Jeśli szukasz domowych sposobów na zwalczanie wszy u dzieci, możesz spróbować proponowanych tu metod. Pamiętaj jednak, że choć każdy z tych naturalnych sposobów na wszy ma swoich wyznawców wśród rodziców, którzy walczyli z wszawicą, naukowe badania nie potwierdzają ich skuteczności w pozbyciu się wszy i gnid (poza mieszanką oleju kokosowego i olejku anyżowego).
Spis treści:
- Naturalne leczenie wszawicy krok po kroku
- Domowe sposoby na wszy:
3. Jak myć włosy dziecku, które ma wszy?
4. Jak wyczesywać gnidy z włosów?
5. Inne domowe sposoby na wszy
Skuteczny sposób na pozbycie się wszy to żmudny proces. Wymaga cierpliwości i systematyczności. Przede wszystkim należy pamiętać o tych kilku krokach:
- użyj tłustej bazy (olej kokosowy, oliwa);
- dodaj do bazy olejek eteryczny (herbaciany, anyżowy);
- pozostaw na włosach ok. 8 godzin (najczęściej);
- wyczesz dokładnie wszy i gnidy;
- umyj włosy dokładnie szamponem (możesz do niego dodać kilka kropli olejku herbacianego);
- powtórz kurację po tygodniu, w międzyczasie sprawdzając głowę dziecka i czesząc włosy specjalnym grzebieniem.
Naturalne, domowe sposoby na wszy wymagają więcej czasu i pracy, a efekty nie zawsze są tak zadowalające jak w przypadku preparatów na wszy z apteki (zawierających np. dimetikon), które działają szybciej i eliminują jednocześnie wszy oraz gnidy poprzez ich uduszenie i zasuszenie. Jeśli jednak rozważasz zastosowanie domowych metod na walkę z wszawicą, wypróbuj jeden z poniższych sposobów
Te naturalne sposoby na wszy u dzieci działają na tej samej zasadzie, bez względu na to, który tłuszcz wybierzesz: duszą żywe wszy. Musisz wmasować dokładnie olej we włosy dziecka, nałożyć czepek kąpielowy i odczekać przynajmniej 8 godzin, dlatego najlepiej robić to wieczorem i pozostawiać tłuszcz na włosach przez całą noc. Rano musisz wyczesać włosy specjalnym grzebieniem, a potem umyć je szamponem. Ponieważ olej jest trudny do wypłukania z włosów, na początku możesz użyć płynu do mycia naczyń, a następnie ulubionego szamponu.
Uważa się, że niektóre olejki eteryczne, m.in. herbaciany i lawendowy, mogą pomagać w walce z wszami lub działać na nie odstraszająco. Nie wolno ich jednak stosować w formie nierozcieńczonej! Wystarczy, że dodasz kilka kropli wybranego olejku do oleju lub szamponu. Wśród domowych metod walki z wszawicą wymienia się również ocet jabłkowy i sok z cytryny – jako sposób na rozluźnienie „kleju”, którym samica wszy przyczepia swoje jajka (gnidy) do włosa. Ciepłą wodę z octem w proporcji 1:1 wcieramy we włosy na całej ich długości (pamiętamy o nasadzie włosów!) i spłukujemy po kwadransie. Taki zabieg trzeba powtarzać co kilka dni.
Ocet jabłkowy skutecznie zabija wszy (nowe gnidy nie zostaną więc złożone na włosach). Jak wykonać wcierkę na gnidy? To bardzo proste! Ocet jabłkowy rozcieńczamy w ciepłej wodzie w proporcji 1:1. Wcierkę wcieramy we włosy i skórę głowy do czasu aż pozbędziemy się problemu. Gotowe!
Co ciekawe, podobnie jak ocet działa nafta kosmetyczna. Wystarczy, że natrzemy naftą włosy i skórę głowy dzieła, nakładamy czepek i pozostawimy na około godzinę. Potem już tylko należy wyczesać martwe wszy i umyć głowę malucha.
UWAGA: Niektórzy specjaliści polecają denaturat na wszy. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że środek zabije wszystkie wszy. Jest za to dużo szansa, że podrażnia delikatną skórę głowy. Lepiej więc odpuścić sobie tę metodę!
Jeszcze innym domowym sposobem jest „ugotowanie” wszy i gnid za pomocą suszarki do włosów lub prostownicy. Z prostownicą trzeba jednak bardzo uważać: nie nadaje się do krótkich włosów, a przy długich nadal istnieje duże ryzyko poparzenia dziecka.
Naturalnym, bo niechemicznym sposobem na wszy jest także wykorzystanie grzebienia elektrycznego, zwanego też elektronicznym. Zabija on wszy niewielkim ładunkiem elektrycznym, który jest zupełnie nieszkodliwy dla dzieci. Grzebieniem elektrycznym na wszy trzeba przeczesywać włosy co 2-3 dni. Usuwa on nie tylko dojrzałe osobniki, ale pomaga także wyczesać z włosów gnidy, choć ich nie zabija.
Tak, farbowanie może pomóc w zwalczaniu wszawicy – najskuteczniejsze są w tym farby silnie rozjaśniające. Należy jednak pamiętać, że jes to metoda inwazyjna, która absolutnie nie nadaje się do leczenia wszawicy u dzieci! Co więcej, stosowanie farby do włosów na wszy nie jest naturalnym sposobem, gdyż farby zawierają różne środki chemiczne.
Przed zastosowaniem domowego sposobu na wszy nie myj włosów dziecka szamponem ani odżywką. Również po zmyciu środka przeciw wszawicy nie myj głowy, najlepiej przez 2 dni. Tłuste preparaty na wszy pomoże zmyć płyn do mycia naczyń albo nałożenie odżywki na włosy przed zmyciem oleju lub olejku. Myjąc dziecku włosy po zastosowaniu kuracji, możesz też dodać do szamponu kilka kropli olejku herbacianego.
Bez tego nic nie zadziała! Bez względu na to, czy zdecydujesz się na apteczny preparat na wszy, czy skorzystasz z któregoś domowych sposobów, musisz zaopatrzyć się w specjalny grzebyk do wyczesywania wszy i gnid. Najlepsze są te z metalowymi zębami.
Wyczesywanie gnid jest czasochłonne. Przyda ci się dobre światło, grzebień i biały ręcznik lub prześcieradło (okryj nim ramiona i plecy dziecka). Aby poradzić sobie z wyczesaniem gnid, stosuj się do tej instrukcji:
- posadź dziecko w jasnym świetle, najlepiej słonecznym
- długie włosy podziel na pasma i przeczesuj każde pasmo od nasady do końca
- po każdym paśmie wypłucz grzebień w ciepłej wodzie z octem lub mydłem
- każde pasmo przeczesz kilka razy, po czym oddziel od reszty włosów, których jeszcze nie czesałaś
- po wyczesaniu wszystkich włosów umyj włosy dziecka szamponem
- umyj grzebień w gorącej wodzie
- wypierz ubranie dziecka
- odkurz podłogę w miejscu, gdzie wyczesywałaś wszy i gnidy
Bądź cierpliwa, zapewnij dziecku rozrywkę na czas zabiegu. Sprawdzaj głowę dziecka codziennie, zawsze może trafić się przegapiona gnida lub wesz! Powtarzaj zabieg co 3-4 dni, jeszcze przez dwa tygodnie, nawet jeśli nie obserwujesz już objawów wszawicy.
Szczegółowe instrukcje, jak stosować różne domowy sposoby na wszy, znajdziesz na kolejnych slajdach:
- oliwa na wszy
- olej kokosowy z dodatkiem olejku anyżowego na wszy
- oliwka dla dzieci i ocet na wszy
- olejek herbaciany na wszy
- olejek lawendowy na wszy
- wazelina na wszy
- ocet jabłkowy na wszy
- sok z cytryny na gnidy
- czosnek na wszy
- suszarka do włosów na wszy
Czytaj też: