Czego nie potrafią dzisiejsze dzieci?
Fotolia
Wychowanie

37 rzeczy, których już nie uczymy dzieci. Ale czy powinnyśmy?

Czy twoje dziecko potrafi prać ręcznie, przyszywać guziki i rozpoznać dojrzałą gruszkę? Spójrz na listę rzeczy, których podobno nie uczymy już naszych dzieci. Uwaga! Jest kontrowersyjna.

Powstała kontrowersyjna lista rzeczy, których nie uczymy już dzieci, mimo że sami uczyliśmy się ich w dzieciństwie. Wiele z tych czynności wydaje się już niepotrzebnych, powstaje więc pytanie, czy w ogóle jest sens, żeby nasze dzieci się ich uczyły? To trochę tak, jak z nauczycielami skarżącymi się, że dzieci w wieku 7 lat nie potrafią wiązać butów – owszem, w wielu wypadkach jest to prawdą, ale czy muszą to już umieć w tym wieku, skoro buty na rzepy są po prostu praktyczniejsze? Można by nawet zaryzykować twierdzeniem, że nauka pisania, z naciskiem na to, że pismo ma być ładne, też staje się zbędna, skoro i tak większość z nich przez całe dorosłe życie będzie pisać głównie na komputerach (albo telefonach!). Spójrzcie na tę listę i oceńcie, ile z tych rzeczy nauczyłyście – lub planujecie nauczyć – swoje dziecko, a które umiejętności, waszym zdaniem, są już zupełnie zbędne.

50 rzeczy, których rodzice nie uczą swoich dzieci

Poniższa lista powstała w wyniku ankiety przeprowadzonej przez Addis Housewares, producenta sprzętów domowych, i w wersji oryginalnej miała 50 pozycji. Naszym zdaniem wiele z tych rzeczy jest kompletnie przestarzała, a niektóre są po prostu dziwaczne (recykling mydła?) lub nie mają odzwierciedlenia w polskiej kulturze (chutney). Z kolei takie rzeczy jak np. nowe zelówki w butach to chyba zawsze była u nas działka szewca? Wybraliśmy dla was 37 przykładów – spójrzcie, które z nich rzeczywiście przeszły już do lamusa. Ale warto spojrzeć na te listę, jako na ciekawostkę i zachętę do rozmyślań o tym, jak zmieniło się nasze życie i czego być może jednak warto nauczyć swoje dziecko.

1. Cerowanie skarpetek
2. Przyszywanie łat do spodni
3. Zaszywanie dziur w wełnianych swetrach
4. Wymiana zelówek w butach
5. Polerowanie sztućców i srebra
6. Pisanie listów
7. Robienie dżemu i konfitur
8. Ręczne pranie
9. Szydełkowanie
10. Robienie na drutach
11. Podwinięcie spódnicy
12. Przyszywanie guzików
13. Odkamienianie czajnika
14. Szycie
15. Prawidłowe przechowywanie odzieży z innego sezonu
16. Pismo ręczne
17. Kompostowanie 
18. Skakanie na skakance
19. Pieczenie ciastek
20. Uprawa warzyw
21. Pieczenie ciasta
22. Wiosenne porządki
23. Pora wysiewania nasion
24. Czyszczenie piekarnika
25. Nazewnictwo roślin
26. Jak założyć i ukształtować ogród
27. Mycie naczyń
28. Odplamianie ubrań
29. Składanie ubrań
30. Rozpoznawanie dojrzałych owoców
31. Mycie samochodu
32. Pozbywanie się plam z mebli i dywanów
33. Wypisywanie pocztówek i kartek
34. Robienie naleśników
35. Mycie okien
36. Sortowanie prania
37. Prasowanie

Niektóre z tych czynności wciąż trzeba wykonywać, różnica polega na tym, że kiedyś dzieci bardziej angażowały się w prace domowe. A jednak, jak podkreślają współcześni psychologowie, domowe obowiązki są ważne dla rozwoju dziecka. Trochę być może szkoda tych chwil z babcią, która uczyła szydełkowania i robienia na drutach. Ale kto powiedział, że teraz też nie można tego nauczyć swoich dzieci? 

Zobacz też:

13 zdań, których nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka [WIDEO]

prace domowe w ciąży
AdobeStock/igor_kell
Aktualności
Prace domowe w ciąży: czy w ciąży można myć okna i podłogę, sprzątać, odkurzać, wieszać pranie?
Ciężarne kobiety często zadają sobie pytanie – czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne? Planując porządki, też pewnie zastanawiasz się, czy w ciąży można się schylać, odkurzać albo myć okna. I co z wieszaniem prania czy czyszczeniem toalety detergentami? Okazuje się, że nie wszystko można robić, i to nie tylko w 9. miesiącu ciąży, ale nawet w 1. trymestrze.

Czy w ciąży można sprzątać? Nawet jeżeli czujesz się dobrze, niektóre prace domowe w ciąży są absolutnie zakazane. Choć kobietom czasem wydaje się, że sprzątanie w ciąży to dobry sposób na relaks, pod żadnym pozorem nie wolno ci myć okien, wieszać prania ani używać detergentów do pucowania łazienki. Oto lista obowiązków domowych, których lepiej nie wykonywać w ciąży: Mycie okien w ciąży W ciąży nie można myć okien. Dlaczego? W 1. trymestrze ciąży to niebezpieczne, bo łatwo o upadek z wysokości, np. kiedy w czasie sprzątania wejdziesz na parapet (tym bardziej, jeśli miewasz zawroty głowy). Mycie okien w 9. miesiącu ciąży jest wyjątkowo nierozważne. Środek ciężkości kobiety w ciąży ulega przesunięciu. Kiedy wejdziesz na krzesło i zakręci ci się w głowie, możesz zemdleć. Taki upadek to ryzyko odpłynięcia wód płodowych  czy  odklejenia łożyska , a w najgorszym wypadku  poronienia .  Ale mycie okien w zaawansowanej ciąży stwarza jeszcze dodatkowe ryzyko – podnoszenie do góry rąk, nieuniknione w trakcie mycia okien, może spowodować rozciąganie się mięśni brzucha i wywołać ból. Ponadto wysiłek związany z trzymaniem rąk w górze może sprawić, że więzadła podtrzymujące łożysko naciągną się lub uszkodzą. Odkurzanie i mycie podłóg w ciąży Schylanie się w ciąży, np. podczas odkurzania, może wywołać rwę kulszową , czyli bolesne zapalenie nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części pleców w dół całej nogi. Ból pojawia się wtedy, gdy nerw kulszowy – największy nerw naszego ciała, obsługujący mięśnie uda, łydki i stopy – jest czymś drażniony lub uciskany. Niestety, to powszechna dolegliwość w czasie ciąży, a powodem jest przyrost masy ciała i nacisk macicy na nerwy. Zrezygnuj też z...

czy chłopcy powinni pomagać w domu
Facebook / Nikkole Paulun
Aktualności
"Mój syn nigdy nie będzie zbyt męski, żeby gotować i sprzątać"
Ta mama ma ważne przesłanie do rodziców: nauczcie synów gotować i pomagać w domu! Nam podoba się jej apel, a wam?

Dzieci mogą z powodzeniem wykonywać różne obowiązki domowe – przekonuje   Nikkole Paulun (występował w programie MTV o nastoletnich mamach) i pokazuje na Facebooku swojego 6-letniego syna podczas wykonywania różnych prac domowych. Jej celem było zwrócenie uwagi rodziców na to, że dzieci nie tylko mogą pomagać w domu, ale też, że jest to im potrzebne, żeby nauczyć się samodzielności , a w przyszłości być pożytecznymi członkami społeczeństwa. Co sądzicie o tym pomyśle? Czy Nikkole ma rację, czy może przesadza? Zobaczcie jej post i przeczytajcie jej przesłanie. Nas bardzo to przekonuje, a was? "Uczę mojego syna gotować i wykonywać prace domowe . Dlaczego? Ponieważ obowiązki domowe nie są tylko dla kobiet . Ponieważ pewnego dnia będzie być może singlem, mieszkającym samotnie i będzie wiedział, jak zrobić pranie i nie zamawiać codziennie jedzenia na wynos. Ponieważ pewnego dnia być może będzie chciał zaimponować ukochanej własnoręcznie przygotowanym posiłkiem. Ponieważ któregoś dnia może mieć dzieci i żonę, i będzie musiał uczciwie wziąć na siebie część obowiązków domowych. Ponieważ ja jestem z pokolenia, które narzeka, że szkoła nie nauczyła nas gotować, prać, wiązać krawatów i płacić podatki. Ponieważ nauka robienia tych wszystkich rzeczy i bycia przydatnym członkiem społeczeństwa, zaczyna się ode MNIE. Ponieważ to jest w porządku, żeby pozwolić dziecku być dzieckiem , a jednocześnie przekazywać mu lekcje na całe życie. Mój syn nigdy nie będzie zbyt "męski", żeby gotować i sprzątać. Będzie tym typem mężczyzny, który po zmianie koła w samochodzie, będzie sprawdzać pieczeń w piekarniku. Który będzie umiał segregować pranie i kosić trawę. Pamiętajcie, rodzice, mężczyzna, który uważa, że nie powinien gotować albo wykonywać prac domowych, kiedyś był chłopcem, którego tego nie nauczono"...

mama i syn
Fotolia
Aktualności
10 umiejętności, których musisz nauczyć synka, by był dobrym mężem!
To nie są wymyślne i bezsensowne zasady. To nie są rzeczy, których nie można nauczyć dziecka. To są umiejętności, które uszczęśliwią w przyszłości Twoją synową i wnuki :-)

Dzieci zawsze dorastają, jedne wcześniej, inne później, ale kiedyś muszą odejść z domu i wejść w dorosłe życie. To, jak je sobie ułożą, zależy od nich... ale i trochę od nas. Gdy przekażemy im wartościowe rady, gdy nauczymy je podstawowych czynności, które muszą wykonywać dorosłe osoby, poradzą sobie w przyszłości. Wcale nie jest korzystne dla dziecka, gdy odsuwamy go od wszelkich prac domowych . Sprzątanie, gotowanie, wynoszenie śmieci... Najpierw dzieci są za małe, potem szkoda odrywać je od nauki, a z czasem na wymaganie od nich pomocy, jest już za późno. Jak tego uniknąć, jak sprawić, by w przyszłości nasi synowie stali się podporą dla swoich partnerek i wzorem dla dzieci. Jak, idąc dalej, pomóc im stworzyć partnerski związek oparty na wspólnej pracy i bliskości? Jest na to 10 sposobów. Naucz dziecko prac domowych ;-) 1. Robienie prania Wiadomo, że 2-latek sam tego nie zrobi, ale może nam towarzyszyć przy segregowaniu brudnych ubrań, wkładaniu ich do pralki i włączania odpowiednich przycisków. Gdy będzie to robił z nami często, po kilku latach obsługę pralki, będzie miał w małym paluszku. 2. Gotowanie Dziecko, które uczestniczy od najmłodszych lat w kuchni, jest zdecydowanie bardziej otwarte na nowe smaki, przekonuje się do rozszerzonego menu. Obieranie marchewki, czy krojenie ogórka chłopcy w wieku 5-7 lat, traktują jako wyzwanie i dowód na dojrzałość. Wykorzystajmy to, nawet jeżeli nie obudzimy w dziecku mistrza, to wspólne spędzanie czasu w kuchni, będzie ś wietnym powodem do rozmów i poznawania się. 3. Odkurzanie Nie jest fanaberią, jak niektórzy twierdzą, kupowanie dzieciom zabawek imitującym sprzęty kuchenne, czy służące do sprzątania. Zabawkowy odkurzacz dorastające dziecko, z chęcią zamieni na ten "prawdziwy", a przy okazji odkurzy mieszkanie. Przeczytaj: Rodzice i obowiązki. Sprawdź ile tak naprawdę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak