swędzenie głowy a wszy
Fotolia
Zdrowie

Drapanie, świąd skóry głowy - czy to wszy?!

Kiedy dziecko intensywnie drapie się po głowie, od razu myślimy, że ma wszy. Jednak nie zawsze to wszawica powoduje świąd skóry głowy, czasami przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Gdzie?

Jeśli twoje dziecko drapie się po głowie, niekoniecznie oznacza to, że złapało wszy. Początkowa faza zarażenia wszami może przebiegać bezobjawowo – nawet przez 4-6 tygodni. Swędzenie skóry głowy nie jest spowodowane przemieszczaniem się wszy,  wywołują je toksyny wydzielane przez wszy podczas gryzienia.

Czy wszy zawsze powodują swędzenie głowy?

Oprócz początkowej fazy wszawicy, kiedy głowa może w ogóle nie swędzieć, może się zdarzyć tak, że dzieci przyjmujące leki antyhistaminowe w ogóle nie będą odczuwać świądu. Niektóre dzieci są uczulone na ugryzienia wszy, wtedy silniej odczuwają świąd. Mogą też odczuwać swędzenie głowy w wyniku użycia preparatów i szamponów na wszy.

Dlaczego dziecko drapie się po głowie?

Wszy nie są jedynym powodem świądu. Głowa może swędzieć także z innych przyczyn:

  • sucha skóra
  • łuszczyca
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • łupież
  • atopowe zapalenie skóry
  • piasek we włosach (np. po zabawie w piaskownicy lub na plaży)
  • nieodpowiedni lub źle spłukany szampon dla dzieci
  • pot

Aby stwierdzić ze 100 proc. pewnością wszawicę u dziecka, sprawdź dokładnie jego głowę i włosy. Jeśli znajdziesz gnidy (przypominają łupież, ale są mocno przytwierdzone do włosów) lub wszy – sprawa jest jasna! W innym wypadku szukaj innej przyczyny.

Zobacz też:


 

Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

Wszy u dziecka
Fotolia
Aktualności
Wszawica znów atakuje!
Rzecznik Praw Dziecka apeluje do rodziców, dyrektorów przedszkoli i szkół o podjęcie wspólnych działań.

Co roku dyrektorzy szkół i przedszkoli we wrześniu zwracają uwagę na temat wszy. Mimo to wszawica systematycznie powraca każdej jesieni. Sprawa jest na tyle poważna, że Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka wystosował otwarty list do dyrektorów szkół i przedszkoli. Mnie to nie dotyczy Wbrew pozorom wszawica nie jest chorobą od brudu czy ubóstwa. Ten wstydliwy problem najczęściej dotyczy po prostu dzieci, które mają styczność z dużą grupą innych dzieci. Zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt. Małe dzieci często się przytulają i stąd tak łatwo o wszy w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Mimo że problem może dotyczyć każdego, rodzice często oburzają się , gdy wychowawcy proszą o regularne sprawdzanie głowy dziecka. Niestety na tym nie koniec. Gdy dziecko jednak przyniesie wszy do domu, rodzice wstydzą się przyznać pani w przedszkolu lub szkole. - Tymczasem milczenie w takich okolicznościach jest wyborem najgorszym z możliwych. Opóźnia właściwą reakcję pracowników placówek oświatowych oraz innych rodziców i naraża pozostałe dzieci na zarażenie - zaznaczył rzecznik. Zdaniem Michalaka nadal zbytu wielu rodziców bagatelizuje problem i nie przeprowadza kuracji u wszystkich domowników lub zwleka z zakupem odpowiednich środków zwalczających wszy. W ten sposób przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania się wszawicy. Problem można opanować, ale tylko wtedy, jeśli wszyscy rodzice podejdą do problemu poważnie. Mały - wielki problem Niestety przed wszami nie chroni ani częste mycie głowy, ani konkretny typ włosów. Mimo że wszy żyją bardzo krótko, to każdego dnia składają ok. 10 jajeczek. Bądź więc czujna, gdy zauważysz, że maluch drapie się po głowie, lub ma czerwone ślady po ukąszeniach. Może to oznaczać, że przyniósł do domu wszy. Nie zwlekaj z zastosowaniem odpowiednich preparatów. Pamiętaj, że problem dotyczy całej rodziny. Wszy...

czy wszy biorą się z brudu?
Fotolia
Zdrowie
Czy wszy to oznaka braku higieny? A może biedy?
"Tylko biedne i brudne dzieci łapią wszy" - pomyślałaś tak kiedyś? Wiele osób jest przekonanych, że wszawica to problem wynikający z braku higieny i ubóstwa. To nie jest prawdą: wszy może złapać każdy. Nawet książę Walii!

Ludzie nadal wierzą, że wszy u dzieci są wynikiem braku higieny i brudnych włosów. Jednak już dawno obalono tezę, że wszawica to problem, który wywodzi się z biedy i brudu. Nic bardziej mylnego! Wszy są odporne na wodę i mydło , lubią wszystkich ludzi: tych myjących się często i tych z brudnymi głowami, tych o zasobnych portfelach i tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Brak higieny = wszy? To ważne, aby przestać wierzyć w to, że nieodpowiednia pielęgnacja włosów dziecka sprzyja złapaniu wszy. Jeśli dziecko ma wszy, nie oznacza to, że jest brudne! Wszy są prawdziwie demokratyczne: lubią każdą głowę: czystą, brudną, biedną, bogatą, z długimi włosami, z krótkimi włosami, blond i czarną, chłopięcą i dziewczęcą. Nie obchodzi ich czystość naszych domów i mieszkań: poza głową żywiciela są w stanie przeżyć tylko do 48 godzin – nieważne czy w kłębach kurzu, czy w salonie Perfekcyjnej Pani Domu. Dowiedz się, jak rozpoznać wszawicę. Wszy to problem przeszłości? Twoje dziecko wraca z przedszkola lub szkoły i intensywnie drapie się po głowie . Na drzwiach wejściowych do placówki mrożące krew w żyłach ostrzeżenie: Uwaga! Wszawica! Zastanawiasz się, jak to w ogóle możliwe, przecież wszawica to problem przeszłości, a nie XXI wieku, prawda? Niestety nie. Wszy mają się dobrze i to w każdej części świata . Zarażają się nimi mali Amerykanie, Niemcy, Australijczycy, Somalijczycy, Hindusi i oczywiście Polacy. Zobacz też: Czy istnieje skuteczny preparat na wszy? Jak pozbyć się wszy bez chemii? Domowe sposoby Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

pasożyty u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Pasożyty u dzieci: robaki u niemowlaka i u dzieci w wieku szkolnym [OBJAWY, LECZENIE, DIETA]
Pasożyty u dzieci mogą wywoływać objawy mylone z innymi chorobami, dlatego czasami mija dużo czasu, zanim zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Pasożyty zdarzają się i u niemowlaka, i u starszego dziecka. Mogą wywoływać uciążliwe objawy: kaszel, chrząkanie, a nawet dolegliwości neurologiczne. Na szczęście można je szybko wyleczyć. Leczenie robaków dobiera się do rodzaju pasożyta, którego dziecko jest nosicielem.

Pasożyty u dzieci to częsty problem. Dzieci łatwo zarażają się robakami. Czasem wystarczy zjedzenie jagody prosto z krzaka, nieumycie rąk po wyjściu z toalety lub wytarcie ich w ręcznik niedawno używany przez kolegę. Zagrożeniem może być też np. zabawa w nieogrodzonej piaskownicy, gdzie często bywają psy i koty. Pasożyty u najmłodszych dzieci to także wynik tego, że brudne ręce maluchów wciąż wędrują do buzi. Warto znać wszystkie objawy pasożytów u dzieci, jak kaszel, chrząkanie, bóle nóg. I choć niektórzy rodzice próbują leczyć robaki u dzieci domowymi sposobami, to zawsze konieczne jest wykonanie badań na pasożyty. Pasożyty u dzieci: objawy pasożytów u dzieci glisty owsiki włosogłówki lamblie tasiemce wszy Pasożyty czy alergia? Badanie na pasożyty Leczenie pasożytów u dzieci Domowe sposoby na pasożyty u dzieci Jak zapobiegać pasożytom u dzieci? Jakie są objawy pasożytów u dzieci? Pasożyty u dzieci występują niezwykle często. Podobno nawet dwoje na troje przedszkolaków przynajmniej raz przechodzi infekcję pasożytniczą! Najczęstsze objawy pasożytów to: pobolewania brzucha, nudności, kompletna niechęć do jedzenia, bóle nóg , stawów i mięśni, bóle głowy , wysypka , nadaktywność ruchowa.   Problem jednak w tym, że objawy typowe dla pasożytów mogą być również spowodowane przejedzeniem słodyczami, zatruciem pokarmowym czy stresem spowodowanym chodzeniem do przedszkola. Dzieci miewają też takie objawy pasożytów jak: katar , kaszel , częste  zapalenia oskrzeli . Dzieci dostają wówczas antybiotyki, ale pomagają one tylko na krótko. Właśnie dlatego, że przyczyną kłopotów wcale nie jest infekcja bakteryjna, tylko pasożyty u dziecka. Niestety, dopóki powód dolegliwości nie zostanie dobrze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz