Olejek z oregano uzyskuje się z liści tej rośliny. Oregano ma silne właściwości lecznicze, działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo. Ekstrakt z ziela oregano zwalcza bakterie salmonelli i gronkowca złocistego, jest bogaty w witaminy i przeciwzapalne flawonoidy. Jak stosować olej z oregano i czy olejek mogą pić dzieci?

Reklama

Olej z oregano – co to jest?

Oregano to roślina, z której robi się przyprawę, ale z jej liści można też tłoczyć prozdrowotny olej. Dzięki dużej zawartości antybakteryjnego i antygrzybiczego tymolu oraz karwakrolu olejek z oregano dobrze radzi sobie z infekcjami i zatruciem, a witaminy (C, K, B), minerały (cynk, żelazo, potas, wapń) i flawonoidy wspomagają funkcjonowanie organizmu i opóźniają procesy starzenia. Olejek z oregano można kupić w buteleczkach o pojemności kilkudziesięciu lub kilkuset mililitrów.

Olej z oregano dla dzieci – na co pomaga?

Najczęściej olej z oregano stosuje się wspomagająco w okresie przeziębień i grypy. Poza tym olejek może pomóc na:

  • przeziębienie
  • grypę
  • grzybicę
  • zapalenie płuc
  • zatrucia pokarmowe

Olej z oregano – dawkowanie

Kuracja olejkiem z oregano powinna trwać ok. tydzień. Dawkowanie oleju zależy od rodzaju i nasilenia dolegliwości, ale zazwyczaj przyjmuje się 3-5 kropli olejku 2-3 razy dziennie. Krople warto rozpuszczać w wodzie, bo olej z oregano ma cierpki smak i skoncentrowany może podrażnić przewód pokarmowy. Taki schemat dawkowania dotyczy produktów zawierających 100% ekstraktu z liści oregano – przed zakupem sprawdź skład oleju.

Zobacz także

Olej z oregano – czy szkodzi?

Olejek z oregano powinno się przyjmować po konsultacji z lekarzem, bo pity w nadmiarze może wywołać reakcję alergiczną, uszkodzić naturalną florę bakteryjną i podrażnić układ pokarmowy. Te właśnie skutki uboczne działania olejku z oregano to powód, dla którego lepiej nie podawać go dzieciom bez rozmowy z pediatrą. Poza tym nie zaleca się, by olej z oregano stosowały:

  • kobiety w ciąży
  • kobiety karmiące piersią
  • osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama