Zastanawiasz się, jak urozmaicić czas synowi czy córce? Pomysłów na ciekawe, rozwijające zajęcia jest naprawdę wiele! Spróbuj skorzystać z naszych propozycji.

Reklama

Zima w mieście - pomysł na ferie zimowe

Przede wszystkim warto zapoznać się z ofertą akcji „zima w mieście” w najbliższej okolicy. Organizują ją co rok – specjalnie z myślą o feriach – urzędy miasta, różne stowarzyszenia, szkoły, ośrodki kultury i sportu, a nawet osiedlowe biblioteki. Na jakie atrakcje mogą liczyć uczniowie?

  • Zajęcia na basenie, konkursy plastyczne, wyjścia do kina, na wystawy, przedstawienia teatralne – to tylko niektóre z propozycji. Twoja pociecha naprawdę nie będzie miała szans, by się nudzić!
  • Rozmaite warsztaty i kursy, np. tańca, samoobrony, aktorstwa, gry na instrumentach. Młody człowiek może dobrze się bawić, a przy okazji odkryć nowe pasje i drzemiące w nim talenty.

Ferie zimowe z dzieckiem zgodnie z jego zainteresowaniami

Ponieważ ferie to czas na relaks, najlepiej, żeby dziecko mogło wtedy robić to, co lubi najbardziej. Przy planowaniu wolnych dni koniecznie więc weź pod lupę zainteresowania pociechy.

  • Twoja dziesięciolatka uwielbia krzątać się w kuchni? Zaproponuj małej gosposi wspólne pieczenie ulubionego ciasta. To ekstrazabawa dla dzieci już od pierwszej klasy wzwyż!
  • Syn pierwszoklasista ma zacięcie do majsterkowania? Zachęć go, by zbudował z tatą prosty karmnik dla ptaków. Może do tego wykorzystać choćby większy karton po jakimś napoju. Potem niech wsypie do karmnika ziarno i zawiesi go na upatrzonym drzewie. Siedmiolatek będzie miał prawdziwą frajdę, a przy okazji nauczy się troszczyć o przyrodę.
  • Pociechę rozpiera energia? Rozejrzyjcie się, gdzie w pobliżu jest lodowisko, tor saneczkowy, basen czy sala gimnastyczna, na której można pograć w piłkę lub tenisa stołowego. Sport i zabawy ruchowe nie tylko dają radość, lecz także świetnie wpływają na zdrowie młodych ludzi.
  • Masz w domu mola książkowego? Niech dziecko odwiedzi osiedlową bibliotekę. Gdy obłoży się w domu ciekawymi lekturami, będzie w siódmym niebie!

Zobacz też: Lekcje na śniegu
[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

Ferie zimowe - z kolegami zawsze raźniej

Kiedy mama i tata pracują, a dziecko jeszcze nie zostaje w domu samo, koniecznie musi mieć zapewnioną opiekę pod nieobecność rodziców. Sprawdzonym rozwiązaniem są dyżurujące w ferie świetlice szkolne czy np. pomoc ze strony babci. Ale można też poszukać znajomych mających podobny problem. Wystarczy, że kilkoro dorosłych po kolei weźmie dzień czy dwa urlopu, by maluchy wspólnie spędzały wolny czas pod czujnym okiem opiekunów. Jakie rozrywki mogłabyś zaproponować dzieciakom?

  • Ogłoś konkurs na rysowanie śmiesznych komiksów. Perspektywa zdobycia nagrody (np. słodyczy) zachęci do takiej zabawy każdego młodszego ucznia.
  • Zorganizuj „jarmark różności”. Dzieci przyniosą z domu zabawki, które już im się znudziły, i powymieniają się między sobą. Będą miały zajęcie na dłużej, bo nowe zawsze cieszy!
  • Urządźcie „galerię potworów”. Z papieru, plasteliny, gałganków dzieciaki mogą robić różne straszydła (np.: maski, rysunki, kukły), które potem posłużą im do rozmaitych zabaw, np. w teatrzyk kukiełkowy.
  • Odwiedźcie ciekawe miejsca w waszej okolicy. Możecie wybrać się np. do muzeum, kina, zrobić wypad do sali zabaw czy aquaparku. W każdej większej miejscowości są obiekty, do których naprawdę warto zajrzeć!
  • Pamiętaj o tradycyjnych grach, takich jak scrabble, domino, bierki, warcaby czy szachy. Są ciekawe, ćwiczą umysł i – co ważne – nigdy nie wychodzą z mody.

Bezpieczne ferie zimowe

Kiedy dziecko przebywa samo w domu czy na podwórku, mogą się tym interesować osoby nie zawsze uczciwe. Koniecznie więc naucz swoją pociechę podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  • Drzwi od mieszkania muszą zawsze być zamknięte na zasuwkę i absolutnie nie wolno ich otwierać nieznajomym (bez względu na to, za kogo się podają, np. listonosza).
  • Nikomu obcemu nie wolno podawać swojego adresu ani mówić, gdzie rodzice trzymają kosztowności. Natomiast klucze do mieszkania zawsze trzeba nosić dobrze ukryte (np. zawieszone na szyi pod ubraniem).
  • Niebezpieczne jest nawiązywanie kontaktów z nieznajomymi, którzy proponują słodycze, przejażdżkę samochodem czy zapraszają do swojego domu. Powiedz dziecku bardzo stanowczo: „Jeżeli ktoś próbuje cię w ten sposób zaczepiać, od razu uciekaj”.
  • Gdy dzieje się coś niepokojącego, trzeba natychmiast powiadomić o tym rodziców lub zadzwonić pod zapisany na kartce numer alarmowy: 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe lub 112.
Reklama

Zobacz też: Idziemy na sanki - zimowy poradnik

Reklama
Reklama
Reklama