Kalendarz pylenia roślin
Wydrukuj kalendarz pylenia na ten rok i sprawdź, kiedy pylą rośliny, które uczulają dzieci i dorosłych.
Kalendarz pylenia: jeśli wiesz, na jakie pyłki drzew, traw dziecko jest uczulone (albo podejrzewasz), sprawdź kalendarz alergika. W okresie największego pylenia uczulającej rośliny, staraj się wychodzić z dzieckiem na spacer rano lub wieczorem, a najlepiej po deszczu, gdy stężenie uczulających pyłków w powietrzu jest najmniejsze.
Poniższy kalendarz uwzględnia wcześniejsze pojawienie się pyłków, które w tym roku, w związku z bardzo ciepłą zimą, będzie najprawdopodobniej miało miejsce. Kliknij go, wydrukuj i powieś np. na lodówce.
Kalendarz pylenia – pylenie w różnych regionach kraju
Ponieważ w naszym kraju wyróżnia się kilka stref, w których temperatury powietrza i wilgotność różnią się, pylenie na tych terenach może znacznie się różnić. Aby sprawdzić typowe okresy pylenia na różnych terenach Polski, kliknij Kalendarz pylenia z wyborem regionu. Wystarczy po najechaniu na mapę wybrać obszar, na jakim znajduje się twój dom lub miejsce, do którego się wybierasz.
Kalendarz pylenia – objawy alergii
Alergia na pyłki może objawiać się katarem, kaszlem, łzawieniem oczu, a nawet lekko podwyższoną temperaturą. Objawy alergii wziewnej do złudzenia przypominają infekcję i często są z nią mylone: dzieci bardzo często dostają leki jak przy infekcji, które nie pomagają, bo przyczyną problemów jest alergia.
Alergię na pyłki jest najczęstszą alergią u dzieci: ma ją nawet 40% dzieci – wynika z badań. Bardzo często alergia na pyłki u dzieci nie jest rozpoznana i mylona z typową infekcją. Tymczasem typowe objawy alergii na pyłki mogą mieć już niemowlęta.
Alergia na pyłki jest typową alergią wziewną, dlatego atakuje ona głównie drogi oddechowe oraz oczy. Typowe objawy to:
- katar: czasem jest to katar lejący się, czasem zatykający,
- łzawienie i swędzenie oczu, alergiczne zapalenie spojówek,
- kaszel,
- podwyższenie temperatury ciała.
Objawy alergii czasem dotyczą też skóry (wysypka), a także przewodu pokarmowego (bóle brzucha).
Kalendarz pylenia – alergia czy przeziębienie?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Alergie krzyżowe Czytaj więcejObjawy alergii na pyłki i infekcji są podobne. Dla alergii często charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się nagle, np. po wyjściu na dwór. Dziecko najgorzej czuje się na dworze, gdzie stężenie pyłków jest największe. Łzawią mu i swędzą oczy.
Gdy dziecko swędzą i łzawią oczy, przecieraj mu je często zimną wodą. Pomagają też chłodne okłady. Do nosa zakraplaj dziecku preparaty z wodą morską. Po powrocie ze spaceru umyj dziecko, zmień mu ubranie, a najlepiej całe dziecko wykąp, by pozbyć się uczulających pyłków. Jeśli to nie pomaga, idź z dzieckiem do lekarza, najlepiej do alergologa. Zaleci leki, które złagodzą objawy. Po sezonie pylenia może też zalecić wykonanie testów alergicznych, sprawdzających, na co dziecko jest uczulone.
Kalendarz pylenia: jeśli wiesz, na jakie pyłki drzew, traw dziecko jest uczulone (albo podejrzewasz), sprawdź kalendarz alergika. W okresie największego pylenia uczulającej rośliny, staraj się wychodzić z dzieckiem na spacer rano lub wieczorem, a najlepiej po deszczu, gdy stężenie uczulających pyłków w powietrzu jest najmniejsze.
Więcej o alergii na pyłki:
- Jak pomóc dziecku z alergią na pyłki
- Alergia wziewna – groźne pyłki i roztocza
- Alergie krzyżowe: dziwne związki między alergenami