mycie rąk chroni przed bostonką
Fotolia.com
Zdrowie

Jak uniknąć zarażenia chorobą bostońską?

Wirus bostonki atakuje nasze przedszkola. Warto wiedzieć, jak uchronić dziecko przed zarażeniem chorobą. Mycie rąk to podstawa. Co jeszcze jest ważne w profilaktyce bostonki? Sprawdź!

Choroba ust, dłoni i stóp, czyli inaczej bostonka, to coraz częstsza przypadłość dzieci do 10. roku życia, a głównie przedszkolaków.  Objawy choroby bostońskiej to przede wszystkim wysypka wokół ust, na stopach idłoniach. 
Bostonka jest chorobą wirusową, jedną z „chorób brudnych rąk”, czyli tych przenoszonych np. przez zabawę tymi samymi zabawkami, co zarażone dziecko czy korzystania z tej samej toalety (ba, wystarczy dotknięcie klamki!). Najważniejsze więc w profilaktyce choroby bostońskiej jest przestrzeganie zasad higieny. Jak zatem zminimalizować prawdopodobieństwo złapania bostonki przez malucha? Podpowiadamy:

  • restrykcyjnie przestrzegajcie zasad higieny – naucz malucha częstszego mycia rąk
  • dopilnuj, żeby – jeśli w grupie panuje bostonka –  po powrocie dziecka z przedszkola, jego rzeczy wylądowały w pralce
  • poproś dziecko (i panią wychowawczynię, by tego dopilnowała w miarę możliwości), by nie korzystało ze sztućców i kubków innych dzieci, a także nie częstował się ich  jedzeniem
  • unikajcie bezpośredniego kontaktu z chorymi na bostonkę

Sprawdź koniecznie:
Tak wygląda wysypka bostonki – zobacz zdjęcia!
Uważaj na choroby wirusowe


 

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

bostonka
Fotolia.com
Zdrowie
Dziecku schodzą paznokcie? Ten objaw też towarzyszy bostonce
Pod paznokciami dziecka pojawiły się białe pęcherzyki i płytki zaczęły odstawać od paluszków lub schodzić warstwami? To prawdopodobnie jeden ze skutków choroby bostońskiej.

Twoje dziecko przechodziło chorobę bostońską ? Myślałaś, że po tym, jak zniknęła uciążliwa wysypka, macie bostonkę z głowy? Niestety, ona lubi wracać... Po 3-4 tygodniach krostki bostonki mogą ponownie zaatakować dziecko, mało tego – zauważono, że maluchom, które przechodziły bostonkę, czasami dodatkowo schodzą paznokcie.  Zobacz zdjęcia wysypki bostonki .  Łuszczenie się suchej skóry po bostonce Mimo, że zeszła wysypka, po 3 tygodniach może się zdarzyć, że dziecku zacznie płatami schodzić skóra z dłoni i stóp – warstwami cienkimi jak pergamin. Skóra co prawda z łatwością odchodzi, ale warto wówczas pilnować dziecka, by nie skubało jej, bo mogą powstać ranki. Lekarz zazwyczaj zleca w takiej sytuacji specjalne maści , które zmniejszają łuszczenie się skóry . Schodzenie paznokci po chorobie bostońskiej Nawet cztery tygodnie po tym, jak zniknie wysypka, na nogach i dłoniach dziecku mogą zacząć schodzić kolejne warstwy paznokci . Wygląda to dość niepokojąco, bo nie widać żadnych innych objawów, paznokcie po prostu się odłamują dużymi powierzchniami i w ten sposób stopniowo schodzą. Niektórzy rodzice w takiej sytuacji naklejają na nóżkach i rączkach dziecka plasterki, bo zadarte fragmenty płytki paznokciowej zaczepiają o wszystko i sprawiają maluchowi ból. Zobacz też: Jak uniknąć zarażenia chorobą bostońską?

bostonka u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Bostonka u dzieci – objawy, leczenie, czas trwania [ZDJĘCIA]
Bostonka u dzieci objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, której towarzyszy wysypka. Choroba co pewien czas wybucha w przedszkolach czy szkołach. W początkowym stadium bywa mylona ze zwykłym przeziębieniem.

Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba wirusowa. Jej nazwa pochodzi od epidemii, którą zaobserwowano w amerykańskim mieście – Bostonie. Powodującego ją wirusa pierwszy raz opisano w 1958 roku. Dokonali tego Rhodes i Robinson, którym udało się wyizolować wirusa od chorych w Toronto w Kanadzie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o bostonce. Spis treści: Co to jest bostonka? Objawy bostonki u dzieci Jak wygląda bostonka u dzieci? [ZDJĘCIA] Przebieg bostonki u dzieci Powikłania po bostonce u dzieci Jak można się zarazić chorobą bostońską? Bostonka u dzieci – jak leczyć? Dziecko chore na bostonkę a spacer Jak chronić dziecko przed bostonką? Co to jest bostonka? Bostonka jest chorobą zakaźną wywoływaną najczęściej przez wirusy Coxsackie (A5, A9, A10, A16, B1, B3) i enterowirus 71. Choroba znana jest także jako wysypka bostońska, grypa bostońska czy ospa bostońska oraz jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej w skrócie HFMD (od angielskiego: Hand, Foot and Mouth Disease). O bostonce mówi się, że jest chorobą brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi wskutek niedostatecznej higieny rąk (po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluszki), a następnie przeniesieniu wirusów do jamy ustnej z przedmiotów wspólnego użytku, zabawek, czy jedzenia. Objawy bostonki u dzieci Na początku choroba może być mylona ze zwykłym przeziębieniem, zapaleniem gardła, anginą. Charakterystyczne objawy bostonki pojawiają się później. Pierwszymi objawami bostonki u dzieci są: złe samopoczucie utrata apetytu ból gardła . Kolejne objawy bostonki to: gorączka – temperatura rośnie do 38-39 stopni Celsjusza wysypka – pojawia się w ciągu 2 dni od zachorowania. Przypomina małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione...

bostonka w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Czy bostonka w ciąży jest niebezpieczna?
Bostonka w ciąży może zagrażać dziecku. Najbardziej niebezpieczna jest w pierwszym trymestrze ciąży – może prowadzić nawet do poronienia. Dlatego ciężarne powinny unikać zakażenia bostonką i innymi chorobami, które dla innych ludzi nie stanowią poważnego zagrożenia, ale dla rozwijającego się płodu mogą być bardzo niebezpieczne.

Bostonka to choroba ostatnio bardzo często zdarzająca się wśród dzieci poniżej 10. roku życia. Powoduje ją wirus Coxackie. Zachorowaniom szczególnie sprzyja późne lato i jesień. Wirus bostoński jest bardzo zakaźny, dlatego wiele kobiet w ciąży, które mają kontakt z dziećmi, obawia się, że się nim zarazi. I słusznie, bo choć na późniejszych etapach ciąży bostonka nie jest szczególnie groźna, to w pierwszym trymestrze może wyrządzić wiele szkód. Spis treści: Czy bostonka jest groźna w ciąży? Bostonka w 2. i 3. trymestrze ciąży Wirus bostoński w ciąży – leczenie Bostonka w ciąży – objawy Czy bostonka jest groźna w ciąży? To zależy od trymestru ciąży, w którym bostonka zaatakuje. Dr n. med. Marzena Jurczak–Czaplicka , ginekolog położnik z IMID w Warszawie tłumaczy, że wszelkie choroby wirusowe są najbardziej niebezpieczne dla kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. W tym czasie warto o siebie szczególnie dbać i unikać kontaktu z chorymi. Zarażenie chorobą bostońską i ciężki jej przebieg w 1. trymestrze może skutkować powstaniem wad u dziecka, a nawet spowodować poronienie. Na szczęście zarażenie bostonką w czasie przypadkowego kontaktu jest bardzo niskie. Bostonka w drugim i trzecim trymestrze ciąży Infekcje w 1. i 2. trymestrze ciąży zazwyczaj na szczęście nie są tak szkodliwe – mówi dr Jurczak-Czaplicka. Najmniejsze ryzyko niesie ze sobą zachorowanie na bostonkę w drugim trymestrze ciąży. Przechodzona w trzecim trymestrze może wywołać poród przedwczesny . Jednak aby doszło do takich komplikacji, przebieg choroby musi być ciężki – z wysoką gorączką i odwodnieniem. Ciężarne rzadko ciężko przechodzą zakażenie wirusem Coxackie, jeśli jednak tak się zdarzy, przyszła mama musi trafić do szpitala. Wirus bostoński w ciąży – leczenie – Dorośli lepiej znoszą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak