Mam 4,5-letnią córkę, która bardzo szybko się nudzi i co za tym idzie, rzadko kiedy bawi się sama. Jeżeli już w coś się bawi, najczęściej jest to zabawa w przedszkole, ale nie trwa dłużej niż godzinę. Kiedy podejmuje próby wspólnego kolorowania czy tworzenia „ludzików” z plasteliny czy też układania domku z Duplo, bawi się, dopóki przy niej jestem – nie ma mowy o samodzielnym kontynuowaniu którejkolwiek z tych czynności.

Reklama

Jest jednak rzecz, która potrafi zająć ją na zaskakująco długi czas. Angażuje ona w przyjemny sposób pozostałych członków rodziny (i to dorosłych!). Dodatkowo jest to czynność, która uczy układania strategii i logicznego myślenia, a także pracy w grupie. Chodzi, oczywiście, o planszówki. Melania od prawie dwóch lat gra w planszówki – zarówno w te proste, polegające głównie na rzucaniu kostką, jak i te trudniejsze, wymagające strategicznego myślenia.

Zebrałam kilka propozycji najlepszych gier planszowych, które moim zdaniem (i zdaniem mojej córki!), nie mają sobie równych i do tego, kosztują naprawdę niewiele.

Najlepsze gry na początek (od 3. roku życia)

Z moich obserwacji wynika, że granie warto jest zacząć od tych najprostszych i najtańszych gier, niekoniecznie planszowych. Zanim wydasz sporą sumę pieniędzy na planszówki, musisz zaobserwować, czy twoje dziecko w ogóle lubi ten rodzaj rozrywki – a z rozmów z innymi mamami, wiem, że nie zawsze tak jest. Spokojnie – nie oznacza to, że tak już zostanie. Wiedziałam, że moja córka polubi gry, bo odkąd skończyła dwa lata, lubiła wszelkiego rodzaju karty memo, polegające na zapamiętywaniu położenia poszczególnych obrazków. Miała z tego ogromną satysfakcję i co mnie zdziwiło, ogromne do tego zacięcie. Po memo przyszedł czas na Doble. A po Doble… cóż, Melania ma całą szufladę planszówek. Oto kilka naszych ulubionych gier planszowych.

PORADA: zacznij od najprostszych gier, niekoniecznie typowych planszówek. Sięgnij po chińczyka, karty memo i bierki. To gry, które są kompletnie od siebie różne, jednak wskażą ci, jaki rodzaj rozrywki dziecko lubi najbardziej. Każdą z tych gier kupisz w granicach 20 złotych.

Zobacz także

Najlepsze gry planszowe dla dziecka powyżej 3 lat

Skoczki

Fantastyczna gra zręcznościowa. Każdy gracz ma do dyspozycji stożki w określonym kolorze, a także wyrzutnię. Na wyrzutnię kładzie się stożek (czyli skoczka) i wyrzuca się tak, aby trafił on w dopasowane do niego miejsce na planszy. Pierwsze kilka wyrzutów może być nieudane, jednak kiedy już opanuje się zasady gry, wciąga ona jak żadna inna. Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Ponadto skoczki dostępne są w wersji klasycznej, a także w wersji z ulubionymi postaciami z bajek dla dzieci (np. Psi Patrol, Rodzina Treflików, Kicia Kocia). Cena Skoczków wynosi od 30 do 45 złotych.

Materiały prasowe

Chińczyk

Bardzo prosta gra, polegająca na przesuwaniu pionków o wyrzuconą liczbę oczek. Pionki przeciwników można zbijać, dzięki czemu można przyśpieszyć wygraną. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3. roku życia, a kupić ją można za 20-30 złotych.

Materiały prasowe

Dzieci z Carcassonne

To planszówka z prawdziwego zdarzenia! Fabuła rozgrywa się we francuskim miasteczku Carcassonne. Tytułowe dzieci z Carcassone z okazji święta narodowego rozbiegły się po miasteczku, chcąc złapać zwierzątka, które wypuszczono z zagród. Zadaniem graczy jest ułożenie dróg w miasteczku tak, aby zwierzęta mogły wrócić do zagrody. Kiedy droga jest ułożona z obu stron, można postawić na niej swój pionek. Wygrywa osoba, która najszybciej pozbędzie się pionków. To gra, która przede wszystkim rozwija spostrzegawczość i strategiczne myślenie. Nie ma tu liczenia punktów, nie jest to typowa rozgrywka, w której liczy się wygrana, tylko znalezienie rozwiązania. Dzieci z Carcassonne przeznaczone są dla dzieci od 4. roku życia, jednak moim zdaniem spokojnie można zagrać w nią z 3-latkiem. Kosztuję około 70 złotych i jest warta swojej ceny!

Materiały prasowe

Grzybobranie

Ładna gra planszowa, która dodatkowo zawiera elementy przestrzenne. Zasady są bardzo proste – gra opiera się na losowych wyrzutach kostką. Jeśli na polu, na którym stanie gracz, znajdują się grzybki, zbiera je on do swojego koszyczka. Ten, kto zbierze ich najwięcej, wygrywa. To gra z tych emocjonujących, rozrywkowych, polegających na wygrywaniu. Nie ma tu walorów edukacyjnych, ale przecież nie zawsze o to chodzi w planszówkach. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 4. roku życia – moim zdaniem jednak poradzi sobie z nią także 3-latek.

Materiały prasowe

Gorący Ziemniak

Gorący Ziemniak to gra, która wymaga już szerszej wiedzy ogólnej, dlatego też przeznaczona jest dla dzieci powyżej 4. roku życia. Zasady gry są proste – jeden z graczy zadaje pytanie, drugi kręci bączkiem, który odmierza czas. Osoba kręcąca bączkiem musi odpowiedzieć na zadanie pytanie i jak najszybciej przekazać ziemniaka kolejnej osobie. Ziemniak krąży pomiędzy graczami do momentu, aż bączek odmierzający czas przestanie się kręcić — osoba, która w tym momencie trzymała ziemniaka, spada o jedno pole na planszy. To gra pod presją czasu, wymagająca wiedzy i kojarzenia faktów, dlatego też polecam ją dzieciom od 4. roku życia. Kosztuje ok. 70 złotych, jednak często można kupić ją w promocji.

Materiały prasowe

5 Sekund Junior

Fantastyczna gra, która bawi dorosłych i dzieci. Zasady są bardzo proste. Jeden z graczy zadaje pytanie dotyczące skojarzenia z danym słowem. Zadaniem odpowiadającego jest podanie 3 skojarzeń z danym słowem w ciągu 5 sekund. Gra zawiera aż 708 pytań, dzięki czemu będziecie mogli grać w nią przez długi czas. Ponadto można grać w nią na kilka sposobów, utrudniając sobie rozgrywkę. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 6. roku życia, kosztuje 70 złotych, jednak często można znaleźć ją w promocji za około 50 złotych.

Materiały prasowe

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama