rumień po kleszczu: jak wygląda rumień
Fotolia/Babyonline.pl
Zdrowie

Rumień po kleszczu: jak wygląda rumień wędrujący i ile się utrzymuje [ZDJĘCIA]

Rumień po kleszczu, a właściwie to, jak wygląda rumień po kleszczu, jest bardzo ważną informacją. Kleszcze mogą wywołać groźną chorobę – boreliozę, która sieje postrach wśród rodziców. Jej pierwszym objawem jest właśnie rumień wędrujący, który ma charakterystyczny wygląd. Sprawdź, jak wygląda rumień po ugryzieniu kleszcza, czy swędzi oraz ile się utrzymuje.

Rumień po kleszczu ma postać czerwonej, powiększającej się plamy, z charakterystycznym białym kółkiem w środku. Rumień wędrujący bierze swoją nazwę z faktu, że początkowo pojawia się w miejscu po wkłuciu kleszcza, a potem „wędruje” po ciele. Najczęściej przenosi się na uda, pośladki, pachwiny, pachy, miejsca pod kolanami. Może pojawić się też na głowie. 

Takie charakterystyczne zaczerwienienie po kleszczu to pierwszy objaw zakażenia boreliozą. Pamiętaj jednak, że można zakazić się tą chorobą, a rumień nie wystąpi! Rumień pojawia się w 30-50 proc. przypadków boreliozy, w pierwszym stadium tej choroby przenoszonej przez kleszcze.

Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze? [WIDEO + ZDJĘCIA]

Jak wygląda rumień po kleszczu: zdjęcia

Rumień wędrujący, pierwszy objaw boreliozy, składa się z jednej lub dwóch czerwonych obręczy (pierścieni), pojawiających się wokół miejsca wbicia się kleszcza. Rumień wędrujący ma bardzo charakterystyczny wygląd i choć nie zawsze wygląda tak samo, łatwo go rozpoznać:

rumień odkleszczowy na nodze
Fotolia
rumień wędrujący
źródło: Wikipedia
jak wygląda rumień wędrujący
Fotolia

zdj. Adobe Stock

Charakterystyczny wygląd rumienia wędrującego sprawia, że nie sposób go pomylić z rumieniem zakaźnym czy guzowatym.

Jak rozpoznać rumień po kleszczu?

Następujące cechy wskazują na rumień wędrujący:

  • plama z białą okrągłą przestrzenią w środku, otoczoną czerwoną obwódką, która z czasem robi się coraz większa,
  • średnica powyżej 5 cm,
  • rozrastanie się plamy,
  • długi czas zanikania,
  • możliwość podwyższenia ciepłoty ciała w miejscu zmiany,
  • przenoszenie się rumienia na inne partie ciała.


Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć:

  • podniesiona temperatura ciała,
  • zmęczenie,
  • ból mięśni i stawów,
  • powiększenie węzłów chłonnych.


Możesz samodzielnie usunąć kleszcza ze skóry przy pomocy takich sprytnych urządzeń:

Uwaga! Wyjmij kleszcza zgodnie z instrukcją, a potem obserwuj uważnie ciało dziecka. Jeśli pojawi się rumień to znak, że kleszcz był nosicielem boreliozy. Koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki. Może się niestety okazać, że dziecko zaraziło się od kleszcza boreliozą, a rumień się nie pojawił.

Rumień po kleszczu – ile się utrzymuje?

Kiedy się pojawia rumień po kleszczu? Taką zmianę można zaobserwować na ciele nawet do kilku tygodni po ugryzieniu kleszcza. Ślad po kleszczu znika po kilku dniach bez śladu, jednak nie należy go lekceważyć! Zmiana nie jest bolesna, ale samo miejsce ukąszenia może swędzieć lub piec.

Zdarza się również, że rumień wędrujący wygląda jak pęcherze lub wybroczyny – one również rozrastają się i nie schodzą przez długi okres. Bywa, że po ugryzieniu kleszcza (nawet kilka miesięcy później) pojawia się pojedynczy guzek przypominający chłoniaka. To limfocytoma (pseudochłoniak boreliozowy), której nieleczona może pozostać na skórze nawet przez kilka lat.

Rumień po kleszczy u dziecka: leczenie

Każdą zmianę na ciele dziecka, u którego znaleziono kleszcza, warto skonsultować z lekarzem. Zdarza się bowiem tak, że rumień wędrujący nie występuje lub ma nietypową postać. Gdy lekarz potwierdzi, że wystąpił rumień wędrujący lub zmiany mogą być skutkiem ukąszenia kleszcza, zaleci leczenie boreliozy lub skieruje na testy na boreliozę

Więcej o kleszczach i chorobach odkleszczowych:

Kleszcz
Fotolia
Zdrowie
Gdzie lubi wbijać się kleszcz i co zrobić, jeśli go znajdziemy?
Kleszczy w tym roku jest wyjątkowo dużo, bo sprzyjała im łagodna zima. Co dziesiąty kleszcz przenosi groźną chorobę: najczęściej kleszczowe zapalenie mózgu albo boreliozę.

Kleszcze najczęściej wybierają okolice szyi, miejsca pod pachami i pod kolanami albo wczepiają się na głowie na granicy włosów i karku. Tutaj ciało jest najcieplejsze, a skóra najcieńsza. Każdego wieczoru uważnie obejrzyj całe ciało dziecka – ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, dlatego dziecko ani dorosły nie czuje wczepionego pajęczaka. Co robić, gdy kleszcz się wczepi w skórę? Jeśli kleszcz wczepi się w skórę, chwytamy go pompką do usuwania kleszczy  tuż przy naszej skórze i delikatnie wyciągamy do góry. Trzeba zrobić to jak najszybciej. Miejsce po wkłuciu dezynfekujemy spirytusem albo wodą utlenioną i obserwujemy. Kleszcza najlepiej spalić albo zalać spirytusem. Po dobie czy dwóch w miejscu wkłucia pojawi się zaczerwienienie i grudka – to po prostu zwykła reakcja alergiczna . Zaczerwienienie szybko znika. Czy kleszcz zaraża od razu? Długość bytowania kleszcza w skórze ma znaczenie tylko odnośnie boreliozy. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu – nie. Wirus kleszczowego zapalenia mózgu znajduje się w gruczołach ślinowych owada, więc może zostać przekazany tuż po wbiciu się kleszcza w skórę. Natomiast bakterie boreliozy zamieszkują jelito i potrzebują czasu, by powędrować do góry, do aparatu gębowego kleszcza. Jeśli wcześniej usuniemy owada, to ryzyko zarażenia jest mniejsze. Nie możemy jednak mieć całkowitej gwarancji, że do niego nie doszło (czytaj też: Groźne mity na temat kleszczy ). Zobacz także:   Dr Wojciech Ozimek: borelioza nie jest w Polsce rozpoznawana Jak rozpoznać boreliozę? Jeżeli kleszcz przekazał bakterię powodującą boreliozę , to po tygodniu, dwóch – czasami też po dłuższym okresie  – w miejscu ukłucia pojawi się czerwona plamka. Nie będzie swędzieć ani boleć, ale zacznie się powiększać, stąd jej nazwa: rumień wędrujący . Niestety rumień...

borelioza
Fotolia
Aktualności
Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę: uwaga na kleszcze!
Do końca czerwca w Polsce było aż o 30 proc. więcej zachorowań na boreliozę niż rok wcześniej. Wiemy, gdzie w Polsce kleszcze najczęściej przenoszą boreliozę i jak chronić dziecko przed zachorowaniem.

Cieplejsza niż zwykle zima powoduje, że kleszczy jest więcej niż zwykle . Nawet co trzeci z nich może być nosicielem boreliozy - groźnej choroby, której powikłania można odczuwać przez całe życie. Powikłania boreliozy to m.in. choroby stawów, serca i układu nerwowego. Zakażenie następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Gdzie w Polsce kleszcze przenoszą boreliozę? Każdy kleszcz może być nosicielem boreliozy, dlatego trzeba przed tymi pajęczakami chronić dziecko (i siebie). A jeśli zauważysz, że kleszcz wpił się w skórę, jak najszybciej trzeba go usunąć. Kleszcze żyją nie tylko w liściastych lasach, ale też na łąkach, w parkach, na trawie. Dlatego nie tylko po pobycie w lesie, ale też po zabawie w parku czy na łące, trzeba uważnie obejrzeć, czy dziecko nie ma kleszcza. Najwięcej kleszczy, które przenoszą boreliozę, jest w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Jednak nosicielem może być każdy kleszcz w całej Polsce (zobacz mapę zagrożeń ). Coraz częstsze zachorowania na boreliozę Do końca czerwca 2015 r. na boreliozę w Polsce zachorowało ponad 4,7 tys. osób. Zachorowań może być jednak znacznie więcej, gdyż choroba często nie jest rozpoznawana. O zakażeniu boreliozą może świadczyć: pojawienie się w kilka dni po ugryzieniu kleszcza objawów przypominających grypę (katar, podwyższenie temperatury) charakterystyczny rumień (kółko otoczone obwódką) – zobacz zdjęcie rumienia wędrującego . Nie zawsze jednak brak tych objawów świadczy o tym, że nie doszło do zakażenia - charakterystyczny rumień występuje tylko w około połowie przypadków. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach po zakażeniu, można nie zauważyć żadnych objawów. Jak chronić się przed kleszczami? Gdy idziecie z dzieckiem do lasu, zakładaj mu koszulkę z rękawem, długie spodnie, czapkę z daszkiem. Spryskaj...

Borelioza u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Borelioza u dzieci: rozpoznanie i leczenie
Borelioza u dzieci może objawiać się inaczej niż u dorosłych. Sygnałem wskazującym na tę chorobę jest rumień wędrujący, ale mogą też świadczyć o niej problemy w nauce, nagła apatia lub nadpobudliwość czy brak chęci do zabawy.

Borelioza u dziecka może być długo niezauważona, ponieważ od ukąszenia kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów może minąć sporo czasu. W dodatku tylko w ok. 30-50 proc. przypadków występuje charakterystyczny dla boreliozy rumień wędrujący. Dlatego po powrocie z wycieczki zawsze należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka, a jeśli zauważymy kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyciągnąć, a miejsce po nim zdezynfekować. Spis treści: Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza Objawy boreliozy u dzieci Diagnoza boreliozy u dziecka Leczenie boreliozy u dzieci Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza Gdy kleszcz wkłuwa się w ciało (najczęściej w okolice głowy, uszu, a także w ręce, nogi i miejsca zgięcia dwóch stawów), wydziela substancję, która działa znieczulająco, dlatego ukłucie jest bezbolesne i może pozostać niezauważone. Według szacunków ok. 30 proc. kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi . Jeśli taka bakteria dostanie się do organizmu, namnaża się w komórkach w miejscu infekcji. Następnie drogą limfatyczną wędruje do węzłów chłonnych, a stamtąd może dostać się do różnych narządów, a nawet do centralnego układu nerwowego, powodując jego zarażenie. Objawy boreliozy u dzieci Borelioza jest chorobą przewlekłą, która przebiega z różnymi objawami, w zależności od tego, jak bardzo zaatakowała organizm. U dzieci objawy boreliozy są często niecharakterystyczne, przez co jej rozpoznanie jest dużo trudniejsze . Sygnały wskazujące na boreliozę u dziecka, które mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia przez kleszcza , to: nadmierne zmęczenie, apatia, ból głowy, bóle mięśni, gorączka, nadwrażliwość na światło i dźwięk, niechęć do zabawy, drażliwość, brak koncentracji, trudności w nauce, problemy ze snem. Wyróżnia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj