dziecko, płacz
Zdrowie

Co robić kiedy dziecko się zakrztusi

Zachowaj zimną krew – to trudne, gdy malec walczy o oddech, ale tylko wtedy będziesz w stanie mu pomóc!!!

1. Ułóż dziecko na przedramieniu buzią w dół (patrz rysunek). Dłonią przytrzymaj mu szczękę. Jeśli dziecko jest za ciężkie, by tak je położyć, przedramię oprzyj na swoim udzie. A gdy jest zbyt duże, by oprzeć je wygodnie na przedramieniu, usiądź lub uklęknij na podłodze i przełóż je przez kolana głową w dół. Nigdy nie odwracaj malucha do góry nogami! A potem:

2 Uderz nadgarstkiem w plecy. Powtórz to do pięciu razy. Jeśli dziecko złapie oddech, mocniej zakaszle, zacznie głośno płakać, to znaczy, że Twoje działanie było skuteczne. A jeśli nie, to:

3. Usuń ciało obce. Odwróć dziecko buzią do siebie, rozchyl jego usta – jeśli zobaczysz ciało obce, spróbuj je wyjąć jednym palcem (zagiętym jak haczyk). Nie chwytaj go dwoma palcami, bo mogłabyś wepchnąć je głębiej. Jeśli nic nie wskazuje na to, że drogi oddechowe malca zostały udrożnione, zrób kolejny ruch:

4. uciskaj klatkę piersiową. Ułóż niemowlę tak jak w punkcie 1, tyle że na plecach, podtrzymując ręką jego potylicę i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Połóż na mostku palec wskazujący i średni. Uciśnij klatkę tak, aby ugieła się na 1/3 swojej głębokości. Po każdym ucisku poczekaj, aż mostek wróci do pozycji wyjściowej, nie zdejmując z niego palców. Powtórz do pięciu razy. Jeśli maluch nie zacznie głośno płakać, kasłać, nie pozbędzie się ciała obcego, „uderzaj” i „uciskaj” po pięć razy na przemian. Jeśli to nie pomoże, to dalej:

5 Powtarzaj opisane powyżej czynności aż do skutku lub przybycia fachowej pomocy. Nie poddawaj się, gdyż z czasem rozluźnią się mięśnie gardła i łatwiej będzie Ci usunąć tkwiącą w nich przeszkodę.

6. Jeśli dziecko straci przytomność, rozpocznij reanimację. Połóż je na wznak na twardym, równym podłożu. Odchyl główkę i wykonaj pięć wdechów po 1-1,5 s. Próbuj do pięciu razy. Jeśli nie da to efektu, masuj serce i wentyluj (30 uciśnięć, 2 wdechy). Przed kolejnymi wdechami sprawdź, czy nie widać ciała obcego. Jeśli do tej pory nie wezwałaś pogotowia, zrób to po jednominutowej reanimacji. I jeśli nic się nie zmieni (dziecko nie zacznie się poruszać, płakać), prowadź reanimację aż do jego przybycia bez sprawdzania czy malec oddycha, ma prawidłowy puls itd.

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

reanimacja dziecka
© Photographee.eu - Fotolia.com
Zdrowie
Reanimacja dziecka – te zasady musisz znać!
Poznanie zasad reanimacji dzieci znacząco zwiększa szanse na uratowanie im życia w sytuacji, gdy jest ono zagrożone wskutek wypadku, utonięcia czy zadławienia. Postępowanie reanimacyjne zależy od wieku dziecka.

Reanimacja dziecka, zwana też resuscytacją, nie jest trudna pod jednym warunkiem: że zna się zasady jej przeprowadzania. Ze względu na mniejszą masę ciała dzieci i drobniejszą budowę ciała nie wymaga aż tak dużo siły , jak w przypadku osoby dorosłej. Prawidłowo przeprowadzona reanimacja dziecka ma szanse utrzymać je przy życiu do czasu przyjazdu karetki i uzyskania profesjonalnej pomocy. Na świecie aż 2,3 tysiąca dzieci dziennie umiera w wyniku nieumyślnych wypadków – np. utonięcia , zakrztuszenia się, wypadków w domu i poza nim. Część z nich mogłaby przeżyć, gdyby udzielono im pomocy jeszcze przed przyjazdem pogotowia. Reanimacja dziecka: zanim zaczniesz reanimacja dziecka w wieku niemowlęcym resuscytacja dziecka (od 1 r.ż. do okresu pokwitania) ważne podczas reanimacji dzieci Kiedy potrzebna jest reanimacja dziecka Jeśli dziecko doznało urazu, trzeba najpierw sprawdzić, czy oddycha i ma wyczuwalne tętno . Popatrz, czy jego klatka piersiowa porusza się, spróbuj też usłyszeć albo poczuć oddech , zbliżając twarz do jego ust. Pamiętaj, że dodatkowy objaw niedotlenienia to blada lub siniejąca skóra. Puls dziecka najlepiej sprawdzisz, gdy położysz swój palec wskazujący na tętnicy szyjnej malucha (obok grdyki, tzw. jabłka Adama). Nie rób tego kciukiem, gdyż możesz wyczuć własne tętno i wziąć je za puls dziecka. Jeśli podejrzewasz, że dziecko zakrztusiło się ciałem obcym (np. cukierkiem, koralikiem), odchyl jego głowę, zajrzyj do buzi i postaraj się usunąć je z gardła. Musisz je wygarnąć zgiętym palcem wskazującym (w innym wypadku mogłabyś niechcący wepchnąć przedmiot jeszcze głębiej). Jeśli dziecko nie oddycha, ale ma wyczuwalne tętno, wykonaj tylko sztuczne oddychanie. Gdy maluch nie oddycha i nie ma tętna, musisz zacząć wykonywać pełną reanimację dziecka. Reanimacja dziecka w wieku niemowlęcym Poniżej...

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu
AdobeStock
Aktualności
Gdańsk: pracownice stacji paliw uratowały niemowlę
Kobiety pomogły spanikowanej matce udzielić pierwszej pomocy duszącemu się dziecku. A ty wiesz, co zrobić, gdy dziecko zacznie się krztusić?

Jeśli nie masz ukończonego kursu pierwszej pomocy, warto to nadrobić. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak pomóc własnemu dziecku, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie możesz liczyć, że intuicyjnie będziesz wiedziała, co zrobić. Czasem lęk o życie własnego dziecka może dosłownie sparaliżować. Zachowały zimną krew Jak podaje Radio Gdańsk, w sobotę na stację paliw w Gdańsku wbiegła spanikowana kobieta z sinym już niemowlęciem. Maluch był zupełnie sztywny, a bezradna matka krzyczała, prosząc o pomoc. Na szczęście pracownice stacji benzynowej domyśliły się, że to zakrztuszenie. Kazały matce dziecko zwrócić głową w dół. Kobiety pomogły mamie udzielić pierwszej pomocy i wezwały pogotowie . Dziecko wykrztusiło zjedzoną wcześniej kaszkę, sinizna zaczęła ustępować, a dziecko się rozpłakało. Jak informuje Lotos, obie pracownice uczestniczyły w szkoleniach z pierwszej pomocy , jednak w tej sytuacji działały intuicyjnie. U dziecka nie pojawiły się żadne komplikacje związane z zadławieniem.  Całe zajście zarejestrowały kamery monitoringu: Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu Drogi oddechowe i pokarmowe są usytuowane blisko siebie, więc o to by jedzenie wpadło „nie w tę dziurkę”, wcale nie jest trudno. Warto wiedzieć, co dokładnie zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi : Zachowaj zimną krew i rozeznaj się w sytuacji. Jeśli dziecko nie oddycha, sinieje, bezgłośnie kaszle, nie może wydać żadnego dźwięku, zawołaj głośno, że potrzebujesz pomocy.Może być też konieczne wezwanie pogotowia. Sprawdź, czy widać w buzi jakiś przedmiot, spróbuj go wyjąć. UWAGA! Wyciągać można tylko takie ciała obce, które są widoczne. Usiądź, a niemowlę połóż na swoim przedramieniu głową w dół, obejmując dłonią jego brodę. Nadgarstkiem drugiej ręki uderz mocno 5 razy w plecy między łopatkami – dzięki temu...

dziecko, zdrowie dziecka, opatrunek, plaster
Panthermedia
Zdrowie
Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc
Nie zawsze udaje się przywieźć z wakacji wyłącznie muszelki i szyszki. Bywa i tak, że o wyjeżdzie przypomina gips, blizna albo wypis ze szpitala. Co robić, by dziecko wróciło do domu całe, zdrowe i bez niechcianych pamiątek? Jak mu pomóc, gdy już coś się stanie? Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Lubimy myśleć, że wypadki to coś, co zdarza się wyłącznie innym – tym, o których mówi się w telewizji. Że naszych pociech to nie dotyczy. Statystyki są jednak bezwzględne: według danych Centrum Zdrowia Dziecka najróżniejszych obrażeń (od błahych po poważne) doznaje aż milion dzieci rocznie ! Najpowszechniejsze są upadki z wysokości, zatrucia , oparzenia, wypadki komunikacyjne, skaleczenia i pogryzienia .     Jak uniknąć wypadków? Większości wypadków można uniknąć, dlatego bądź mądra przed szkodą. Nie spuszczaj dziecka z oka i pamiętaj, że jego wyobraźnia nie zna granic. Nie pozwalaj mu bawić się przy ulicy. Sadzaj je w foteliku, nawet jeśli jedziecie samochodem tylko do kiosku. Zabezpiecz okna, kontakty, pochowaj chemikalia. Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa (nie wolno kręcić się w pobliżu huśtawki, zaczepiać obcych psów, skakać z dużej wysokości, machać rękami, gdy w pobliżu pojawia się pszczoła albo szerszeń itd.), nie licz jednak na to, że sam zadba o swoją skórę. Co robić, gdy zdarzy się wypadek? Gdy zdarzy się wypadek, staraj się nie tracić głowy. Razem z lek. med. Agnieszką Ryszkowską, pediatrą ze szpitala im. Korczaka we Wrocławiu, podpowiadamy, co robić, gdy maluch wpadnie w tarapaty. Wstrząs anafilaktyczny Zdarza się (na szczęście bardzo rzadko), że po użądleniu pszczoły, osy czy szerszenia dochodzi do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego . Objawy mogą być bardzo różne, np. uczucie mrowienia dookoła ust i na twarzy, uczucie ciepła, ściskania w gardle lub klatce piersiowej, trudności w połykaniu, rumień, pokrzywka, chrypka, świszczący oddech, świąd oczu, kichanie, zaburzenia połykania. Może dojść również do utraty przytomności oraz zatrzymania krążenia i oddychania. Co robić: Liczy się każda minuta, dlatego nie czekaj na rozwój wypadków i natychmiast...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj