Neuroborelioza – objawy
Neroborelioza jest odmianą boreliozy – stanowi do 40 proc. jej przypadków. Bardzo często występuje w Europie i atakuje centralny i obwodowy układ nerwowy.
Nuroborelioza jest chorobą wielonarządową, która dotyczy układu nerwowego – mózgu lub obwodowych nerwów. W jej przebiegu dochodzi do zapalenia tkanki nerwowej, a proces ten ma charakter postępujący.
Proces zapalny może zacząć się od razu po wniknięciu bakterii Borrelii do organizmu, ale bardzo często rozwija się po upływie tygodni, a nawet miesięcy od zakażenia. Pierwsze objawy występują najczęściej w czasie 1-3 miesięcy od ukąszenia kleszcza.
Spis treści:
Najczęstsze objawy neuroboreliozy
Problem ze stwierdzeniem choroby polega na tym, że może dawać bardzo różne objawy, których nie kojarzy się z ukąszeniem kleszcza. Chory może w wyniku zakażenia cierpieć identyczne z depresją, nerwicą, czy stwardnieniem rozsianym. Najczęściej występującymi objawami są zmęczenie i stany depresyjne.
Zobacz: Dzieci też borykają się z depresją
Na każdym etapie choroby, czyli w każdej jej fazie, mogą pojawiać się u chorego:
- przeczulice,
- drżenie mięśni,
- drgawki,
- jadłowstręt,
- światłowstręt,
- bezsenność,
- zaburzenia pamięci,
- nadpobudliwość,
- apatia.
Fazy neuroboreliozy
Choroba może trwać wiele lat. Na przestrzeni tego czasu mogą występować różne objawy, które spowodowane są postępującym stanem zapalnym elementów układu nerwowego.
Pierwsza faza neuroboreliozy
Występuje wcześnie, bo w czasie 2-3 tygodni od ukąszenia. Nie zawsze występuje rumień wędrujący, a jeśli się pojawi, wcale nie musi znajdować się w bezpośredniej okolicy miejsca ukąszenia. Czasami rozwijają się bolesne zapalenia korzeni nerwowych oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Najczęściej w tym czasie pojawiają się:
- bóle głowy,
- bolesność i sztywność stawów,
- kłopoty z koncentracją uwagi i koordynacją ruchową.
Druga faza neuroboreliozy
W tę fazę choroba przechodzi kilka tygodni lub miesięcy po ukąszeniu. Mogą wtedy wystąpić:
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zapalenie mózgu,
- drętwienie kończyn,
- porażenie mięśni.
Trzecia faza neuroboreliozy
Występuje kilka miesięcy lub lat po zakażeniu. Jej skutkami mogą być:
- zaburzenia psychiczne,
- psychozy,
- niedowłady i problemy z poruszaniem się.
Problemy z leczeniem neuroboreliozy
Rozpoznanie choroby bywa bardzo trudne. Często występujące objawy są mylone z innymi chorobami albo nie są kojarzone ani przez lekarza, ani samego chorego, z ukąszeniem kleszcza, które mogło mieć miejsce kilka miesięcy lub lat wcześniej.
Na dodatek wielu chorych może nawet nie wiedzieć, że zostali ukąszeni przez tego pajęczaka lub jego nimfy, które choć są maleńkie, to także przenoszą bakterię Borrelii.
Potwierdzenie wstępnej diagnozy neuroboreliozy można uzyskać poprzez badanie mikroskopowe lub metodą PCR płynu mózgowo-rdzeniowego. Niestety im więcej czasu upływa od zakażenia, tym badanie ma mniejsze szanse wykryć zakażenie.
Zobacz także: