

Joga dla dzieci to świetny pomysł, bo dzieci to urodzeni jogini. Nic nie stoi na przeszkodzie, by już kilkulatki ćwiczyły jogę. Małe dzieci zakładają nogi za głowę, bez trudu siadają w kwiecie lotosu czy wyginają kręgosłup w koci grzbiet. Dzięki elastycznym stawom dzieci mogą przyjmować pozycje, które są prawie niemożliwe dla dorosłych. Choć joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również np. medytacja, to dla dzieci praktyka jogi może być świetną zabawą. Co jeszcze daje joga dla dzieci?
Joga dla dzieci - co to jest?
Joga dla dzieci to głównie zabawa i spontaniczność. Na zajęciach jogi wykonuje się m.in. asany zwierzęce – przyjmując te pozycje, dzieci naśladują zwierzęta. Wywołuje to dużo śmiechu, pobudza kreatywność i wyobraźnię dziecka, zachęca do wesołej komunikacji z rówieśnikami. Ilona Pawluk, joginka, która prowadzi zajęcia z dziećmi, mówi, że plan konkretnych zajęć dla najmłodszych nigdy nie jest sztywny. – Często rezygnuję z założonego planu i idę za potrzebą grupy, aby dzieci dobrze się bawiły, ale też mogły poznane metody zastosować potem w codziennym życiu – tłumaczy.
Joga dla dzieci - czy można ćwiczyć w domu?
Tak, ale wcześniej należy pójść na zajęcia albo skorzystać z ćwiczeń online i poznać techniki bezpośrednio od nauczyciela jogi, który pokaże, jak je prawidłowo wykonywać i które asany najlepiej nadają się dla dziecka w konkretnym wieku. Potem poznane pozycje można już ćwiczyć z dzieckiem w domu. Nie potrzeba do tego żadnego sprzętu - wystarczy wygodny strój i mata do jogi.
Na początek warto spróbować zrobić z dzieckiem asany, które pokazujemy. Zobacz przykłady ćwiczeń! W ten sposób sprawdzicie, czy joga w ogóle wam się podoba - czy jest dla was. Miłej zabawy!
Joga dla dzieci - przykłady ćwiczeń
Joga dla dzieci - pozycja wielbłąda
(Ustrasana)
Uklęknij na podłodze z podwiniętymi pod siebie palcami stóp lub przyciskając grzbiety stóp płasko do podłogi. Klęcząc, sięgnij rękami do tyłu, w kierunku pięt. Unieś serce w górę, do nieba, naśladując ciałem kształt wielbłądziego garbu. Druga opcja: klęcząc, podeprzyj rękami dół pleców, ściągnij do tyłu ramiona i unieś swoje serce ku niebu.
Joga dla dzieci - pozycja psa z głową w dół
(Adho Mukha Svanasana)
Najpierw stań na czworakach, podwijając palce stóp. Wciągnij powietrze, a wypuszczając je, wypchnij w górę biodra, prostując nogi i kierując pięty w dół. Przyciśnij dłonie do podłogi z palcami zwróconymi do przodu. Spójrz pomiędzy kolana. Pomachaj ogonem, poszczekaj, podnieś jedną nogę, potem drugą. To świetna zabawa!
Joga dla dzieci - pozycja półksiężyca
(Ardha Chandrasana)
Zacznij od pozycji góry. Pochyl się do przodu i oprzyj prawą rękę na podłodze w odległości jednej dłoni i nieco na zewnątrz od prawej stopy. Unieś lewą nogę równolegle do podłogi. Gdy złapiesz równowagę, wyciągnij lewe ramię do góry, starając się dosięgnąć nieba. Oddychaj głęboko. Patrz wprost przed siebie lub w górę, na rękę. Rozciągnij ciało, wyobrażając sobie, że opierasz się tyłem o ścianę i otwierasz klatkę piersiową. Opuść ramię i nogę z powrotem na podłogę i wykonaj asanę jeszcze raz, zmieniając rękę i nogę.
Sprawdź w naszej galerii, jak wyglądają asany dla dzieci!
Zobacz też:
- Koronawirus: jak dbać o psychikę dziecka i swoją w czasie epidemii?
- Koronawirus: nauka w domu, zajęcia online dla dzieci [LISTA CIEKAWYCH STRON]
Więcej asan dla dzieci znajdziesz
w książce „Ja, joga”, wyd. Mamania 40

Joga dla dzieci - pozycja wielbłąda
(Ustrasana)
Więcej asan dla dzieci znajdziesz
w książce „Ja, joga”, wyd. Mamania

Joga dla dzieci - pozycja psa z głową w dół
(Adho Mukha Svanasana)
Więcej asan dla dzieci znajdziesz
w książce „Ja, joga”, wyd. Mamania

Joga dla dzieci - pozycja półksiężyca
(Ardha Chandrasana)
Więcej asan dla dzieci znajdziesz
w książce „Ja, joga”, wyd. Mamania

Joga niesie wiele korzyści także dzieci (nie tylko dla dorosłych) i na szczęście jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Na zajęcia jogi mogą chodzić już całkiem małe dzieci. Co trzeba o niej wiedzieć i jak zorganizować zajęcia? Wyjaśnia Ilona Pawluk, trenerka jogi i psycholożka. Czy joga jest dla dzieci? Ilona Pawluk: – Zdecydowanie tak! Joga zwykle kojarzy się z ćwiczeniami fizycznymi, czyli asanami, jednak to również medytacja czy praktyka technik oddechowych. Joga wprowadza harmonię na poziomie ciała, ale też umysłu i relacji ze światem. Brzmi poważnie, ale na naszych zajęciach najmłodsi poznają jogę poprzez zabawę , taniec czy dramę. Poziom trudności ćwiczeń dostosowujemy do wieku, uwzględniając temperament dzieci . Gdy w zajęciach uczestniczą maluchy, sprawdzają się głównie asany i niektóre proste, krótkie ćwiczenia oddechowe. Od jakiego wieku maluchy mogą chodzić na jogę? – Dzieci są urodzonymi joginami. Już niemowlęta naturalnie przyjmują pozycje jogi, np. sięgają stopą do buzi. Małe dzieci zakładają nogi za głowę, bez trudu siadają w kwiecie lotosu czy wyginają kręgosłup w koci grzbiet. Dzięki elastycznym stawom mogą przyjmować pozycje, które są prawie niemożliwe dla dorosłych. Dzieci są naturalnie radosne, spontaniczne, nieobciążone stresem. Lubią zdobywać nowe umiejętności, cieszą się, że ćwiczą jogę. Prowadząc zajęcia z dziećmi, obserwuję, jak szybko wkręcają się w ćwiczenia. Na pewno warto zaproponować zajęcia z jogi dzieciom, które zaczynają edukację. Problemem jest wtedy brak ruchu, siedzenie przy komputerze, niewłaściwa dieta, otyłość, wady postawy. Przez to dzieci tracą spontaniczność i gibkość. Zapisać dziecko na zajęcia czy ćwiczyć w domu? – Ćwiczenia asan i inne elementy jogi z dziećmi powinny być prowadzone przez profesjonalnych nauczycieli , którzy...

Joga jest formą aktywności fizycznej, która wywodzi się z filozofii indyjskiej – uważana za jedną z najbardziej relaksujących i bezpiecznych technik samodoskonalenia się. Zajęcia z jogi to zestaw kompleksowych ćwiczeń dla ciała i umysłu, które mogą pomóc wysmuklić sylwetkę, osiągnąć harmonię i wyciszyć się. Joga czasem zwalcza także ból. Tego lata zapraszamy was do Mamo, To Ja na sesje jogi z Yoga Retreatment. Joga w pałacu Anna Maria Komierowska-Szweycer, miłośniczka jogi, która w naszym plebiscycie na supermamę zajęła miejsce na podium, prowadzi w rodzinnym pałacu w Komierowie (woj. kujawsko-pomorskie) ośrodek Yoga Retreatment . Pani Anna podkreśla, że joga pomaga w nauce dystansu, kontroli stanów emocjonalnych i odnajdywaniu w sobie spokoju – czego szczególnie potrzeba nam w tym niepewnym czasie pandemii koronawirusa . O swoim doświadczeniu z jogą mówi: „Po wielu latach intensywnej pracy w korporacjach czułam ogromną potrzebę, by zwolnić, wyciszyć się, zregenerować ciało, realizować swoje marzenia i żyć prawdziwie tu i teraz . Postanowiłam więc stworzyć swoją własną przestrzeń, w której łączą się pasja, styl życia i chęć podzielenia się ze światem tym, co najlepsze” – tłumaczy. Czym jest Yoga Retreatment? Komierowska-Szweycer zaznacza, że dzięki jej wieloletniemu doświadczeniu w pracy z luksusowymi markami i naturalnemu dążeniu do perfekcji, mogła stworzyć program Yoga Retreatment, „w którym znalazły się wszystkie ukochane sposoby na odpoczynek: joga, medytacja, koncerty gongów, kontakt z naturą oraz przebywanie w pięknym i w pełni komfortowym miejscu”. Projekt jest dopracowany w najmniejszym szczególe: „Na swojej drodze spotkałam wielu wspaniałych ludzi, z którymi mogłam dopracować jego koncepcję. Do dyspozycji miałam też mój...