Dorota Zawadzka, Superniania
Archiwum domowe
Wychowanie

10 letnich rad dla każdej rodziny od Doroty Zawadzkiej, Superniani

Co roku spędzam nad Bałtykiem dwa wakacyjne miesiące. I co roku widzę na plażach tysiące polskich rodzin, ktore zamiast odpoczywać, stresują się, kłócą i męczą. Jak nie zmarnować rodzinnego urlopu? Uwierzcie, wystarczą drobne zmiany!

”Wakacje, znów będą wakacje!” –  pamiętacie, jak śpiewał to kabaret OTTO? Ja to sobie podśpiewuję co roku, już od początku czerwca – i pewnie nie tylko ja. Wszyscy bardzo cieszymy się, gdy nadchodzi lato, i wiele sobie po nim obiecujemy. Czego to nie zobaczymy, jak wspaniale zrelaksujemy i zregenerujemy…

Mnożymy swoje oczekiwania i dokładamy do nich marzenia pozostałych członków rodziny. I przesadzamy w tym dążeniu do ideału… W rezultacie jednak zwykle bywa tak, że gdy już wyjedziemy na te wytęsknione wakacje, to zamiast odpocząć, kłocimy się między sobą, stresujemy – i męczymy. 

Jak skutecznie odpoczywać i zbliżyć się do siebie? Są na to sposoby!

Moja wakacyjna akcja „Przytulmy Lato” to cykl rozmów z rodzicami i dziećmi o tym jak miło, spokojnie i wypoczynkowo spędzać rodzinny czas. Spisałam dla was kilka podstawowych zasad. Po więcej szczegółów zapraszam w lipcu i sierpniu nad Bałtyk na moje darmowe warsztaty.

1. Ustalcie, co jest dla was najważniejsze…

Pomysł na wakacyjny wyjazd musi być Wasz, rodzinny, wspólny. Wybieracie się nad morze? W takim razie najpierw usiądźcie nad mapą wybrzeża Bałtyku i odbądźcie w wyobraźni podróż marzeń. Niech każde z Was poda 3 rzeczy najważniejsze dla siebie na wakacjach. Np. mama: SPA, hotel blisko plaży, basen, tata: dobry dojazd z domu, internet na miejscu, ścieżki rowerowe w pobliżu, dziecko: plac zabaw, klub dla dzieci z konsolami gier, lody na kolację w hotelu.

2. … ale trzymajcie się ziemi

Pomarzyliście? To teraz postarajcie się, żeby wakacyjne priorytety były realistyczne. Nie sztuka wymarzyć sobie gwiazdę z nieba. Chodzi o to by dobrać najlepszy dla wszystkich czas i miejsce wypoczynku a nie o to, żeby najpierw się nakręcić na superwakacje, a potem – po przyjeździe na miejsce –martwić się, że nie jest tak, jak miało być. Nie rezygujcie z marzeń, ale bądźcie elastyczni. Jeśli dobrze poszukacie, to na pewno znajdziecie coś, co w dużym stopniu usatysfakcjonuje Was wszystkich.

3. Słuchajcie własnych potrzeb

Zanim zaczniecie bukować bilety i rezerwować miejsce w hotelu, jeszcze raz pomyście – naprawdę to jest to miejsce dla Was? Może wcale nie marzysz o tym, żeby wybierać się nad Morze Czerwone z dziećmi, mężem i sąsiadami, tylko lepiej ci zrobią rowerowe wycieczki nadbałtyckimi ścieżkami? Może masz już dosyć działki i siedzenia u rodziców, tylko pragniesz wziąć plecak i wyruszyć szlakiem morskich latarni? Jeśli odpowiesz sobie, czego NAPRAWDĘ chcesz od wakacji, przestaniesz się stresować. Pozostanie tylko zrealizować swoje pragnienia. 

4. Nie przejmujcie się drobiazgami

Wakacje nie mogą być tylko kolejnym rodzicielskim obowiązkiem, bo tracą wówczas swój sens. Na urlopie poza domem jedną z kluczowych rzeczy jest luz.

Nie przejmujcie się, że 200 metrów od morza okazało się 2000... – stop, OK, zapędziłam się – 200 metrów to już jednak rzeczywiście przesada :) Ale kolor zasłon w pokoju hotelowym czy brak jajecznicy na śniadanie nie powinien zmiatać naszego urlopowego banana z twarzy. 

5. Szanujcie potrzeby każdego członka rodziny 

Nasze temperamenty są różne – można się o tym przekonać, patrząc na różnorodność wakacyjnych preferencji. Od pełnej wyrzeczeń wędrówki po górach po "słodkie nicnierobienie". Od zwiedzania warownych twierdz po penetrację nocnych klubów. Kiedy jesteśmy w związku i planujemy rodzinnie wypocząć, to jeszcze zanim rozpoczną się wakacje, postarajmy się uwzględnić potrzeby każdego wakacjowicza. Przy dobrej woli można to zrealizować. Ważne, byśmy byli razem ze sobą a nie tylko obok siebie. 

6. Odpuśćcie trochę swoim dzieciom

Wakacje to przede wszystkim czas beztroski dla dzieci. Warto obiektywnie pomyśleć, czy "tresura" przy jadalnianym stole albo ciągle strofowanie (powodowane często obawą "co inni powiedzą"!) poprawi jakość naszego odpoczynku?

Dziecko potrzebuje nieco szaleństwa i to szaleństwa w którym Wy, drodzy rodzice, także weźmiecie czynny udział. Polecam np. puszczanie przez rurkę "bulgotów" z napoju, kopanie w piasku, wszelkie zabawy z bieganiem i rzucaniem piłki. Odszukajcie w sobie dziecko, a i dla Was wtedy urlop będzie przyjemniejszy!

7. Wrzućcie na luz

Nie starajcie się za bardzo. To oczywiście naturalne, że chcecie, żeby wakacje były najlepsze i niezapomniane. Nie polecam jednak całorocznych wyrzeczeń, tylko po to, żeby wszystkie oszczędności poświęcić na wyjazd. Pamiętajcie, że w gruncie rzeczy naprawdę nie liczy się „gdzie”, tylko „jak” i „z kim”. 
Obejrzyj film: Superniania radzi, jak rozwijać zmysły dziecka.

8. Pokażcie się dziecku z ludzkiej strony

Wakacje to najlepsza okazja, żeby wzmocnić rodzinne relacje. Postarajcie się zaprzyjaźnić z własnym dzieckiem, spędzajcie z nim maksymalnie dużo czasu. Obserwujcie je i starajcie się zrozumieć je lepiej. W domu często brak na to czasu. Nauczcie je zabaw ze swojego dzieciństwa i przede wszystkim dużo rozmawiajcie. Opowiadajcie o tym, co robiliście, gdy byliście mali: jakie książki czytaliście, gdzie jeździliście na wakacje… Pokażcie mu, że rodzice to też ludzie, a nie pomniki ze spiżu.

9. Pozostawcie trochę czasu tylko dla siebie

Pamiętajcie też jednak, aby wśród atrakcji rodzinnych nie zapominać o sobie i swojej drugiej połowie. Znajdźcie chwilę na spacer po plaży tylko we dwoje w promieniach zachodzącego słońca. Kicz? Za to jaki przyjemny! Lato to także doskonała okazja, żeby kontemplować samotne chwile na łonie przyrody. Co powiesz na samotne siedzenie wieczorem nad rzeką, medytację na łące w lesie? Kiedy w ciągu roku będziecie mieli okazję na coś takiego?

10. I na koniec najważniejsze. Cieszcie się z lata, wakacji i tego, że jesteście razem. Doceniajcie wspólne chwile.

Czytaj także: 

Jakie prawa dziecka są ważne dla naszych redaktorek? Zobacz film!

Dorota Zawadzka podczas akcji Przytulmy lato
mat. prasowe
Czas wolny
"Przytulmy lato"! – Dorota Zawadzka zaprasza rodziców nad morze [WYWIAD]
Wybierasz się na urlop nad Bałtyk? W takim razie dopisz do wakacyjnych atrakcji darmowe warsztaty rodzinne z Supernianią! Pytamy ją, jakie tematy królują w tym roku. 

Co to jest "Przytulmy lato"? – To akcja, którą wymyśliliśmy z Robertem (Robert Myśliński, mąż Doroty Zawadzkiej – przyp. red.) trzy lata temu. Mówiąc najprościej to wakacyjny cykl bezpłatnych warsztatów dla rodzin z małymi dziećmi, specjalnie mówię: rodzin, a nie rodziców, bo na spotkania przychodzą nie tylko mama i tata, ale też babcie, dziadkowie, ciocie. Każdego wieczoru w innym hotelu czy ośrodku nad Bałtykiem, spotykam się z rodzinami i rozmawiamy o wychowaniu i rozwoju dzieci.  Jeśli jest taka potrzeba, to po takim spotkaniu jeszcze zostaję na indywidualne rozmowy, nieraz nawet takie konsultacje ciągną się do północy. Na spotkania ze mną może przyjść każdy, nie tylko gość danego hotelu, i co mnie bardzo cieszy, zdarzyło mi się już kilka razy rozmawiać z rodzinami, które wybierały termin i miejsce urlopu specjalnie ze względu na "Przytulmy lato". Mam też już kilka rodzin, z którymi widzę się już kolejny rok z rzędu – to też bardzo cieszy i pokazuje, że moja akcja ma sens.  O czym mówisz w tym roku? – Mam trzy główne tematy. Pierwszy to wakacje z dziećmi. Rozmawiamy z rodzicami, jak zorganizować rodzinny odpoczynek i jak na urlopie zbliżyć się do siebie, a nie kłócić się każdego dnia. Po reakcjach rodzin widzę, że to jest bardzo potrzebny temat: po 10 miesiącach życia w biegu, przyjeżdżają do jednego, wspólnego pokoju i nieraz już na początku urlopu okazuje się, że wszyscy wszystkim działają na nerwy.   Drugim i jednocześnie głównym tematem są inteligencje wielorakie. Rodzice są bardzo zdziwieni, kiedy słyszą, że inteligencji jest więcej niż jedna. Rozmawiamy m.in. na co zwracać uwagę, jak wykorzystać potencjał dziecka.  Trzecia rzecz to mądre oglądanie telewizji i wszystko, co się wiąże z nowymi technologiami. Pytam rodziców: czy naprawdę na wakacjach...

Dorota Zawadzka
mat.prasowe/BW
Wychowanie
Dorota Zawadzka: "Marnujemy pierwsze lata dziecka!" [WYWIAD]
W pierwszych latach życia dziecka jego mózg chłonie wszystko jak gąbka, tymczasem coraz częściej do szkół przychodzą dzieci z umysłem nieskażonym wiedzą. Marnujemy ich najlepszy czas" – mówi Dorota Zawadzka, Superniania. Przy okazji wydania jej nowej książki "Misja: szkoła", rozmawiamy o edukacji, wychowaniu i szacunku do dziecka.

Napisałaś książkę dla rodziców 6-latków... – Od razu muszę ci przerwać, bo to nie jest książka dla rodziców 6-latków, a w każdym razie nie tylko dla nich. ”Misja: szkoła” to książka dla rodziców, których dziecko idzie do szkoły. To dziecko może mieć lat 5, 6, 7, a nawet 8, jeśli rodzice odraczali jego początek edukacji szkolnej. Co czytelnicy znajdą w Twojej książce? – Najważniejsze informacje o rozwoju dziecka i dużo podpowiedzi, jak ten rozwój można wspierać. Do tego piszę w niej, jak rozwijać zmysły dziecka, jego naturalne kompetencje i naturalną ciekawość świata. Szukałam takiej książki na naszym rynku i nie znalazłam – a skoro ja nie, to rodzice pewnie też nie znajdą. Szkoda, żeby byli skazani tylko na informacje z internetu, poszarpane, a często też na różnych portalach – sprzeczne same ze sobą. Mam wrażenie, że rodzice szukają informacji przed porodem i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Potem ich zainteresowanie słabnie. Rodzice kilkulatków są przekonani, że już wszystko wiedzą. Przekonałam się o tym kilka lat temu, kiedy wchodziła w życie reforma "Sześciolatki do szkoły". Wtedy dla wielu rodziców stałam się wrogiem numer 1, bo głośno mówiłam, że dziecko w wieku 6 lat ma wszelkie kompetencje, żeby podjąć naukę szkolną. Ci, którzy się ze mną nie zgadzali, argumentowali, że tylko oni są w stanie stwierdzić, na jakim etapie rozwoju są ich dzieci. A tak nie jest? Uważam, że większość rodziców nie ma kompetencji, żeby ocenić rozwój własnego dziecka. Owszem, świetnie znają swoją córkę czy syna, ale nie są w stanie porównać ich na tle rówieśników. Nie mogą więc stwierdzić, czy dana umiejętność ich dziecka jest adekwatna do jego wieku czy nie. Czy np. jeśli ich dziecko umie narysować kółko, to jest to dużo czy mało. Dlaczego uważasz, że nie mają kompetencji?...

wakacje z dzieckiem
Zdrojowahotels.pl/kolażMTJ
Czas wolny
Plan na wakacje: a może nad morze?
Szukacie dobrej miejscówki nad morzem? Usiądźcie z kartką papieru i zróbcie listę najważniejszych punktów. Podpowiemy wam, jak zaplanować rodzinne wakacje!

Pocztówki z bursztynem, naszyjniki z muszelek i najlepsze gofry pod słońcem! Zapachniało nadmorskim klimatem, prawda? Chcąc mieć udane wakacje, nie trzeba wcale wyruszać w daleką podróż. Wystarczy kilka godzin jazdy pociągiem lub samochodem, by poczuć gorący piasek pod stopami. Wakacje z dzieckiem nad Bałtykiem to świetny pomysł – warto jednak wybrać miejscowość, w której maluch będzie się czuł naprawdę dobrze. 1. Dobra miejscówka Robiąc research nadmorskich miejscówek, zwróć uwagę na to, czy plaża jest czysta. Nikt nie lubi wypoczywać w towarzystwie śmieci wysypujących się z kosza czy niedopałków po papierosach. Sprawdź też koniecznie czy w okolicy nie ma dudniących dyskotek lub tłumów na deptaku. My polecamy miejscowości, gdzie można wylegiwać się na plaży i jednocześnie korzystać z atrakcji turystycznych. Miejscem, które na pewno przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi jest Kołobrzeg – miasto pięknie położone, z doskonałą infrastrukturą, oferujące mnóstwo możliwości rekreacji. 2. Turystyczne atrakcje Zastanawiacie się, co warto zobaczyć w Kołobrzegu? Przede wszystkim miasto oferuje wiele atrakcji dla dzieci oraz możliwość rodzinnego spędzania czasu. Miejsca, które warto odwiedzić to: Latarnia morska – na galerię widokową prowadzi 109 stopni skąd, roztacza się widok na morze, park nadmorski, miasto i jego okolice. Promenada Wydmowa – to również obowiązkowy punkt programu dla turystów. Prowadzi ona parkiem nadmorskim do amfiteatru i jest jedną z najdłuższych i najpiękniejszych alei nad polskim morzem. Muzeum 3D – po wejściu do środka, turyści otrzymują okulary trójwymiarowe i samodzielnie zwiedzają miejsce. Muzeum opowiada o życiu rybaków w bardzo niestandardowy sposób. Dziki Zachód – park rozrywki, który przenosi w krainę westernu, z biegającymi koniami, atrakcjami typowymi dla wesołego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak