Reklama

Książki dla 4-latków muszą być naprawdę ciekawe i mądre, bo 4-latek to już bardzo wymagający czytelnik. I nie zawsze wystarczy postawić na pierwszą lepszą książkę z etykietą „nowość”. Pamiętaj też, że każde dziecko jest inne i każde ma prawo do swych ukochanych książek. Jakie książki wybrać dla 4-latka? Mamy nadzieję, że nasze (sprawdzone) propozycje zainspirują do bardzo owocnych odkryć.

Reklama

Najszczęśliwsza książka pod chmurką – dla dziewczynki i chłopca

Tytuł: Najszczęśliwsza książka pod chmurką

Autor: Nina Peret

Ilustracje: Nina Peret

Rok wydania: 2022 (Wydawnictwo Słowne)

Propozycja dla czterolatków (i nie tylko), których wyobraźnia nie zna granic. Ta książka obrazkowa pozwoli dzieciom tworzyć wyjątkowe opowieści. I budzić wyjątkowo pozytywne emocje. Jak? W myśl zasady: „Najbardziej na świecie szczęście lubi bujać w wyobraźni, bo...tam wszystko jest możliwe!”

Moc inspirujących ilustracji pełnych detali sprawi, że każde spotkanie z tą książką przyniesie kolejne, piękne historie. Takie, których jeszcze nikt nie zna, a w waszej rodzinie mogą zostać zapamiętane na zawsze.

Wyd. Słowne Młode

Dzika książka o dzikach i ich kuzynach – pozycja edukacyjna

Tytuł: Dzika książka o dzikach i ich kuzynach

Autor: Jola Richter-Magnuszewska

Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska

Rok wydania: 2020 (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Lojalnie ostrzegam wszystkich rodziców przed tą książką. Musiałam czytać ją swojej czterolatce wieczór w wieczór, przez kilka miesięcy... Doszło do tego, że całe jej fragmenty znała na pamięć i była draka, gdy tylko się przejęzyczyłam lub próbowałam pominąć któreś zdanie. Do tego, przez całą zimę chodziła w czapce przypominającej łeb dzika, a na torcie urodzinowym pyszniła się wataha dzików z masy cukrowej.

Z drugiej strony jestem w stanie zrozumieć dziecko, które zachwyci się dzikimi zwierzętami opisanymi i „orysowanymi” w ten sposób. Świat dzików, ich „język”, zwyczaje, budowa ciała, tropy, dziczy kuzyni rozsiani po całym świecie.... A nawet znaczenie w mitach i religiach. Do tego fantastyczne ilustracje i spora dawka humoru! Takie książki edukacyjne lubimy najbardziej.

Podsumowując: nie możemy nie polecać.

Wyd. Nasza Księgarnia

Słoneczne jajo – potwierdzony bestseller dla 4-latka

Tytuł: Słoneczne jajo

Autor: Elsa Beskow

Ilustracje: Elsa Beskow

Rok wydania: 2010 (Wydawnictwo Zakamarki)

Pierwsze wydanie tej książki pojawiło się w 1932 roku. W publikacji z 2010 roku zobaczycie te same, przedwojenne, przepiękne ilustracje. I poznacie historię pewnej córki elfów, która wraz z przyjaciółmi mieszka w pewnym skandynawskim lesie. Gdzie wiosną kwitną przylaszczki, Wesoła Żaba prowadzi restaurację, skrzat Szyszka dokazuje, aż... nie wiadomo skąd pojawia się tajemnicze jajo. Według córki elfów należy do słońca i wykluje się zeń małe słoneczko... Wiewiórka i wrona trochę odzierają sytuację z poetyckiego nastoju, za to zięba wyjaśnia wszystko. Nawet zabiera córkę elfów do ciepłych krajów, gdzie rosną pomarańczowe drzewka.

Moja córka poznała tę książkę właśnie w wieku 4 lat i była zachwycona. Egzemplarz miał też rundę honorową po domach naszych przyjaciół, gdzie zrobił furorę. Jest więc bardzo prawdopodobne, że i wam bardzo się spodoba.

Wyd. Zakamarki

Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci – idealna książka dla zestresowanego 4-latka

Tytuł: Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci

Autor: Anna Olejnik

Ilustracje: Ewelina Kolk

Rok wydania: 2021 (Wydawnictwo Zielona Sowa)

Jedna z naszych ulubionych książek. Idealna dla 4-latków (oraz starszych dzieci), które potrzebują nieco się wyciszyć, rozluźnić, zrelaksować. Oczywiście wyobrażanki potrafią mieć również zbawienny wpływ na zestresowanych i spiętych dorosłych.

Autorka w prosty sposób prezentuje bardzo przyjemne ćwiczenia, które niemal natychmiast przeganiają nudę i napięcie. Nasze ulubione wyobrażanki to: wzdychanki, ciasto czekoladowe i kropla miodu.

Wyd. Zielona Sowa


Mała kaszalotka i tajemnica nocy – mądra książka z niespodzianką

Tytuł: Mała kaszalotka i tajemnica nocy

Autor: Paulina Chmurska

Ilustracje: Elka Grądziel

Rok wydania: 2021 (Wydawnictwo Wilga)

Książka dla 4-latków, która może spodobać się zarówno ich młodszemu jak i starszemu rodzeństwu. A to dlatego, że Paulina Chmurska wraz z Elką Grądziel zapraszają w niezwykłą podróż. Któż oprze się nocnej wyprawie po głębinach oceanów razem z małą Kaszalotką i jej towarzyszką, świecącą Meduzą? Obstawiam, że skuszą się nawet dzieci, które trochę (lub bardzo) boją się ciemności...

To książka o przyjaźni, odwadze i... rozwadze, która jest niezbędna, by nie wpadać w tarapaty (jak na przykład stare sieci). W środku czeka niespodzianka, z powodu której dzieci same poproszą, byście zgasili światło.

Wyd. Wilga

Bocian z łąki. Tuli Tuli opowiada kto gdzie mieszka – pozycja edukacyjna

Tytuł: Bocian z łąki. Tuli Tuli opowiada kto gdzie mieszka

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak

Rok wydania: 2021 (Nasza Księgarnia)

Trzecia z cyklu książek o duszku Tuli Tuli, który towarzysząc różnym zwierzętom, pokazuje ich codzienne życie. Serwując przy tym moc ciekawostek na temat ich zwyczajów, diety i tego, co możemy zrobić, by żyło im się lepiej.

Kiedy po „Żółwiku z oceanu” i „Jeżyku z parku” ukazał się „Bocian z łąki”, od razu jasne było, że musimy mieć tę książkę w domowej biblioteczce. Stąd wiemy, że dorosły bocian może spać nie tylko w rodzinnym gnieździe. I że w ich menu goszczą nie tylko żaby. I że — choć bardzo by chciały — bociany nie zawsze wracają tam, gdzie przyszły na świat.

Wyd. Nasza Księgarnia

Jak mama została Indianką – książka dla 4-latków i… ich mam!

Tytuł: Jak mama została Indianką

Autor: Ulf Stark

Ilustracje: Mati Lepp

Rok wydania: 2018 (Wydawnictwo Zakamarki)

A to już książka dla czterolatków, którym w głowie się nie mieści, że ich mamy były kiedyś dziećmi. I że nawet teraz potrafią być (odrobinę) szalone. Tak jaka mama Ulfa, która pewnego dnia rzuca smażenie kotletów, rozpuszcza włosy i zabiera synka na spotkanie z prawdziwą przygodą. Ha, nawet skacze w Wysokiej Skały wprost do rzeki, nie mówiąc o tym, że pływa i łowi ryby... I potrafi cieszyć się z tęczy, którą widać gdy wypuszcza ustami „fontannę” wody.

To również książka dla nas, mam, które w obliczu codziennych obowiązków, zapominają, jak to jest „wrzucić na luz”. I że taki luz to super sprawa, zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieciaków. Uwaga, ta książka może podsunąć wam szalone pomysły...

Wyd. Zakamarki

Zobacz także:

Książki dla przedszkolaków

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama