dziecko, sprzątanie, zmywanie
Wychowanie

Po co przedszkolakowi obowiązki?

Kiedy mówisz kilkulatkowi, żeby posprzątał zabawki, a on prosi, żeby mu pomóc, zastanawiasz się czasem, czy on aby nie jest jeszcze za mały na obowiązki. Niepotrzebnie! Przedszkolak potrzebuje obowiązków, bo dzięki nim uczy się ważnych rzeczy. Co zyskuje?
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Praktyczne umiejętności

Nastolatki o dwóch lewych rękach nie biorą się znikąd. Prawda jest taka, że to my, rodzice, wychowujemy dzieci i to, jakimi ludźmi się staną, w dużej mierze zależy od nas. Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko wyrosło na kogoś, kto nie potrafi zrobić sobie kolacji,  potyka się o stosy ubrań i oczekuje, że wszyscy będą wokół niego skakać, zadbaj o to już teraz. Naprawdę warto!

Dobre nawyki

Dziecko, które ma obowiązki,  nabiera dobrych nawyków. Gdy podrośnie, nie będzie musiało lawirować między stojącymi na podłodze brudnymi kubkami. Nie zastanawiając się nad tym, będzie po prostu odnosiło je do kuchni i wkładało do zmywarki. Nie będzie traktowało wielu obowiązków jak uciążliwych czynności, które trzeba wykonywać codziennie, tylko jak naturalne konsekwencje różnych zdarzeń (wypiłem kakao, więc kubek trzeba umyć, bo inaczej za chwilę nie będzie czystych naczyń i zapanuje nieporządek).

Czytaj też: Obowiązki przedszkolaka – jak zachęcić kilkulatka do pomagania w domu?

Samodzielność

Nauczycielki przedszkolne alarmują, że nie jest z tym najlepiej. Dzieci nie potrafią radzić sobie z ubieraniem, utrzymywaniem porządku wokół siebie, czasem nawet z jedzeniem. Wszystko dlatego, że są stale wyręczane. 
Kilkulatek, który ma obowiązki, staje się bardziej zaradny (a więc i pewny siebie), potrafi zadbać o siebie i swoje otoczenie.
Samodzielność dziecka przynosi korzyści także tobie – masz więcej czasu dla siebie, jesteś spokojniejsza, nie musisz ciągle dziecko upominać, strofować, wygłaszać mu kazań.

Odpowiedzialność

Dziecko, które ma obowiązki, uczy się tego, że od niego zależy coś ważnego: „Jeśli nie naleję wody do psiej miski, Scooby nie będzie miał co pić”.  Uczy się także tego, że i ono  powinno dawać coś od siebie, działać dla wspólnego dobra. Bo przecież porządek w domu to nie sprawka dobrej wróżki, tylko stoi za nim praca innych – rodziców, a także jego samego.

Czytaj też: Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka

Systematyczność

Kwiatki trzeba podlewać regularnie, a nie od czasu do czasu, bo zwiędną. Lepiej sprzątać zabawki codziennie, bo dzięki temu nie powstaje wielki bałagan, z którym trudno się później szybko uporać. itd, itp. Taka systematyczność bardzo się przyda, gdy dziecko pójdzie do szkoły – nie zrobi sobie zaległości w nauce, nie zostanie mu przypięta łatka małego leniuszka, będzie bardziej lubiane przez nauczycieli i rówieśników.

Cierpliwość i wytrwałość

Dziecko dzięki obowiązkom uczy się, że czasem trzeba robić nie tylko to, co sprawia frajdę, a  rozpoczęte zadanie należy dokończyć. Te umiejętności także przydadzą się w szkole, a później także w dorosłym życiu.
Czytaj też: Obowiązki przedszkolaka – jakie można mu przydzielić?
 

 

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

rodzina, wychowanie
Fotolia
Wychowanie
Łam zasady wychowawcze – to dobre dla dziecka!
Ciągle piszemy o tym, że dobre wychowanie wymaga stawiania dziecku granic. Że dziecko musi mieć jasno określone zasady, których powinno przestrzegać, a jak tego nie robi, musi ponieść karę. A my oczywiście musimy być konsekwentni w jej nakładaniu. Prawda? Nie! Łamanie zasad też może wiele dziecko nauczyć.

OK, nie wszystkie zasady nadają się do łamania. Nie możesz przymykać oka, jeśli twój przedszkolak bije innych czy nie słucha cię i wybiega na spacerze na ulicę. Oczywiste. W niektórych sytuacjach jednak można, a nawet warto zrezygnować z żelaznej dyscypliny ... Zasady, które czasem można łamać Wiele zasad ustalamy, bo wprowadzają porządek w nasze rodzinne życie i jest nam z nimi po prostu wygodniej, lepiej. Przykład? Zawsze kładziesz spać dziecko po dobranocce (wiadomo, dzięki stałym porom snu smyk łatwiej zasypia, a następnego dnia jest wyspany). Albo codziennie dziecko kąpiesz (taki rytuał także pomaga w zasypianiu, no i dziecko jest czyste). A gdybyś czasem położyła smyka do łóżka znacznie później? Albo twoje dziecko zasnęłoby z ciemnymi obwódkami wokół kostek od zabawy w piaskownicy? Tragedia? Wręcz przeciwnie! To dla dziecka nauka! Zobacz też: Zdradzamy sposoby na dobry sen przedszkolaka Czego uczy łamanie zasad? Wyobraź sobie, że przyjechała do was z daleka dawno niewidziana ciocia. Dziecko ją lubi, cieszy się z jej przyjazdu, ale może spędzić z nią zaledwie dwie godziny, bo przecież po dobranocce musi położyć się spać. No właśnie... Musi? Co stałoby się, gdy tym razem zasnęło godzinę, dwie, a nawet trzy później? Maluch obudziłby się niewyspany, ale za to z nowymi doświadczeniami, bo: Łamanie zasad uczy elastycznego myślenia. Dziś pójdę spać później, bo zmieniła się sytuacja i ten dzień znacznie różni się od pozostałych. Rodzice łamiący zasady są darzeni przez dziecko jeszcze większym zaufaniem. Bo maluch widzi, że potrafią dostrzec jego potrzeby, a nie tylko sztywno trzymać się zasad. Łamanie zasad pomaga być grzecznym. Dziecko dowiaduje się, że jeśli rodzice już czegoś zabraniają, to znaczy, że naprawdę tego nie wolno robić. Dziecko łamiące zasady dowiaduje się, że jest bardzo ważne. Bo jego uczucia...

dziecko, sprzątanie, zmywanie
Wychowanie
Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka
Nie chcesz, by twoje dziecko wyrosło na nastolatka, który nie potrafi zrobić sobie kolacji, potyka się o stosy ubrań i oczekuje, że wszyscy będą wokół niego skakać? Zadbaj o to już teraz.

Po co kilkulatkowi obowiązki? Czy nie lepiej, żeby całymi dniami bawił się, rysował i beztrosko zbijał bąki? Przecież dzieciństwo jest takie krótkie… – Obowiązki są potrzebne przede wszystkim po to, by dziecko czuło, że ono także powinno dawać coś od siebie, działać dla wspólnego dobra. – Lepiej z tym nie czekać, aż dziecko podrośnie. Kilkulatek chętnie naśladuje dorosłych i jest dumny, gdy robi to, co oni. Później ta ochota mija, więc skłonienie starszego dziecka do pomagania w domu jest trudniejsze. Dlaczego dziecko musi mieć obowiązki? Wypełnianie domowych obowiązków uczy samodzielności (nauczycielki przedszkolne alarmują, że nie jest z tym najlepiej!), odpowiedzialności („jeśli nie naleję wody do psiej miski, Scooby nie będzie miał co pić”), systematyczności (będzie jak znalazł, gdy dziecko pójdzie do szkoły), wykonywania rozmaitych zadań (oraz skupiania się na nich), cierpliwości i wytrwałości (rozpoczęte zadanie trzeba dokończyć). Dziecko, które ma obowiązki, staje się bardziej zaradne (a więc i pewne siebie), potrafi zadbać o siebie i swoje otoczenie, nabiera dobrych nawyków. Gdy podrośnie, nie będzie musiało lawirować między stojącymi na podłodze brudnymi kubkami, bo – nie zastanawiając się nad tym specjalnie – będzie odnosiło je do kuchni i wkładało do zmywarki. Ważne jest także to, że robienie czegoś razem (np. wspólne sprzątanie, przygotowywanie kolacji itd.) może być najzwyczajniej w świecie przyjemne! Sprzątanie czy przygotowywanie posiłków to świetna okazja, by porozmawiać o różnych sprawach, powygłupiać się trochę, pobawić albo po prostu pobyć ze sobą.   Sprawdź: Jak dziecko może ci pomagać w domu W czym może pomagać małe dziecko? Jakie obowiązki można przydzielić przedszkolakowi?  Trzylatek może (i powinien!) sprzątać po sobie zabawki, odkładać...

Mama spędza czas razem z dzieckiem
Fotolia
Aktualności
Przytulanie i... 7 innych sposobów, żeby być opanowaną mamą
Starasz się ze wszystkich sił, żeby być najlepszą mamą dla swojego dziecka. Czasem jednak łatwo się pogubić.

Robisz wszystko, żeby twoje dzieci były szczęśliwe. Czasem trudno zachować spokój, kiedy brudne naczynia stoją w zlewie od dwóch dni, mąż wraca coraz później z pracy, a dzieci biegają po całym domu i krzyczą, choć prosiłaś (co najmniej kilka razy), żeby przez 15 minut poukładały puzzle . Dzięki tym kilku radom, będziesz mogła dać swoim dzieciom jeszcze więcej. 1. Przytul malca i nie puszczaj przez 2 minuty Chociaż to może wydawać się zabawne, dotyk ma magiczną moc. Kiedy jesteś zła, a twoje dziecko wyprowadza cię z równowagi, usiądź obok niego i mocno obejmij. Złe emocji szybką odejdą. 2. Weź głęboki oddech Czasem zapominamy o oddechu. Zamiast krzyczeć, ugryź się w język, policz do 10 i głęboko oddychaj. To pomaga! 3. Poproś malca, by poszedł do swojego pokoju na 10 minut W złości można powiedzieć wiele przykrych słów. Jeśli twoje dziecko cię nie posłuchało, potrzebujesz chwili dla siebie, by się uspokoić. Możesz być pewna, że po kilku minutach będziesz przytulać swojego urwisa. 4. Śmiej się Napięcie najlepiej rozładować śmiechem. Zacznij tańczyć, włącz ulubioną komedię, powygłupiaj się z dzieckiem. Szybko zapomnicie o nieporozumieniach. 5. Bądź przygotowana Dzieci są dziećmi, ty jesteś dorosła. Maluchy uczą się wszystkiego od ciebie, więc przygotuj się, że są pewne rzeczy, których nie są świadome. Rozmawiaj z nimi, tłumacz, ale przygotuj się, że niejednokrotnie zaskoczą cię swoim zachowaniem. 6. Wypracuj własny porządek dnia Kiedy każdy zna swoje obowiązki i wie, jak wygląda dzień, dużo trudniej stracić głowę. Planując kolejne dni tygodnia będziesz mniej zestresowana. 7. Myśl o uczuciach dziecka Zanim coś zrobisz lub powiesz, zastanów się, jakie uczucia wywoła w dziecku twoja reakcja. Przecież chcesz uniknąć łez, obrażania i kłótni. 8. Myśl o sobie Mamy o sobie zawsze myślą na końcu....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak