Domowe sposoby na wszy u dzieci – jak zwalczyć wszawicę bez chemii?
Domowe sposoby na wszy u dzieci mogą być skuteczne, choć nie aż tak, jak preparaty i szampony specjalistyczne. Jednak dla osób, które wolą naturalne metody, oleje, olejki zapachowe i ocet, m.in. jabłkowy, są dobrym rozwiązaniem do walki z wszami.
Domowe sposoby na wszy u dziecka: co jest najlepsze?
Jeśli szukasz domowych sposobów na zwalczanie wszy u dzieci, możesz spróbować proponowanych tu metod. Pamiętaj jednak, że choć każdy z tych naturalnych sposobów na wszy ma swoich wyznawców wśród rodziców, którzy walczyli z wszawicą, naukowe badania nie potwierdzają ich skuteczności w pozbyciu się wszy i gnid (poza mieszanką oleju kokosowego i olejku anyżowego).
Naturalne, domowe sposoby na wszy wymagają więcej czasu i pracy, a efekty nie zawsze są tak zadowalające jak w przypadku preparatów na wszy z apteki (zawierających np. dimetikon), które działają szybciej i eliminują jednocześnie wszy oraz gnidy poprzez ich uduszenie i zasuszenie. Jeśli jednak rozważasz zastosowanie domowych metod na walkę z wszawicą, wypróbuj jeden z poniższych sposobów
Te naturalne sposoby na wszy u dzieci działają na tej samej zasadzie, bez względu na to, który tłuszcz wybierzesz: duszą żywe wszy. Musisz wmasować dokładnie olej we włosy dziecka, nałożyć czepek kąpielowy i odczekać przynajmniej 8 godzin, dlatego najlepiej robić to wieczorem i pozostawiać tłuszcz na włosach przez całą noc. Rano musisz wyczesać włosy specjalnym grzebieniem, a potem umyć je szamponem. Ponieważ olej jest trudny do wypłukania z włosów, na początku możesz użyć płynu do mycia naczyń, a następnie ulubionego szamponu.
Uważa się, że niektóre olejki eteryczne, m.in. herbaciany i lawendowy, mogą pomagać w walce z wszami lub działać na nie odstraszająco. Nie wolno ich jednak stosować w formie nierozcieńczonej! Wystarczy, że dodasz kilka kropli wybranego olejku do oleju lub szamponu. Wśród domowych metod walki z wszawicą wymienia się również ocet jabłkowy i sok z cytryny – jako sposób na rozluźnienie „kleju”, którym samica wszy przyczepia swoje jajka (gnidy) do włosa. Ciepłą wodę z octem w proporcji 1:1 wcieramy we włosy na całej ich długości (pamiętamy o nasadzie włosów!) i spłukujemy po kwadransie. Taki zabieg trzeba powtarzać co kilka dni.
Ocet jabłkowy skutecznie zabija wszy (nowe gnidy nie zostaną więc złożone na włosach). Jak wykonać wcierkę na gnidy? To bardzo proste! Ocet jabłkowy rozcieńczamy w ciepłej wodzie w proporcji 1:1. Wcierkę wcieramy we włosy i skórę głowy do czasu aż pozbędziemy się problemu. Gotowe!
Co ciekawe, podobnie jak ocet działa nafta kosmetyczna. Wystarczy, że natrzemy naftą włosy i skórę głowy dzieła, nakładamy czepek i pozostawimy na około godzinę. Potem już tylko należy wyczesać martwe wszy i umyć głowę malucha.
UWAGA: Niektórzy specjaliści polecają denaturat na wszy. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że środek zabije wszystkie wszy. Jest za to dużo szansa, że podrażnia delikatną skórę głowy. Lepiej więc odpuścić sobie tę metodę!
Jeszcze innym domowym sposobem jest „ugotowanie” wszy i gnid za pomocą suszarki do włosów lub prostownicy. Z prostownicą trzeba jednak bardzo uważać: nie nadaje się do krótkich włosów, a przy długich nadal istnieje duże ryzyko poparzenia dziecka.
Naturalnym, bo niechemicznym sposobem na wszy jest także wykorzystanie grzebienia elektrycznego, zwanego też elektronicznym. Zabija on wszy niewielkim ładunkiem elektrycznym, który jest zupełnie nieszkodliwy dla dzieci. Grzebieniem elektrycznym na wszy trzeba przeczesywać włosy co 2-3 dni. Usuwa on nie tylko dojrzałe osobniki, ale pomaga także wyczesać z włosów gnidy, choć ich nie zabija.
Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych. Tutaj bez wychodzenia z domu i w naprawdę dobrych cenach kupisz grzebień elektroniczny na wszy:
Tak, farbowanie może pomóc w zwalczaniu wszawicy – najskuteczniejsze są w tym farby silnie rozjaśniające. Należy jednak pamiętać, że jes to metoda inwazyjna, która absolutnie nie nadaje się do leczenia wszawicy u dzieci! Co więcej, stosowanie farby do włosów na wszy nie jest naturalnym sposobem, gdyż farby zawierają różne środki chemiczne.
Przed zastosowaniem domowego sposobu na wszy nie myj włosów dziecka szamponem ani odżywką. Również po zmyciu środka przeciw wszawicy nie myj głowy, najlepiej przez 2 dni. Tłuste preparaty na wszy pomoże zmyć płyn do mycia naczyń albo nałożenie odżywki na włosy przed zmyciem oleju lub olejku. Myjąc dziecku włosy po zastosowaniu kuracji, możesz też dodać do szamponu kilka kropli olejku herbacianego.
Bez tego nic nie zadziała! Bez względu na to, czy zdecydujesz się na apteczny preparat na wszy, czy skorzystasz z któregoś domowych sposobów, musisz zaopatrzyć się w specjalny grzebyk do wyczesywania wszy i gnid. Najlepsze są te z metalowymi zębami.
Wyczesywanie gnid jest czasochłonne. Przyda ci się dobre światło, grzebień i biały ręcznik lub prześcieradło (okryj nim ramiona i plecy dziecka). Aby poradzić sobie z wyczesaniem gnid, stosuj się do tej instrukcji:
posadź dziecko w jasnym świetle, najlepiej słonecznym
długie włosy podziel na pasma i przeczesuj każde pasmo od nasady do końca
po każdym paśmie wypłucz grzebień w ciepłej wodzie z octem lub mydłem
każde pasmo przeczesz kilka razy, po czym oddziel od reszty włosów, których jeszcze nie czesałaś
po wyczesaniu wszystkich włosów umyj włosy dziecka szamponem
umyj grzebień w gorącej wodzie
wypierz ubranie dziecka
odkurz podłogę w miejscu, gdzie wyczesywałaś wszy i gnidy
Bądź cierpliwa, zapewnij dziecku rozrywkę na czas zabiegu. Sprawdzaj głowę dziecka codziennie, zawsze może trafić się przegapiona gnida lub wesz! Powtarzaj zabieg co 3-4 dni, jeszcze przez dwa tygodnie, nawet jeśli nie obserwujesz już objawów wszawicy.
Oliwa zatyka pory wszy, które duszą się bez dostępu powietrza. Wetrzyj ją hojnie we włosy i w skórę głowy dziecka, nałóż czepek i zostaw na całą noc. Rano wyczesz wszy i gnidy specjalnym grzebieniem i umyj włosy. Przyda ci się do tego płyn do mycia naczyń, bo włosy będą bardzo tłuste od oliwy.
Kolejnym sposobem na pozbycie się wszy za pomocą oliwy jest wymieszanie ½ szklanki oliwy z ½ szklanki odżywki do włosów z kilkoma kroplami mydła w płynie. Taką miksturę nakładamy na włosy dziecka na godzinę, potem spłukujemy włosy, nakładamy odżywkę i wyczesujemy wszy i gnidy.
Całą procedurę trzeba powtórzyć po tygodniu.
Adobe Stock
3
z
11
Olej kokosowy i olejek anyżowy na wszy
Olej kokosowy z dodatkiem olejku anyżowego na wszy
Olej kokosowy działa na wszy podobnie jak oliwa czy inne tłuszcze – pozostawiony przez noc na włosach (pamiętaj o czepku!), uniemożliwia wszom oddychanie, w efekcie czego duszą się i możesz je rano spokojnie wyczesać. W Centrum Entomologii Medycznej w Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie, którego wyniki potwierdzają, że olej kokosowy może być skutecznym narzędziem walki z wszami.
Mieszanka oleju kokosowego z olejkiem anyżowym zadziałała bardziej skutecznie od szamponu na wszy z permetryną: wyleczyła z wszy 41 proc. z 50 zarażonych osób objętych badaniem – w porównaniu do 23 proc. osób, u których zastosowano permetrynę. Dowodzi to dwóch rzeczy: po pierwsze, że olej kokosowy – najlepiej z dodatkiem olejku anyżowego lub herbacianego może być używany do zwalczania wszawicy, a po drugie, że wszy uodporniły się na permetrynę, o czym naukowcy mówią już od jakiegoś czasu.
Adobe Stock
4
z
11
Oliwka dla dzieci i ocet na wszy
Oliwka dla niemowląt
Prostym i naturalnym sposobem na wszy jest użycie oliwki dla dzieci. Jak to zrobić?Będziesz potrzebować:
oliwki
płynu do mycia naczyń
octu jabłkowego
Sposoby użycia:
Wysmaruj włosy dziecka oliwką, wyczesz specjalnym grzebieniem na wszy. Umyj włosy płynem do mycia naczyń i ciepłą wodą. Przed porą snu wetrzyj ocet we włosy dziecka (wymieszaj z wodą, żeby nie było zbyt drażniące dla delikatnej skóry dziecka), załóż mu czepek kąpielowy i zostaw na całą noc. Rano umyj zwykłym szamponem i odżywką, wyczesz ponownie. Powtórz po ok. tygodniu.
Wsmaruj oliwkę we włosy i skórę głowy dziecka, nałóż czepek, pozostaw na noc. Rano wyczesz dokładnie włosy, umyj włosy płynem do naczyń lub szamponem.
Fotolia
5
z
11
Olejek herbaciany i olej kokosowy na wszy
Olejek z drzewa herbacianego na wszy
Olejek z drzewa herbacianego, dzięki terpenom, jest naturalnym środkiem owadobójczym, dlatego stosuje się go również w walce z wszawicą. Jak go używać do zwalczania wszy?
łyżeczka olejku herbacianego
ok. 30 g szamponu
3 łyżki oleju kokosowego lub oliwy
Wymieszaj, nałóż starannie na skórę głowy i włosy dziecka, załóż czepek, za pół godziny spłucz dokładnie bardzo ciepłą wodą. Wyczesz grzebieniem.
Inne sposoby stosowania olejku herbacianego w walce z wszami:
Możesz też po prostu wymieszać łyżeczkę olejku z 4 łyżkami oliwy lub oleju kokosowego, założyć dziecku na godzinę czepek kąpielowy, po czym dokładnie umyć i wyczesać włosy.
Kilka kropli olejku herbacianego, zmieszanych z szamponem, może działać odstraszająco na wszy – niektórzy rodzice stosują go jako środek zapobiegawczy.
Uwaga! Olejek eteryczny może mocno podrażniać skórę głowy, dlatego nigdy nie stosuj go bezpośrednio, bez rozcieńczenia!
Adobe Stock
6
z
11
Olejek lawendowy a wszy
Olejek lawendowy na wszy
Zwolennicy naturalnych środków do zwalczania wszy są zdania, że działa odstraszająco na wszy. Stosuj go w taki sam sposób jak olejek herbaciany.
Uwaga! Olejek eteryczny może mocno podrażniać skórę głowy, dlatego nigdy nie stosuj go bezpośrednio, bez rozcieńczenia!
Adobe Stock
7
z
11
Wazelina jako środek na wszy
Wazelina na wszy
Popularnym amerykańskim domowym sposobem na pozbycie się wszy jest wazelina, która – podobnie jak oliwa – dusi wszy. Jak jej używać? Wieczorem wysmaruj skórę głowy i włosy dziecka wazeliną, nałóż mu czepek. Rano wsmaruj oliwkę dla dzieci we włosy, wyczesz wszy i gnidy, umyj włosy. Oliwka zmiękcza włosy i ułatwia czesanie. Powtarzaj kilka nocy z rzędu. Uwaga: zmycie całej tej mikstury nie będzie proste. Spróbujcie płynem do mycia naczyń!
Adobe Stock
8
z
11
Ocet jabłkowy na wszy
Ocet jabłkowy na wszy
Ocet jabłkowy jest popularnym środkiem na wszy. Niektórzy zalecają stosowanie octu w formie nierozcieńczonej (ocet z wodą), ale odradzamy tę metodę. Ocet może być bardzo drażniący, dlatego radzimy zachować rozwagę i stosować ocet po rozcieńczeniu z wodą (1:1).
Adobe Stock
9
z
11
Sok z cytryny na gnidy
Sok z cytryny na gnidy
Aby skutecznie usunąć gnidy, dobrze jest rozpuścić warstwę przytwierdzającą je do włosów. W tym celu pomóc może sok z cytryny. Wcierasz sok z cytryny we włosy, od nasady po końce, zostawiasz na ok. godzinę, po czym wyczesujesz je dokładnie grzebieniem.
Adobe Stock
10
z
11
Czosnek zabija wszy?
Czosnek na wszy
Ok. 10 ząbków czosnku zmiksuj z 2-3 łyżeczkami soku z cytryny, a następnie wmasuj w skórę głowy. Nałóż czepek. Pozostaw na pół godziny i wypłucz bardzo ciepłą wodą, wyczesz. Możesz też wymieszać czosnek z olejem kokosowym lub oliwą i odżywką – taką pastę również trzymasz przez pół godziny, a potem zmywasz szamponem.
Metoda z czosnkiem wymaga czasu, nie wydaje nam się więc najlepszym rozwiązaniem: musisz powtarzać co tydzień przez ok. 2 miesiące.
Adobe Stock
11
z
11
Suszarka do włosów
Suszarka do włosów na wszy
Naukowcy z uniwersytetu w Utah (USA) przeprowadzili badanie wśród 196 dziesięciolatek, które miały wszy. Wnioski były zaskakujące: gorące powietrze z suszarek zabija wszy i gnidy! Jest to jednak praco- i czasochłonna metoda – po 30 minutach suszenia skóry głowy zwykłą domową suszarką, przy włosach podzielonych na 20 równych pasm, ginie 55,5 proc. wszy i 97,9 proc. gnid.
Uwaga! Pamiętaj, żeby używać tego sposobu na świeżo umytych włosach, bez nałożonych środków chemicznych, które mogą być łatwopalne.
Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.
Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko z akażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki , lamblie , tasiemiec czy glista ludzka . Podpowiadamy, co jeść na pasożyty.
Czego nie lubią pasożyty ludzkie?
Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać:
Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim.
Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci...
Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów.
Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.
Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów.
Dieta przeciwpasożytnicza
Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego . Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas...
Fotolia.com
Zdrowie
10 trików, które chronią przed pasożytami (lista do druku!)
Specjalista od walki z pasożytami, dr Wojciech Ozimek, radzi, jak na co dzień uniknąć zarażenia owsikami, glistą ludzką czy tasiemcem. Wydrukuj grafikę i zachowaj!
10 zasad skutecznej ochrony przed pasożytami autorstwa dra Wojciecha Ozimka, specjalisty chorób pasożytniczych i odkleszczowych.
Często myj ręce, zwłaszcza przed jedzeniem, po zabawie z kolegami i zwierzętami.
Nie ssij palców, nie ogryzaj paznokci, nie wkładaj żadnych przedmiotów do buzi.
Pij jedynie sprawdzoną wodę – filtrowaną, przebadaną lub przebadaną kranówkę .
Bardzo dokładnie myj warzywa i owoce . Płukanie nie zmywa pasożytów!
Regularnie dezynfekuj urządzenia sanitarne w domu.
Unikaj: szpitali , basenów z kulkami, piaskownic publicznych, jacuzzi, fontann czy kąpielisk, z których korzystają zwierzęta.
Wybijaj muchy , pozbywaj się myszy i robaków w domu i obejściu.
Ogranicz cukier, pszenicę i drożdże , postaw na probiotyki w diecie.
W toaletach publicznych klamki otwieraj łokciem .
Odrobaczaj się wraz z rodziną raz do roku, a domowe zwierzęta – co kwartał.
Adobe Stock
Zdrowie
Co odstrasza wszy, czyli jak zapobiec wszawicy
Wszy odstraszają preparaty zawierające substancje zapachowe, m.in. mentol i lawendę. Mogą mieć postać płynów do spryskiwania włosów lub intensywnie pachnących gumek. Jednak najlepszą profilaktyką wszawicy są dobre nawyki higieniczne: nieużyczanie nikomu grzebienia, szczotki i gumek do włosów oraz nakryć głowy.
Przed zakażeniem wszawicą można się skutecznie chronić. Choć preparaty odstraszające wszy i prawidłowe nawyki higieniczne nie zagwarantują, że dziecko się nie zarazi, to znacząco zmniejszą ryzyko, że córka czy syn przyniosą wszy z przedszkola, szkoły albo przywiozą je z kolonii lub obozu.
Co odstrasza wszy:
czego nie lubią wszy
gumki
spreje
nawyki higieniczne
Czego nie lubią wszy
Dla wszy szkodliwe są niektóre kwasy tłuszczowe, zawarte na przykład w oliwie oraz oleju kokosowym. Zabija je też olej silikonowy używany w preparatach na wszy – oblepia skórę głowy i odcina wszom dopływ powietrza. Odstraszająco na wszy działają też pewne zapachy – eukaliptus, lawenda, drzewo herbaciane, rozmaryn oraz mentol, które wykorzystuje się w domowych sposobach na wszawicę oraz w środkach odstraszających wszy, czyli działających profilaktycznie.
Gumki na wszy
To naprawdę sprytne rozwiązanie, bo jest proste w stosowaniu, a przy tym gumka spina włosy, co zmniejsza ryzyko zarażenia wszawicą. Na rynku dostępne są gumki na wszy różnych producentów. Najbardziej znane są chyba gumki Leeloop i CichoWsza. Każde opakowanie zawiera 4 gumki, a każda z nich jest oddzielnie zapakowana. Po wyjęciu z osłony bardzo intensywnie pachną i to właśnie ich zapach ma działać odstraszająco na wszy. Można je stosować u dzieci powyżej trzeciego roku życia. Aby zachowywały skuteczność, nie należy ich moczyć.
Gumki na wszy CichoWsza są nieco większe, co w przypadku dzieci o niezbyt gęstych włosach może oznaczać konieczność wielokrotnego ich owijania wokół kucyka czy warkoczyka. Występują w różnych kolorach – kolor jest oznaczony na opakowaniu po angielsku na końcu numeru serii.
Gumki na wszy Leeloop są drobniejsze i idealnie nadają się do dziecięcych kucyków i warkoczy. Występują w kolorach zielonym i różowym. W opakowaniu jest...