Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Lapisowanie mleczaków
AdobeStock
Zdrowie

Lapisowanie – co to jest, wady, zalety, przebieg zabiegu

Lapisowanie (inaczej impregnacja) to zabieg wykonywany u dzieci, które mają próchnicę wczesnego dzieciństwa. Wyjaśniamy, dlaczego czasem zepsute zęby mleczne lapisuje się, zamiast je leczyć.
dentysta, ekspert
dr n. med. Emma Kiworkowa
Konsultacja merytoryczna

Lapisowanie nie leczy próchnicy, ale sprawia, że chory ząb nie psuje się bardziej, a próchnica nie rozprzestrzenia się na kolejne mleczaki. To ważne, bo bakterie próchnicowe są bardzo zaraźliwe. Najlepiej byłoby chore zęby oczyszczać z próchnicy i zakładać w nie wypełnienie. Nie wszystkie dzieci jednak są gotowe na towarzyszące takiemu leczeniu borowanie. Lapisowanie stosuje się, gdy dziecko nie chce współpracować z dentystą (jest zbyt małe lub boi się borowania). Na czym dokładnie polega lapisowanie zębów? Czy dziecko musi mieć po lapisowaniu czarne ząbki?

Jak wygląda zabieg?

Lapisowanie zębów mlecznych polega na nasączeniu ich preparatem zawierającym azotan srebra lub chlorek cynku. Jest bezbolesne i szybkie. Dlatego sprawdza się u najmłodszych dzieci, które boją się fotela stomatologicznego. Najpierw dentysta oczyszcza dziecku zęby, osusza, a potem przykłada do nich watki nasączone odpowiednim związkiem. Preparat działa bakteriobójczo, impregnuje ząb i wzmacnia chore tkanki. Impregnacja zęba sprawia, że próchnica nie będzie mogła się rozprzestrzeniać, a szkliwo i zębina staną się twardsze.

Lapisowanie – ile wizyt?

Podczas jednej wizyty dentysta nasącza zęby trzykrotnie. Po zabiegu dziecko nie może jeść ani pić przez godzinę. Aby lapisowanie było skuteczne, trzeba je powtarzać. Konieczne są trzy wizyty w odstępach tygodniowych (maksymalnie 10 dni) i kolejne trzy po upływie trzech miesięcy. Aby sprawdzić, czy zabieg był skuteczny, należy zgłosić się z dzieckiem na wizytę u dentysty po upływie kolejnych trzech miesięcy. U niektórych dzieci lapisuje się ząbki, aż do wymiany chorych mleczaków na zęby stałe. U maluchów, które oswoiły się z wizytami u dentysty, najlepiej lapisowany ząb oczyścić i zaplombować.

Jak wyglądają zęby po lapisowaniu?

Skutkiem ubocznym lapisowania zębów są – niestety – ciemne przebarwienia. Jeśli mleczaki lapisuje się preparatem zawierającym związki srebra, miejsca dotknięte próchnicą zabarwiają się na czarno lub brunatno. Zdrowa część zęba pozostaje biała. Stomatolodzy przekonują, że ważniejsze od czarnych ząbków jest zatrzymanie próchnicy. Dzięki lapisowaniu, bakterie przestają się rozwijać, a cały ząb ulega wzmocnieniu. Maleje też ryzyko stanu zapalnego miazgi, który może nawet uszkodzić zawiązek zęba stałego (ząb, gdy urośnie, może być zdeformowany lub mieć nieestetyczne przebarwienia).

Lapisowanie zębów mlecznych „na biało"

Czarnego przebarwienia zębów można uniknąć, stosując tzw. lapisowanie bezbarwne. W ten sposób określa się lapisowanie chlorkiem cynku. Niestety tak można leczyć próchnicę u dzieci tylko w bardzo wczesnym stadium. Z badań wynika, że impregnacja chlorkiem cynku jest mniej skuteczna niż lapisowanie azotanem srebra. To ostatnie poleca się przy dużych zmianach próchnicowych. Tak często przebiega próchnica wczesnego dzieciństwa, nazywana kiedyś próchnicą butelkową. Alternatywą dla lapisowania zębów może być fluoryzacja lub ozonowanie zębów. Ale najlepszą metodą na uzyskanie efektu białego ząbka, będzie leczenie zębów dziecka, czyli założenie jak najszybciej wypełnienia.

Lapisowanie wady:

  • nie usuwa próchnicy,
  • nie odbudowuje zniszczonych części zęba,
  • dziecko może mieć problem z gryzieniem,
  • zabarwia zęby na kolor czarny lub brunatny,
  • wymaga wielu wizyt.

Lapisowanie zalety:

  • zatrzymuje proces próchnicowy,
  • nie jest bolesne,
  • jest akceptowane przez dzieci, które nie współpracują z dentystą (są za małe, albo boją się borowania).
Jeśli chory mleczak nie zostanie w porę poddany lapisowaniu, konieczne będzie jego usunięcie. To nie jest dobre rozwiązanie. Nadal dość popularne jest przekonanie, że mleczaków nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. To mit! Mleczne zęby są dziecku bardzo potrzebne – nie tylko do gryzienia. Braki w uzębieniu mogą skutkować powstaniem wad zgryzu i wad wymowy.

Jak dbać o zęby po lapisowaniu?

Najważniejsze jest częste i prawidłowe mycie dziecku zębów oraz odpowiednia dieta – czyli ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie słodyczy i  słodkich soków. Jeśli dziecko ma próchnicę wczesnego dzieciństwa, nie powinno zasypiać z butelką.

Zobacz też:

Jak zapobiec próchnicy u dziecka? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

kolejność wychodzenia zębów
Adobe Stock
Zdrowie
Kolejność wychodzenia zębów – najpierw jedynki, zęby stałe wyrzynają się w innej kolejności
Kolejność wychodzenia zębów mlecznych ma na ogół swój porządek – najpierw wyrzynają się zęby przednie dolne. W przypadku zębów stałych pierwszym zębem, który się przebije, będzie zwykle szóstka (pierwszy ząb trzonowy). Oto pełna lista, w jakiej kolejności wychodzą zęby mleczne i stałe. Sprawdź jak wychodzą zęby.

To, jak wychodzą zęby, może być dziedziczne  i związane z płcią: późne ząbkowanie może być cechą rodzinną, zaś pierwsze mleczaki na ogół szybciej pojawiają się u dziewczynek niż u chłopców. Jeżeli twoje dziecko ząbkuje później niż rówieśnicy, nie trzeba tym się martwić – dzięki temu jego ząbki będą zdrowsze, lepiej zmineralizowane. Z kolei zęby stałe wyrzynają się w innej kolejności niż mleczne, a czas ich wychodzenia jest dość rozpięty – trwa to około 7 lat. Spis treści: W jakiej kolejności wychodzą zęby mleczne? Kolejność wychodzenia zębów stałych Objawy wyrzynania zębów Opóźnione wychodzenie zębów Sposoby na bolesne ząbkowanie Kolejność wychodzenia zębów mlecznych u niemowląt Zawiązki zębów powstają jeszcze w okresie życia płodowego, ale na pierwszy ząbek (jest nim dolna jedynka) , trzeba zwykle poczekać, aż dziecko skończy 6. miesiąc życia. Najłatwiej sprawdzić jego obecność, dotykając delikatnie dolne dziąsło dziecka. Mleczaki  to  20 zębów , w skład których wchodzi 8 siekaczy, 4 kły i 8 zębów trzonowych. Oto kolejność wyrzynania (wychodzenia) zębów mlecznych u niemowlaka i starszego dziecka: jedynki dolne (siekacze przyśrodkowe) – 6-8 miesiąc życia dziecka, jedynki górne (siekacze przyśrodkowe) – 7-10 miesiąc życia, dwójki dolne i górne (siekacze boczne) – 8-13 miesiąc, czwórki dolne i górne (pierwsze przedtrzonowce) – 12-15 miesiąc życia dziecka, trójki dolne i górne (kły) – 16-20 miesiąc życia, piątki dolne i górne (drugie przedtrzonowce) – 20-30 miesiąc. Trzy etapy wychodzenia zębów mlecznych Wyrzynanie zębów u dziecka podzielone jest na trzy etapy. W pierwszej...

Leczenie mleczaków
Adobe Stock
Zdrowie
Leczenie mleczaków: czy warto leczyć mleczaki u dzieci?
Leczenie mleczaków jest często kwestią sporną wśród rodziców. Jedni są zdania, że nie ma potrzeby leczenia takich ząbków i stresowania dziecka, inni natomiast uważają, że jest to konieczne, ponieważ próchnica z zębów mlecznych może przenieść się na zęby stałe. Więc jak to w końcu jest: czy warto leczyć mleczaki u dzieci, czy jednak nie?

Leczenie zębów mlecznych jest tematem dyskusji w sieci. Wielu rodziców szuka porady na forach, w wyszukiwarkach internetowych, a także liczy na pomoc ze strony bardziej doświadczonych w tym temacie osób. Stanowiska są jednak podzielone. Można znaleźć wpisy, gdzie rodzice nie chcą stresować dziecka wizytami na fotelu dentystycznym oraz ewentualną narkozą. Twierdzą, że „trzeba po prostu myć ząbki ”. Inni z kolei uważają, że „nieleczona próchnica może przejść na zęby stałe i trzeba ratować mleczaki”. Nie zawsze jednak jest to takie łatwe. Czy leczyć mleczaki u dzieci? Czy rodzice twierdzący, że zębów mlecznych nie należy leczyć, po prostu z premedytacją lekceważą ten problem? Z pewnością nie! Przez wiele lat pokutowało przekonanie (błędne!), że nie trzeba leczyć mleczaków, ponieważ one i tak wypadną, gdyż są jedynie przejściową formą uzębienia. Przez rodziców, którzy świadomie rezygnują z leczenia, często przemawia troska o to, by zaoszczędzić maluchowi „niepotrzebnego stresu”. Wbrew pozorom wcale nie jest on „niepotrzebny”! Jedno jest pewne – zęby mleczne należy leczyć . Od mleczaków zależy późniejszy stan jamy ustnej dziecka. Jeśli teraz odpowiednio zadbasz o jego uśmiech – zaprocentuje to w przyszłości. Jeżeli jednak zbagatelizujesz chore ząbki malucha – może to mieć negatywny skutek za kilka lat. Od stanu zębów mlecznych zależy w dużej mierze stan zębów u nastolatka, a później dorosłego człowieka. Czy plombować mleczaki? Dzieci, które są posiadaczami mleczaków, podobnie jak dorośli potrzebują regularnych wizyt u stomatologa. Bardzo ważna jest profilaktyka i dbanie o zęby . Czasami jednak niezbędne jest także leczenie. Czy warto leczyć mleczaki? Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości!  Próchnica znacznie łatwiej atakuje zęby mleczne, psują się one szybciej, niż...

domowe-sposoby-na-mycie-zebow-sa-niebezpieczne
Fotolia
Aktualności
Uważaj na te domowe sposoby i porady DIY! Mogą trwale zniszczyć zęby!
Niestety w Internecie wśród wielu praktycznych i domowych sposobów można natknąć się na absurdalne i niebezpieczne dla naszego zdrowia porady. Jeśli chcesz wybielić sobie zęby, raczej skonsultuj się z dentystą. Przeczytaj, które z internetowych porad mogą poważnie zaszkodzić! I ostrzeż przed nimi dzieci! Nasz ekspert, lekarz stomatolog, wyjaśnia dlaczego nie należy stosować tych internetowych "hitów".

Ze zdrowiem nie ma żartów i wszelkie internetowe porady oraz domowe sposoby, zwłaszcza podawane przez niespecjalistów i samozwańczych ekspertów, trzeba skonsultować z lekarzem. Warto ostrzec przed tym dzieci i nastolatków, bo to oni najczęściej inspirują się blogerami, youtuberami czy tzw. influencerami. Zobacz też: Chłopiec stracił 25% wzorku przez długopis z laserem Mamy dla was 7 takich domowych sposobów z sieci, które mogą nieodwracalnie zniszczyć wam zęby. Są niezwykle popularne na youtubie - mają po kilka milionów (!) wyświetleń. Większość z nas marzy o bielszych i zdrowszych zębach w dodatku za grosze… Ale warto zachować zdrowy rozsądek! 1. Kurkuma nie wybieli zębów, a może je zabarwić Zmieszanie suszonej kurkumy z wodą i stworzenie z niej papkowatej pasty, którą należy myć zęby nie spowoduje, że będziecie mieć idealnie białe zęby. Kurkuma owszem, ale jako przyprawa w potrawie ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, zmniejsza ilość szkodliwych mikrobów w jamie ustnej oraz odkładanie się płytki nazębnej. Jest jednak ostra i nie powinny jej stosować osoby ze stanami zapalnymi dziąseł, błon śluzowych, nadżerkami, rankami w jamie ustnej. Regularne potraktowanie zębów pastą z kurkumy spowoduje po prostu, że będą coraz bardziej… żółte lub pomarańczowe! - Właściwości wybielające są tutaj pozorne i sprowadzają się jedynie do właściwości ściernych kurkumy. Takie same właściwości ma niemal każda pasta do zębów - podkreśla lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. 2. Węgiel nie usunie osadu, ale zniszczy szkliwo Węgiel (carbo medicinalis) stosuje się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery. Na youtubie można natknąć się na filmiki, na których prezentuje się pasty zrobione domowym sposobem właśnie ze sproszkowanego aktywnego węgla oraz wody ....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz