Krztusiec (inaczej koklusz) to choroba wieku dziecięcego, która nie występuje obecnie masowo, ponieważ od lat obowiązują na nią szczepienia ochronne. Nie znaczy to jednak, że dziecko na pewno nie zachoruje. Nawet zaszczepienie nie gwarantuje, że w ogóle nie dojdzie do zachorowania, ale znacznie zmniejszy jego objawy. A jakie one są? Sprawdź poniżej!

Reklama

Jak objawia się krztusiec?

Na początku krztusiec u dzieci objawia się zwyczajnym kaszlem. Z dnia na dzień kaszel ten zaczyna coraz bardziej doskwierać choremu, staje się na tyle uciążliwy, że trudno jest spać czy jeść. Dochodzą do tego dodatkowe objawy, takie jak:

W tej fazie koklusz przypomina swoimi objawami zwykłe przeziębienie (chory nie ma nawet wysokiej gorączki), dlatego często próbuje się leczyć dziecko syropem na kaszel lub tabletkami na ból gardła do ssania. Nie jest to jednak właściwe leczenie, a brak odpowiedniej interwencji medycznej powoduje, że choroba wchodzi w drugi, dużo poważniejszy etap.

2 etap choroby

Pierwsza faza trwa około dwa tygodnie. Kaszel przeciąga się i nie da się go wyleczyć. W drugiej fazie krztuśca pojawiają się następujące objawy:

  • duszności,
  • napady kaszlu nawet do kilkudziesięciu razy na dzień,
  • chwilowy bezdech,
  • wymioty u dziecka.

Objawy krztuśca u niemowląt

Koklusz, podobnie jak wiele innych chorób, jest szczególnie trudny do zdiagnozowania u niemowlaków, ponieważ z reguły w tych przypadkach objawy nie są tak wyraźne, jak u starszych dzieci. A to właśnie niemowlaki są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby i powikłania po kokluszu, ze względu na to, że nie przyjęły jeszcze wszystkich dawek szczepionki i ich ochrona jest jedynie częściowa.
Ważne jest zatem uważne obserwowanie niemowlaka i nielekceważenie takich objawów, jak

Zobacz także
  • utrudniony oddech,
  • ataki kichania.

To właśnie te objawy u tak małych dzieci mogą pojawiać się częściej przy krztuścu, niż kaszel.

Czy krztusiec pojawia się tylko u dzieci, czy również u dorosłych?

Dorośli również mogą chorować na krztusiec ze względu na to, że nie chroni ich już szczepienie. Nawet jeśli szczepili się przeciwko tej chorobie w dzieciństwie, stracili już odporność, ponieważ szczepionka chroni na około 10 lat (jeśli została przyjęta we wszystkich 5 obowiązkowych dawkach). Na szczęście zachorowanie w wieku dorosłym zwykle nie niesie za sobą poważnych powikłań i przebiega z reguły lżej, niż u dzieci. Jeśli jednak chce się uchronić przed tą chorobą, można w wieku dorosłym powtórzyć szczepienie. Wówczas jest ono odpłatne.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama