Lakierowanie zębów – prosty zabieg, ale czy bezpieczny?
Lakierowanie zębów to zabieg profilaktyczny, który zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Można go wykonywać i u dzieci, i u dorosłych. Kiedy warto się na niego zdecydować?
Lakierowanie zębów to zabieg, który ma zapobiec powstawaniu próchnicy. Zęby maluje się (zabezpiecza) lakierem z fluorem. Zabieg można wykonywać w każdym wieku – przeprowadza się go u dzieci na zębach mlecznych i stałych oraz u dorosłych. Sprawdź, kiedy się go stosuje, na czym dokładnie polega i czy warto się na niego zdecydować?
Lakierowanie zębów – co to takiego?
Lakierowanie zębów inaczej nazywane bywa fluoryzacją. Polega na malowaniu zębów specjalnym lakierem, który zawiera związki fluoru. Po kilku godzinach od naniesienia na zęby preparat wbudowuje się w szkliwo i stopniowo zaczyna uwalniać fluor. To sprawia, że zęby stają się mocniejsze i mniej podatne na próchnicę. Działanie fluoru polega na zahamowaniu psucia się zębów, a dokładnie – zatrzymaniu procesu osłabienia szkliwa (fachowo nosi on nazwę demineralizacji), a także zmniejszeniu w jamie ustnej ilość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.
Jak często należy lakierować zęby?
Systematyczne wykonywanie lakierowania zębów może skutecznie ochronić przed próchnicą. Zabieg należy powtarzać co pół roku. Tylko w przypadku dzieci, które mają duże ryzyko próchnicy, wykonuje się go co trzy miesiące.
Czy fluor nie zaszkodzi organizmowi?
Fluor nie ma obecnie dobrej opinii. Ma to związek z tym, że duże dawki tego pierwiastka mogą być toksyczne dla organizmu. Stomatolodzy uspokajają jednak – miejscowe stosowanie środków z fluorem jest bezpieczne. Co więcej – mówią o tym, że to najskuteczniejsza metoda zapobiegania próchnicy. Jest bezpieczna również dla dzieci, które mają zęby mleczne. U najmłodszych pacjentów stosuje się inny preparat do lakierowania zębów niż u dorosłych. Nie ma ryzyka jego połknięcia, ponieważ w kontakcie z śliną twardnieje. Lakiery fluorkowe dla dzieci zawierają mniejsze stężenie związków fluoru. Jeśli są odpowiednio stosowane, z zachowaniem właściwych dawek, mogą być nakładane na zęby dzieci nawet bez ograniczeń wiekowych.
Komu poleca się lakierowanie zębów?
Choć lakierowanie może skutecznie chronić przed próchnicą, zabiegu nie wykonuje się w pierwszych latach życia. Pierwsze malowanie zębów zwykle przeprowadza się w wieku wczesnoszkolnym.
Wskazania do lakierowania u dzieci:
- ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6. roku życia
- noszenie aparatu ortodontycznego
Wskazania do lakierowania u dorosłych:
- noszenie aparatu ortodontycznego
- noszenie protez
- odsłonięcie szyjek zębowych
- suchość w ustach
Jak wygląda lakierowanie zębów
Lakierowanie jest szybkie, proste i bezbolesne. Lakieruje się tylko zęby bez próchnicy. Jeśli chcemy skorzystać z lakierowania, wszystkie chore zęby trzeba wcześniej wyleczyć. Konieczne jest także usunięcie osadu i kamienia, który może utrudniać fluorowi wnikanie w szkliwo zęba. Cała wizyta u dentysty nie trwa dłużej niż kwadrans, pod warunkiem, że wykonuje się tylko lakierowanie. Jeśli potrzebne jest zdjęcie osadu czy kamienia, odpowiednio się wydłuży.
Lakierowanie zębów mlecznych – krok po kroku
- W dniu zabiegu nie podawaj dziecku jedzenie i picia niczego słodkiego i kwaśnego.
- Przed zabiegiem starannie umyj dziecku zęby.
- W gabinecie dentysta doczyści jeszcze ząbki z osadów.
- Pomaluje powierzchnie zębów lakierem przy pomocy małego pędzelka.
Postępowanie po lakierowaniu – ile czasu nie jeść
- Przez 2 godziny po zabiegu (a najlepiej przez 4–6) dziecko nie powinno jeść ani pić.
- Kolejne mycie zębów powinno odbyć się dopiero po upływie 12 godzin od zabiegu.
- W kolejnych dniach nie należy podawać dziecku do jedzenia produktów twardych i lepkich.
Lakierowanie – cena
Lakierowanie zębów u dzieci do 18. roku życia można wykonać bezpłatnie w gabinetach, które mają umowę z NFZ. W gabinetach prywatnych za fluoryzację trzeba zapłacić od 50 do 100 zł za mleczaki i od 100 do 150 zł w przypadku lakierowania u osoby dorosłej.
Cz warto się zdecydować?
Z upływem czasu lakier ściera się, więc fluoryzację trzeba powtarzać. Ale w sytuacji, gdy próchnica u dzieci jest powszechna (ma ją zdecydowana większość dzieci lub za chwilę będzie miała, zabieg, który w prosty sposób może powstrzymać jej rozwój, jest szczególnie godny polecenia. Stomatolodzy uważają, że jego skuteczność znacznie przerasta działanie past do zębów.
Zobacz też:
- Lapisowanie zębów – wady, zalety, przebieg zabiegu
- Kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?
- Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?