maluch, tata, zabawa, uśmiech
Wychowanie

Ratunku! Moje dziecko udaje dzidziusia

Twój mądry i samodzielny przedszkolak nagle zaczął zachowywać się jak maleństwo? Podpowiemy, skąd się to mogło wziąć i co najlepiej robić w takiej sytuacji.

Domaga się butelki, choć już od dawna świetnie radzi sobie z kubeczkiem. Chce, byś go karmiła, choć doskonale wie, co się robi z łyżką i widelcem. Zapomniał, jak się korzysta z toalety, i znów siusia w majtki. A do tego mówi jak dwulatek, zasypia jak kiedyś – z palcem w buzi, domaga się nawet karmienia piersią. Co się z nim dzieje?
– Nic strasznego – uspokaja Beata Płażewska, psycholog dziecięcy. – Prawdopodobnie chce w ten sposób powiedzieć: „Hej, patrzcie na mnie, ja wcale nie jestem taki duży, jak się wam wydaje!”.

To reakcja dziecka na nowe sytuacje

Najczęściej dzieci zaczynają zachowywać się w taki sposób, gdy coś ważnego zmienia się w ich życiu: idą do przedszkola, mama wraca do pracy albo z jakiegoś powodu nie jest w stanie zajmować się dzieckiem tak intensywnie jak dotąd (bo np. złamała nogę). Zachowania tego rodzaju wywołuje też (a może przede wszystkim) pojawienie się młodszego rodzeństwa.
– Udawanie dzidziusia to sposób na odreagowanie napięcia, reakcja na kryzys spowodowany nową sytuacją – mówi psycholog. – Dziecko nie musi tak się zachowywać po pierwszym dniu w przedszkolu czy w momencie przywiezienia brata lub siostry z porodówki, bo wtedy jest maksymalnie zmobilizowane i dzielnie sobie radzi. Często potrzeba odreagowania pojawia się po jakimś czasie.

Zobacz też: Poznaj 6 sposobów na dziecięcy stres

To sposób dziecka, by zwrócić na nie uwagę

Dziecko zachowuje się jak dzidziuś także po to, by zwrócić na siebie uwagę. Nie robi jednak tego dlatego, że tak sobie na chłodno wykalkulowało czy zaplanowało. To jak ucieczka, szukanie schronienia w przeszłości, w czasach, gdy było maleństwem, które wszyscy przytulali, którym wszyscy się opiekowali itd. W przypadku dzieci, które właśnie przestały być jedynakami, w grę wchodzi jeszcze zazdrość. „Cała rodzina skacze wokół maluszka, wszyscy go głaszczą, oglądają, cmokają nad nim, a ja?” – myśli sobie były jedynak i robi, co może, by zajęto się także nim. Zresztą trudno się dziwić.
Czytaj też: Jak pokonałam zazdrość córeczki
Zachowania tego rodzaju mogą być także nieświadomą próbą uniknięcia różnych obowiązków albo po prostu zabawą, w którą dziecko chce wciągnąć rodzica – po to, by choć na na jakiś czas, żartem, wrócić do pięknych chwil z przeszłości, gdy było malutkie, mogło do woli się przytulać i niczego nie musiało.

Obserwuj uważnie dziecko

– Warto przyjrzeć się dziecku. Jeśli poza „dzidziusiowym” zachowaniem niepokoi coś jeszcze, np. tiki, jąkanie, bóle brzucha czy kłopoty ze snem, sprawa jest poważniejsza. Takie objawy są sygnałem zbyt dużego obciążenia psychicznego, tego, że dziecko nie radzi sobie z emocjami lub radzi, jednak dużo je to kosztuje – ostrzega Beata Płażewska.
Nie zawsze da się dotrzeć do sedna sprawy „domowym sposobem”, dlatego w razie potrzeby można skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego. Warto wybrać się do niego także wówczas, gdy zabawa w dzidziusia nie mija, a przeciwnie, przedszkolak próbuje wcielać się w niego coraz częściej, a regres dotyczy coraz większej ilości sfer życia.

Nie wyśmiewaj dziecka

Jeśli nic takiego się nie dzieje, udawanie maleństwa nie jest niepokojące. – Przedszkolak „pieści się”, więc można umówić się z nim na pół godziny zabawy w dzidziusia dziennie. Niech sobie gaworzy i raczkuje, skoro tego potrzebuje. Szybko mu się to znudzi – mówi psycholog. Na pewno nie wolno kpić z dziecka, nie tylko przy innych. Pretensje („Taki duży, a zachowuje się jak maluch”) i tak nic nie dadzą, a mogą jedynie pogłębić frustrację dziecka i nasilić potrzebę udawania maleństwa.

Pokazuj plusy bycia dużym

Warto jednak chwalić przedszkolaka za wszelkie przejawy samodzielności i „dorosłości” („To wspaniale, że już sam się ubierasz”), podkreślać, jak to dobrze, że jest już taki duży i tyle potrafi. Można też żartem pokazać mu, że bycie oseskiem to nie zawsze taka frajda: „Nie masz ząbków, dzidziusiu, więc nici z orzeszków w czekoladzie”). Słowem: pokazywać, że bycie starszym się opłaca, ma dobre strony, jest fajne.

Poznaj: 4 zdania, które nie nauczą twojego dziecka samodzielności!

Co robić, gdy dziecko znów siusia w majtki?

Twoje dziecko znów siusia w majtki, choć już dawno przestało korzystać z pieluch? Spokojnie, sporadycznie zdarza się to niemal wszystkim dzieciom, np. dlatego, że są bardzo zajęte i po prostu zapominają się wysiusiać. Jeśli jednak sytuacja się powtarza:

  • Idź do lekarza. Przyczyną problemu może być m.in. zakażenie dróg moczowych.
  • Jeśli dziecko jest zdrowe, problem może mieć podłoże psychiczne. Ustal, co się za tym kryje. Stres związany z jakąś zupełnie nową sytuacją? Pojawienie się w domu młodszego rodzeństwa?
  • Niezależnie od przyczyny zachowaj spokój. Nie krzycz ani nie wyśmiewaj. Pociesz dziecko, jeśli tego potrzebuje, ale nie rozczulaj się nad nim nadmiernie. Chwal za każdym razem, gdy mu się uda zdążyć do toalety, wspieraj, ale nie rób z siusiania tematu rodzinnych dyskusji.

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

Złe zachowanie to często wołanie o uwagę rodziców
Fotolia_6422359
Aktualności
Mamo, to ja! Jak dzieci próbują zwracać na siebie uwagę rodziców?
Kopie, krzyczy, gryzie.... Na co jeszcze gotowe jest dziecko, by zainteresować sobą rodziców? Rozmowa z psychologiem.

Jesteśmy zagonieni i zmęczeni. Brakuje nam czasu, w dodatku mnóstwo rzeczy nas rozprasza. Tymczasem  dzieci bardzo potrzebują naszej uwagi i tego, by po prostu z nimi być . Dzięki temu czują się ważne i kochane. Są gotowe na wiele, by nas sobą zainteresować. Jak daleko są w stanie się posunąć, byśmy się nimi zajęli? Przeczytaj rozmowę z Beatą Płażewską, psychologiem, mamą dwójki dzieci. Polecamy także: Co czuje dziecko, gdy ciągle używasz przy nim telefonu? Poruszające zdjęcia Jak dzieci zwracają na siebie uwagę, gdy czują, że im jej brakuje? Beata Płażewska, psycholog: Bardzo różnie. Znam dziewczynkę, która przez kilka dni udawała, że nie może chodzić . Rodzice byli przerażeni, wozili ją po lekarzach, szpitalach. Dopiero gdy przestraszyła się jakiegoś badania, powiedziała: „Ojej, moje nóżki już działają” i zakończyła przedstawienie. Na szczęście to wyjątkowa sytuacja, dzieci rzadko posuwają się aż tak daleko. A co robią najczęściej? Na przykład złoszczą się, kopią, gryzą, krzyczą, są niegrzeczne ... Ale to denerwuje rodziców! To prawda, ale też gwarantuje reakcję , podczas gdy grzeczne zachowanie czy cicha zabawa w kąciku niekoniecznie. Dzieci tak bardzo potrzebują naszego zainteresowania, że wolą nas zdenerwować, niż być niezauważone. Co jeszcze robią? Mogą też przesadnie okazywać strach , np. wskakiwać nam na ręce na widok niegroźnego psa. Albo bardzo się wstydzić, chować za nami. Albo, zwłaszcza po pojawieniu się młodszego rodzeństwa , znów siusiać w majtki i nie radzić sobie z samodzielnym jedzeniem, czyli postępować na zasadzie: „Patrzcie, ja też jestem malutki, zaopiekujcie się mną!” Malec może też mieć problemy z wypróżnianiem się, bóle brzucha, mdłości . Może nie mieć apetytu . Bywa i tak, że dziecko staje się takim domowym, wiecznie uśmiechniętym...

Wychowanie
Gdy dziecko zapomina pójść do toalety
Może się zdarzyć, że 3-latek podczas zabawy zapomni wyjść do toalety. To nie jest poważny problem. Nie karz dziecka, ani nie wracaj do pieluch. Cierpliwie przypominaj - radzi psycholog.

Wydawało mi się, że problem siusiania w pieluchy mamy już za sobą. Niestety, od pewnego czasu mojej córce, która ma już prawie 3 lata, zdarza się zapomnieć o pójściu do toalety i to nawet w dzień. Tego problemu nie ma nocami, ponieważ przesypia je od dawna „na sucho”. Na spacerach też jej się to nigdy nie przytrafia. Awarię mają miejsce zazwyczaj podczas zabaw, często wtedy, gdy odwiedzają ją inne dzieci. Nie pomaga ani zwracanie uwagi, ani nawet niewielka kara. Jak ją tego oduczyć? Czy znów powinnam  zacząć wkładać jej pieluchę? Marysia z Lublina Moczenie 3-latka w dzień - to przejściowe Choć sprawa jest uciążliwa, a problem wydaje się na pierwszy rzut oka poważny, prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Podczas zabawy Pani córeczka jest po prostu tak zaabsorbowana, że zwyczajnie „nie ma czasu” na siusianie. Skoro trening czystości macie już za sobą, nie warto wracać do pieluch. Proszę mieć na uwadze, że córka dopiero niedawno nauczyła się panować nad swoją fizjologią, a gdy pojawiają się dzieci, zabawa i atrakcje, to naprawdę łatwo jest o wszystkim zapomnieć. Dziecko bawi się przecież całym sobą. Myślę, że moczenie jest przejściowe i wynika z niedojrzałej emocjonalności dziecka. Mimo, że córeczka czuje potrzebę wyjścia do toalety, to nie ma dość silnej woli, żeby zostawić frapującą zabawę, a po chwili jest już za późno. Gdy dziecko siusia w majtki, nie karz   W tym przypadku kary nie są najlepszą metodą osiągania celu, nawet jeśli są niewielkie. Powinna Pani z nich zrezygnować. Proszę nie myśleć, że dziecko robi pani na złość. Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy po prostu przypomnieć mu o konieczności zrobienia siusiu i zachęcić je do tego. W trakcie zabawy, która trwa już dość długo, musi Pani zadbać, by dziewczynka zrobiła przerwę na wizytę w łazience. Niech dziecko nie przyzwyczaja...

dziecko, czystość, mydło, łazienka
Panthermedia
Przedszkolak
Co NAPRAWDĘ powinien umieć świeżo upieczony przedszkolak?
„Moja Martusia umie liczyć do dziesięciu!”, „Julka sama się ubiera", "Kuba recytuje Lokomotywę" – chwalą się rodzice świeżo upieczonych przedszkolaków. Czy powinnaś się martwić, jeśli twój trzylatek tego nie potrafi? Co tak naprawdę powinien umieć?

Na początek dobra wiadomość: twój świeżo upieczony przedszkolak NIE MUSI liczyć do dziesięciu, ubierać się samodzielnie od stóp do głów ani recytować „Lokomotywy”.  To, że są dzieci, które to umieją, do niczego cię nie zobowiązuje, podobnie jak fakt, że kilkuletnie gimnastyczki z Chin potrafią robić mostek i szpagat. Co w takim razie powinien umieć trzylatek , który właśnie zaczął chodzić do przedszkola ? – Wbrew pozorom to nie jest łatwe pytanie – mówi Anna Marczewska-Stręk, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 we Wrocławiu. – Dzieci rozwijają się przecież w indywidualnym tempie, każde ma inne predyspozycje i talenty . Istnieje jednak pewien zespół umiejętności, za pomocą których można ocenić rozwój dziecka. Oto one: Trzylatek jest ciekawy świata (i pyta, pyta, pyta...)   Wiele rzeczy go interesuje i chętnie o nie pyta („A co to?”, „A po co?”).    Ma coraz lepszą pamięć, może się już nauczyć prostej piosenki albo wierszyka (jeśli zechce!).    Wie, jakiej jest płci i jak ma na imię.    Rozumie, do czego służą przedmioty codziennego użytku.     Potrafi rozwiązywać proste problemy , np. wie, że trzeba dosunąć do regału krzesło, by dosięgnąć czegoś, co znajduje się wysoko na półce. Radzi sobie z prostą układanką. Wie, ile to jest jeden (klocek, miś), ile dwa (samochody), a co znaczy „wiele”. Rozumie pojęcia w rodzaju „mniej”, „więcej”, „mniejszy”, większy”. Potrafi segregować przedmioty (np. do jednego pudełka wkłada klocki, do drugiego misie). Te umiejętności są ważniejsze od wymieniania cyferek po kolei (mnóstwo dzieci recytuje „jeden – dwa – trzy”, ale nic to dla nich nie znaczy). Uwaga! Jeśli dziecko nie zadaje...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak