Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, lekarz, badanie
Panthermedia
Zdrowie

Katalog chorób zakaźnych wieku dziecięcego

Wcześniej czy później twoje dziecko na pewno na nie zachoruje. Nieprzypadkowo różyczkę, świnkę czy szkarlatynę nazywa się chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego. Bądź więc czujna i przygotowana!

Szczepionki doskonale chronią przed chorobami zakaźnymi, ale nawet one nie dają 100-procentowej pewności, że malec uniknie infekcji. Poza tym są jeszcze bakterie i wirusy, przeciwko którym szczepionek nie wynaleziono. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jaki jest przebieg chorób zakaźnych najczęściej atakujących dzieci. Szybko rozpoznając infekcję i wdrażając odpowiednie leczenie, ułatwimy malcowi powrót do zdrowia, ograniczymy ryzyko powikłań i zarażenia starszych członków rodziny. To ostatnie może się okazać o tyle ważne, że nastolatki i dorośli często gorzej znoszą chorobę niż kilkuletnie maluchy. Oto najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego.


Odra

Co to za choroba? Infekcję powoduje wirus MEV. Roznosi się on drogą kropelkową (przez ślinę chorego), a przenika do organizmu przez nos i gardło.
Objawy: Na początku występują: gorączka do 39 st. C, katar, suchy kaszel, plamki po wewnętrznej stronie policzków, podrażnienie oczu i światłowstręt. Potem na ciele (najpierw za uszami) pojawia się jasnoczerwona wysypka.
Leczenie: Dziecko powinno zostać w domu. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, np. podawaniu leków przeciwgorączkowych (z ibuprofenem lub paracetamolem), dużej ilości płynów do picia i lekkostrawnej diecie.
Zapobieganie: Szczepienie obowiązkowe w 13.–14. mies. i 10. roku życia i dla niezaszczepionych dorosłych.
Czy dorośli też chorują? Tak, u nich też częściej niż u dzieci występują powikłania.


Różyczka

Co to za choroba? To na ogół niegroźna choroba wirusowa. Wywołuje ją Rubivirus, który roznosi się drogą kropelkową.
Objawy: Choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg, często bez objawów. Ewentualne symptomy przypominają przeziębienie (katar, kaszel, gorączka). Najbardziej charakterystyczna jest różowa, nieswędząca wysypka.
Leczenie: W razie potrzeby podaje się jedynie leki łagodzące objawy (np. z paracetamolen lub ibuprofenem – na obniżenie temperatury). Uwaga! Powinno się podać leki niezaszczepionej ciężarnej kobiecie, która miała kontakt z chorym.
Zapobieganie: Szczepienie obowiązkowe, 2 dawki, razem z odrą i świnką.
Czy dorośli też chorują? Tak, różyczka najgroźniejsza jest dla ciężarnych, bo może uszkodzić płód.

Przeczytaj także: Choroby zakaźne w ciąży


Świnka

Co to za choroba? Subtelniejsze określenie tej choroby to nagminne zapalenie przyusznic. Wywołuje ją wirus MuV. Do zakażenia dochodzi najczęściej zimą i wczesną wiosną.
Objawy: Przy łagodnym przebiegu mogą nie wystąpić żadne objawy. W pozostałych przypadkach dziecko jest osłabione, źle się czuje, boli je głowa, ma gorączkę i obrzęk – czasem bardzo silny – ślinianek przyusznych.
Leczenie: Terapia polega wyłącznie na łagodzeniu objawów – jeśli zachodzi potrzeba, podaje się środki przeciwbólowe. Uwaga! Czasem występują powikłania (np. u chłopców zapalenie jąder), wtedy konieczne są dodatkowe leki.
Zapobieganie: Szczepienie obowiązkowe, 2 dawki, razem z odrą i różyczką.
Czy dorośli też chorują? Tak i to poważnie. Mogą też wystąpić ciężkie powikłania (np. bezpłodność).

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

bostonka u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Bostonka u dzieci – objawy, leczenie, czas trwania [ZDJĘCIA]
Bostonka u dzieci objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, której towarzyszy wysypka. Choroba co pewien czas wybucha w przedszkolach czy szkołach. W początkowym stadium bywa mylona ze zwykłym przeziębieniem.

Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba wirusowa. Jej nazwa pochodzi od epidemii, którą zaobserwowano w amerykańskim mieście – Bostonie. Powodującego ją wirusa pierwszy raz opisano w 1958 roku. Dokonali tego Rhodes i Robinson, którym udało się wyizolować wirusa od chorych w Toronto w Kanadzie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o bostonce. Spis treści: Co to jest bostonka? Objawy bostonki u dzieci Jak wygląda bostonka u dzieci? [ZDJĘCIA] Przebieg bostonki u dzieci Powikłania po bostonce u dzieci Jak można się zarazić chorobą bostońską? Bostonka u dzieci – jak leczyć? Dziecko chore na bostonkę a spacer Jak chronić dziecko przed bostonką? Co to jest bostonka? Bostonka jest chorobą zakaźną wywoływaną najczęściej przez wirusy Coxsackie (A5, A9, A10, A16, B1, B3) i enterowirus 71. Choroba znana jest także jako wysypka bostońska, grypa bostońska czy ospa bostońska oraz jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej w skrócie HFMD (od angielskiego: Hand, Foot and Mouth Disease). O bostonce mówi się, że jest chorobą brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi wskutek niedostatecznej higieny rąk (po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluszki), a następnie przeniesieniu wirusów do jamy ustnej z przedmiotów wspólnego użytku, zabawek, czy jedzenia. Objawy bostonki u dzieci Na początku choroba może być mylona ze zwykłym przeziębieniem, zapaleniem gardła, anginą. Charakterystyczne objawy bostonki pojawiają się później. Pierwszymi objawami bostonki u dzieci są: złe samopoczucie utrata apetytu ból gardła . Kolejne objawy bostonki to: gorączka – temperatura rośnie do 38-39 stopni Celsjusza wysypka – pojawia się w ciągu 2 dni od zachorowania. Przypomina małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione...

Szkarlatyna - co to oznacza
Adobe Stock
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Szkarlatyna u dzieci to poważna choroba, która może prowadzić do groźnych powikłań. Wywołuje ją paciorkowiec grupy A. Najczęściej chorują na szkarlatynę przedszkolaki i uczniowie.

Kiedyś szkarlatyna u dzieci była śmiertelną chorobą. Umierało na nią co czwarte zarażone dziecko. Dziś już wiadomo, jak leczyć tę chorobę i co robić, by nie pojawiły się powikłania. Wiadomo też, jak ograniczać jej rozprzestrzenianie się. Sprawdź, jak można zarazić się szkarlatyną, jakie są jej objawy (wysypka i charakterystyczny „malinowy” język przy szkarlatynie to nie jedyne z symptomów) i dlaczego niektórzy myślą czasem, że istnieje szczepionka chroniąca przed szkarlatyną. Spis treści: Szkarlatyna – co to? Szkarlatyna u dzieci – przyczyny Płonica u dzieci – objawy Wysypka przy szkarlatynie Szkarlatyna u dzieci – leczenie Dodatkowe zalecenia przy płonicy u dzieci Szkarlatyna u dzieci – powikłania Szkarlatyna a wychodzenie z domu Czy istnieje szczepionka na szkarlatynę? ​ Szkarlatyna – co to za choroba? Szkarlatyna, zwana inaczej płonicą, to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez paciorkowca grupy A. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Szkarlatyną najczęściej zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.  Szkarlatyna u dzieci – przyczyny Szkarlatynę (płonicę) powoduje bakteria – paciorkowiec z grupy A (S treptococcus pyogenes ), która przenosi się przez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem paciorkowca, drogą kropelkową (np. podczas kichania czy kaszlu) i poprzez zakażone przedmioty.   Co ciekawe, do zakażenia szkarlatyną może dojść w wyniku kontaktu z osobą chora na anginę – tę chorobę również wywołują paciorkowce. Szkarlatyna u dzieci – objawy Szkarlatyna u dzieci najczęściej zaczyna się nagle. Ale od momentu wniknięcia drobnoustroju do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów upływa na ogół od 2 do 5...

Krztusiec u dorosłych
Adobe Stock
Mama
Krztusiec (koklusz) u dorosłych - łatwo go pomylić, bo przebiega inaczej niż u dzieci
Krztusiec, dawniej nazywany też kokluszem to nieznośny, duszący kaszel. Nieodpowiednio leczony prowadzi do poważnych powikłań. Nie lekceważ go.

Krztusiec powraca i coraz częściej chorują na niego dorośli mimo tego, że jako dzieci byli zaszczepieni przeciw niemu. Często bywa nierozpoznany lub źle zdiagnozowany , a chory jest leczony na alergię i astmę. Zobacz, jak rozpoznać chorobę i skutecznie ją wyleczyć. Spis treści: Co to jest krztusiec Krztusiec - objawy Koklusz - jak można się zarazić Krztusiec - diagnoza Koklusz - leczenie Krztusiec - powikłania Koklusz - zapobieganie Co to jest krztusiec Krztusiec (nazywany też kokluszem) to choroba zakaźna układu oddechowego wywołana przez zakażenie bakterią Bordetella pertussis. Określany jest jako choroba wieku dziecięcego, gdyż najczęściej dotyczy niemowląt oraz małych dzieci, i to u nich ma najgroźniejszy przebieg.  U dzieci ma specyficzny kaszel z charakterystycznym świszczącym wdechem przypominającym pianie koguta. U dorosłych może inaczej przebiegać. W ostatnich latach notuje się zwiększone zachorowanie na krztusiec wśród młodzieży i dorosłych. Jest to spowodowane zanikaniem odporności i nie stosowaniem dawek przypominających szczepienia przeciw krztuścowi. Dorośli chorują lżej, ale stanowią główne źródło zakażenia.  Krztusiec charakteryzuje się bardzo wysokim wskaźnikiem podatności na zakażenie - zetknięcie się z bakterią prowadzi do zakażenia u około 95 proc. osób nieuodpornionych. Koklusz - objawy Objawy choroby pojawiają się po okresie jej wylęgania wynoszącym 7-10 dni, chociaż czasami trwa to nawet do trzech tygodni. Ich intensywność zależą od wieku chorego i stanu uodpornienia. U dorosłych, wielokrotnie szczepionych przeciwko krztuścowi w dzieciństwie najczęściej przebieg on łagodnie i mało charakterystycznie, co mocno utrudnia prawidłowe rozpoznanie choroby. Jedynym objawem zakażenia bakterią u dorosłych może być przewlekły, suchy kaszel . Można...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz