Drewniane czy tradycyjne? Które klocki lepiej się sprawdzą?
Chciałabyś, aby twoje dziecko rozpoczęło przygodę z klockami, ale nie wiesz, jakie będą najlepsze na początek? A może masz w domu przedszkolaka, który chce zacząć budować bardziej skomplikowane konstrukcje? Sprawdź, jakie klocki wybrać!
Zwykle wydaje nam się, że to, co drewniane, jest porządne, a plastikowe – kiepskiej jakości. Wybierając zabawki dla dzieci, wolimy zapłacić więcej i kupić coś trwalszego i często ładniejszego. Też tak robisz? A co z klockami? Czy te tradycyjne, plastikowe nie są równie dobre (a może nawet lepsze) niż drewniane? Postanowiłyśmy to przeanalizować. Oto wyniki!
Na co zwracać uwagę przy wyborze klocków dla dziecka?
Niezależnie od tego, jakie klocki dla dziecka zamierzasz kupić, drewniane czy tradycyjne, powinnaś wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak:
- jakość wykonania: wybieraj raczej produkty znanych, cenionych marek, wówczas będziesz miała pewność, że klocki są właściwie wykonane i nic się za chwilę nie popsuje;
- atesty: zabawki dopuszczane do obrotu na terenie Unii Europejskiej muszą je posiadać, jeśli jednak są sprowadzane spoza Europy, niekoniecznie;
- wielkość elementów: tu zachowaj szczególną ostrożność. Nawet najdroższe, najpiękniejsze klocki mogą być niebezpieczne, jeśli są niedostosowane do wieku dziecka i zawierają drobne elementy, które mogłoby połknąć.
Wszystkie te cechy wpływają na bezpieczeństwo zabawy, dlatego nie powinny być ci obojętne.
Cechy klocków drewnianych
Klocki wykonane z drewna to zabawka ponadczasowa. Są szczególnie polecane przez psychologów. Ich największymi zaletami są:
- trwałość,
- prostota wykonania,
- duże elementy,
- ekologiczny materiał,
- uniwersalność — nadają się dla dzieci w różnym wieku,
- piękny wygląd.
Jeśli wykonane są z naturalnego drewna, są w pełni bezpieczne nawet dla najmłodszych, którzy sprawdzają wszystko, wkładając to do buzi. Mają też jednak swoje minusy. Należą do nich:
- mała trwałość konstruowanych budowli,
- możliwość narażenia dziecka na kontakt z toksycznymi farbami i lakierami w przypadku klocków słabej jakości,
- mniejsza odporność na wilgoć,
- zbyt mała możliwość konstruowania budowli dla starszych dzieci.
Cechy klocków tradycyjnych
Plastikowe klocki wciskane typu Lego to z pewnością synonim udanego dzieciństwa. Każde dziecko o nich marzy i chętnie nimi buduje. I może to robić latami, ponieważ obecnie produkowane klocki wykonywane są tworzyw, które są w stanie wiele wytrzymać. Nie ustępują zatem w trwałości klockom drewnianym. Poza tym klocki tradycyjne:
- dostępne są w setkach zestawów, które można łączyć,
- pozwalają na budowanie trwałych, nieburzących się konstrukcji,
- mają różne kształty, kolory i rozmiary,
- są łatwe w utrzymaniu czystości.
Przy ich wyborze należy jednak zwracać szczególną uwagę na jakość wykonania. Plastikowe klocki niskiej jakości mają wiele wad, takich jak:
- trudności z dopasowaniem poszczególnych elementów,
- podatność na zniszczenia.
Klocki plastikowe świetnie sprawdzą się dla starszych dzieci, które chcą budować bardziej zaawansowane konstrukcje. Natomiast w przypadku niemowląt i małych dzieci trzeba bardzo uważać na to, czy nie zawierają małych elementów. Bezwzględnie muszą być one dostosowane do wieku dziecka.
Które klocki lepsze — drewniane czy tradycyjne?
Wybierając klocki dla swojego dziecka, dostosuj je do jego wieku. Z reguły klocki drewniane znakomicie się sprawdzają jako pierwsze klocki z uwagi na swoją prostotę. Dla starszaka mogą już one dawać za małe możliwości, dlatego przedszkolakowi lepiej jest kupować plastikowe klocki typu Lego czy Lego Duplo. Warto też jednak wziąć pod uwagę indywidualne preferencje każdego malca.
Zobacz też:
- Twoje dziecko uwielbia LEGO? Świetnie! Możesz na tym zarobić
- Drewniane klocki z dźwiękiem - zabawa sensoryczna
- Zabawa i zabawki według Doroty Zawadzkiej