Zdrowie

Czy Facebook może pomóc uratować zdrowie dziecka?

Ta historia mogła się skończyć bardzo źle. Dzięki popularności Facebooka 3-letnia Rylee uniknęła zeza, niedowidzenia, a nawet całkowitej ślepoty.

Niby zwykłe zdjęcie uśmiechniętego dziecka, jakich miliony matek umieszczają w sieci, a jednak jedna z użytkowniczek zauważyła w nim coś dziwnego, niepokojącego, co uratowało wzrok 3-letniej dziewczynce.

Tary Taylor zamieściła na Facebooku zdjęcie uśmiechniętej twarzy swojej córeczki i chwilę później dowiedziała się, ze jest ona ciężko chora! To, co przegapili lekarze, zauważyła jedna z użytkowniczek Facebooka.
Zdjęcie małej Rylee ciszyło się dużą popularnością na Facebooku, wiele osób kliknęło "Like it" (Lubię to). Jedna z przyjaciółek Tary - Stacy Carter zobaczyła w nim coś więcej niż tylko piękny uśmiech dziecka – nietypową poświatę w lewym oku dziewczynki. Wiedziała, że może ona oznaczać poważną chorobę, ponieważ syn jej znajomych cierpiał na chorobę mającą dokładnie takie same symptomy. Natychmiast zareagowała wysyłając do Taylor wiadomość: "Cześć, to może nic nie znaczyć, ale warto sprawdzić, czy z okiem Rylee  nie dzieje się coś naprawdę złego". Mimo że rodzice Rylee na co dzień nie zauważyli u dziecka żadnych niepokojących zmian (dopiero na zdjęciu błysk flasza spowodował uwidocznienie nietypowej plamki) postanowili nie bagatelizować sprawy i skonsultować się z lekarzem. Po 3 wizytach lekarskich, tydzień od wiadomości  Stacy Carter u 3-latki zdiagnozowano niezwykle rzadką chorobę naczyń Coatsa (występuje ona u 0,09 na 100 000 osób w populacji). Nieleczona choroba Coatsa często powoduje ślepotę. Zazwyczaj wykrywana w znacznie późniejszym etapie, gdy występują już problemy ze wzrokiem.
Dzięki koleżance z Facebooku diagnosta choroby u  Rylee nastąpiła na bardzo wczesnym etapie. Dziewczynka jest już po 2 operacjach i zdrowiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.Zobacz też: Atak mamusiek na Facebooku

Czy znacie inne podobne przypadki, w których Facebook okazał się niezwykle pomocny? - piszcie w komentarzach

maluch, rodzice, smutek
Gry i zabawy
Alarmujące wyniki badań - 8 na 10 rodziców nie ma czasu na zabawę z dziećmi!
Czy znajdujesz czas na zabawę z dzieckiem? Jeśli tak, to należysz zaledwie do 17% rodziców, którzy to robią – informuje Instytut Millward Brown.

Czy potrafisz bawić się ze swoim dzieckiem? Wiesz, co sprawia mu przyjemność? Panuje powszechne przekonanie, że aktywności proponowane naszym dzieciom powinny być ambitne, edukować  oraz gwarantować zdobywanie nowych umiejętności. Mając w pamięci to przekonanie po powrocie z pracy brak nam już sił na wymyślanie tego typu rozrywek, więc często rezygnujemy z nich wcale. A przecież ze zwykłych czynności takie jak sprzątanie, gotowanie również można uczynić zabawę. Nieadekwatne wyobrażenia mamy również na temat czasu, który powinniśmy każdego dnia ze swoim dzieckiem spędzić –   badania pokazały, że w dni robocze rodzice uważają, że powinni poświęcać swoim potomkom prawie 7,5h. Zapominamy, że nie musimy organizować dzieciom "ekstra czasu" - " czasem dobrze spędzonym z dzieckiem " mogą być też codzienne wspólne zajęcia , jak np. przygotowywanie kolacji. Alarmujące wyniki badań nad zabawą rodziców z dziećmi Aż ponad połowa ankietowanych rodziców deklaruje, że nie potrafi bawić się ze swoim dzieckiem ! Tyle samo z nich woli wysyłać swoje dzieci na zajęcia dodatkowe niż samemu inicjować zabawy.   Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe [CMS_PAGE_BREAK] Zabawki dla dzieci zamiast zabawy Rodzice często wolą kupić dziecku kolejną zabawkę, która ma zająć je na dłużej, by dać im czas odpocząć. Ponad 80% rodziców uważa, że dzieci posiadają za dużo zabawek , jednak nie potrafią się nimi bawić. Przy czym co 7 rodzić twierdzi, że drogie zabawki psują to, co w zabawie najważniejsze. Aż 80% rodziców uważa, że ich dzieci są przeładowane technologią, przy czym 7 na 10 rodziców dostrzega zalety tego, że ich dzieci przesiadują godzinami przed komputerem . Czas na zabawę z dzieckiem Aż 7 na 10 rodziców chciałoby, aby ich dzieci potrafiły...

test na autyzm
Adobe Stock
Zdrowie
Test na autyzm - jak diagnozować to zaburzenie?
Test na autyzm jest jednym ze sposobów diagnozy tego zaburzenia. Nie istnieje żadna metoda diagnostyczna, która samodzielnie wystarcza, by zdiagnozować zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Przy diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu może pomóc test na autyzm, jednak prawidłowa diagnoza powinna bazować na wywiadzie z rodzicami, obserwacji dziecka, ewentualnie dodatkowych badaniach i testach. Testy na autyzm online, który rodzice mogą w różnej formie znaleźć w internecie, mogą jedynie być wstępną oceną rozwoju dziecka, która ukaże pewnie nieprawidłowości.  Spis treści: Test na autyzm online Test na autyzm u dwulatka Autyzm wczesnodziecięcy - test Kiedy można wykryć autyzm? Objawy autyzmu Skąd się bierze autyzm? Test na autyzm online Test na autyzm online dostępny jest w internecie, nie jest to jednak test diagnostyczny. Służy on jedynie do wstępnej oceny rozwoju dziecka, może przybliżyć ewentualne nieprawidłowości. Takie testy na autyzm online pomagają rozpoznać ryzyko wystąpienia autyzmu u dzieci . Pamiętaj, że kolejnym krokiem musi być wizyta u specjalisty. Jeśli zachowanie dziecka jest dla ciebie niepokojące, możesz skorzystać z takich ankiet i testów na autyzm online. Oto niektóre z nich: QCHAT - jest to kwestionariusz symptomów autyzmu. Jest przeznaczony do badania dzieci w wieku od 18 do 24 miesięcy. Składa się z dwudziestu pięciu pozycji, do których ustosunkowuje się rodzic dziecka. M-CHAT-RF - to darmowe, dwustopniowe narzędzie przesiewowe, które jest stosowane, by ocenić, czy dziecko może mieć autyzm. Przeznaczone jest do regularnych obserwacji dzieci w wieku 16-30 miesięcy. Pozwala ocenić, czy u danego dziecka ryzyko wystąpienia autyzmu jako niskie, średnie lub wysokie, bazując na wypełnionym przez rodziców kwestionariuszu. Składa się on z 20 pytań. Kwestionariusz CHAT (Checklist for Autism in Toddlers) - jest to popularne badanie, które ułatwia wykrycie autyzmu u małych dzieci. Test przeznaczony jest do oceny dzieci 16-18-miesięcznych. Pytania skierowane są do rodzica, odpowiada on na nie tak...

pomóż Adasiowi rozwiązać zadanie, kampania społeczna, przemoc wobec dzieci
materiały prasowe
Aktualności
Od ciebie zależy, czy Adaś dostanie lanie! - film
Niby proste zadanie matematyczne, ale jeśli się pomylisz … Ta interaktywna kampania rozprzestrzenia się po internecie jak wirus ... i bardzo dobrze!

Twoim zadaniem jest pomoc kilkulatkowi w rozwiązaniu równania. Zanim jednak przystąpisz do obliczeń, usłyszysz wykrzyczane dosadne słowa ojca Adasia: "Wiesz, ile to jest 3-3? Zero kompletne zero tak jak ty!". Po takim przekazie spróbuj rozwiązać zadanie. Czy nie ogarnie cię strach? Co się stanie, gdy się pomylisz? Tobie nic, a za to Adaś usłyszy od zdejmującego pasek ojca: " Pod ścianę debilu! ". Mocna, wstrząsająca, przerażająca – takie słowa same nasuwają się po obejrzeniu kampanii Fundacji Dzieci Niczyje . Jej celem jest wpisanie się w pamięć numeru KRS fundacji, a tym samym przekazanie 1% na rzecz organizacji. Akcja uświadamia, jak może wyglądać codzienność dzieci doświadczających przemocy. Wskazuje też, co możemy zrobić, aby przerwać ich dramat. Misją Fundacji Dzieci Niczyje jest ochrona i zapewnienie bezpiecznego dzieciństwa każdemu dziecku. Pomaga ona dzieciom, które doświadczyły przemocy.   Pomóż więc Adasiowi rozwiązać zadanie >>

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz