać problemy
4. Wspieraj ale nie wyręczaj
Pomagaj rozwiązywać problemy, ale nie rób tego za dziecko. Twoja nadopiekuńczość sprawia, że dziecko wolniej zdobywa umiejętności i może przestać wierzyć w swoje siły.
Czytaj też: 4 zdania zakazane podczas wychowania dziecka