lekarz, szczepionka, igła
Zdrowie

Brakuje obowiązkowych szczepionek! Sytuacja poprawi się w sierpniu?

Sprawa dotyczy głównie dzieci w wieku 6 lat, ale nie tylko. Chodzi o szczepionki bezkomórkowe przeciw błonnicy/tężcowi/krztuścowi. W większości aptek i przychodni nie można ich kupić.

Szczepionkę przeciw błonnicy, tężcowi i krztuścowi podaje się w kilku dawkach. Pierwszą (zdrowym dzieciom - pełnokomórkową) w drugim miesiącu życia, ostatnią w szóstym roku życia. Wcześniakom i dzieciom z tzw. grupy ryzyka oraz wszystkim dzieciom sześcioletnim podaje się szczepionkę dla dzieci bezkomórkową, której brakuje w całej Polsce. Podobno nie tylko w Polsce, ale w kilku krajach. Wynika to z problemów z produkcją tej szczepionki – można przeczytać w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zobacz: Kalendarz szczepień - najnowszy!

Czekać czy podawać inną szczepionkę?

– Gdy brakuje danej szczepionki, mamy dwa wyjścia. Albo przesuwamy szczepienie i czekamy do momentu, kiedy będzie można podać preparat, albo - podajemy inną szczepionkę. W tym wypadku preparat bezkomórkowy można zastąpić tzw. pełnokomórkowym. Ale decyzję o tym musi podjąć lekarz badający i znający dziecko – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.
Przeczytaj koniecznie: Szczepionka: poliwalentna, skojarzona, żywa, zabita… – co znaczą te określenia?

W oświadczeniu, które wydał GIS, czytamy, że "kilkumiesięczne przesunięcie terminu szczepienia dzieci w 6. roku życia dawką przypominającą szczepienia przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi z acelularnym komponentem krztuśca nie powinno wpłynąć na poziom uodpornienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi". Naszym zdaniem nie brzmi to jednoznacznie, zatem nie jest uspokajające.

Kolejne zapewnienia GIS-u brzmią: "realizacja planowanych dostaw szczepionek przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTaP) odbędzie się w sierpniu br". Tego będziemy pilnować, sprawdzać i pisać, jak wygląda sytuacja.

To ważne! Pamiętaj, by po każdym szczepieniu uważnie obserwować dziecko! Wydrukuj sobie kartę obserwacji dziecka po szczepieniu.

Przed jesienią dowiedz się więcej o szczepionkach dla dorosłych przeciwko grypie

Szczepienia przeciw pneumokokom – o co najczęściej pytają rodzice?

błonica
Adobe Stock
Zdrowie
Błonica – objawy, leczenie i szczepienie
Błonica, nazywana też dyfterytem, jest chorobą spowodowaną zakażeniem bakteryjnym. Najczęściej atakuje dzieci i może mieć poważne powikłania. Najlepszą ochroną przed błonicą jest szczepionka DTP podawana dzieciom w ramach kalendarza szczepień.

Błonica to jedna z chorób zakaźnych, atakująca głównie dzieci. Najbardziej powszechna jest błonica gardła i krtani. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z bakteriami maczugowca błonicy. Spis treści: Błonica: co to za choroba? Przyczyny błonicy Błonica – objawy Leczenie błonicy Powikłania po błonicy Szczepionka na błonicę NOP po szczepieniu przeciwko błonicy Po co szczepić na błonicę? Błonica: co to za choroba? Błonica ( dyfteryt ) to choroba zakaźna groźna zwłaszcza w przypadku dzieci. Jej nazwa pochodzi od tzw. błon rzekomych, które pojawiają się w miejscu zakażenia. Błony wyglądają jak szary nalot – próba jego usunięcia powoduje krwawienia. Błonica może prowadzić do znacznych uszkodzeń różnych narządów wewnętrznych , takich jak serce, wątroba, nerki. Niewłaściwe leczenie dyfterytu może prowadzić do śmierci. Przyczyny błonicy Zachorowanie na błonicę powodują bakterie (konkretnie: bakterie maczugowca błonicy), zaatakowane przez wirusy (bakteriofagi). Przedostają się one do organizmu przez nos lub przez usta i kolonizują górne drogi oddechowe dziecka, wywołując chorobę. Produkowana przez bakterie toksyna błonicza może powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jak można się zakazić maczugowcem błonicy? Błonica jest chorobą wysoce zaraźliwą . Bakterie maczugowca odpowiedzialne za przenoszenie błonicy mogą przedostać się do organizmu: drogą kropelkową (gdy inna chora osoba kichnie lub kaszlnie w kierunku dziecka), przez kontakt z osobą chorą na dyfteryt (a także z nosicielem choroby). Dyfteryt nie daje o sobie znać od razu po zakażeniu, dlatego drogi zakażania są łatwe. Nie sposób przewidzieć, czy osoba, która dotyka dziecko lub niechcący kichnie, nie ma akurat błonicy w początkowej fazie, która nie daje jeszcze objawów. Błonica – objawy...

Szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2018! Wiemy, które szczepienia są obowiązkowe
Kalendarz szczepień obowiązkowych bardzo zmienił się w 2017 roku. Co nas czeka w 2018 roku? Poznaj terminy, kiedy powinnaś zaszczepić dziecko w 2018 roku. Które szczepionki są obowiązkowe, a które zalecane?

Dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. są szczepione obowiązkowo szczepionką przeciw pneumokokom – była to ważna zmiana w kalendarzu szczepień na 2017 rok . W kalendarzu szczepień 2018 nie została dodana żadna nowa szczepionka. Warto jednak pamiętać, że ostateczną decyzję co do terminów podawania poszczególnych szczepionek podejmuje lekarz opiekujący się dzieckiem. To on decyduje o liczbie i rodzaju szczepień w czasie jednej wizyty szczepiennej. Szczepienia niemowląt w 2018 roku W ciągu pierwszych 24. godzin po urodzeniu dziecko dostanie szczepionki przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (pierwsza dawka), gruźlicy . Uwaga: dziecko może dostać szczepionkę w terminie późniejszym, ale przed wypisaniem z oddziału noworodkowego . Zobacz także: Kiedy możesz nie zaszczepić noworodka W 2. miesiącu życia (po ukończeniu 6. tygodnia) dziecko dostanie szczepionki przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (druga dawka), błonicy, tężcowi i krztuścowi (pierwsza dawka), HiB (Haemophilus influenzae typu B (pierwsza dawka), pneumokokom (pierwsza dawka). Uwaga: dzieci z przeciwwskazaniem do szczepienia przecie krztuścowi szczepionką pełnokomórkową oraz dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży (wcześniaki), a także dzieci z masą urodzeniową poniżej 2500 g należy szczepić szczepionką z bezkomórkowym komponentem krztuśca. Zobacz także: Czym różnią się szczepionki przeciw krztuścowi? W 4. miesiącu (po 8. tygodniach od poprzedniego szczepienia) dziecko dostanie szczepionki przeciw: błonicy, tężcowi i krztuścowi (druga dawka), HiB (Haemophilus influenzae typu B (druga dawka), pneumokokom (druga dawka), polio (pierwsza dawka). Zobacz także: Jakie szczepionki przeciw pneumokokom w 2018 dostaną dzieci? W 5-6. miesiącu (po 8. tygodniach od poprzedniego szczepienia) dziecko dostanie szczepionki...

kalendarz szczepień, 2. rok życia
Panthermedia
Zdrowie
Kalendarz szczepień na 2. rok życia
W drugim roku życia również czekają Twojego malucha szczepienia. Zobacz jakie.

  Wiek Szczepienie obowiązkowe przeciw Uwagi 13-14 miesiąc życia ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE - podskórnie żywą szczepionką skojarzoną (pierwsza dawka) Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na odrę, świnkę lub różyczkę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, należy ją podać po upływie nie wcześniej niż po 4 tygodniach od wyzdrowienia. 16-18 miesiąc życia BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI (czwarta dawka) - podskórnie lub domięśniowo szczepionę DTP Czwarta dawka, uzupełniająca szczepienia podstawowego DTP i trzecia dawka uzupełniająca szczepienia podstawowego przeciw polio. Dzieci z przeciwwskazaniami do podania preparatu zawierającego komórkowy komponent krztuśca, które w pierwszym roku życia otrzymały trzy dawki DTaP, należy zaszczepić domięśniowo czwartą dawkę DTaP.   POLIOMYELITIS - podskórnie lub domięśniowo szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa)- (trzecia dawka).     zakażeniom HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b - domięśniowo lub podskórnie Czwarta dawka, uzupełniająca szczepienia podstawowego przeciw HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b.     Informacje uzupełniające: A. SZCZEPIENIA PRZECIW ODRZE, ŚWINCE I RÓŻYCZCE 1. Szczepienie podstawowe skojarzoną szczepionką potrójną przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać w 13-14 miesiącu życia. B. SZCZEPIENIA PRZECIW POLIOMYELITIS 1. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Certyfikacji Eradykacji Poliomyelitis, w celu wyeliminowania zachorowań towarzyszących szczepieniom, wprowadzono dla wszystkich niemowląt szczepionkę zabitą (IPV) jako pierwsze dwie dawki szczepienia. I dawkę podaje się podskórnie lub domięśniowo na przełomie 3 i 4 miesiąca życia (po 6 tygodniach od szczepienia poprzedniego) jednocześnie z drugą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak