nauka w domu koronawirus
Adobe Stock
Edukacja

Koronawirus: nauka w domu, zajęcia online dla dzieci [LISTA CIEKAWYCH STRON]

Nauka w domu jest wyzwaniem nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Przedstawiamy ciekawe strony i zajęcia online dla dzieci, które wspomogą edukację domową w czasie koronawirusa.

W internecie nie brakuje głosów sfrustrowanych rodziców dzieci w wieku szkolnym, którzy z dnia na dzień musieli przekwalifikować się i zostać nauczycielami swoich dzieci. Z wszystkich przedmiotów. U mnie frustracja też spora, a na dźwięk kolejnej wiadomości z Librusa mam ochotę schować się pod łóżkiem i nie wychodzić spod niego do wakacji. Nic dziwnego, że jest to trudne dla tych z nas, którzy oprócz opieki nad dziećmi, nadal pracują (często zdalnie). Wybór: praca lub nadzór edukacji domowej dzieci, jest tak naprawdę brakiem wyboru. Pracować trzeba. Co więc robić, żeby ten czas mijał efektywnie i jak najmniej frustrująco? Z pomocą przychodzi tona fajnych stron i inicjatyw, które pomogą w nauce w domu w dobie koronawirusa.
Nauka online:

 1. MEN poleca
 2. matematyka
 3. język polski
 4. inne przedmioty
 5. język angielski

Nauka w domu: strony polecane przez MEN

„W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu” - postuluje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przedszkolaki mogą brać udział w domowym przedszkolu - kanale stworzonym przez TVP ABC na

vod.tvp.pl.
MEN poleca strony, które mogą pomóc dzieciom w nauce w czasie koronawirusowej kwarantanny:

 • Epodreczniki.pl - nadzorowane przez MEN narzędzie edukacyjne z e-podręcznikami, scenariuszami lekcji, materiałami dla uczniów i nauczycieli.
 • zdalne lekcje - rządowy portal z materiałami do nauki w domu
 • lektury.gov.pl - stąd możecie za darmo pobrać lektury szkolne
 • Centrum Nauki Kopernik - scenariusze lekcji, materiały wideo, dużo treści popularnonaukowych podanych w bardzo atrakcyjnej formie
 • Przystanek historia - popularnonaukowy serwis z artykułami o historii Polskiej XX w.
 • Ninateka - 7 tysięcy plików wideo i audio. Dużo kultury + scenariusze lekcji
 • Muzykoteka Szkolna - pół tysiąca plików audio do przesłuchania jako pomoc w edukacji muzycznej. Od muzyki klasycznej po eksperymentalną
 • Biblioteka Cyfrowa Polona - największa polska biblioteka online
 • Serwis Telewizji Polskiej - edukacyjne programy obejrzycie w TVP ABC między 8.00-13.00 i na TVP Kultura między 13.00-17.00 (a tu inne ciekawe programy w tv dla dzieci).
 • Koduj.gov.pl - nauka kodowania bez wychodzenia z domu i bez komputera? Tak, tutaj codziennie znajdziecie propozycję nowej zabawy uczącej kodowania.

Nauka w domu: matematyka

W sieci znajdziesz wiele pomocy matematycznych do nauki w domu. Te dedykowane królowej nauk to m.in.:

 • Matzoo.pl - świetny serwis dla uczniów zerówki i szkoły podstawowej, z podziałem na klasy i zagadnienia
 • Matematyka jest wszędzie - ebook do pobrania za darmo z ciekawymi zadaniami i informacjami dla całej rodziny. Pozwala pokazać dziecku, że matematyka towarzyszy nam w życiu na co dzień
 • Matmag.pl - matematyka dla uczniów klasy podstawowej z podziałem na klasy. Ciekawostka: dziecko gra w matematyczne gry i zbiera punkty!
 • Matlandia - za 27 złotych rocznie twoje dziecko może mieć dostęp do atrakcyjnych zabaw i ćwiczeń z matematyki dla klas 4-8 szkoły podstawowej

Matematyki możecie też uczyć się, grając w gry planszowe. To świetna zabawa! Polecamy te (do kupienia bez wychodzenia z domu):

 

Nauka w domu: język polski

Do nauki języka polskiego w domu, oprócz wspomnianych już wyżej stron z lekturami, możemy wykorzystać:

 • Serwis vod.tvp.pl - darmowe ekranizacje lektur
 • Władcy słów - nauka języka polskiego przez zabawę w klasach 4-8 szkoły podstawowej za 27 złotych rocznie
 • Pisupisu.pl - dla przedszkolaków i uczniów podstawówki - zabawy słowne i ortograficzne

Nauka w domu: różne przedmioty

Platformy i serwisy do nauki, które oferują zadania z różnych przedmiotów to m.in.:

 • Quizlet - to ogromna e-learningowa platforma do nauki, oferująca fiszki, przewodniki, pomoce naukowe. Można nawet stworzyć własne! 
 • Histlandia - animowane ćwiczenia z historii dla uczniów szkół podstawowych. 9 złotych za 6 miesięcy.
 • Wordwall - oferuje wiele interaktywnych ćwiczeń oraz plików do wydruku z różnych przedmiotów. Można też tworzyć własne. Dostępne są 3 pakiety: Basic (bezpłatny), Standard (13 zł /mies.) i Premium (19,50 zł/mies.)
 • Superkid.pl to płatny serwis dla dzieci od 4 do 10 lat z zadaniami do nauki różnych przedmiotów, m.in. polskiego i matematyki. Ceny abonamentów zaczynają się od 35 zł.  
 • Khan Academy - bezpłatny dostęp do wiedzy na najwyższym poziomie. Sporo materiałów po polsku.
 • Eduelo to quizy i filmy dla uczniów z klas 2-6. Pierwszy miesiąc za darmo!
 • Przyroda - na stronie przygotowanej z okazji Dnia Wody (22 marca) przez Geberit we współpracy z WWF,  możesz pobrać bardzo ciekawy scenariusz lekcji o ssakach morskich, dowiedzieć się wszystkiego o wodzie, rzekach i zachęcić dziecko do wykonania interesujących doświadczeń.
 • Finansowy Elementarz - a może wykorzystać ten czas, by nauczyć dziecko czegoś o pieniądzach? To edukacyjny cykl animowanych filmów na YouTube, stworzonych przez Fundację Banku Millennium. Może dzięki nim dziecko zrozumie, dlaczego nie może mieć wszystkich zabawek świata? 

Wynalazki, ciekawostki, historia - to wszystko poprzez zabawę dzięki grom. Kup je online, np. tutaj:

 

Nauka w domu: język angielski

Zachęć dziecko do nauki angielskiego, pokazując mu te strony:

Dzieci, także te najmłodsze, mogą uczyć się też angielskiego, grając w gry planszowe i karciane. Na przykład takie:

 

Jak uczyć się w domu?

Pomoże plan dnia. Załóż czas, kiedy dziecko będzie miało czas na swoje sprawy - zabawę, rozrywkę. Ustalcie, w jakich godzinach będzie się uczyć. Młodszym dzieciom będziesz musiała towarzyszyć podczas nauki, ale jest to o tyle przyjemne, że ma wszelkie znamiona zabawy. Starsze dzieci zachęć do samodzielnej nauki i odrabiania zadań. Doba ma tylko 24 godziny, nie uda ci się zrobić wszystkiego. Deleguj. Ustalaj priorytety. Nie dajcie się!

Zobacz też:

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

edukacja domowa coraz popularniejsza
Fotolia
Edukacja
Edukacja domowa zamiast szkoły? Homeschooling w Polsce
Na myśl o systemie oświaty dostajesz gęsiej skórki? Może nauczanie domowe to rozwiązanie dla twojego dziecka! Przeczytaj, co o swoim doświadczeniu z edukacją domową mówi mama, która spróbowała tego rozwiązania.

Szkoły państwowe nie cieszą się szczególnie dobrą opinią. Zarzuca się im, że niszczą w dzieciach naturalną potrzebę uczenia się nowych rzeczy, a sposób nauczania i podejście do uczniów pozostawiają wiele do życzenia. Wie o tym Agnieszka, mama Tymona. Kiedy jej syn w 2 klasie szkoły podstawowej coraz bardziej tracił zapał do nauki, miał problemy z czytaniem , a rodzic zauważyli, że znika też jego radość z uczenia się i odkrywania świata, po namyśle i dogłębnym zbadaniu sprawy, postanowili: edukacja domowa .  Przez cały drugi semestr uczyli syna w domu. Pomogła też babcia, była nauczycielka, która wzięła Tymona pod skrzydła przed egzaminami sprawdzającymi, żeby popracować nad obszarami, w których jeszcze miał problemy. – Zauważyliśmy, że efektywność pracy z moją mamą jest największa, bo  przy wszystkich urokach nauki w domu, dużo pracy, przynajmniej w przypadku naszego syna, musieliśmy wkładać w to, żeby poważnie traktował naukę z nami – opowiada Agnieszka.  Edukacja domowa w Polsce Edukacja domowa staje się w Polsce coraz bardziej popularna, a dzieci uczących się w tym systemie przybywa z roku na rok. W roku szkolnym 2015/2016 było ich 6 974 (wg danych Systemu Informacji Oświatowej), czyli o ok. 4 tys. więcej niż rok wcześniej. W tym roku, jak informuje Ministerstwo Edukacji, uczniów korzystających z nauczania domowego jest znowu prawie o 4 tysiące więcej - ze wstępnych danych wynika, że tą formą edukacji w roku szkolnym 2016/2017 objęto  10 836 dzieci . Możliwość nauki w domu polskie dzieci mają od 1991 roku, w myśl zasady, że każdy rodzic ma prawo decydowania o formie edukacji swojego dziecka . Na naukę w domu musi wyrazić zgodę dyrektor szkoły, do której dziecko jest zapisane. Pod koniec roku szkolnego dziecko przystępuje do egzaminu, który sprawdza, czy uczeń opanował materiał na tym samym poziomie, co jego rówieśnicy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj