Jak rozpoznać szkarlatynę u dziecka? [WIDEO]
Szkarlatyna to typowa choroba zakaźna dzieci w wieku przedszkolnym. Zobacz, co ją powoduje, jak ją rozpoznać i nie pomylić z anginą?
Szkarlatyna, inaczej zwana płonicą to typowa choroba zakaźna wieku dziecięcego. Atakuje ona przede wszystkim maluchy w wieku od 3 do 10 lat. O zakażenie nietrudno, zwłaszcza gdy dziecko przebywa w grupie rówieśniczej – w przedszkolu lub szkole (choć zarazić się może także od osoby dorosłej).
Szkarlatynę wywołują paciorkowce typu A, które przenoszą się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub chorym albo jego rzeczami, np. zabawkami czy ubraniem.
Objawy szkarlatyny u dziecka
Od momentu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów szkarlatyny upływa na ogół 2-5 dni. Objawy szkarlatyny to:
- Gorączka — temperatura ciała przy szkarlatynie jest wysoka, może sięgać nawet 40 st. C. Ból brzucha — mogą wystąpić także wymioty.
- Ból gardła – chore dziecko na szkarlatynę ma zaczerwienione gardło, może pojawić się też biały nalot na migdałach.
- Bóle mięśni oraz powiększone węzły chłonne na szyi malucha.
- Wysypka – zmiany skórne przy szkarlatynie to drobne zlewające się czerwone plamki znajdują się na piersiach, plecach, szyi i pośladkach, a także w zgięciach łokci, pod pachami, pod kolanami i w pachwinach. Wysypka przy szkarlatynie występuje także na twarzy, oprócz skóry wokół nosa i ust. Po kilku dniach plamki schodzą, a po kolejnych kilku skóra zaczyna się najczęściej łuszczyć. Łuszczyć się mogą nawet podeszwy stóp i wnętrza dłoni.
- Malinowy język jest charakterystyczny dla szkarlatyny. Na początku choroby język jest obłożony białym nalotem, potem zmienia kolor na intensywnie czerwony i wyraźnie widoczne są powiększone brodawki smakowe.
Jak leczyć szkarlatynę?
Lekarz przepisuje maluchowi antybiotyk z grupy penicylin (jeśli dziecko jest na nie uczulone – makrolidy). Leczenie trwa 10–14 dni. Pamiętajmy, by nigdy nie skracać czasu podawania antybiotyku. Także wtedy, gdy malec czuje się już dobrze! Bakterie, których nie zniszczy się do końca, bardzo łatwo zaczynają się ponownie namnażać. I wkrótce znowu są gotowe, by zaatakować mały organizm, już osłabiony niedawno przebytą chorobą. A na szkarlatynę można zachorować kilka razy w życiu.
Szkarlatyna początkowo może być mylona z anginą. Objawy są bardzo podobne do tego stopnia, że w pierwszej fazie choroby nawet lekarz ma problem z rozpoznaniem. Dopiero gdy pojawi się wysypka jest ona łatwiejsza do zdiagnozowania.
Polecamy: