Szkarlatyna – kiedy zaraża, jak długo?
Warto wiedzieć, jak długo chory powinien być odseparowany od innych dzieci, by nie doszło do zarażenia.
Szkarlatyna, inaczej zwana płonicą, to rzadka, ale poważna choroba, która może prowadzić do groźnych powikłań. Nie ma na nią szczepionki. Zakażeniu towarzyszy charakterystyczna wysypka i wysoka gorączka. Zakażają się głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale choroba może też dotknąć dorosłych.
Jak można się zarazić szkarlatyną?
Szkarlatyna jest wywołana przez bakterię – paciorkowca z grupy A. Szkarlatyną można się zarazić przez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem paciorkowca, a także drogą kropelkową (np. podczas kichania czy kaszlu) oraz poprzez zakażone przedmioty np. zabawki.
Warto wiedzieć również, że szkarlatyną można się zarazić od osoby chorującej na anginę, gdyż wywołują ją także paciorkowce. To, czy dziecko zarazi się szkarlatyną, czy anginą, zależy od jego odporności. Od momentu wniknięcia drobnoustroju do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów szkarlatyny upływa na ogół od 2 do 5 dni.
Szkarlatyna: kiedy zaraża?
Szkarlatyna jest chorobą wysoce zakaźną. Osoba zakażona lub chora na szkarlatynę może innych zakażać nawet przez 21 dni, jeśli nie zostanie podjęte leczenie. To długo. W tym czasie należy ograniczyć kontakty międzyludzkie i pozostawać w domu.
Szkarlatyna – kiedy nie zaraża? Jeśli chory rozpocznie leczenie, czyli odpowiednią antybiotykoterapię, już po 24 godzinach przestaje zakażać i nie musi być izolowany od otoczenia.
Ile razy choruje się na płonicę?
Szkarlatynę wywołuje kilka różnych szczepów paciorkowca, dlatego można chorować więcej niż raz. Niestety, nie ma szczepionki przeciw szkarlatynie. Szkarlatyną zarazić można się nie tylko od osoby na nią chorej, ale także od kogoś, kto niedawno wyzdrowiał, bądź od zdrowego nosiciela bakterii (choć to nie zdarza się często).
Zobacz też:
- Jak oglądać gardło chorego dziecka?
- Czy to szkarlatyna, czy angina?
- Katalog chorób zakaźnych wieku dziecięcego