
Dawniej diagnozy bostonki (choroby bostońskiej) zdarzały się w Polsce raz, dwa razy w roku. Od kilku lat bostonka jest coraz powszechniejsza. Swą nazwę zawdzięcza miastu, w którym pierwszy raz zanotowano epidemię tej choroby – Bostonowi w Stanach Zjednoczonych.
Choroba bostońska nie jest groźna, jednak do przyjemnych nie należy. Gdy wysypka występuje w widocznych miejscach, jak np. na twarzy, trudno zapomnieć o niej nawet na chwilę.
Objawy bostonki u dzieci plus zdjęcia bostonki na twarzy
Bostonka najczęściej atakuje dzieci poniżej 10 roku życia, ale może dotknąć też dorosłych. Szczególnie narażone są na nią wychowawczynie w przedszkolach i żłobkach i oczywiście rodzice chorego dziecka.
Bostonka – objawy:
- gorączka – trwa maksymalnie kilka dni, nie przekracza 39 stopni,
- wysypka na twarzy – afty, a właściwie otwarte ranki, wrzody lub wypryski najsilniej atakują okolice ust dziecka,
- wysypka w jamie ustnej – pęcherze surowicze w gardle i jamie ustnej zmieniają się w owrzodzenia i nadżerki, powodując ból przy przełykaniu. To najbardziej dokuczliwy objaw bostonki,
- wysypka na dłoniach i stopach – dziecko wygląda, jakby miało czerwone skarpetki do kostek i czerwone, plamiaste rękawiczki,
- wysypka w pachwinach, między pośladkami, na udach – pojawia się rzadziej.

Leczenie bostonki: czy i jak można pozbyć się wysypki na twarzy?
Chorobę bostońską wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów, które są odpowiedzialne też między innymi za zatrucia pokarmowe. Skoro choroba bostońska to wirusówka, jej leczenie jest więc jedynie objawowe.
Jak leczyć bostonkę u dziecka:
- Najważniejsze jest nawadnianie – ale zadbanie o to, by dziecko dużo piło podczas choroby, może być trudne. Gdy bostonka wystąpi w jamie ustnej u dziecka, mogą pojawić się problemy z przełykaniem. Wypryski widoczne w buzi stają się otwartymi rankami, bardzo bolesnymi podczas przełykania. Aby ich nie podrażniać, najlepiej podawać choremu maluchowi chłodną wodę i chłodne posiłki. Należy unikać soków, które podrażniają nadżerki i powodują pieczenie.
- W przypadku wysokiej temperatury podajemy dziecku środki przeciwgorączkowe.
- Jeśli wysypka w jamie ustnej powoduje dyskomfort, utrudnia jedzenie i picie – można podać środek przeciwbólowy dla dzieci.
Zdjęcie wysypki na buzi u dziecka po kilku dniach od pojawienia się choroby bostońskiej:
Zobacz także: