swędzenie głowy a wszy
Fotolia
Zdrowie

Drapanie, świąd skóry głowy - czy to wszy?!

Kiedy dziecko intensywnie drapie się po głowie, od razu myślimy, że ma wszy. Jednak nie zawsze to wszawica powoduje świąd skóry głowy, czasami przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Gdzie?

Jeśli twoje dziecko drapie się po głowie, niekoniecznie oznacza to, że złapało wszy. Początkowa faza zarażenia wszami może przebiegać bezobjawowo – nawet przez 4-6 tygodni. Swędzenie skóry głowy nie jest spowodowane przemieszczaniem się wszy,  wywołują je toksyny wydzielane przez wszy podczas gryzienia.

Czy wszy zawsze powodują swędzenie głowy?

Oprócz początkowej fazy wszawicy, kiedy głowa może w ogóle nie swędzieć, może się zdarzyć tak, że dzieci przyjmujące leki antyhistaminowe w ogóle nie będą odczuwać świądu. Niektóre dzieci są uczulone na ugryzienia wszy, wtedy silniej odczuwają świąd. Mogą też odczuwać swędzenie głowy w wyniku użycia preparatów i szamponów na wszy.

Dlaczego dziecko drapie się po głowie?

Wszy nie są jedynym powodem świądu. Głowa może swędzieć także z innych przyczyn:

  • sucha skóra
  • łuszczyca
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • łupież
  • atopowe zapalenie skóry
  • piasek we włosach (np. po zabawie w piaskownicy lub na plaży)
  • nieodpowiedni lub źle spłukany szampon dla dzieci
  • pot

Aby stwierdzić ze 100 proc. pewnością wszawicę u dziecka, sprawdź dokładnie jego głowę i włosy. Jeśli znajdziesz gnidy (przypominają łupież, ale są mocno przytwierdzone do włosów) lub wszy – sprawa jest jasna! W innym wypadku szukaj innej przyczyny.

Zobacz też:


 

Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

Wszy u dziecka
Fotolia
Aktualności
Wszawica znów atakuje!
Rzecznik Praw Dziecka apeluje do rodziców, dyrektorów przedszkoli i szkół o podjęcie wspólnych działań.

Co roku dyrektorzy szkół i przedszkoli we wrześniu zwracają uwagę na temat wszy. Mimo to wszawica systematycznie powraca każdej jesieni. Sprawa jest na tyle poważna, że Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka wystosował otwarty list do dyrektorów szkół i przedszkoli. Mnie to nie dotyczy Wbrew pozorom wszawica nie jest chorobą od brudu czy ubóstwa. Ten wstydliwy problem najczęściej dotyczy po prostu dzieci, które mają styczność z dużą grupą innych dzieci. Zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt. Małe dzieci często się przytulają i stąd tak łatwo o wszy w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Mimo że problem może dotyczyć każdego, rodzice często oburzają się , gdy wychowawcy proszą o regularne sprawdzanie głowy dziecka. Niestety na tym nie koniec. Gdy dziecko jednak przyniesie wszy do domu, rodzice wstydzą się przyznać pani w przedszkolu lub szkole. - Tymczasem milczenie w takich okolicznościach jest wyborem najgorszym z możliwych. Opóźnia właściwą reakcję pracowników placówek oświatowych oraz innych rodziców i naraża pozostałe dzieci na zarażenie - zaznaczył rzecznik. Zdaniem Michalaka nadal zbytu wielu rodziców bagatelizuje problem i nie przeprowadza kuracji u wszystkich domowników lub zwleka z zakupem odpowiednich środków zwalczających wszy. W ten sposób przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania się wszawicy. Problem można opanować, ale tylko wtedy, jeśli wszyscy rodzice podejdą do problemu poważnie. Mały - wielki problem Niestety przed wszami nie chroni ani częste mycie głowy, ani konkretny typ włosów. Mimo że wszy żyją bardzo krótko, to każdego dnia składają ok. 10 jajeczek. Bądź więc czujna, gdy zauważysz, że maluch drapie się po głowie, lub ma czerwone ślady po ukąszeniach. Może to oznaczać, że przyniósł do domu wszy. Nie zwlekaj z zastosowaniem odpowiednich preparatów. Pamiętaj, że problem dotyczy całej rodziny. Wszy...

czy wszy biorą się z brudu?
Fotolia
Zdrowie
Czy wszy to oznaka braku higieny? A może biedy?
"Tylko biedne i brudne dzieci łapią wszy" - pomyślałaś tak kiedyś? Wiele osób jest przekonanych, że wszawica to problem wynikający z braku higieny i ubóstwa. To nie jest prawdą: wszy może złapać każdy. Nawet książę Walii!

Ludzie nadal wierzą, że wszy u dzieci są wynikiem braku higieny i brudnych włosów. Jednak już dawno obalono tezę, że wszawica to problem, który wywodzi się z biedy i brudu. Nic bardziej mylnego! Wszy są odporne na wodę i mydło , lubią wszystkich ludzi: tych myjących się często i tych z brudnymi głowami, tych o zasobnych portfelach i tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Brak higieny = wszy? To ważne, aby przestać wierzyć w to, że nieodpowiednia pielęgnacja włosów dziecka sprzyja złapaniu wszy. Jeśli dziecko ma wszy, nie oznacza to, że jest brudne! Wszy są prawdziwie demokratyczne: lubią każdą głowę: czystą, brudną, biedną, bogatą, z długimi włosami, z krótkimi włosami, blond i czarną, chłopięcą i dziewczęcą. Nie obchodzi ich czystość naszych domów i mieszkań: poza głową żywiciela są w stanie przeżyć tylko do 48 godzin – nieważne czy w kłębach kurzu, czy w salonie Perfekcyjnej Pani Domu. Dowiedz się, jak rozpoznać wszawicę. Wszy to problem przeszłości? Twoje dziecko wraca z przedszkola lub szkoły i intensywnie drapie się po głowie . Na drzwiach wejściowych do placówki mrożące krew w żyłach ostrzeżenie: Uwaga! Wszawica! Zastanawiasz się, jak to w ogóle możliwe, przecież wszawica to problem przeszłości, a nie XXI wieku, prawda? Niestety nie. Wszy mają się dobrze i to w każdej części świata . Zarażają się nimi mali Amerykanie, Niemcy, Australijczycy, Somalijczycy, Hindusi i oczywiście Polacy. Zobacz też: Czy istnieje skuteczny preparat na wszy? Jak pozbyć się wszy bez chemii? Domowe sposoby Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

pasożyty u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Pasożyty u dzieci: robaki u niemowlaka i u dzieci w wieku szkolnym [OBJAWY, LECZENIE, DIETA]
Pasożyty u dzieci mogą wywoływać objawy mylone z innymi chorobami, dlatego czasami mija dużo czasu, zanim zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Pasożyty zdarzają się i u niemowlaka, i u starszego dziecka. Mogą wywoływać uciążliwe objawy: kaszel, chrząkanie, a nawet dolegliwości neurologiczne. Na szczęście można je szybko wyleczyć. Leczenie robaków dobiera się do rodzaju pasożyta, którego dziecko jest nosicielem.

Pasożyty u dzieci to częsty problem. Dzieci łatwo zarażają się robakami. Czasem wystarczy zjedzenie jagody prosto z krzaka, nieumycie rąk po wyjściu z toalety lub wytarcie ich w ręcznik niedawno używany przez kolegę. Zagrożeniem może być też np. zabawa w nieogrodzonej piaskownicy, gdzie często bywają psy i koty. Pasożyty u najmłodszych dzieci to także wynik tego, że brudne ręce maluchów wciąż wędrują do buzi. Warto znać wszystkie objawy pasożytów u dzieci, jak kaszel, chrząkanie, bóle nóg. I choć niektórzy rodzice próbują leczyć robaki u dzieci domowymi sposobami, to zawsze konieczne jest wykonanie badań na pasożyty. Pasożyty u dzieci: objawy pasożytów u dzieci glisty owsiki włosogłówki lamblie tasiemce wszy Pasożyty czy alergia? Badanie na pasożyty Leczenie pasożytów u dzieci Domowe sposoby na pasożyty u dzieci Jak zapobiegać pasożytom u dzieci? Jakie są objawy pasożytów u dzieci? Pasożyty u dzieci występują niezwykle często. Podobno nawet dwoje na troje przedszkolaków przynajmniej raz przechodzi infekcję pasożytniczą! Najczęstsze objawy pasożytów to: pobolewania brzucha, nudności, kompletna niechęć do jedzenia, bóle nóg , stawów i mięśni, bóle głowy , wysypka , nadaktywność ruchowa.   Problem jednak w tym, że objawy typowe dla pasożytów mogą być również spowodowane przejedzeniem słodyczami, zatruciem pokarmowym czy stresem spowodowanym chodzeniem do przedszkola. Dzieci miewają też takie objawy pasożytów jak: katar , kaszel , częste  zapalenia oskrzeli . Dzieci dostają wówczas antybiotyki, ale pomagają one tylko na krótko. Właśnie dlatego, że przyczyną kłopotów wcale nie jest infekcja bakteryjna, tylko pasożyty u dziecka. Niestety, dopóki powód dolegliwości nie zostanie dobrze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz